Asma ağustos böceği

[Klapperichicen ( Chloropsalta) viridissima (Homoptera:Cicadidae)]

Tanımı ve Yaşayışı

Erginleri açık yeşil renkli olup, boyları ortalama 34-35 mm’dir. Yaz ayları boyunca bağlarda erkeklerin sürekli ses çıkarmaları ve yanlarına yaklaşıldığında hemen uçmalarıyla kolayca tanınırlar. Ergin çıkışları haziran sonlarında başlar, temmuz ortalarında en fazlaya ulaşır, ağustos başlarında sona erer. Zararlının nimfleri, asma kökleriyle beslenir. Nimfler gelişmesini 5 yılda tamamlar ve bu süre içinde toprak altında kalırlar (Şekil 27). Beş yılda 1 döl verir. Dişiler yumurtalarını bir yıllık sürgünlere açmış olduğu deliklere bırakırlar. Bu delikler sürgünlerin büyümesiyle genişler ve 5-6 cm uzunluğunda çatlaklar oluşur. Fakat bu çatlaklar sürgünlerin kurumasına neden olmaz.

Asma ağustos böceği nimfi ve ergini

Sürgünlere bırakılan yumurtalar ve Sürgünlerde oluşan çatlaklar

Zararlı Olduğu Bitkiler ve Zarar Şekli

Asma ağustos böceğinin esas zararını nimfler yapar. Bunlar asma köklerinin öz suyunu emmek suretiyle sürgünlerin zayıflayıp bodur kalmasına, boğum aralarının kısalmasına, yaprakların küçülmesine ve sararıp dökülmesine neden olur. Asmanın kökleri emgi nedeniyle siyahlaşıp çürür. Sonuç olarak asma çalılaşır ve zamanla ölür. Tek konukçusu asmadır.

Kültürel Mücadele

Erginleri toplamak ve imha etmek suretiyle zararlı popülasyonunu düşürmek mümkündür. Bunun için bağ alanlarında sabah erken saatlerde böcekler henüz daha uyuşuk olduğu bir zamanda, asmalar altına bez yayarak veya Japon şemsiyesi tutarak dallar silkilir ve içine düşen erginler toplanarak imha edilir. Aynı şekilde topraktan çıkan ve ergin hale geçmek üzere kendilerini dallar veya bitki gövdelerine sabitleyen nimfler elle toplanarak imha edilir.

Dişilerin yumurta bıraktıkları dallar, daha bunlar açılmadan önce budanarak belirli bir yere yığılır ve bu dallar kurumaya terkedilir. Bu dalları yakarak imha etmeye gerek yoktur. Çünkü kesilen dallar rutubetlerini kaybedeceklerinden içlerinde bulunan yumurtalar da kururlar ve kendiliğinden telef olurlar. Bunun için bağda tesadüfen seçilen asmalardan alınan 100 adet yumurta bırakılmış dalda, yumurta rengi incelenir. Eğer % 50’den fazla dalda yumurtalar pembe renk almışsa dal kesme işlemine geçilir.

Genç bağlarda alüminyum folyo veya başka bir maddeyle asmanın gövdesi kaplanarak nimflerin yukarı tırmanması önlenebilir. Ayrıca ince örtü (1/4 inç örgü ağ) ile asma tamamen örtülerek dişi bireylerin sürgünlere yumurta bırakması önlenir, bitkinin korunması için en etkili yoldur. Çünkü asma ağustos böcekleri iri böceklerdir ve örtüden bitkiye ulaşamazlar. Zararlının bağ alanına zarar vermemesi için ilk ağustos böceği sesleri duyulur duyulmaz bu işlem yapılmalıdır. Ergin aktivitesi sona erdikten sonra örtü kaldırılabilir. Ege Bölgesi’nde bağ yetiştiriciliği yapan üreticiler bağları zararlılara karşı korumak ve hasadı geciktirmek için bitkileri üstten aşağıya doğru tamamen örtmektedirler.

Asma ağustos böceği asma köklerinin özsuyunu emmek suretiyle asmayı zayıflatıp verimi düşürdüğü için, öncelikle bağların bakımını (budama, gübreleme, toprak işleme vb.) iyi yaparak, kuvvetli bulundurmak gerekir. Bunun için bağlar bilinçli olarak gübrelenmeli ve toprak işlemesi zamanında yapılmalıdır. Yumurta bırakılan yabancı otların ergin çıkışlarının başladığı dönem olan Haziran sonu Temmuz-Ağustos aylarında temizliğinin yapılması gerekir. Asma ağustosböceği nimflerinin gelişmelerini 5 yılda tamamladıkları göz önünde bulundurularak, bu zararlı ile bulaşık bir bölgede yapılacak mücadelenin üst üste en az 5 yıl devam etmesi gerekir.

("TEORİDEN PRATİĞE KÜLTÜREL MÜCADELE" kitabından)

(ISBN: 978-605-9175-21-0)

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek İçin Tıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Henüz yorum eklenmemiştir. Yorum Eklemek için Tıklayınız.
Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007