Bordo Bulamacı

NİÇİN YAPILIR :

Bordo bulamacı, yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarında karaleke ve ateş yanıklığı hastalığına, sert çekirdekli meyve ağaçlarında bakteriyel kanser, yaprak delen ve dal yanıklığı hastalığına, eriklerde cep hastalığı, şeftalide yaprak kıvırcıklığı gibi bir çok hastalığa karşı sigorta ilaçlaması olarak yapılır.

GEREKLİ MALZEMELER:

1 Adet 100 litrelik su alabilecek kap.(Plastik, tahta veya beton kap)

1 adet 50 litrelik su alabilecek kap.(Plastik, tahta veya beton kap)

1 adet paslanmamış çivi

% ’lik Bordo Bulamacı için;( %2'lik Bordo Bulamacı için bu oranlar iki katına çıkarılır.)

1 kg. Göztaşı (Bakır sülfat)

1 kg. Sönmüş kireç veya 0.5 kg. sönmemiş kireç

NASIL YAPILIR:

% 1 'lik Bordo bulamacının yapılışı:

Bordo bulamacı hazırlama

İlk önce küçük kabımıza 1 kg. Göztaşı (Bakır sülfat) konularak 50 litre su ile beraber iyice yandaki şekilde görüldüğü gibi karıştırılır.

Bordo bulamacı hazırlama

Sonra 100 litrelik büyük kabımıza 1 kg. Sönmüş veya 0.5 kg. Sönmemiş Kireç konularak 50 litre su ile iyice eritilerek karıştırılır. (Yandaki şekildeki gibi)

Bordo bulamacı hazırlama

Göztaşı eritilen küçük kaptaki karışım yavaş, yavaş büyük kaptaki kireçli su üzerine dökülür ve bir taraftan karıştırılır. KİREÇ HİÇ BİR ZAMAN GöZ TAŞI ÜZERİNE DöKÜLMEZ. Dökülür ise ilacın yapısı bozulur.

Yapılan bordo bulamacının olup, olmadığını kontrol emek için Bir adet passız çivi bulamaca batırılır. 5 dakika bekletilir. Çiviye bakılır, çivinin renginde bir değişiklik yoksa bordo bulamacı olmuş demektir. Şayet çivide hafif kızarma olursa karışım olmamıştır, bir miktar daha kireç ilave edilmelidir. Bordo bulamacı hemen kullanılmalıdır.

Bordo bulamacı hazırlama

KULLANILMASI:

Hazırlanan Bordo Bulamacı sonbaharda meyve Ağaçlarında yapraklann % 75'nin döküldüğünde, İlkbaharda ise gözler patlamadan bir hafta önce yapılır. Ağacın bütün dalları ve gövdesi ilaçlanmalıdır.

Yapraklı dönemde Bordo Bulamacı yapılmamalıdır.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek İçin Tıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : berkay özcan
Yazılış Tarihi : 14.11.2018 13:11:32
  merhaba iyi günler badem ağaçlarıma bordo bulamacı uygulamak istiyorum fakat ağaçlar yapraklarını dökmediği için yapsam ağaçlarıma herhangi bir zararı olurmu?
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : hüseyin
Yazılış Tarihi : 23.2.2014 16:35:37
  bordo bulamacı buğdayda kullanılabilirmi, kullanılabilirse ölçüsü ne olmalı
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için TıklayınızBu konuyla ilgili tüm soru ve yorumlar girmek için tıklayınız.Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007