Tarla, Bahçe, Tarımsal arazi satışı

5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu, 15.05.2014 tarih ve 29001 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 6537 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile değiştirilmiştir.

5403 sayılı Kanunun 6537 sayılı Kanun ile değişikliği getirilen yeni sistemde; tarım arazilerinin sınıflandırılması konusunda önemli bir değişikliğe gidilmektedir. Yeni sistem ile tarım arazileri,  "Asgari tarımsal arazi büyüklüğü" ve "Yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüğü" biçiminde iki yeni kavram ile tanımlanarak, devir, ifraz ve bölünmelerinin önlenmesi amaçlanmaktadır.

Tapu müdürlükleri tarım arazilerinin satışa uygun olup olmadığı konusunda İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine yazı ile görüş sormakta ve gelen sonuca göre işlem yapmaktadırlar.

Tarımsal arazi satışı yapacaksanız ve işlemlerim olumlu olup olmayacağı konusunda ön bilgi almak isterseniz veya işlem olumsuz oldu ise ve ikna olmayıp tekrar bir yerlere sormak ihtiyacınız var ise sitemize sorabilirsiniz.

Sorarken arazi sahibinin T.C. Kimlik numarasını ve satılmak istenilen taşınmazın ada parsel numarasını vermeniz gerekmektedir. (T.C. kimlik numarası yayınlanmayacaktır.)

Tarlam, bahçem, seram var satabilirmiyim. Satmamda herhangi bir engel var mıdır?

Satış yaparken nelere, hangi kriterlere bakılır?

Arazimin satışına ilçe tarım izin vermiyor. Satışı yapılamıyor ne yapmalıyım?

Bu tür sorularınız var ise sitemize soru olarak sorabilirsiniz. Sorarken arazi sahibinin T.C. Kimlik numarasını ve satılmak istenilen taşınmazın ada parsel numarasını vermeniz gerekmektedir.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek İçin Tıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : AHMET ATAK
Yazılış Tarihi : 28.8.2019 09:07:14
  29 DÖNÜM 2 KARGİR EV OLAN BAHÇEMİ 2 YE BÖLÜP KARDEŞLERİME SATMAK İSTİYORUM. NASIL BİR YOL İZLEMEM GEREK. SAYGILAR
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 2.9.2019 09:00:10 
Cevaplayan : tarimci 
Bölmekten kastınız hisse oluşturmak mı, yoksa ifraz ile tamamen ayrı parsel oluşturmak mı? Taşınmazın fiili durumu mu yoksa tapudaki vasfı mı bahçedir? Yola cephesi var mıdır?
Yeter gelirli tarımsal arazi miktarına sahip olan kişilerin bahçe olan arazilerini 5 dekar altında hisse oluşmayacak şekilde bölmeleri mümkündür.
İfraz olacak ise 10 dekar altında parsel oluşamaz.
Her iki durumda da arazinizi ikiye bölebilmeniz mümkündür. (İfraz için yola cephesi olması gerekir.)
Hisse oluşturup satmak için tapu müdürlüklerine, İfraz olacak ise Lisanslı Harita Kadastro Bürolarına, yok ise Kadastro Müdürlüklerine başvurmanız gerekmektedir.
------------------------
Yazan : yasin atmaca
Yazılış Tarihi : 13.5.2019 11:12:08
  merhaba
annemin babası 8 yıl önce vefat etti.annemler 7 kardeş ama biz daha annemin adına olan tapuları alamadık ve satamıyorum satmak için ne yapmam gerekiyor teşekkür ederim örnek gönderdim bi kaç adet
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 2.9.2019 09:04:54 
Cevaplayan : tarimci 
Dedeniz Kanundan önce vefat etmiş olduğu için önceki Kanun hükümleri geçerli olup, herkese miras payı kadar arazi düşecektir.
Elbirliği halinden paylı mülkiyete çevrilip payınızı satabilirsiniz.
------------------------
Yazan : Mustafa Yılmaz
Yazılış Tarihi : 26.1.2019 14:05:20
  Karaburun, Salman Mahallesi, 110 ada 14 parsel ve 110 ada 17 parsel, 6şar dönümden fazla, sınırdaş mandalina dikili arazinin birini satmak istiyorum. Tarım İl Müdürlüğü izin vermedi ne yapabilirim.
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : halil kılıç
Yazılış Tarihi : 12.12.2018 01:45:13
  sözleşmeyle kiralamış olduğumuz tarlaya yulaf ekmiştik.daha sonra tarla icradan satıldı ve tarlayı alan kişi başka birine kiraya verdi kirayı alan kişi bizim mahsülümüzü biçip götürdü ve bize tazminat davası açtı.tarlayı alan kişiye ekili olduğunu biz beyan etmemize rağmen kiraya verdi. sorum şudur burda mahsülde hak kimindir ve nasıl bir yasal yol nedir
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Ali deniz
Yazılış Tarihi : 7.12.2018 08:56:13
  Selamlar
900 dekar alan içinde 74 dönüm hissemi (o parselde hissemin tamamı)satmak istiyorum yakınında başka parsellerde tarlam var onlarda benzer büyüklüklerde 9-10 hissedar var parselde satışında bir problem varmı saygılarımla
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için TıklayınızBu konuyla ilgili tüm soru ve yorumlar girmek için tıklayınız.Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007