MACAR FİĞİ

ÖNEMİ

Yurdumuzda yetişen soğuğa ve kurağa dayanıklı fiğ türlerinden birisidir. Özellikle Orta Anadolunun kıraç koşullarında sonbaharda ekilen Macar fiği kıştan zarar görmemektedir.

Macar fiği yarı dik veya dik olarak yetişir. Bu özelliğinden dolayı yardımcı bitkiye ihtiyaç  duymamaktadır. Bitki   60-70 cm boylanır. Macar fiği tüylü olduğu için gri görünür.

Danesi ve otu iyi kaliteli bir hayvan yemidir. Macar fiği aynı zamanda iyi bir münavebe bitkisidir. Ot için yetiştirildiğinde erken biçildiği için mücadelesi mümkün olmayan bazı yabancı otların tohumlarını dökmeden temizlenmesi yönünde faydalı olmaktadır. Yeşil gübre olarak da değerlendirilebilir.

Toprak isteği:

Orta ağırlıkta derin yapılı topraklarda iyi gelişme gösterir. Macar fiği ağır ve nemli topraklarda diğer fiğ türlerine göre daha iyi yetişir.

Toprak hazırlığı:

Macar fiği iyi hazırlanmış bir tohum yatağı ister. Sonbaharda 18-20 cm den derin bir sürüm yapılmalı ve ikileme aletleriyle düz bir yüzey oluşturulmalıdır.

Ekim:

Ekim veya Kasım aylarında ekimi yapılır.Ekim mibzerle sıraya ekilmelidir.

Ot üretimi için kuru şartlarda sıra arası mesafe 30-40 cm sulu şartlarda     15-20 cm olmalıdır. Kıraç şartlarda yalın olarak ekilecekse dekara 8-10 kg, sulu şartlarda 10-15 kg tohumluk gerekir.

Dane üretilecekse sıra arası biraz daha geniş tutulmalıdır. Tohum miktarı sulu şartlarda 8-10kg, kıraçda 6-8 kg olmalıdır.

Macar fiği ot üretimi için daha çok tahıllarla karışım halinde ekilir. Bunun için 6-8 kg fiğ tohumu 2-3 kg hububat tohumu (arpa, çavdar, yulaf) ile karıştırılarak ekilebilir. Macar fiğini hububat tohumu ile karıştırarak ektiğimizde hem Macar fiğinin da ha dik büyümesi sağlanır, hem de ot kalitesi ve verimi artar.

Gübreleme:

Macar fiği daha önce hiç ekilmemiş bir alan ekilecekse bakteri kültürü ile aşılama yapılabilir. Verime katkısı büyük olur.     Ekimle beraber 10-15kg DAP verilmelidir.

Hasat:

Ot için ; Saf ekimlerde 1-2 meyvenin normal büyüklüğüne ulaştığında, tahıllarla karışım halinde ekildiğinde ise fiğler çiçeklenme başlangıcında biçilerek hasat edilmelidir. Hasat fazla geciktirilmemelidir. Gecikmesi halinde ot miktarında artma olur ise de kalitede düşme görülür. Hastan sonrada tekniğine uygun olarak kurutulup depolanmalıdır.

Eğer karışım silaj olarak değerlendirilecekse biçim işlemi karışımda bulunan tahılların süt olum devresinde yada fiğin birkaç meyvesinin normal şeklini aldığı dönemde biçim yapılır. Biçilen otlar hemen silaj yapılmalıdır.

Tohum amacı ile yetiştiriliyorsa; Fiğ meyveleri olgunlaştığında hasat edilmelidir.

Macar fiğinden dekara 80-100 kg dane verimi alınır. Ot amacıyla saf   olarak ekildiğinde kurak şartlarda 200-250kg; sulu şartlarda 400-500 kg kuru ot verimi vardır. Karışım halinde ekilirse ot verimi iki katına çıkar.

Macar Fiği baklaları

Konya Tarım İl Müdürlüğü

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek İçin Tıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : Mustafa Gürbüz
Yazılış Tarihi : 11.10.2017 13:47:23
  Macar fiğ ekimi yapacam mibzerle hangi ayarda ekmeliyim ayar kısmında fiğ ekimi yok
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Keleş
Yazılış Tarihi : 25.11.2016 00:56:27
  Bu aylarda macar fiğ eksem sulama yapmak gerekirmi üşüme olurmu yer konya çumra
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için TıklayınızBu konuyla ilgili tüm soru ve yorumlar girmek için tıklayınız.Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007