Mastitisli bir inek memesi ÖNEMLİ SIĞIR HASTALIKLARI 2 (BAKTERİYEL)

BRUSELLOZİS (BULAŞICI YAVRU ATMA HASTALIĞI)

Ülkemiz ulusal gelirlerine büyük ölçüde katkısı bulunan hayvancılık, aynı zamanda halkımızın geçim ve beslenme kaynağıdır. Sığırlarda her yıl yavru atımı sebebiyle milyarlarca lira ekonomik kayıp meydana gelmektedir. Bu hastalık nedeniyle hem ülkemiz, hem de yetiştiricilerimiz büyük zarar görmektedir. Bu hastalıkların başında Brusellozis hastalığı gelmektedir. Brusellozis (Brusella Abortus Bang) veya bulaşıcı yavru atma hastalığı adıyla bilinir.

Hastal...devamı...

Hayvanlarda akut zatürre Ahmet EVCİ Veteriner Hekim

Hastalıkların oluşumunda genel olarak hazırlayıcı ve yapıcı sebepler vardır. Hazırlayıcı sebepler hayvanın beden yapısı ve çevresidir. Hastalıklara yakalanmamakta iyi beslenme ve temiz hava en iyi tedbirdir. Sonbahar mevsiminin sonu ve kışa girilmek üzere olunan bu günlerde havalar yağışlı ve ortam sislidir. şehirlerde kirli hava durumu azami safhaya ulaşmıştır. Rutubet ve soğukların da etkisiyle solunum sisteminde hastalıklar bu günlerde ve ileriki günlerde çok görülür. Hayvanlar artık tamamen ...devamı...

Konya İl ve İlçeleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü İletişim Bilgileri ve Telefon Numaraları

* Konya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

Mahmuriye Mahallesi Larende Caddesi No :14 Meram / KONYA

Telefon : 0332 322 34 60 (4 Hat)

Faks : 0332 322 43 15

E-Posta : konya@gthb.gov.tr

 

Ahırlı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

Merkez Mahallesi No:45 Ahırlı/KONYA

Telefon : 0332 481 40 03-04

Faks : 0332 481 40 05

E-Posta :

 

Akören İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

Tülce Mahallesi Nurullah ERCAN Caddesi No:4 Akören/KONYA ...devamı...

Kanatlı Hayvanlarda Görülen Mantari Hastalıklar

<<<Önceki Konu <<<

3- Mantar Hastalıkları :

Başta, ibiklerde, sakal ve yanaklarda yayılan kellikler meydana getiren hastalıklardır. Mantar dediğimiz etken, bir hastalık sebebidir. Mantarlar deride ve iç organlarda yerleşip  bozukluklar yaparlar.

Nasıl bozukluklar

Deride kepeklenme ve kabuklanma olur. Kıllar dökülür, ibikler kalınlaşır, morarır,  parçalanır.  Hayvanlarda pis bir koku oluşur.

Hayvan halsizleşir, zayıflar, verimi azalır.

-

İç organlara ...devamı...

Pareketa İÇ SU ÜRÜNLERİ AV ARAÇLARI VE AVLANMA METOTLARI

Su ürünleri avcılığının başlaması, çok eskilere dayanmaktadır. İnsanoğlu karnını doyurmak için, karadaki besinleri kullandığı gibi, suda bulunan canlılardan da yararlanmıştır. İlk avcılık, araçsız yapılan avcılıktır. Burada suda bulunan balıkların, elle yakalanması olayıdır. Daha sonra aletlerle avcılık başlamıştır. Bunlar zıpkın, ok, mızrak, kıskaç gibi aletlerdir. Ayrıca balıkları sersemletici metotlar da (Vurma aletleri, sopalar, zehirler vs) kullanılmıştır.

Zamanla avlanma teknikleri, ...devamı...

CRD li bir hayvan Kanatlı Hayvanlarda Görülen Bakteriyel Hastalıklar

<<<Önceki Konu <<<

1- Bakteriyel Hastalıklar :

a) Kanatlı Tifosu

Bütün kanatlılarda görülebilir. Bulaşıcıdır, öldürücüdür. Hayvanlara iki yoldan bulaşır.

1.Yumurta ile bulaşma:

Tifolu tavukların yumurtası tifo mikrobu taşır. Bu yumurtalardan çıkan civcivler hastalığı diğer civcivlere de bulaştırır.

2.Yatay bulaşma:

Hasta tavuklardan diğerlerine doğrudan bulaşma şeklidir veya hastalık bulaşmış yemlik, suluk, yem, kümes ekipmanları ile diğer  tavuklara ...devamı...

Arı ARILARDA SONBAHAR BAKIM VE KONTROLLERİ

 

ARILARDADA ÇALIŞMA KURALLARI

Arıcılıkta dikkat edilmesi gereken uygulama, arılıkta dolaşırken ve çalışırken, arıdan korunmaya ve arıya zarar vermemeye özen göstermektir. Bu uygulamaları özetlersek;

 Arılığa girerken yabancı kokular kullanılmamalıdır.

 Arıda yapacağımız çalışmaya göre giyimde tedbirli olunmalı (maske, gerekirse eldiven giyilmeli, koyu renkli ve çok ince giyinilmemeli)

 Kovan açılmadan önce körük yakılmalı ve kovan kesinlikle ...devamı...

Mısır MISIR HASTALIK VE ZARARLILARI

HASTALIKLARI

Tohum Fide ve Kök Hastalıkları

Toprak ve tohum ile taşınan pek çok hastalık etmeni çimlenmekte olan mısır tanesini etkiler. Drenajı zayıf, soğuk ve nemlik toprakta yapılan ekimler bu hastalıklara davetiye çıkarır. Çıkış öncesi görülen çürüklükler bitki sıklığını azalttığı gibi tohumluk kalitesini de bozar. Çıkış sonrasında ise yapraklar çürür, solar ve toprak yüzeyine yakın kısımlarda sap dokularında çürüme görülür.

Mücadelesi : Aşırı su birikimi olan ...devamı...

1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10

Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007