Koyunlarda enterotoksemi (çelerme)
Ahmet EVCİ
Veteriner Hekim

Bir koyun sürüsü

Tanınması: Barsaklarda bulunan clostridium perfringens tip D bakterisinin çoğalarak toksin salgılamasından ileri gelen ve ani ölümlere neden olan bir hastalıktır.

Etkeni ve Hastalığın Oluşumu: C1. perfiringens tip D, doğada yaygın olarak rastlanan anaerop bakterilerdir. Toprakta, sularda ve normal hayvanların barsaklarında mevcut olan bir bakteridir.

Belirli bakım ve besleme şartlarında barsak lumeni içinde hızla çoğalır ve yüksek miktarlarda toksin salgılayarak hayvanın ölümüne yolaçar.

Aşağıdaki şartlar, Enterotoksemi hastalığının oluşumunda önemli rol oynar:

* Hayvanların büyüme ve gelişme devresinde bulunmaları,

* Gelişme hızının yüksek ve kondisyonlarının iyi olması,

* Süt emme devresinde, kuzuların aşırı miktarda süt emmesi,

* Hububat ağırlıklı rasyonlarla besleme,

* Kaba yemlerle beslenmekte olan hayvanların, birdenbire yoğun bir şekilde, hububat ağırlıklı kesif yemlerle beslenmeye başlanması,

* Körpe veya dane tutmaya başlamış hububat türünden otlar bakımından çok zengin olan meralarda veya tarlalarda otlatma,

* Kuzularda tenya invazyonları.

Enterotoksemi, esas olarak koyunlara mahsustur. Seyrek olarak sığırlarda, bol sütle beslenen buzağılarda, keçi ve develerde de görülür.

Sürü hayvancılığı için en kritik olan mevsim ilkbahar sonları ve yaz aylarıdır. Her yaş koyunda görülse de, en çok kuzularda ve toklularda rastlanmaktadır.

Hastalık her bölgede görülebilir.

Mortalite (ölüm) oranı %100’ dür.

Belirtileri: Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı, iki hafta sonra klinik olaylar görülmeye başlar. Hastalık çoğunlukla çok hızlı bir seyir takip ettiği için, hayvanın ne zaman hastalanıp, öldüğünü çoğu zaman takip etmek mümkün olmaz. Az bir zaman önce sapasağlam olduğu bilinen hayvanın merada veya ağılda ölüsü bulunabilir.

Hastalığın daha hafif seyrettiği olaylarda ise yem yemeyi birden kesme, durgunluk, esneme, yüz kaslarında seğirme gibi belirtiler görülebilir. Bazen hastalık süresi 12-24 saat sürebilir. Hasta hayvan sürünün arkasında kalır, yürürken yalpalar ve ağızdan köpük tarzında salya akıntısı gelir. Dönme hareketleri yapar, solunum durur ve aniden düşerek ölür.

Teşhisi: Bazı hastalıklarla değişik yönlerden birbirine benzese de hayvanın beslenme şekli, bu hastalık hakkında bir ön fikir vermektedir.

Hastalığın kesin teşhisi, laboratuvar muayenesi sonucunda yapılmaktadır. Kadavra çabuk bozulduğundan, otopsi kısa sürede yapılmalı ve laboratuvar yakınsa, böbrekler ve bağırsaklardan iki üç parça uçlarından iple bağlanarak kesilir ve içeriğiyle birlikte alınarak gönderilmelidir.

Tedavi ve Koruma: Hastalık çok hızlı seyrettiğinden, tedavi imkanı yoktur. Ani yem değişikliği yapmak, hayvanların önlerinde daima kaba yem bulundurmak, hasadı yapılmış ekin tarlalarında (anızda) otlatmamak gibi beslenme konusunda önlemler alınabilir.

En garantili yöntem, hastalık mevsiminden 1-1,5 ay önce ilkbahar ve sonbaharda hayvanların aşılanmasıdır. Kuzular ilk yıl iki defa aşılanırsa, sonraki yıllarda tek aşılama yeterli olabilir.

Hayvanların yetiştirilme yönlerine göre çeşitli aşılama proğramları hazırlanabilir. Ülkemizde uygulanan aşılama şekli sütten kesilmiş kuzu, toklu ve koyunlara uygulanan aşılama proğramıdır. Koyun ve keçilere ilk aşılamadan 6 ay sonra yapılacak ikinci bir aşılama, doğacak olan kuzulara kolostral antitoksin sağlaması açısından çok önemlidir.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek İçin Tıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : mehmet nalbant
Yazılış Tarihi : 1.2.2019 12:52:19
  Merhaba bizim sürümüz 400 taneydi hayvanlarımız çöktümü kalkmıyor İsal gidiyor ve aniden ölüyor yüzleri düşüyor düşünüyor ölüm nedeni nedir acaba şimdiye kadar 80 tane öldü
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Mehmet karataş
Yazılış Tarihi : 2.7.2018 19:07:37
  Toklularda kas içi aşıda neye dikkat etmeliyim. Aşı yapıldığı zaman kan gelir mi?
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Gamze akca
Yazılış Tarihi : 25.2.2018 21:58:22
  İyi günler bizim koyunumuz hasta bir haftadır hicbir şey yemiyor 4 aylık hamile beterindeler hicbir şey anlamadılar kuzuların en azından birinin hareket ettiğini gördük 2den d
fazla olduğunu söylediler son iki gündür kalkmıyo su içiyor sadece nesi vardır sizce ne yapmalıyız bir yardım edin allah rızası icin
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 16.6.2018 18:16:20 
Cevaplayan : Reha ay 
Merhab. Anlattığınız şeyler sanki selenyum eksikliğinden kaynaklanan bi durumu işeret ediyor ama en net olanı ölen hayvan var ise otopsiye yane rabarutuvar tahlilinde net hastalık belli oluyor benim 87tane kurbanlık hayvanı telef oldu onlarca veteriner care bulamadılar cözümü böyle buldum kaybettiyim hayvanamı veterinerlere verdiğim parayamı yanayım bilemedim ama şükürki malımın yarısını böyle kurtarmıştım
Cevaplama Tarihi : 23.7.2018 15:24:14 
Cevaplayan : Gokhan gecmis 
Ya poset yemistir yada ip bagirsaklari tikandigi icin yemez fazla surmez 3 5 gune halsiz kalip olur yag icirin bi umuttur atar yada kesin gitsin
------------------------
Yazan : Özkan
Yazılış Tarihi : 13.5.2017 11:38:17
  Koyunumuz hamurladı ne yapabiliriz
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Yilmaz
Yazılış Tarihi : 24.2.2017 23:39:26
  Mera aşisini gebe ve yeni dogmuş koyuna yapsak nolur

Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için TıklayınızBu konuyla ilgili tüm soru ve yorumlar girmek için tıklayınız.Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007