SAFRAN YETİŞTİRİCİLİĞİ

safran

Safran Ülkemizde çok eskiden beri yetiştirilen önemli ilaç, baharat ve boya bitkisidir. Osmanlılar zamanında safran üretimini 8-10 tona çıktığı kayd edilmektedir. Safranbolu,İstanbul, Tokat, İzmir, Adana ve Şanlıurfa civarlarında yetiştirilen safran bu gün sadece Safranbolu Davut obası köyünde çok dar bir alanda(3-4 dak) yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Safran (Crocus Sativus) soğanlı bir bitkidir. Soğan çapları 2-4 cm kadardır. Soğanlar küremsi ve hafif basık olup ağ şeklinde kabuklarla sarılmıştır. Yaprakları dar buğdaygil yaprağına benzer, yapraklar çiçeklenme zamanında veya çiçeklenmeden sonra görülür. Eylül, Ekim aylarında açan çiçekler, açık viole rengindedir. Çiçeğin içindeki erkek organları sapları beyaz tepesi sarı renklidir. Dişi organ üç parçalı olarak uzayan portakal sarısı renginde olup, bitkinin faydalanılan kısmı bu kısımdır.

Safran baharat, boya maddesi, ilaç ve kozmetik sanayi ile halk hekimliğinde kullanıldığı söylenmektedir. Safranbolu da tüketim daha çok aşure ve zerde yapımında ve lokum imalatın da kullanılmaktadır. Safran yetiştiriciliğinde oldukça fazla insan gücüne ihtiyaç vardır. Soğan dikilmeden önce çok iyi bir toprak hazırlığı ister. Derin sürümden sonra 3-4 kez ikileme ister. Soğanlar 30-40 cm sıra arası çizilere, 20 cm derinliğe dikilir. En iyi gübreleme yanmış ahır gübresiyle(soğanları örtecek kadar) örtülür ve yiye toprakla kapatılır. Dikim Ağustos 20 – Eylül 10 arasında yapılır. Dikildiği yılın 15 Ekim – 15 Kasım tarihleri arası çiçeklenmeye başlar. İlk yıl çiçek verimi önemsizdir. 2.yıl dekardan 0.75 – 1 kg kadar ürün alınır. 3. Yıl verim 1 – 1.5 kg kadardır.4 yıl dekardan 1 kg kadar daha ürün alabilmektedir. 4. Yıl sonunda Haziran – Temmuz aylarında soğanlar sökülerek başka bir alana 4 yıl için tekrar dikilir. Soğan üretimi için dikilen soğan miktarının 2 katı kadar soğan elde edilir.

safran

Safranbolu da, safran üretimi 3- 4 dekarlık bir alanda yapılmaktadır ve giderek azalmaktadır. Azalmayı etkileyen en önemli faktör yetiştirilmesindeki zorluk, yetiştiriciliği yapacak genç çiftçilerin olmaması ve diğer köylü çiftçilerin bu konuya karşı ilgi duymamalarıdır. Safranın önemi ve yayımı anlatıldığında ise üretim materyali olan soğanın temin edilememesidir. Soğan dikimi 3 –4 yılda bir yapıldığında her yıl ekim şansı yoktur. Üretilen safran soğanı yine aynı miktarda alana dikilmekte ve alan genişlemesi sağlanamamaktadır.

Safran soğanlarının yer altı zararları da soğan üretimini azaltan unsurlardandır. Bu zararlı ile şu an itibarıyla mücadele yöntemi bilinmemektedir.

Safranbolu Davutobası köyünde bu yıl dikimi yapılan safran soğanlarının sökümü 2002 yılında gerçekleşeceğinden şu an üretim materyali için soğan temini mümkün değildir.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek İçin Tıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : Sevda Demirkol
Yazılış Tarihi : 6.11.2021 10:37:54
  Merhaba ben Sakarya pamukova da oturuyorum Pamukova da safran yetiştirebilirmiyim nasıl temin edebilirim

Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : nur karakaya
Yazılış Tarihi : 3.10.2021 20:27:43
  iç anadolu da özellikle niğde de safran yetişir mi acaba?
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : OSMAN SARITAY
Yazılış Tarihi : 9.08.2021 14:41:00
  bölgemiz karasal iklim hüküm sürüyor. MALKARA/TEKİRDAĞ BÖLGESİNDE SAFRAN YETİŞİRMİ ? DÖNÜME ne kadar safran soğanı ekilir? SAFRAN ÇEŞİTLERİ VARMI?
fiyatları nedir? kapıda ödemeli gönderirmisiniz video gönderirmisiniz denemek istiyoruz.
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Ali uysal
Yazılış Tarihi : 29.06.2021 10:31:35
  Safran sogani satislarimiz baslamistir.Turkiyenin her yarina gonderim sagliyoruz.Müsterilerimize dikimden cicek toplamaya kadar tum sureclerde de yardimci oluyoruz isteyene video da gondeririz.05439142816 nunamarali telefondan ulasim saglayabilirsiniz Ali Uysal Bucak/Burdur
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 16.09.2021 21:53:51 
Cevaplayan : Fatma Öztürk 
Merhaba ben ankarada bahçemizde safran yetiştirmek istiyorum elimden geldigince bakım yaparım inşAllah. Ankarada olurmu bu iş? Birde safranın beyazı moru kalite ve fiyat açısından fark eder mi? Instagram hesabınız varmı Yardımcı olursanız sevinirim.
Cevaplama Tarihi : 5.11.2021 12:31:58 
Cevaplayan : Olus Molu 
Merhaba Kayseri yetiştiricilik için uygunmudur. Ph 8 olan kirecli toprak yapisina sahibiz
Soğan fiyatınız nedir
------------------------
Yazan : Ali Uysal
Yazılış Tarihi : 25.06.2021 01:54:36
  Safran ve safran soğanı satışlarımız başlamıştır Hakikî Safranbolu Safranı.Dünyanın en pahalı baharatı ilgileneler mesaj atabilir. Dikimden çiçek toplamaya tüm süreçlerde yardımcı oluyoruz. 05439142816 Bucak/Burdur
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 13.09.2021 16:04:52 
Cevaplayan : Ufuk Türkmen  
Merhaba sinopta 10 dönüm dikim yapmak istiyorum bunun için soğana ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim.
------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için TıklayınızBu konuyla ilgili tüm soru ve yorumlar girmek için tıklayınız.Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007