KUZULARDA İSHÂLLE SEYREDEN ÖNEMLİ HASTALIKLAR

İshal olunca, kuzular bir kaç gün içinde erir gider. Hastalığı atlatsa bile, mikrop vücuduna yerleşir. Hayvan iyi gelişemez, verimi düşük olur.

İshalli hastalıklardan iki tanesini bu derste tanıtıyoruz: Septisemi ve Salmonellozis. İkisi de zarar - ziyan getiren hastalıklardır.

önemli olan, bunları önlemektir. Bu da, temizlik ile olur. Ağılda, merada ve pazarda temizliğe dikkat etmek lâzımdır.

Dersimizde anlattıklarımız bir gün size gerekebilir.

KUZU SEPTİSEMİSİ (Kuzu ishali)

öldüren hastalıklardandır. Mikroptan ileri gelir. Doğumdan sonraki bir kaç gün içinde ortaya çıkar. En önemli belirtisi şiddetli ishaldir.

Çok telefata sebep olur.

Kuzuya nasıl bulaşır?

Kuzuya ana karnında iken bulaşabilir. Süt emerken, anasının kirli memesinden bulaşabilir. Mikroplu altlık otlardan bulaşabilir.

Bulaşma ağızdan da olabilir, göbekten de olabilir.

Göbek Temizliği

Hastalık göbekten de bulaşır. O halde, göbekten bulaşmayı önlemek için göbek, tentürdiyot gibi maddelerle mikroptan korunmalıdır.

Hastalanan kuzuda ateş yükselir. İshal vardır. İştahsızdır, süt emmez, daima yatar.

Hayvanın dışkısı gri - beyaz renkli ve köpüklüdür. Hayvanın arka tarafı pislikle bulaşmıştır. Hayvan sancılıdır.

Diğer belirtiler

Göz kapaklarının içleri kanlanır. Bacaklarda, eklemlerde şişme görülür. Hayvan topallar.

Hastalık göbekten bulaştıysa, göbek ve etrafı iltihaplanmıştır.

Kuzu ishali sürüyü kırar geçirir. ölüm oranı yüzde 80’ lere kadar varır. Hemen Veteriner Hekime haber vermelidir. Kuzulardan birini (canlı veya ölü) laboratuvara götürmelidir. Burada hemen teşhis konabilir.

Tedavisi var!

Erken teşhis edilirse, tedaviye erken başlanırsa, iyi sonuç alınabilir. Hasta kuzulara yağsız süt verilmelidir. Antibiyotikler, A vitamini, bağırsak antiseptiği ilaçlar iyi gelir.

önemli olan korunmadır.

Kuzuların  sağlığını korumakta dikkatli olalım.

Resim 68: Kuzuların sağlığını korumakta dikkatli olalım.

Hastalığı tedavi etmek pahalı ve yorucudur. Hasta kuzular tecrit edilir. Ağıllar çok temiz olmalıdır. Doğum öncesi dezenfekte edilmelidir. Yeni doğanların göbekleri temiz tutulmalı, tentürdiyot sürülmelidir.

ölen kuzular yakılmalı veya derine gömülmelidir.

SALMONELLOZİS

Bu da ishal şeklinde görülen bir hastalıktır. Kuzular bir yerden bir yere götürülürse, arkadan bu hastalık çıkabilir. Hastalık ağızdan bulaşır. Aniden ateş yükselir, karın ağrısı başlar. İshal çok şiddetli dizanteriye dönüşünce, beden ısısı da normalin altına düşer. Dışkı kanlıdır.

Kuzular su kaybına uğrar. Gözleri içine göçer, bir kaç gün içinde ölür.

Hastalıktan kurtulanlar, dışkıları ile mikrop saçmaya devam ederler. ölüm oranı yüksek değildir.

Teşhis için laboratuvara materyal gönderilir. Hasta hayvanlar ayrılır.

Temiz ve kaliteli altlıklar serilir. Hayvanlara hafif gıdalar verilir.

Ağıllar temiz tutulursa, dezenfekte edilirse hastalık kolayca atlatılır.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek İçin Tıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : seval özdere kılıç
Yazılış Tarihi : 28.06.2021 20:09:21
  Merhaba şu anda rahatsızlık veriyor olabilirim ama bir çıkış yolu bulamadığım için yazıyorum. Oğluma bir kuzu hediye edildi annesini emdi dediler ama muhtemelen hiç emmemiş annesi kabul etmemiş o kadar zayıf ki bizde inek sütü verdik sulandırarak ama geldiğinde bile halsiz olan kuzum birden ishal oldu veterinere götürdük ama kuzu ile ilgili çok bilgisi yoktu damar yolu açıp serum verdi. Daha sonra bir yakınım olan veterinere sorarak geri kalan serumları sabah akşam ben taktım. Yarın sabah itibari ile 6 doz penisilin beheptal ve flajy antibiyotik olarak verildi eskisi kadar sıvı olmamakla birlikte ishali devam ediyor ve sarı renkte.yarın bitirmem gerekiyor ama tekrar aynı olursa biz çok kötü olacağız ve oğlum çok üzülecek bizde dayanamayız ne yapmalıyız ne yedirmeliyiz. Kuzu maması bulamadık koskoca Ankarada. Aptamilin yeni doğan mamasını içiriyorum lütfen bilgi verir misin yol gösterir misiniz?
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 25.08.2021 17:06:25 
Cevaplayan : İdriz kaya 
Başınız sağ olsun
Cevaplama Tarihi : 24.11.2021 21:33:38 
Cevaplayan : ozlem karabulut 
Merhabalar oncelikle gecmis olsun nacizane fikrim kuzunuza mumkunse bulabilirseniz keci sutu verin bu cabuk toparlanmasina yardimci olur sindirimi kolay hafif ve besleyicidir. Kuzular bu kadar agir hasta olduklarinda antibiyotik kullanmak gerekebilir ancak zaten zayif dusmus kuzuyu antibiyotik dahada yorar .serum cok iyi gelir kaybettigi enerjiyi saglar size zaman kazandirir bu arada sık sık ve azar azar beslenmesi iyi olur elinizden geleni yaptiktan sonra takdir allahin. Tekrar gecmis olsun.
------------------------
Yazan : Yaşar mersin
Yazılış Tarihi : 5.05.2020 15:54:45
  2 aylık keci yavrusuna yeşil ve siyahımsi ishal var yavru mera da mera aşısı yapılmıştır bu ishalin nedeni nedir iç parazit tedavisi yapilmistir
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Hava karcı
Yazılış Tarihi : 12.05.2018 07:49:19
  Meraba Kuzularım isal oluyor rengi beyaz ve siyah nasıl bir ilac kulana bilirim pis kokuyor ve bağırarak inildiyolar cevab yazarsanız sevinirim
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 5.06.2018 12:56:12 
Cevaplayan : abdullah tanrikulu 
merhaba kuzularda ishal var sari renkde ates var kurumak var agizda yara var dizleri tutmuyor
Cevaplama Tarihi : 6.02.2019 20:33:52 
Cevaplayan : Yüksel ask 
Specrum ekofuloks bide isaljel iyi geliyor kuzu öllulerinden tahlile götürün veterinerinize danışın
Cevaplama Tarihi : 18.05.2020 20:55:46 
Cevaplayan : Mevlüt alkan  
Kuzular toprak yemiştir stres yada vitamin ekaikliğinden bağırsak antiseptikleri iyi geliyor benimde basıma geldi ilk defa tane yem yedğindede oluyor takip ve erken müdahalede korkacak birşey yok fakat gec kalınırsa kuzular yanıyor ölüme bile gidiyor gecen sene öldürdüm öle 1 tane
------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için TıklayınızBu konuyla ilgili tüm soru ve yorumlar girmek için tıklayınız.Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007