Domates yetiştiriciliği
Mustafa DEMİREL
Ziraat Mühendisi

Ekiliş alanı ve üretim miktarı açısından ön sıralarda yeralan solanaceae familyasının Iyc opersicon cinsine dahil olan domatesin ana vatanı Meksika olduğu ve kültür domatesin Avrupa’ya yayıldığı bilgileri vardır. Domates iklim değişikliklerine karşı daha dayanıklı olması nedeniyle en kolay yetiştirilebilecek sebzelerden biridir.

Domatesin botanik özellikleri:

Tohumun çimlenmesi ile oluşan kökcük genç bitkinin 2-3 yapraklı devresine kadar uzunlamasına devam eder. Bu dönemde kökboğazına ykın bölgeden yan köklerin oluşumu başlar. Kazık ve yan kökler oldukça geç dallanır ve saçak kök oluşturur. Domateste şaşırtma yapılarak yan kök oluşumu teşvik edilir.

Açık alan yetiştiriciliğinde köklerin 100-150 cm derinliğe ve yanlara kuvvetli geliştiği halde sera yetiştiriciliğinde 40-100 cm derine 40-60 cm yanlara yayılmaktadır. Köklerin %72’lik kısmı toprağın 0-20 cm’lik üst kısmındadır. %22’si 20-50 cm ve %6’sı ise 50 cm’den daha derinde bulunur. Otsu yapıdaki gövde başlangıçta yuvarlak, yumuşak ve tüylüdür. Yaşlandıkça sertleşerek köşeli bir yapı kazanır. Domateste çiçekler salkım şeklinde oluşur. Çiçek salkımları basit (tek) veya çift (çatal) dallanma göstermektedir. Bazı çeşitlerde ise karışık salkım şeklinde görülmektedir.

İklim ve toprak istekleri:

Domates ılık ve sıcak iklim sebzesidir. Sıcaklık -2 ile -3 dereceye düştüğünde bitki tamamen ölür. Gereğinden fazla nem ve sıcaklık bitkide hastalıkların meydana çıkmasına, sıcak ve kuru rüzgarlar da çiçek dökülmesine neden olur. Domateslerde normal gelişmenin olabilmesi için sıcaklığın 16-19 derecede olması gereklidir. Sıcaklığın 13 derecenin altına düşmesi halinde olgunlaşmanın geciktiği ve mahsulün çok azaldığı tesbit edilmiştir. Domates çiçek tozları 10 ve daha yukarı derecelerde, en iyi olarak da 27 derece civarında istenilen şekilde çimlenerek döllenme yeteneğini ve gelişmesini sürdürmektedir.

Domatesin toprak isteği kumludan, killiye kadar her toprakta yetişebilir. Derin, geçirgen su tutma kabiliyeti iyi, humus ve besin maddelerince zengin tınlı topraklar ideal topraklardır. Kumlu tınlı topraklarda erken ürün verir. Çorağa oldukça dayanaklıdır. En uygun toprak reaksiyonu pH 6,5 civarındadır. Düşük toprak asiditesine dayanıklıdır.

Yetiştirme Tekniği:

* Çeşit seçimi:

Bölgemizde sırık domates; yer (sofralık) domates, sanayi (salçalık) domates yetiştiriciliği şeklinde yapılmaktadır. Bölgemizde yetiştiriciliği yapılan, deneme ve demonstrasyonları kurulan sırık, bodur, sanayi domates çeşitlerinden bazıları şunlardır: Sırık domates (F1); Elif 190, Gökçe 190, Diyansa, Gülle, Target, Opera, Polaris, Astona, Mog. Sofralık (yer); H 2274, 5656, Merve. Salçalık; H 2274, Chipli, Riogranda, M 1103

* Ekim nöbeti:

Kışlık sebzelerden sonra domates ekilebilir. Lahana ve baklagiller dometes için iyi bir ön bitkidir. Domatesten sonra baklagiller, havuç, salata, pancar ve hububat ekimi yapılır. Domates üst üste ekilmemelidir.

* Toprak hazırlığı:

Toprak derin sürülmelidir. Sonbaharda pullukla toprak derince sürülür. İkinci sürüm ilkbaharda tavında yine pullukla yapılır. Sonra tırmık, tapan veya diskaro çekilerek kesekler kırılır. Domates derin köklü bir bitki olduğu için kültür alanlarında geçirimisiz pulluk tabanı oluşmuş ise çizel veya dippatlatan ile toprak işlenir.

* Ekim ve dikim:

Yer domatesi için sıra arası 140-250 cm, sıra üzeri 40-50 cm olacak şekilde dikim yerleri hazırlanır. Sırık domates için sıra arası 80 cm, sıra üzeri 50-60 cm olmalıdır. Ayrıca 75x50, 100x40, 100x35 sıra aralık ve mesafelerinde de dikim yapılabilir. Fideler 5-6 yapraklı devrelerinde son don tarihi geçtikten sonra dikilip, can suyu verilir. salçalık domatesler için dikim aralık ve mesafesi 135x40 cm’ dir. Açık alanda sırık domates fide dikimi çift sıra dikim şeklinde de yapılır. Bu durumda aralık ve mesafeler 110x50x50 cm veya 100x60x50 cm olacak şekilde ayarlanır. Domates karık sulama ve damlama sulama ile yapılır. Yağmurlama sulama yapılmaz. Fide önceden hazırlanır. Masuralara tek veya çift sıra dikilir.

* Gübreleme:

Domates için dikimden evvel dekara 2-3 ton iyi yanmış çiftlik gübresi uygulaması gereklidir. Yine meyveler fındık iriliğin alınca 10-15 gün ara ile 100 litre su ile 600-800 gr potasyum nitratın yapraktan uygulanması meyve ve bitkisini olumlu yönde etkiler. Üst gübresinin; ilki meyveler ilk görüldüğünde ‘(fındık şekilndeyken) verilecek üst gübrenin yarısı, meyveye yattığında da diğer yarısı karık arasına verilir.

Kimyevi gübre uygulaması:

Taban Gübrelemesinde; dekara 40 kg. DAP, 20 potasyum sülfat gübresi kullanılmalıdır. Üst Gübrelemede; dekara 12 kg amonyum nitrat (%33), 12 kg. potasyum nitrat (%13-0-46) gübresi atılmalıdır.

* Sulama:

Domates tarımında bitkiler üzerinde ilk meyveler görülünceye kadar mümkün olduğu kadar sulamadan kaçınılır. Bu devreye kadar dikim esnasında verilen cansuyu ile yetinilir. Bunun için çapalamaya önem verilir. İhtiyaç halinde sulama yapılabilir. İlk meyveler görüldükten sonra sulama önem kazanır. Mevcut şartlara göre toprak yapısı ve seçilen çeşit özelliğine göre uygun periyodlarla yeteri kadar sulama yapılır. Nihayet hasat başladıktan sonra her hasat sonrası sulama yapılmalıdır.

* Bakım:

Fideler esas yerlerine dikilip, gelişmeye başladıktan yaklaşık iki hafta sonra birinci çapa yapılır. İki hafta sonra ikinci çapa yapılır. Boğaz doldurulur. Hastalık ve zararlılar ile mücadele bir program dahilinde sürdürülür.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek İçin Tıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : Gamze Yüzer
Yazılış Tarihi : 10.04.2021 09:28:05
  Merhaba biz domates stili ektik ama 3 gün kar yağışı var ve -2 ve -3 derece olacak gece stillere bir şey olur mu Kayseri'de yaşıyorum ve ne yapmamız gerekir.
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 7.08.2017 14:03:16 
Cevaplayan : mustafa ALASAĞ 
Merhaba Ufuk bey;
Monterey....Sanandreas ve Portola sizin bölgeye uyar.Albion da uyar ama...artık eski bir cins diyebilirim Albion için
------------------------
Yazan : Yusuf şahan
Yazılış Tarihi : 27.06.2020 10:18:04
  Selamun aleykum salçalık kamenta domatesine ilaç attım atigim ilaçlar mantar ilacı kurt ilacı inox külleme ilacı demond böcek ilacı çiçeklendirici ve sıvı kükürt bunları aynı anda attik acaba domatese zarar verir mi simdi den sağ olun
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 14.03.2016 14:52:29 
Cevaplayan : muhammed çorum 
Mrb abi ben muhammed konya cihanbeyli kandil kasabasından katılıyorum bende yen. Cörek otu. Ekecem bu ay içinde ekilirmi bide tohumu Varmı sizde 10 dekara kaç kilo gider kg fiyatı ne kadar cevap verseniz sevinirim iyi akşamlar.
Cevaplama Tarihi : 26.03.2016 07:51:04 
Cevaplayan : cengiz 
Sivasta ekim yapmak istiyorum tohum göndere bilirmisiniz
Ve fiyat nekadar
------------------------
Yazan : Sezer kuzey
Yazılış Tarihi : 3.05.2019 16:21:58
  Yer İzmir menderes
Salçalık domates 24 mart 2019 tarihinde ekildi
Dikildiği günden bugüne tüm bakımları yapıldı ortalama bir karış çağında
Genişledi ve dal atmaya başladı yalnız hemen hemen her kökte 2 veya 3 çiçek var
Alınması gerekir mi yoksa böyle dursa verim düşermi
Kararsızım teşekkürler
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Belgin Küçüksorgunlu
Yazılış Tarihi : 5.03.2019 22:40:05
  Yazınızı okudum. Çok yararlı buldum.

Bir arkadaşım için bir konu araştırıyorum,görüşlerinize başvurmak istedim.
Kendisi Kastamonu taraflarında bir sera sahibi ve 1 domates fidesinden kaç kg domates alabileceğini öğrenmek istiyor.

İklim şartlarından dolayı yılda sadece bir mahsül alınabiliyor ve ziraatin vermiş olduğu fideler kullanılıyor.

Toplamda 2165 adet domates fidesi dikecek, ortalama mahsül verimi ne kadar olur?

Eğer vaktiniz olursa bu konuda bize bilgi verebilirseniz müteşşekkir oluruz.

Saygılar

Belgin Küçüksorgunlu
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 20.12.2015 12:45:56 
Cevaplayan : vusal 
hayvanı tedavi etmezden qabaq temperaturu var idi yoxsa temperaturu yox idi mənə anamnez məlumat ver heyvan haqqında
Cevaplama Tarihi : 24.12.2015 08:39:17 
Cevaplayan : Ömer 
HASTALIK CİDDİDİR VE HEMEN ÖNLEM ALINMALI. ETKİLİ ANTİBİYOTİK KULLANILMALI. ODA GEÇİRMEZSE ÖZEL OLARAK TEK SEFERLİK KAN DİNDİRME İLACI KUKLANILMALIDIR.
------------------------
Yazan : Mulla Çiftçi
Yazılış Tarihi : 13.12.2018 00:03:31
  Hocam merhaba
Seramizda domateslerde yer yer tepede kisiriklik var.
Stres mi, virüs mü yoksa soğuktan mı yardımcı olursanız çok sevinirim
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 23.04.2016 23:18:46 
Cevaplayan : hasan 
50 60 arımı kaldı? ya bitmiş o iş dök önüne girsinler öbür kovana
------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için TıklayınızBu konuyla ilgili tüm soru ve yorumlar girmek için tıklayınız.Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007