Su…
Mustafa ÖZ
Jeoloji Mühendisi

Dünyadaki toplam su miktarı 1.4 milyar kilometreküptür. Bu suların %97,5’u okyanuslarda ve denizlerde tuzlu su olarak, %2,5’u ise tatlı su olarak karalarda bulunmaktadır. Bu kadar az olan tatlı suyun % 90’ı ise kutuplarda ve yeraltında hapsedilmiş olarak bulunmaktadır. Bu da insanoğlunun kolaylıkla yararlanabiliceği elverişli tatlı su miktarının ne kadar az olduğunu göstermektedir.

Türkiye’de yıllık ortalama yağış yaklaşık 643 mm olup, bu da yıllık ortalama 501 milyar metreküp suya tekabül etmektedir.Bu suyun 274 milyar metreküpü toprak ve su yüzeyleri ile bitkilerden oluşan buharlaşma ile atmosfere geri dönmektedir. 69 milyar metreküplük kısmı yeraltı suyunu beslemekte, 158 milyar metreküplük kısmı ise akışa geçerek çeşitli büyüklükteki akarsular vasıtası ile denizlere ve göllere boşaltılmaktadır. Yeraltı suyunu besleyen 69 milyarmetreküplük suyun 28 milyar metreküpü pınarlar vasıtasıyla yerüstü suyuna tekrar katılmaktadır. Ayrıca komşu ülkelerden ülkemize gelen yılda ortalama 7 milyar metreküp su bulunmaktadır. Böylece ülkemizin bürüt yerüstü suyu potansiyeli 193 milyar metreküp olmaktadır.

Yeraltı suyuna karışan 41 metreküp de dikkate alındığında ülkemizin yenilenebilir su potansiyeli 234 milyar metreküp olarak hesaplanmıştır. Ancak günümüz teknik ve ekonomik şartları çerçevesinde, çeşitli amaçlara yönelik olarak tüketilebilecek yerüstü su potansiyeli yurt içindeki akarsulardan 95 milyar metreküp, komşu ülkelerden yurdumuza gelen akarsulardan 3 milyarmetreküp olmak üzere yılda ortalama 98 milyarmetreküp, buna 14 milyarmetreküp olarak belirlenen yeraltı su potansiyelini de eklediğimiz zaman ülkemizin tüketilebilir yerüstü ve yeraltı su potansiyeli yılda ortalama 112 milyarmetreküp olmaktadır.

Su varlığına göre ülkeler şu şekilde sıralanmaktadır;

-Su fakiri: Yılda kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı 1000 metreküp ten daha az

-Su azlığı : Yılda kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı 2 000 metreküp ten daha az

-Su zengini: Yılda kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı 8 000-10 000 metreküp ten daha fazla

Ülkemizde kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı 1 500 metreküp civarındadır. Bu da göstermektedir ki ülkemiz su azlığı yaşayan bir ülkedir.

Yukarıdaki bilgiler D.S.İ. Genel Müdürlüğü internet sitesinden alınmıştır. Tabloya baktığımız zaman insanoğlu için suyun ne kadar kıymetli olduğunu görmemek mümkün değildir.Biz bu tabloyu ülkemiz açısından değerlendirecek olursak, durumumuzun hiç de iç açıcı olmadığını görmekteyiz. Yıllardır bilinçsiz bir şekilde açılan yeraltı su kuyuları sebebiyle yeraltında bulunan suyu tüketme noktasına geldik. Yeraltı su seviyesi her geçen gün düşmekte, suya ulaşabilmek için artık çok derinlere inmek zorundayız. Mevcut kuyuların bir çoğundan su alınamamakta. Yanlış sulama teknikleri yüzünden hem suyu aşırı kullanarak tükettik, hem de topraklarımızın yapısının bozulmasına ve verimsizleşmesine sebep olduk. Teknik olarak yeraltı su kuyuları arasındaki mesafe en az 500 metre olması gerekirken biz neredeyse 50 metrede bir kuyu açtık. Ekonomik olarak çok büyük yatırımlar yaparak GAP gibi dev bir projeyi hayata geçirdik ama suyu kullanmayı bilmediğimiz için topdaklarımızı neredeyse ekim yapılamayacak hale getirdik. şimdi, belki de GAP’a harcadığımız kadar para harcayarak topraklarımızı ıslah etmeye, yeniden kazanmaya çalışıyoruz.

KOP projesi ile Göksu nehrini Konya Ovasına akıtmak için projeler geliştiriyoruz ama bu arada Göksu nehrinde ovaya akıtacak su kalmadağını göremiyoruz. Zira artık nehir üzerindeki alabalık tesisleri bile su sıkıntısı yaşıyor.

Yıllardır dedik ki “Su akar Türk bakar” hayır bakmadık, biz o suyu tükettik. Artık bakacak suyumuz da kalmadı neredeyse. Bir türlü doyuramadığımız gözümüz yüzünden göllerimizde ne kadar balık varsa avladık, koskoca Beyşehir Gölünü bile bir sazlık ve bataklık haline getirerek göldeki su miktarının iyice düşmesine sebep olduk.

Sonuç olarak, bir an önce gerekli önlemleri almazsak yakın bir gelecekte su yönünden bizi çok büyük sıkıntılar beklemektedir.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek İçin Tıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : Hüseyin DONMUŞ
Yazılış Tarihi : 19.12.2017 16:36:07
  Tahminen 7 veya 8 yıldır babamdan kalan araziye çeşitli meyve ağaçları ve bağ diktim. Bu zamana kadar yan komşum Teyzem oğlunun kuyusunu kullandım. 1 yıl önce diğer tarafta ki komşum tarlasının tam ortasına keson kuyu açtı..ben iki ay önce artezyen açmak için DSİ ye müracat ettim. ilgili mühendis araziye geldiğinde, olmaz burda kuyular var onlardan izin alman lazım yoksa izin vermem deyince , komşuma durumu izah ettiğimde ben izin vermem dedi.. ben nereye kuyu vursam mesafe 50 mt anca geliyor..ne yapmam gerekiyor...
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Tezcan
Yazılış Tarihi : 24.2.2016 13:05:27
  Sondaj yaptıracağım arama ruhsatı cıktı vakat İzsu kuyusuna 125metre mesafesi olduğu için İzsu kullanma ruhsatını onaylatmıyor böyle bir hakkı varmıdır.İzsu kuyusu 150metre sanırım ben 60 metre sondaj yaptıracağım lütfen beni bilgilendirir deniz sevinirim saygılarımla
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : safiye ülgün
Yazılış Tarihi : 23.10.2013 16:41:24
  bir sorum olacak şimdiden teşekkürlerimi iletirim. konut sitesi yöneticisiyim , sitemizin bahçesi için geçmişteki yöneticilerimiz sulama için su kuyusu açtırmışlardı sağ olsunlar çok yararlanıyoruz. kuyumuz ( 5,6)yıllık şimdi arsamızın yanına en fazla 50 m.de yeni bir su sondajı çalışmaları yapılıyor bunun için ne yapabiliriz , veya bizim suyumuza engel olur mu. bizi bu konuda bilgilendirirseniz sevinir ve minnettar kalırım saygılarımla.
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 15.11.2015 11:00:09 
Cevaplayan : Suat gencol 
İlgili devlet su işlerine müracat edin onlar iptal ederler kuyu araları 80 metredir şayet sizin kuyunuz resmi olarak yani izinli açılmış ise
------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için TıklayınızBu konuyla ilgili tüm soru ve yorumlar girmek için tıklayınız.Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007