BILDIRCIN YETİŞTİRİCİLİĞİ

Bıldırcın yetiştiriciliği

20-25 santim uzunluğunda, kısa kuyruklu, vücudu gri-kahverengi çubuklu bir kuştur. Göğüs tüyleri düz pas renginde olanlar erkek, siyah benekli olanlar dişidir.

Bu küçücük hayvan, ekonomik bir kanatlıdır. Ağırlığı 120-150 gram gelir. İki aylık olunca yumurtlamaya başlar. Yumurtlamanın aydınlatma ile yakından ilgisi vardır. Yılda 200-250 yumurta verir. Yumurtaları 9-12 gram ağırlığındadır.

Bıldırcın 5-6 haftalık olunca kesim çağına gelir. Dişiler 120 grama, erkekler 150 grama ulaşırlar. Islah yoluyla bu ağırlıkların artırılması için bilim adamları çalışmalarını devam ettiriyorlar.

Bıldırcın eti de bıldırcın yumurtası da çok lezzetlidir. Protein ve mineral madde bakımından zengindir. Hastaların, çocukların ve yaşlıların beslenmesinde önemli bir gıdadır.

Son yıllarda bir çok yetiştiriciye iyi kazanç getiren bıldırcın lüks lokantalarda ve geliri iyi aile mutfaklarında fazlaca tüketiliyor.

Bıldırcın Üretimi

Üretim, kuluçka makinelerine döllü yumurta konarak yapılır. Ancak, döllü yumurta bulmak kolay değildir. Kuluçkalık yumurtaların döllülük oranının yüksek olması gerekir. Çiftleştirme kafeslerindeki her erkek bıldırcına çok az dişi düşmelidir (2 veya 3 tane). O zaman döllü yumurta oranı artmaktadır.

Damızlık bıldırcın alıp onların yumurtası ile işe başlanabilir. Ancak bu bıldırcınlar 2-3 haftalıktan daha yaşlı olmamalıdır.

Bıldırcının canlı nakli de zordur, bıldırcın yumurtası nakli de zordur. Çok zayiat verir.

Kuluçka makinesinin geliştirme bölümüne konan yumurtalar burada 15 gün kalır. Sonra çıkış bölümüne alınır.

Civciv çıkışı 17’ inci  günde başlar ve bir iki gün içinde tamamlanır.

Yumurtaların kuluçkaya konuşu, daha önce anlattığımız tavukçuluktaki esaslara uygun olarak yapılır. Yumurtaların makine tarafından günde en az 4 kere çevrilmesi gerekir. Makine bıldırcın yumurtalarından civciv çıkaracak özelliklere sahip olmalıdır. Yani bıldırcın kuluçka makinesı biraz farklıdır.

Bakım ve Besleme

Civcivler

Civcivler ya çok katlı ana makinelerinde ya da yerde büyütülür. Sıcaklık başlangıçta 35-36 derece olmalı, her hafta 3 derece azaltılmalıdır. Ama asla 22 derecenin altına düşmemelidir. Ergin bıldırcınlar için en iyi çevre sıcaklığı 20-25 derecedir.

Tel ızgara tabanlı geniş kafeslerde de büyütme yapılabilir. Bıldırcınların büyütülmesinde büyütme kafesi kullanılır. Damızlıkları ise çiftleşme kafeslerinde barındırılır.

Bıldırcın yetiştiriciliğinde ilk günlerde bakım ve beslemeye özel önem verilmelidir. Küçücük bu yavrular itina isterler. İlk 15 gün içinde ölüm fazlaca olur.  % 20-30 ölüm olabilir. Daha sonraki dönemde ölüm hemen hemen olmaz. Ancak zaman zaman uygun ilaç vermek sağlıklarını korur ve verimlerini artırır. Bıldırcınlarda salgın hastalık pek yoktur.

Hayvanlar birbirini gagalamasın diye gagaları kesilmelidir. Gagalamayı önlemek için ışık şiddeti azaltılır. Kuru yonca demetleri asılırsa, hayvanları meşgul edeceğinden gagalamayı önleyebilir.

Bıldırcın civcivleri

Resim 1: Bıldırcın civcivleri

Damızlıklar

En gösterişli olanlar damızlığa ayrılır. Kuluçkaya 8 günde bir 1250 yumurta konulacak ise, 250-300 damızlığa ihtiyaç var demektir.

Damızlığa ayrılan dişilerin yumurtlamaya başladıktan sonraki 2-6. aylar arasında döllü yumurtalar kuluçkada kullanılır. Kuluçkaya konan yumurtalar kırık, çatlak, ezik, kirli, ufak ve standart dışı olmamasına dikkat edilmelidir. Kuluçkada civciv çıkış oranı % 60‘ dır.

Bıldırcın yetiştiriciliğinde kuşkusuz, erkek damızlıklar da gerekli. O da 2 veya 3 dişiye 1 erkek olarak hesaplanır.

Besleme

Yumurtadan çıkan yavrular 7-9 gram gelirler. Civcivlere 3’ üncü haftaya kadar yüzde 28 proteinli yemler verilir, 4-6. haftada ise yüzde 20-24 proteine düşürülür.

Yumurtlayanlara yüzde 17 proteinli, damızlık olanlara da yüzde 23 proteinli yemler verilir. Enerji ihtiyaçları ise 2800-3000 kalori arasında değişir. Bıldırcınlar günde 25-30 gram yem tüketirler. Bir bıldırcın, 6’ıncı haftadaki kesime kadar 700–900 gram yem tüketir.

Yem fabrikaları bıldırcın yemi yapabilir. Yoksa, hindi palazı yemi veya civciv yemleri de kullanılabilir.

Bıldırcın yetiştiriciliğinde de kümeslerin, kafeslerin ve ekipmanların temizliği ve dezenfeksiyonu çok önem taşır.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek İçin Tıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : Hamdi kayacan
Yazılış Tarihi : 11.3.2019 00:21:52
  Merhaba bildircinlara yumurtadan çıktıktan 15 20 gün civciv yemi verdikten sonra yumurta ya hazırlık icin besi yemimi verilmeli yoksa geliştirme yemi verip 5 ci hafta yumurta yemine mi geçilmeli 2 yemde kararsiz kaldim besi yemi ve geliştirme yemi
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Enes gök
Yazılış Tarihi : 2.2.2019 20:54:20
  Benim bıldırcın civcivlerim vardı 80 Günlük oldular neden yumurtlamıyorlar
Lütfen bi cevap yazın
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 9.2.2019 20:29:07 
Cevaplayan : Hasan ozturk 
Alan geniş olduğu için yumurtlatamitosundur dar alana koy kesin yumurtlicaktir.
Cevaplama Tarihi : 18.3.2019 11:32:47 
Cevaplayan : Önder Ertürk  
Soğuk havalarda yumurtlamaz birde bulunduğu ortam sıhhatli olması gerekiyor altına saman ince kum koyun, yeşillikde yedirin
------------------------
Yazan : Rza Dunya
Yazılış Tarihi : 12.10.2018 23:36:37
  bir bıldırcın bir günde kaç yumurta verir?
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 21.12.2018 12:58:13 
Cevaplayan : Miryan balakhashivili 
Bir gunde bir yumurta kardes eger bir gunde 2 yumurta istiyorsan bizde dropsin diye bir vitamin var ondan kullaniyoz fakat anaclari cok iyi beslemeniz gerekiyor yoksa zayiflayip oluyor 6 ay sonra
Cevaplama Tarihi : 2.2.2019 20:55:27 
Cevaplayan : Enes gök  
1 tanesi günlük 2 3 tane verir
------------------------
Yazan : Levent Kabadayı
Yazılış Tarihi : 9.8.2018 14:38:41
  Proteini yüksek yemler verilirse ne gibi sıkıntı olur? BSFL (Kara asker sineği larvası) veya unsurdu bildiğiniz gibi yüksek protein değerlerine (%40-44) sahip. Bu ürünleri yem olarak kullanmak kuşlar için sakıncalı mı?
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Bbbb
Yazılış Tarihi : 24.7.2018 14:55:07
  Kaç yıl yaşıyorlar?
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 24.7.2018 22:43:19 
Cevaplayan : Jucy 
5-10 yıl kadar yaşarlar
------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için TıklayınızBu konuyla ilgili tüm soru ve yorumlar girmek için tıklayınız.Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007