KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ

Eti tencereye, tüyü yastığa, ciğeri yurt dışına.

Kaz, kolay yetişen bir hayvandır. Hastalıklara dayanıklıdır. Merada otlayarak beslenir, ekonomiktir.

Eti sevilerek yenir. Yağı yemeklerde kullanılabilir. İnce tüylerinden yastık, yorgan yapılır. Kaz ciğeri yurt dışında çok sevilir, onun için ihracatını yapabiliriz.

Kars, Ağrı, Erzurum yörelerimizde yaygın olarak yetişiyor.

Kaz sürüsü

Resim 1: Kaz sürüsü

Kaz ırkları:

Dünyanın çeşitli yerlerinde gelişen kaz ırkları vardır. Embden kazı Almanya'da, Tuluz kazı Fransa'da, Çin kazı Çin'de, Roman kazı İtalya’da yetişir.

Bu ırklar gelişmiş ırklardır. Canlı ağırlıkları fazladır, yumurta verimleri fazladır.

Yerli ırk  olarak ülkemizde yetişenlerin erkekleri 4-5 kilo, dişileri 3-4 kilo gelir. Bir dönemde 10-15 yumurta yumurtlar.

Kazların Üretimi

Kuluçka makinelerinde üretim henüz yaygın değildir. Düzgün, temiz, biçimli yumurtalar kuluçka makinesine yerleştirilmeden önce fumige edilir. Yani mikroptan arındırılır. Sonra kuluçka makinesinin gelişme bölümüne yerleştirilir. 7. günden sonra, haftada bir kere ışıklı muayene yapılır. Böylece dölsüz yumurtalar veya embriyosu ölen yumurtalar ayrılır. 27. gün, yumurtalar çıkış bölümüne geçirilir. 30 . günde civcivler çıkmaya başlar. Tabii kuluçka ile üretim dişi kazları kuluçkaya yatırarak olur. Her anaç 10-12 yumurtaya yatırılır, bunların 8-9’ undan civciv çıkar.

Bakım ve Besleme

Civcivler

Temiz bir kümeste, iyi havalandırılmış ve rutubetsiz bir ortamda tutulmalıdır. Geceleri hafif ışıklandırma yapılmalıdır. Başlangıçta yüzde 20-22 proteinli civciv veya hindi palazı yemi verilir.

Kaz civcivleri

Resim 2: Kaz civcivleri

Palazlar

İyi havalarda, uygun merada varsa, palazlar bir haftalık olunca meraya salınabilir. Palazlar yağmurdan ve ıslanmaktan korunmalıdır. Kümeste altlıkları daima kuru olmalıdır.

Palazlar 1 aylık oluncaya kadar 40-50 adedi bir arada, bölmelere konur. Yemler lapa halinde veya pelet olarak verilirse, yem zayiatı önlenir.

Kaz palazları

Resim 3: Kaz palazları

Anaçlar

Meradan yararlanan kazlara 100 gram kadar hububatlı lapa verilebilir. Bu ek yem akşamları verilmelidir. Merada güneşten koruma için gölgelikler yapmalıdır.

Besiye alınan kazlar son 3-4 hafta günde 3 öğün beslenir ve az hareket ettirilirse, çabucak kilo alırlar.

Damızlık kazlar

Kış boyunca, tarla artığı, yoncalı, yeşil otlu, mısır silajlarını severek yerler. Bunlara, yumurtlamadan önceki dönemde bir ay kadar arpa lapası veya tahıl karışımlı lapa vermelidir. Karışım, iki kısım mısır, iki kısım arpa, bir kısım buğday şeklinde olabilir.

Kaz barınakları

Kazlar soğuğa dayanıklıdır. özel barınaklara gerek duyulmaz. Ahır veya kümeste ayrılacak bir bölmede veya kullanılmayan ahırlarda veya kümeslerde yetiştirilebilirler. önemli olan, kuru bir altlık, iyi bir havalandırmadır. Akarsu veya havuz varsa, kazlar için çok yararlı olur.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek İçin Tıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : Tuba Eler
Yazılış Tarihi : 25.3.2019 19:44:09
  İki farklı kaz türünden yavru alınır mı?
Embden ve çin kazının yavrusu olur mu acaba?
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Selahattin Güvenç
Yazılış Tarihi : 3.7.2018 21:10:54
  Kaz yetiştirme konularında bilgi edinmek istiyorum
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 3.11.2018 19:38:23 
Cevaplayan : Cenk Özkan  
Abi selamın aleyküm ben Kastamonu Tosya ilçesinde yaşıyorum ufak çaplı kendi başıma hindi kaz yetiştiriyorum kuluçka makinam varda tek sıkıntım benim kışın bunların yiyceni daha düşük mal etmek istiyorum bana ne önerebilirsin
Cevaplama Tarihi : 16.2.2019 11:05:56 
Cevaplayan : yaşar som 
ege bölgesinde de kaz yetiştirilebilinir mi hangi cinsler yetişir gölet olması şart mıdır kaç dönüm arazi gerekli bu iş için ve ne kadar sermaye gerekli arazi otlak mı yanı sulak mı olmalı
------------------------
Yazan : mustafa
Yazılış Tarihi : 23.2.2015 15:26:41
  Afyon kizilören dede kaz yetiş tirimasini istiyoz
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : seydi koçyiğit
Yazılış Tarihi : 26.12.2014 00:31:51
  verilen bılgılerın dogruluguna katılıyorum çok tşk ed sıtenıze pazar alanları konusunda bılgı yayınlarsanız sevınırım
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için TıklayınızBu konuyla ilgili tüm soru ve yorumlar girmek için tıklayınız.Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007