Brucellosis hastalığı
Namık Zengin
Veteriner Hekim

Brucella grubu bakterilerinden ileri gelen hastalıklara toplu olarak Brucellosis adı verilir. Sığır, koyun, keçi, domuz, koç gibi hayvanlarda özellikle ana rahmi, testis, meme gibi genital organlara yerleşerek yavru atmalara ve kısırlığa neden olan bulaşıcı bir hastalıktır.

Brucellosis hayvanlardan insana  geçen hastalıklar içinde önemli yeri olan bir hastalıktır. İnsanlarda dalgalı ateş, eklemler, genital organlar ve diğer organlarda yerleşen yangılara yol açar. Hasta hayvanın sütleri ve süt ürünleri pastörize edilmeden veya kaynatılmadığından tüketildiğinde insanlarda hastalanırlar.

Hayvanlarla ve enfekte materyal ile yakın temas durumunda bulunan hayvan bakıcıları, sağıcılar, kasaplar ve özellikle de Veteriner Hekimler ve Veteriner Sağlık Teknisyenleri için hastalık riski çok yüksektir. Hastalık büyük emek ve masraflara rağmen hemen hemen hiçbir ülkede ortadan kaldırılamamıştır. Ve Ülkemizde de yaygın olduğu bilinmektedir.

Sığırlarda Brucellosis :

Etken Br. Abortus bakterisidir. Yavru atma, kısırlık, genital organ hastalıkları ve süt azalmasına neden olarak ağır ekonomik kayıplara yol açan bir hastalıktır.

Patogenez : Çeşitli şekillerde bulaşarak vücuda giren bakteriler çoğalır ve kan dolaşımına karışarak tüm vücuda yayılır. Hastalığın bulaşmasından sonraki bir iki ay içinde gerçekleşen bu süre içinde hiçbir klinik belirti görülmez ancak hasta hayvan gebe kaldığında hastalık ortaya çıkar. Mikroplar uterus mukozasında hızla çoğalır ve fötüs'ü enfekte eder. Fötüs ölür ve abortus suretiyle dışarı atılır.

Belirtiler : Gebeliğin beşinci ayından daha ileri gebelik döneminde bulunan inekler ardı ardına yavru atmaya başlar. Dört beş ay içinde sürüdeki ineklerin çoğunluğu yavru atabilir. Hastalık yıllarca devam eder. Yaşlı inekler tek tük, ilk doğumunu yapan düğeler ve sürüye sonradan katılan katılan inekler daha çok yavru atarlar. Yavru atan ineklerde yaygın olarak eşini atmama ve rahim iltihabı sonucu hızlı seyreden vakalarda ölümler; yavaş seyreden vakalarda kısırlık ortaya çıkabilir. Boğalarda testisler yangılanır, tek veya çift taraflı büyür, ağrılı ve sert bir şişlik vardır.

Teşhis : Brucellosis de sığırlarda yavru atmadan başka herhangi klinik bir bulguya rastlanmaz. Fakat bir sürüde yavru atma olaylarının ve kısırlığın artması brucellosis'i akla getirir. Hastalığın kesin teşhisi yeni atılmış yavrulardan alınan marazi maddeler, kan, serum, süt, plecenta, vajinal sıvı ve idrardan alınan numunelerle yapılan laboratuvar muayeneleri sonucu konur.

Tedavi : Brucellosis olaylarında tedavi yapılmaz. Hastalar ve taşıyıcı oldukları saptananlar kesime sevk edilirler.

Korunma : Üreticilerin ve teknik personelin eğitilmesi, kayıt, tescil ve hayvan hareketlerinin tam olarak kontrol altına alınması gibi temel meseleler görülebildiği ölçüde başarı artar. Korunmada başlıca yöntem buzağıları aşılamak, hasta erişkinleri kesime sevk etmektir. Buzağıların 4-8 aylık devrede aşılanması halinde en iyi sonuçlar alınır. Bunun için "S-19 aşısı" kullanılmaktadır. Aşılama suretiyle 7-8 yıl yavru atmaya karşı bağışıklık sağlanır. Bulaşmaları önlemek için yavru atan hayvanlar hemen tecrit edilir. Plecenta ve fötüs laboratuvarlara gönderilerek muayene yaptırılır. Fötüs ve yavru zarları gömülerek imha edilir.

Koyun ve Keçilerde Brucellosis :

Etken Br. Melitensis adı verilen bakteridir. Brucella bakterileri enfekte koyun ve keçilerin normal doğum veya yavru atma esnasında etrafa saçtıkları sıvı, atık yavru ile çevreye yayılır. Atık yapan koyunların vajinal akıntıları dört ay, idrarları iki ay, sütleri de  3-6 ay kadar bir süre mikrop taşır. Enfekte koç ve tekelerin sperması da mikropludur. Yavru atan hayvanlar iki, üç yıl daha enfekte kalır.

Patogenez :  Sığır Brucellosisinde olduğu gibidir.

Belirtiler : Hastalığın ilk başlayışı sürüde çok sayıda hayvanın yavru atmasıyla başlar. Yavru atma genelde gebeliğin 3-4 aylarında görülür. Yavru atma oranı hastalığın görüldüğü ilk yıl çok yüksektir. Ertesi yıl sürü bağışıklığı olduğu için ilk defa gebe kalanlar hariç sürüde yavru atma azalır veya hiç kalmaz. Hastalarda yavru atma dışında meme iltihabı, genel zaafiyet, öksürük ve topallık görülebilir.

Teşhis : Koyun ve keçilerde de hastalığın teşhisi aynen sığır Brucellosisinde olduğu gibidir.

Tedavi : Hayvanlarda Brucellosis tedavisi yapılmaz. Hasta hayvanlar sürüden çıkarılıp elimine edilirler.

Korunma : Hastalıktan korunmak için "Rew-1 Brucella Melitensis aşısı" kullanılır.Her yıl dişi kuzu ve dişi oğlaklar üç aylıktan büyük yaşta iken aşılanırlar.

Ergin koyun ve keçilerde aşılama yapılabilmesi için hayvanlar koç katımı, gebelik ve sağım devrelerinde olmaması ve aşının tatbik günü ile koç katımı arasında en az bir ay olmalıdır.

Bir defa aşılanan hayvana ikinci bir aşıya gerek yoktur. Rew-1 aşısı en az 4-5 yıl devam eden bir bağışıklık sağlar.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek İçin Tıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : MÜJDAT ORUK
Yazılış Tarihi : 11.02.2018 12:04:21
  Brusella aşisi gebe hayvana ne zamn yapılır veya yapılır mı
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : salih yesilyurt
Yazılış Tarihi : 19.07.2015 01:29:19
  Hayvanlarda brusella hastaligini tedavi edici ilac gelistirdik. Veteriner hekim kontrolunde deneme dozu ucretsiz verilir.
erdiyesilyurt@hotmail.com
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 23.02.2016 11:00:25 
Cevaplayan : oktay sülün 
İyi çalışmalar.. Sanırım test aşaması için kobay suru arıyorsunuz..yüksek ihtimal keçi surum brusella ya yakalandı..bilime önem veren bir insanım..veteriner muayenesi için bekliyorum..uygun görürseniz test aşamasında yardımcı olabilirim..belki bulduğunuz ilaç iyi gelir..aksi halde zaten hasta hayvanları yok edicem...
Irtibat 0506 861 17 62.

Mail kullanmiyorum...
Cevaplama Tarihi : 12.12.2017 09:28:52 
Cevaplayan : Hasan Ali Cenk YAVUZ 
Selamun aleyküm. Brucella tedavi edici ilaç geliștirdiğiniz bilgisine ulaștım internetten. 2005 yılına ait bi paylașım lakin öyle bi ilaç varsa benimle irtibata geçebilirmisiniz? Numaram :05547139212
Cevaplama Tarihi : 13.03.2018 23:48:35 
Cevaplayan : Bünyamin karaca  
kardeş beni aramisin 053122777 69
benim de basima geldi
Cevaplama Tarihi : 3.12.2018 22:23:35 
Cevaplayan : Çağlar ateş 
20 adet inegim buza attı tekrar hamile kaldı yardımcı olabilirmisiniz
Cevaplama Tarihi : 12.05.2019 07:22:26 
Cevaplayan : Necip topuz  
Adanada veteriner hekim im brucellayı tedavi edici ilaç ile ilgili yazınızı okudum son durum nedir ilaç işe yarıyor mu
Cevaplama Tarihi : 25.04.2020 16:31:49 
Cevaplayan : Ünal ŞAHİN 
Bulduğunuz tedavi yöntemi brucellayı hastalığını tedavi ediyormu? Bilgi verebilirmisiniz?
Cevaplama Tarihi : 29.11.2020 20:41:05 
Cevaplayan : Oğuz sezgin 
2015 te yazmış olduğunuz bir yazı ya rasladim burusella tedavi süreci durumu nedir geliştirdiğiniz ilaç olumlu oldumu eğer ise yarıyor da bendede 7 keçi var yardımcı olursanız sevinirim.5334134145
Cevaplama Tarihi : 22.09.2021 10:47:59 
Cevaplayan : salih yeşilyurt 
Geliştirdiğimiz brucella ilacını maalesef Türkiyeninde taraf olduğu (hanvanlarda şartlı kesim kararı gereği) anlaşmaya istinaden ülkemizde bu hastalığa yakalanan hayvan sahiplerine ilacımızı veremiyoruz.
Ankara'da hayvan sağlığı daire başkanlığı,İlaç daire başkanlığı,Ankara veteriner fakültesi Gebze yüksek teknololi enstitüsü gibi ilgili yerlerden bu anlaşma olduğu sürece ilacımızı piyasaya sürmemizin çok zor olduğu neticesinden sonra Türkiye'deki çalışmalarımıza ara vermek zorunda kaldık.

Salih Yeşilyurt
0090 532 013 41 50
------------------------
Yazan : burhan parlak
Yazılış Tarihi : 12.05.2015 21:42:47
  Mrhb k.marastan gecen yil koyun aldim 90 adet ilk 20 tanesinsonrasi kuzunun hepsini atti dogan yavrulari etrafa attik kopeklere verdik sitenizi okuyunca cok kotu bihastalik oldugunu ogrendim ne onerirsiniz bi cozumyolu soyleyin
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 11.02.2018 00:28:55 
Cevaplayan : İsa Çakmak  
Merhaba kolay gelsin benim koyun sürüm var ve bursella dehsişi koyuldu tahlil sonucu ve bir çoğunda var ve şu anda bile kuzu atık yapıyo mümkünse bana yardımcı olursanız sevinirim hocam hayırlı çalışmalar
------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için TıklayınızBu konuyla ilgili tüm soru ve yorumlar girmek için tıklayınız.Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007