Koyunların doğum öncesi ve sonrası beslenmesi
Adnan Balcı
Ziraat Yük. Müh.

Gebeliğin son dönemi beslenmesi:

Gebeliğin son 1-1,5 ayında yapılan beslenmedir. İyi bir flushing beslenmesi yapılan koyunlarda ikizlik olasılığı yüksek olduğundan otlak ve mera yemlenmesine ek olarak 300-500 gr kesif yem verilmelidir.

Doğumda ananın ve körpe kuzuların beslenmesi:

* Doğumu yaklaşan koyunlar ve doğum yapan koyunlar ayrı ayrı bölmeye alınmalıdır.

* Altlıklar temiz ve kuru olmalıdır.

* Soğuk havalarda doğum yerlerinin ısısı ayarlanmalıdır.

* Koyuna verilen kesif yem azaltılır. Yiyebileceği kadar iyi kalitede kuru ot verilir. Ayrıca yumuşatıcı etkisi bakımından kepek + yulaf ezmesinden 250-300 gr. verilebilir.

* Doğumdan sonraki bir saat içinde kuzuların anasını emmesine yardım edilir. Bu arada göbek kordonu 5-6 cm olacak şekilde kesilerek tentürdiyotlanır.

* Kuzuların en azından ilk gün anasının yanında kalmalı ve sık sık anasını emmesi sağlanmalıdır.

* Ananın sütü yetersizse o gün doğum yapmış başka koyunlardan süt sağılıp biberon ile kuzuya içirilmelidir.

* Anası doğumda ölen veya anasının sütü olmayan kuzular ise ya kuzusu ölen hayvanlara alıştırılmalı yada diğer koyunlardan süt sağılarak biberonla beslenmelidir.

* Kuzular birkaç günlük olunca, kuzu bölmelerine yemlik ve otluklar konulmalıdır. Bunlara iyi kaliteli bol yapraklı çayır otu veya kuru yonca otu ile kuzu başlangıç yemi verilmelidir.

* Kuzular üçüncü haftadan itibaren kaba ve kesif yeme alışmaya başlarlar. Yemlikler boş bırakılmaz, gerek kaba yem gerekse kesif yem serbestçe yedirilir.

* Kuzular 2-3 aylık olduklarında anadan tamemen ayrılarak ya besiye alınır yada meraya gönderilerek beslenmesine devam edilir.

* Kuzu sürüleri tecrübeli çobanlara emanet edilmeli ve meranın en iyi yerleri kuzulara ayrılmalıdır.

Laktasyondaki (süt veren) koyunların beslenmesi:

Laktasyonun 1,5-2 aylık döneminde koyunlar en fazla sütü verdikleri için, sürünün ortalama süt verimine, otun kalitesine ve miktarına göre üretilen her litre süt için 400-600 gr kesif yem verilmelidir. Kesif yem, sağım sırasında, öncesinde ve sağım sonrası da verilebilir.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek İçin Tıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : gonul karagoz
Yazılış Tarihi : 2.06.2022 21:06:15
  kuzum 4 gunluk ama annesinin sutu az ne ypmaliyim
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 7.06.2017 11:24:10 
Cevaplayan : erhan aktaş 
canavar otuna karşı herhangi etkili bir ilaç yoktur. ayrıca canavar otu tam parazit bir bitki olduğu için toprak yüzeyine çıktığı andan itibaren vereceği zararı vermiştir. ama siz yinede çikan canavar otlarını toplayın en azından gelecek yıllar için önemli yeni tohum bırakmamış olur. ama kesin çözüm münavebe(ekim nöbeti) uyg. canavar otuyla başka şekilde mücadele edemezsiniz.kolay gelsin
------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için TıklayınızBu konuyla ilgili tüm soru ve yorumlar girmek için tıklayınız.Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007