GÜBRELERİN UYGULAMA ZAMANI VE UYGULAMA ŞEKİLLERİ

Gübrelerden en iyi şekilde yararlanmak için onların toprağa uygulanma zamanına ve şekline çok dikkat edilmesi gereklidir. Uygulanacak gübrenin sadece çeşidini ve miktarını bilmek yeterli değildir.

Gübreleme zamanının seçiminde önemli olan bitkinin ihtiyacı olduğu zaman ona gerekli ortamı ve besin maddesini sağlamaktır. Bu nedenle bazı bölgelerde yetiştirilen belli bitkiler için verilmesi gereken gübre miktarı bir defada verilirken bazı bölgelerde bölünerek birkaç defada verilebilmektedir.

Gübrenin çok erken veya çok geç verilmesi halinde gübreden beklenen yarar büyük oranda azalmaktadır.

Gübrelerin uygulama şekli ve zamanları bitkilerin besin maddesinden yararlanmaları açısından önemlidir. Ticaret gübreleri ile organik artık uygulamalarının toprağa verilme şekilleri ve uygulama zamanları ile ilgili bir genelleme yapmak mümkün değildir. Ancak gübrelemeden elde edilmek istenen faydanın sağlanabilmesi için bu materyalleri toprağa en uygun zamanda ve doğru şekilde uygulamak gerekmektedir. Bu nedenle uygulanmak istenen gübre materyali çok iyi bilinmeli, uygulanma zamanı ve metodu o gübrenin cinsine göre belirlenmelidir. Toprağa uygulanan besin maddelerinin toprakta uzun zaman alınabilir yapıda kalamayacakları bilinmelidir.

3.1. GÜBRELERİN UYGULAMA YöNTEMLERİ

Gübrelerden en iyi şekilde yararlanmak için uygulama zamanı kadar uygulama yöntemi de çok önemlidir. Gübreleme yöntemleri yüzeye serpme, banda(sıraya) uygulama, yapraktan uygulama ve sulama ile birlikte uygulama olarak sıralanabilir.

3.1.1. YÜZEYE SERPME

Gübrenin elle veya gübre dağıtıcı aletlerle toprak yüzeyine serpilerek uygulanmasıdır. özellikle azotlu gübreler yüzeye serpilerek uygulanmaktadır. Ekimden önce olduğu gibi ekimden sonra veya bitki geliştikten sonra da uygulanabilmektedir. Sık ekimi yapılan bitkilere kolay gübreleme sağladığından tercih edilmektedir. Çok geniş arazilerin kısa sürede ve pratik şekilde gübrelenmesinde kullanılır. Bu şekilde gübrenin uygulanması hem zaman hem de işçilikten tasarruf sağlamaktadır.

Makine ile üst gübre uygulaması (Serpme uygulama)

Resim 3.1. Makine ile üst gübre uygulaması (Serpme uygulama)

El ile serpme uygulama

Resim 3.2. El ile serpme uygulama

3.1.2. BANDA UYGULAMA

Gübreler ekimden önce tohum veya fidenin 3-5 cm altına veya yanına, elle veya makinalarla uygulanır. Tahılların ve diğer tarla bitkilerinin mibzerle ekiminde tohumla birlikte gübre tohum yakınına verilmiş olur. Fosfor ve çinko gibi toprakta kolayca yarayışsız forma geçen elementler için banda uygulama en uygun yöntemdir. Köke en yakın bölgeye verildiğinden bitki kolayca alabilmektedir. Sıraya ekilen bitkilerde gübrelerin banda uygulaması önerilmektedir. Toprak yüzeyine göre alt kısmı daha nemli olacağından gübrenin yarayışlılığı artmaktadır. Gübre fiyatının yüksek olduğu ve daha az gübre kullanma zorunluluğu olduğunda banda uygulama en uygun yöntemdir.

Meyve ağaçlarında banda (taç izdüşümüne) uygulama yöntemi

Resim 3.3. Meyve ağaçlarında banda (taç izdüşümüne) uygulama yöntemi.

Meyve ağaçlarında banda uygulama taç izdüşümüne uygulama şeklinde yapılmaktadır. özellikle fosfor, potasyum ve mikroelement gübrelerinin taç izdüşümüne, 15-20 cm açılan derinliğe uygulanması ve uygulandıktan sonra üzerinin toprakla kapatılması gereklidir.

Fosforlu ve gerekiyorsa potasyumlu gübre erken ilkbaharda ağaç tacının altına (izdüşüme) açılacak 15-20 cm genişlik ve 15-20 derinlikte daire şeklindeki hendeğe, verilerek üzeri toprakla doldurulur.

Meyve ağaçlarında traktörle banda gübre uygulama yöntemi

Resim 3.4. Meyve ağaçlarında traktörle banda gübre uygulama yöntemi.

Banta gübre uygulaması

Resim 3.5. Banta gübre uygulaması

Resim 3-4’de görüldüğü gibi toprak işlemenin traktörle yapılabileceği hallerde, gübreler ağaç sıralarına paralel geçen 15-20 cm derinlikte açılan hendeklere verilebilir. 1 numaralı sıralar birinci yıl, 2 numaralı sıralar ikinci yıl gübrelenir.

Yazlık bitkilerde sıra arası üst gübre uygulaması

Resim 3.6. Yazlık bitkilerde sıra arası üst gübre uygulaması

 

> > >  Sonraki Konu > > >

GÜBRELERİ YAPRAKTAN UYGULAMA YÖNTEMİ

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek İçin Tıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : Ömer
Yazılış Tarihi : 20.2.2019 00:32:34
  İyi günler herkese benim camardida hobi olarak baktigim elma,kiraz,visne,erik,kayisi,armut ve ceviz hepsinden birer adet agaclarim var bunlara gubre ne zaman atilir ve hangi gubreden almaliyim yardimci olursanız cok sevinirim
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : ismet
Yazılış Tarihi : 26.8.2018 12:53:57
  merhaba arkadaslar hiyar yetisdiricisiyim topragi kuvetlendirmek icin gubreyi tarlayi surmeden mi sepeyim?
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 5.3.2019 23:08:34 
Cevaplayan : Ethem ozcicekci 
Merhaba, öncelikle hangi bölgede uretim yapıyorsunuz?, Nasıl bir gübreleme yapıyorsunuz? Bunları paylaşın veya beni arayın elimden gelen yardımı yapayım size. 05078481535
------------------------
Yazan : Barış
Yazılış Tarihi : 1.1.2018 20:40:26
  Ispartada gul yetistiriyorum 10 dekar bu ayda hangi gubreden ne kadar atmaliyim.geçen kış diktim ve hiç gubre kullanmadım daha
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : ahmet başaran
Yazılış Tarihi : 29.10.2017 16:43:36
  slm ben bir fındık üreticisiyim 5 adet bahçem var her bir bahçenin toprak tahlilini ayrı ayrı yaptırdım ve bir kısmın dap gübresi bir kısmına yanmış hayvan gübresi bir kısmınada tsp gübresi tavsiye edildi.bende bunları uygulamak için karar kıldım ve sizden dap ve tsp gübresini hangi ayda gömmem gerektiğini öğrenmek istiyorum.ayrıca toprak altı verilenleri fındığa verdikten sonra myıs ayındada daldan püskürtme yöntemi ile yaprak gübresi demir çinko magnezyuö vs vermem gerekiyomu gerekiyor ise miktarı nekadar olmalıdır saygılar
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Okay tunc
Yazılış Tarihi : 19.9.2017 16:12:36
  Iyi gunler site icerisinde gorevliyim benden once bakan arkadas bahceye iyi bakamamis. Yazin ortasinda devir aldigim icin cime her hangi bir atamadim sabah aksam sulama yapiliyor ama simdi cimlerin yavas yavas hastalandigini goruyorum nasil kurtara bilirim bilginize ihtiyacim var tesekkurler..
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 27.9.2017 20:27:54 
Cevaplayan : TAMER YENİEL 
Merhabalar,
Solucan gübresi üreticisiyim. Ankara ili Kalecik ilçesinde çim üzeri yaptığımız uygulamada başarılı olduk.
Ürettiğimiz solucan gübresini öncelikle bahçenizde seçeceğiniz pilot bir bölgede denemenizi,memnun kalırsanız tamamında kullanmanızı öneriyorum.
05336266912
------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için TıklayınızBu konuyla ilgili tüm soru ve yorumlar girmek için tıklayınız.Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007