Tavuklarda Vitamin Ve Mineral Yetersizligi

<<<Önceki Konu <<<

Hasta oldugumuzda doktor bize ilaçlar verir. Bunlarin içinde vitaminler de bulunur. Demek ki vitamine ihtiyacimiz var.

Her canlinin vitaminlere ve de mineral maddelere ihtiyaci vardir. Civcivlerin, piliçlerin, tavuklarin da ihtiyaci vardir. Bu maddeler az alinirsa hastaliklar ortaya çikiyor. Bu maddeler nelerdir, eksikliginde hangi bozukluklar olur? Burada bu konulari inceleyecegiz.

Bazi maddelerin adini ilk defa duyacaksiniz. öyle de olsa, bunlarin önemli oldugunu unutmayin. Vitaminleri ve mineralleri küçümsemeyin. Onlar olmazsa verim de olmaz.

Verim Beslenmeye Baglidir

Kanatlilarin beslenmesinde bazi maddeler eksik olursa büyümede düzensizlik, tüylerin gelisememesi, verimin azalmasi hastaliklara karsi dirençsizlik meydana gelir.

Yemlerde bulunmasi gereken temel maddeleri bir daha sayalim:

1- Proteinler

2- Karbonhidratlar

3- Yaglar

4- Vitaminler

5- Mineral maddeler

6- Su

Konumuz vitaminlerle ilgili oldugu için, önce vitaminleri ele alacagiz. Sonra da mineral maddeleri inceleyecegiz.

Vitaminler

Vücudun normal ve dengeli gelismesini saglar. Yemlere çok az miktarlarda eklenir. Vitamin eksikligi halinde bazi hastaliklar ve bozukluklar ortaya çikar. Vitaminlerden en önemlilerini burada siralayalim:

Vitamin A

Temel vitaminlerden biridir. Normal gelisme için gereklidir. Gözler için gerekli bir vitamindir.

Vitamin A yetersiz olursa, kanatlilar zayiflar. Tüyleri kabarir, yumurta verimi düser. Kuluçka orani düser. Burun deliklerinden ve gözlerinden sulu akinti gelir. Göz kapaklari birbirine yapisir. Ileri durumda, gözlerde peynirimsi birikimler olusur.

A vitamini yetersizliginde gözlerdeki bozukluklar

Resim 16: A vitamini yetersizliginde gözlerdeki bozukluklar

Yetersiz vitamin A ile beslenen tavuklardan gelen civcivler de geregi kadar vitamin A alamazlarsa sagliksiz olurlar.

Büyüme yavastir. Tüyleri kabarik, kendileri uyusuktur. Yürürken dengesizdir. Bacaklardaki, gagadaki sari renk kaybolur. Ibik ve sakallar solgun renklidir. Vitamin A yetersizligi olan kanatlilarin yumurtalarinda kan lekeleri görülür.

Vitamin D

Vücuda giren kalsiyum ve fosfor bu vitamin yardimiyla ise yarar.

Kemikler için, gaga ve tirnaklar için bu vitamin gereklidir. Yumurta kabugunun sekillenmesi için gereklidir. Vitamin D yetersiz olursa, rasitizma hastaligi görülür. Yumurtaci tavuklarin yumurta kabugu ince ve yumusak olur. Gaga, tirnaklar yumusar, gögüs kemigi egrilesir.

Hayvanlar ayaklarini iyi kullanamazlar. Yürümede zorluk çekerler. Kaburga kemikleri çabuk kirilir. Üzerlerinde tespih taneleri gibi kabartilar görülür.

Rasitizmada kemikler kolayca bükülür

Resim 17: Rasitizmada kemikler kolayca bükülür

Vitamin E

Kanatlilarin yumurtalarinda yavrunun gelismesi için bu vitamine ihtiyaç vardir. Yetersiz olursa kuluçka orani düser. Horozlarin dölleme yetenegi azalir. Vitamin E bakimindan yetersiz beslenen civcivlerde:

Beyin yumusamasi görülür. Hayvan basini tutamaz, öne, arkaya, saga-sola bükülür. Ayaklar gerilip bükülür.

E vitamini eksikligi : Bas yana bükülmüs

Resim 18: E vitamini eksikligi : Bas yana bükülmüs

Deri altinda su toplanir. Ayrica karin boslugunda da su toplanir. Hayvan iki bacagini açik tutar.

Kaslarda soysuzlasma meydana gelir. Gögüs kaslari bozulur, boz çizgiler olusur.

Vitamin K

Kanin pihtilasmasini saglar. Bir yaradan akan kan, bu vitamin sayesinde pihtilasip durur. Onun için civciv ve piliçlerde gaga kesiminden önce, Vitamin K vermek gerekir.

Vitamin B1

B1 vitamini, yem ile alinan karbonhidratlari yararli hale getirir. B1 vitamini eksikliginde felçler görülür. Hayvanin bacaklari zayiftir, yürüyemez. Ayaklarini bükerek oturur. Yildiz sayar gibi, basini arkaya çekerek bakar. Tüyleri kabarir, zayiflar. Sonunda ölür.

Vitamin B2

B2  vitamini de civcivlerin büyümesinde önemlidir. Vitamin B2 eksik olursa, hayvan zayiflar. Parmak uçlari kivrilir, kanatlari düser. Hayvanlar sürekli yatmak ister.

B2 vitamini yetersizligi belirtileri

Resim 19: B2 vitamini yetersizligi belirtileri

Pantotenik asit

Kuluçkalama için gereklidir. Eksikligi agiz kenarinda kabuklanmalar yapar. Göz kapaklarinin kenarlari kabarcikli ve kabuklu olur. Ayak altlari çatlar, deri soyulur.

Pantotenik asit yetersizligi : Ayaklarin durumu

Resim 20: Pantotenik asit yetersizligi : Ayaklarin durumu

Vitamin B6

B6  vitamini yetersiz ise, istahi azalir, hayvan zayiflar. Ayaklarinda kasilma ve çarpilma görülür.

Vitamin B12

B12 Vitamini yetersizliginde büyüme yavaslar. Yem tüketimi düser. Kuluçka orani düser.   Buraya kadar saydiklarimizdan baska vitaminler de var. Her birinin eksikligi çesitli bozukluklara yol açiyor. Verim düsüyor, ayaklarda çarpilmalar oluyor, gelisme yavasliyor, ishal görülebiliyor, tüyler karisik duruyor.         Teker teker ele almayip, adlarini yazsak yeterli olur. önemli saydigimiz diger vitaminler sunlardir:

Folik asit

Nikotinik asit

Biotin

Kolin

Vitamin C

Inositol

Vitaminler hakkindaki bu bilgilerden sonra, yemlerde bulunmasi gereken diger maddelere sira geldi. Bunlar da mineral maddeler. Bakalim neler var?

Mineral Maddeler

Canlilarin dokularinda yer alirlar. Bazilarina makro elementler denir, bazilarina iz elementler denir. Ayri ayri anlatalim:

Makro elementler:

Kalsiyum ve fosfor: Iskeletin yapisinda önemli bir yer tutarlar. Yumurtlayan hayvanlarda yumurta kabugu için mutlaka gereklidir.

Barsaktan emilebilmesi için D vitaminine ihtiyaç vardir. Eger D vitamini yeterli degil ise, kalsiyum ve fosfor da yeterli olamaz. Bu durumda RIKETSIA hastaligi meydana gelir, yumurta verimi düser. Yumurta kabugu incelir. Hayvanlar birbirini gagalar, tüy yer (Kanibalizm).

Magnezyum: Bütün dokularda ve kemikte bulunur. Vücut gelisiminde önemli yeri vardir. Eksikliginde gelisme yavaslar ve zamanla durur. Civcivler ölür.

Sodyum, Potasyum, Klor: Hayvansal besinlerde sodyum fazladir, bitkisel besinlerde potasyum fazladir. Sodyum eksikliginde gelisme yavaslar, göz bozuklugu olur. Hayvanlar yem yiyemez. Yumurtalar küçülür. Fazlasi da iyi degildir. Bu sefer de zehirlenme yapar.

Potasyum eksikliginde kaslar zayiflar.

Iz elementler:

Demir:Karacigerde ve dalakta depo edilir. Demir eksikligi az görülür.

Bakir: Bakir, demirin bagirsaktan emilmesine yardimci olur. Bakir eksikligi kansizlik yapar.

Çinko: Büyümeyi saglar. Kil, tüy, kemik içerisinde yer alir. Azligi halinde tüyler gelisemez. Eklemler siser. Ayak derisi pul pul dökülür.

Manganez: Üreme için, büyüme için, kemiklerin yapilmasi için gerekir. Yumurta kabugunun yapisinda yer alir.Manganez eksikligi varsa, bu tavuklarin civcivleri hareketsiz olurlar. Baslari öne kivriktir.

Selenyum: Bazi topraklarda fazlaca selenyum bulunur. Burada yetisen bitkilerde de fazla olur. Bunlarla yapilan yemler tavuklari zehirleyebilir. Canlilar için gerekli bir iz elementidir. Ama fazlasi zararli olabilir. Eksikligi de vücutta bozukluklar yapar.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek içinTıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : Ahmet Taş
Yazılış Tarihi : 21.5.2017 10:01:59
  Bir ay önce austrolorp cinsi diye 15 ferik aldım. Ayakları siyah,tüyleri parlak ama boyunlarında ATAKS'ın boynundaki gibi kahverengi tüyler var. Acaba benimkiler austrolorp değil mi ? Bilenler lütfen yazsın . Mail adresimi belirttim. Teşekkürler...
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : onur
Yazılış Tarihi : 30.1.2016 15:28:59
  Benim horozum yerinden çoğu zaman kalmiyo otmuto halsiziz gezerken topaliyo nolur yardım edin nolur

Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 23.4.2016 12:33:29 
Cevaplayan : nurgül 
Benim civcim bağirsaklari çikti ayaklarinida büküyor sizce neden ölücekmi 
------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için tıklayınızBu konuyla ilgili tüm soru ve yorumları Görmek için Tıklayınız.Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007