Beyaz kas hastalığı
İsmail ERGİN
Veteriner Hekim

Beyaz Kas Hastalığı

Tanımı:

Selenyum ve E vitamini eksikliğinin neden olduğu çizgili kaslarda doku yıkımı ile karakterize; kuzu, oğlak ve buzağıların önemli bir hastalığıdır.

Sebepleri:

* Hastalık selenyumdan fakir meralarda beslenen koyunların yavrularında görülür.

* Rasyonda E vitamini noksanlığı da hastalığın oluşumunda etkendir.

* Sülfatlar yönünden zengin olan arazilerde selenyumun bitkilerce alınımında aksaklıklar şekillenmesi sonucu da selenyum yetersizliği meydana getirir.

Belirtileri:

* Beyaz kas hastalığı bazen yeni doğan kuzularda, genellikle doğumdan sonraki 3-8 haftalık dönemde görülmektedir.

* Hafif şekillerde yürüyüş tutuk, bel kambur, adımlar kısa ve diktir. Yürürken arka ayaklar üstüne çökebilir. Hareket halindeyken solunum güçleşir.

* Hastalığın biraz ilerlemiş durumunda, hayvanlar ön ayaklarına dayanarak vücudun ön kısmını kaldırır. Fakat arka ayaklarına dayanarak vücudun arka kısmını kaldıramaz. Daha ileriki dönemde hasta hiç yerinden kalkamaz.

* Buzağılarda ve oğlaklarda da belirtiler kuzularınkine benzer.

* Bazı kuzu ve oğlaklar doğuştan hasta olurlar. Bu kuzular ayağa kalkıp analarını ememezler. Doğuştan hasta kuzular doğumdan sonraki bir kaç saat içinde kalp yetmezliği ve solunum güçlüğünden ölürler.

* Beyaz kas hastalığı şekillenmiş kuzu ve oğlaklar merada kolay hareket edemedikleri ve emmedi güçlük çektikleri için hızla zayıflarlar ve gelişmeleri geri kalır.

Otopsi Bulguları:

ölen veya kesilen hayvanların; bel, sağrı, arka bacak, diyafram ve kalp kasında çizgiler şeklinde veya lekeler tarzında bal mumunu andıran görünüşte yıkıma uğramış bölgeler tipiktir.

Tedavi:

Solunum güçlüğü ve kalp yetmezliği tehlikesi ile hasta kuzu ve oğlakların fazla hareket ettirilmemesine dikkat edilmeli,

Hasta hayvanlara selenyum ve E vitamini içeren ilaçlar verilir.

Korunma:

Selenyum noksanlığının görüldüğü bölgelerde koyun karma yemlerine selenyum tuzu ilave edilmeli, gebeliğin ikinci yarısında (doğum sezonunun başlamasına 40 kaladan itibaren) gebe koyunlara 2 haftada bir selenyum ve E vitamini içeren ilaçlar verilmelidir.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek İçin Tıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : TUĞBA ÖZTÜRK
Yazılış Tarihi : 18.02.2021 16:10:35
  Merhabalar 3 gün önce koyunumuz doğum yaptı gece biz sabah gördük yalnız kuzu çok üşümüş ve annaesinide emememiş şimdi ayağa kalkamıyor 3 adım atıyor hemen göçüyor. Ne yapmamız lazım
Şimdiden çok teşekkür ederim
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Serkan
Yazılış Tarihi : 17.01.2021 17:20:57
  Koyun 1.5 aylık kuzu ye vurmasıyla kuzunu arka ayaklarında sorun oldu sımdı kuzu ayakda duramıyor arka ayakların uzerınde duramıyor ne yapmamız gerekiyor
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Elif Derin
Yazılış Tarihi : 21.12.2020 08:29:10
  1 senelik kuzumuzun ön ayağı kırılmıştı şimdi on ayağı tuttu arka ayaklarının ikiside felçli yuruyemiyor ne yapmalıyız
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Muhammet
Yazılış Tarihi : 16.05.2020 11:58:38
  Merhaba benim buzagim oldu şuan 26 gülük ayagi kalkamiyor veteniler hekim çağırdım beyaz kas hastalığı dedi iyne vuruyorum vitamin takviyesi arka ayaklarını kullanamiyor tedavi devam ediyor ama hiç bir gelişme yok düzelme ihtimali nedir ilkdefa basima böyle birşey geldi hayvan çırpınıyor kalkamiyor cvp yazarsaniz sevinirm
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Yahyamutlu
Yazılış Tarihi : 14.05.2020 07:12:26
  Dün iyi olan oglagimiz bugün çok halsiz ve hareket edemiyor
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için TıklayınızBu konuyla ilgili tüm soru ve yorumlar girmek için tıklayınız.Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007