Hayvanlarda akut zatürre
Ahmet EVCİ
Veteriner Hekim

Hastalıkların oluşumunda genel olarak hazırlayıcı ve yapıcı sebepler vardır. Hazırlayıcı sebepler hayvanın beden yapısı ve çevresidir. Hastalıklara yakalanmamakta iyi beslenme ve temiz hava en iyi tedbirdir. Sonbahar mevsiminin sonu ve kışa girilmek üzere olunan bu günlerde havalar yağışlı ve ortam sislidir. şehirlerde kirli hava durumu azami safhaya ulaşmıştır. Rutubet ve soğukların da etkisiyle solunum sisteminde hastalıklar bu günlerde ve ileriki günlerde çok görülür. Hayvanlar artık tamamen ahır ve ağıllarına kapanmış durumuna gelmişlerdir. Meskenlerin iyi havalandırılması gerekir. Pis hava ve cereyana maruz kalmaları bilhassa genç hayvanları hemen hastalandırabilir. Hayvan nakilleri de hastalığın oluşumu ve yayılmasında önemli olmaktadır.

Akut zatürrelerin (Pnömonilerin) meydana gelişinde yapıcı etken olarak bakteriler, viruslar, mikoplazmalar ve bazı diğer enfeksiyon ajanları rol oynamaktadırlar.

Üst solunum yoluna bulaşan hastalık etkenleri zamanla akciğerlere kadar yayılıp, hayvanların ölümüne sebep olabilmektedirler.

Hastalığa yakalanan hayvanlarda durgunluk, iştahsızlık, göz mukozalarında kızarıklık, sulanma, beden ısılarında yükselme görülür. Solunum güçleşir. Dinleme cihazı ile akciğerlerin dinlenmesinde ral denen normal dışı sesler duyulur. Bölge hassastır. Vakanın durumuna göre hızlı solunum, depresyon (sarsıntı) durumları görülür. Ağır derecede etkilenenlerde ölüm vukua gelir.

Tedavi için hasta hayvan sağlamlardan ayrılmalıdır. Temiz altlıklı, normal ağıl, ahır ısısında olan yere alınır.

Zatürreli (Pnömoni) hayvanlar için uygulanan en iyi tedavi etkili bir antibiyotiğin (Mikropların üremesini durduran ve öldüren ilaçlar) 3-5 gün ve hatta nüksü durdurmak için 7 güne varan süre ile şırınga edilmesi suretiyle yapılabilir.

Pastörella grubu bakterilerden ileri gelen zatürreler için aşılar da uygulanmaktadır. Bu aşılar sığırlar için uygulanmakta ise de koyunlarda da iyi neticeler alınmıştır.

Kışın soğuk günlerde meydana gelen zatürrelerin aksine yazın en sıcak günlerde de bilhassa viruslarla ilgili olanlarının genç hayvanlarda teşekkül ettiği görülmüştür. Akciğer loplarının uç kısımlarında koyu kahverengi bölgeler halinde bozukluklar otopsi neticesinde görülür. Zatürrelerin ileri safhalarında civarındaki zarlar (Plöra) da iltihaplanabilir.

Yetiştirici ve besicilerimizin kışı zayiatsız veya az zayiatla geçirebilmeleri için bu günlerde hayvan barınaklarını sık sık temizlemeleri, içeride amonyak gazı birikimini engellemek için meskeni iyi havalandırmaları, ancak cereyana da sebep olmamaları, hayvan yemlerini düşen hava ısısına karşı telafi edici enerji verecek yemlerle takviye etmelerini, temiz ve çok soğuk olmayan sularla hayvanlarını sulamalarını, yeni doğan yavrulara itine göstermelirini tavsiye ederken, kışı zaiyatsız geçirebilmelerini temenni ediyorum.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek İçin Tıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : Caner sancar
Yazılış Tarihi : 28.03.2021 11:03:32
  Selamun aleyküm danamda iştahsızlık var ve üşütmüş cözümü nedir lütfen acil

Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Abdulbari köse
Yazılış Tarihi : 12.02.2021 21:17:15
  İyi günler benim koyunlarım arka bacakları üzerinde çöküp kalkamıyorlar ve arkadalari sertleşmiş yüzdede şişkinlik var bunun bir tedavisi var mi soğuktan dolayı yanma olduğunu söylediler
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Erol yorulmaz
Yazılış Tarihi : 12.01.2020 17:39:26
  Sa 10 aylık dişi Dana da iştahsızlık başladı dananın tek görünür sorunu çok hafif öksürük var öksürüğü tam çıkartamıyor nasıl bir tedavi uygulayım Size zahmet bilgisi olan arkadaşlar yardimci olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Selçuk koyunoğlu
Yazılış Tarihi : 22.11.2019 11:09:59
  Keçilerimde ve çebişlerimde yüksek ateş öksürük iştahsızlık solunum yaparken inler gibi ses geliyor bir hayvanların arkasında nefes nefese kalması var birde akciğerinde iltihaplanmalar gördüm sebebini yazarsanız çok memnun olurum antibiyotik olarakta tavilin 200 kulandım
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 1.04.2020 10:02:52 
Cevaplayan : gizli üye 
Tedavi olarak Ekotay 200 ve ek olarak Tenaline la kullanabilirsiniz. ikisini aynı anda kas içi uygulayın. Tenaline la 10 kg canlı ağırlık için 1 ml, Ekotay 200 ise 20 kg canlı ağırlık için 1 ml kullanabilirsiniz. Tedaviye hasta hayvanlar için 5-6 gün. Devam edin. Hasta olmayanlar için 3 gün devam edin.
------------------------
Yazan : eyüp kurt
Yazılış Tarihi : 7.01.2019 14:27:42
  Veteriner Hekim sığırlarda zatüre tespit etti.
İğne kullandık normal idi. Tekrar öksürük başladı. Gebe hayvanlarda öksürük var. Öksürük tedavisi için ilaç nasıl kullanılması gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinir. TŞK.ler
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 8.03.2019 18:36:18 
Cevaplayan : Aziz karataşş  
Hayvanım yeni aldım aldığım gün iyidi ogun çok soğuk tu yağmur yağıyor du ondan sonra 3 gün sonra oksuruk başladı yemini azaldığı çok şu içmeye başladı yürüdüğü zaman dengesiz yürüyor tedavi etim veteriner hekim dedi akciğer berbat olmuş ilaç verdi biraz normale döndü sonra tekrar başladı oksuruk
------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için TıklayınızBu konuyla ilgili tüm soru ve yorumlar girmek için tıklayınız.Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007