MEYVECİLİĞİN GENEL TANIMI

Meyveler  sağladıkları  kalori,  vitamin,  madensel maddeler ve güzel görünümleri sayesinde iştah üzerine yaptıkları etkiler bakımından beslenmemizde çok önemli bir yer tutmaktadır.

Ayrıca meyve suyu, konserve, reçel, marmelat, pekmez ve kurutma teknolojilerinin de hammaddesini oluştururlar.

İşte bu dersimizde bu kadar önemli bir yeri olan meyveciliğimizin Türkiye'deki yeri ve durumunu öğreneceğiz.

ÜLKEMİZDE  MEYVE  ÜRETİMİ

Bu gün Türkiye de 32 tür meyve yaygın olarak yetiştirilmektedir. Buna ilave olarak da son yıllarda avokado, kivi, ahududu, böğürtlen türü meyvelerin yetiştirilmesi yayılma aşamasında olup, bilhassa kivi meyvesi memleketimizde çiftçilerimiz taralından yaygın bir şekilde yetiştirilme aşamasındadır.

Son  yıllarda  Ülkemizde yetiştirilen  meyvelerin  kalitesi ve  miktarı nemli ölçüde artmış olup birçok tür meyvelerimizde Avrupa ve Arap ülkelerine ihraç  edilmektedir.

Meyve kalite ve miktarının anmasında çiftçimizin tekniğine uygun yetiştirmeyi öğrenmeye başlaması önemli sebeptir.

Memleketimizde toplam 664.686.600 adet ağaçtan 10746.800 ton  meyve üretilmektedir. Meyvecilik alanlarının ve üretim miktarının artması çiftçilerimizin modern meyveciliği iyice öğrenmesiyle mümkün olur.

Meyveciliğimizin  modernleşmesi  halinde  aşağıda  sayılan hususlar gerçekleşir ve çiftçimiz kazançlı çıkar.

Her yıl düzenli ürün alınır.

Ağaçlar erken yaşta meyve verir.

Dekara daha fazla ağaç dikilerek dekardan daha fazla ürün alınır.

Bahçelerde hastalık ve zararlıların kontrolü daha kolay ve etkili yapılır.

Budama, ilaçlama ve hasat gibi işlemler daha ucuz ve kolay olur.

Pazar değeri yüksek kaliteli meyve oranı artar.

Maliyet azalır.

Bodur anaçlarla kurulmuş modern bir meyve bahçesi

Modern meyvecilikte bahçeler bodur ağaçlarla kurulmaktadır. Bodur ağaçlar bilhassa dünya da yaygın olarak elma, armut, kiraz, vişne ve erik bahçelerinde kullanılmaktadır. Memleketimizde de bodur fidanların üretimine 5 yıldır devam edilmektedir.

Modern meyvecilikte ayrıca bahçelerin pazar değeri yüksek kaliteli çeşitlerle ve kapama (tek tür) halde kurulmaları tavsiye edilir.

Üretilen ürünlerin  hasat zamanı,  hasat  sonrası  ve taşıma esnasında da kalitesinin bozulmaması  için soğuk zincir denilen muhafaza şeklinden yararlanmalıyız. Bunun için ön soğutma, kontrollü atmosferli depolarda ve derin dondurularak muhafaza şekillerinden faydalanmalıyız.

Çilek, kiraz, vişne gibi meyveleri ya hemen tüketmeli veya derin dondurularak muhafaza etmeliyiz. Elma, armut, ayva gibi meyveleri ise kontrollü atmosferli depolarda (soğuk hava depoları)  muhafaza etmeliyiz.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek İçin Tıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : hikmet
Yazılış Tarihi : 29.01.2013 14:16:20
  meyveçilin geliştirmek ile ilğili bir proje yapabilir misiniz?
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 14.08.2012 12:16:27 
Cevaplayan : Yusuf 
Çok güzel teferrualı bir şekilde hazırlanmış bir yazı,resimlendirme yapılmamıştır.Bu çok büyük bir eksikliktir.bence giderilmesi lazımdır.teşekkür ederim.
Cevaplama Tarihi : 29.05.2013 11:25:27 
Cevaplayan : m.sakiraslan 
siirt kirazın erkek fidan ı nasil temın edebilirim. bana bu konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum. e-posta adresime bununla ilgili bilgiyi aktarırsanız memnun olurum. ilgili birimin telefon numarasıda işimizi görür.
------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için TıklayınızBu konuyla ilgili tüm soru ve yorumlar girmek için tıklayınız.Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007