Hiyar bitkisinde külleme hastaligi. ÖNEMLI SEBZE HASTALIKLARI

Degisik sebzelerin yetistirilme tekniklerini ayrintilari ile inceledik. Üretimde karsimiza çikan en önemli sorunlardan birisi hastaliklardir. Üreticilerimize ve ülkemiz ekonomisine büyük kayiplar olusturan hastaliklar çok çesitlidir. Her hastalik ayri bilgi ve mücadele sekli ister.

Hastalik bitkiye bulasmadan önce gerekli önlemler alinmalidir. Bulastiktan sonra yapilacak isler hem az hem de zordur.

Hastaliksiz, saglikli ve kaliteli üretim nasil yapilir?

Bazi hastaliklara karsi nasil ...devamı...

Azotlu gübreler Azotlu gübrelerin özellikleri Dr. Yusuf ISIK Köy Hiz. Ars, Enst.

Bitkiler için gerekli gübrelerden biri, belki de en önemlisi azotlu gübrelerdir. Toprakta bulunan azot miktari bitkilerin saglikli olarak büyümesi, kaliteli ve yüksek oranda mahsul vermesi için yeterli degildir. Bu bakimdan bitkinin ihtiyaci olan azotun, azotlu gübrelerle topraga verilmesi gerekmektedir.

Bütün azotlu gübrelerin ana maddesi amonyaktir (NH3). Amonyak dogrudan gübre olarak kullanilabilir. Ancak bu maddenin tasinmasi, depolanmasi ve topraga uygulanmasinda bazi zorluklar ...devamı...

Sütçülük özellikleri iyi bir Montofon inek Kârli bir süt inekçiligi için neler yapilmali? Ahmet TETIK Ziraat Mühendisi

Kârli bir süt inekçiligi için öncelikle hayvancilik sevilerek yapilmali, ayri bir is kolu olarak benimsenmeli ve asagida kisaca açiklamasini yapacagim hususlara dikkat edilmelidir.

* Hayvancilik para kazanmak ve kâr elde etmek için yapildigini bilmemiz gereklidir. Bu nedenle yetistiricilerimiz, hayvanciligi hububat yada pancar tariminin yaninda ek bir is olarak görmekten çikarilmali, basli basina bir geçim kaynagi olarak görmelidir. Tarim arazilerini, ahirlarinda bulunan ...devamı...

Ahir kenarindaki bir gübre çukuru GÜBRELERIN SINIFLANDIRILMASI

2. GÜBRELERIN SINIFLANDIRILMASI

Gübreler yapilarina göre organik, kimyasal ve mikrobiyal gübreler olmak üzere üç gruba ayrilirlar.

2.1. ORGANIK GÜBRELER

2.1.1. Hayvan Gübreleri

2.1.2. Kompost

2.1.3. Turba Topragi (Torf)

2.1.4. Yesil Gübreler

2.1.5. Humik Asitler

2. 2. KIMYASAL GÜBRELER

2.2.1. TEK BESIN MADDESI IÇEREN GÜBRELER

2.2.1.1. Azotlu Gübreler

2.2.1.2. Fosforlu Gübreler

2.2.1.3. Potasyumlu Gübreler

2.2.2. BIRDEN ÇOK BESIN MADDESI IÇEREN ...devamı...

Bir koyun sürüsü KOYUN IRKLARIMIZ

Ülkemiz dogal kosullari ve tarimin yapisi bakimindan hayvancilik için uygundur. Ancak, kurak iklim, zayif otlak durumu ve gerekse hayvanlara uygulanan bakim ve besleme yetersizligi yüzünden sigir gibi büyükbas hayvanlardan çok, koyun, keçi gibi küçükbas hayvanlar daha fazla çogalma sansi elde etmistir.

Ancak koyun irklarinin da bölgelere göre degistigi görülür. Genel olarak Anadolu’nun iç kisimlarinda yagli kuyruklular, denize yakin bölgelerde ince kuyruklular yaygindir.

Bu derste baska ...devamı...

Makine ile üst gübre uygulamasi (Serpme uygulama) GÜBRELERIN UYGULAMA ZAMANI VE UYGULAMA SEKILLERI

Gübrelerden en iyi sekilde yararlanmak için onlarin topraga uygulanma zamanina ve sekline çok dikkat edilmesi gereklidir. Uygulanacak gübrenin sadece çesidini ve miktarini bilmek yeterli degildir.

Gübreleme zamaninin seçiminde önemli olan bitkinin ihtiyaci oldugu zaman ona gerekli ortami ve besin maddesini saglamaktir. Bu nedenle bazi bölgelerde yetistirilen belli bitkiler için verilmesi gereken gübre miktari bir defada verilirken bazi bölgelerde bölünerek birkaç defada verilebilmektedir.

Gübren...devamı...

Sogan SOGAN YETISTIRICILIGI

1. TANIMI VE öNEMI

Sogan; içerdigi vitaminler yaninda mineral maddeler ve diger besleyici maddelerle zenginligi, bu mükemmel kültür sebzesinin üretim ve tüketiminin her geçen gün artmasina neden olmaktadir.

2. IKLIM VE TOPRAK ISTEGI

2.1 Iklim Istegi

Sogan; iklim istegi yönünden seçicidir. Gün uzunlugu ve sicaklik, sogan yetistirmeyi sinirlayan iki önemli unsurdur. Bitkinin erken gelisme devresinde serin havaya ihtiyaç vardir. Fakat bas baglama ve basin büyümesi için ...devamı...

Antepfistigi genel görünüm ANTEPFISTIGI YETISTIRICILIGI

IKLIM ISTEGI

Antepfistigi yazlari uzun, sicak, kurak ve kislari nisbeten soguk olan bölgelerde ekonomik olarak yetisebilmektedir.

Antepfistiginin yetisme alanlarini belirleyen önemli faktörlerden birisi sicakliktir. Yaz aylarinda meyvenin gelismesi ve olgunlasmasi için oldukça fazla ve uzun süre yüksek sicaklik, kis aylarinda ise belli bir süre düsük sicakliga ihtiyaç gösterir. Ancak kis soguklarinin -15 °C ve daha fazla düsme ihtimalinin oldugu alanlarda meyve gözlerinde zararlanma olabilir. <...devamı...

1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10

Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007