Tarimda egitimin önemi
Münir ÖZTÜRK
Ziraat Yük. Mühendisi

Degerli çiftçiler,

Çagimiz enformasyon yani bilgi alisverisi çagi. Bugün dünyada nelerin olup bittigini çesitli yayim vasitalari aracigigiyla hemen bir anda ögrenebiliyoruz. Bas döndürücü bir hizla gelisen teknoloji, tarimsal teknolojiyi de büyük ölçüde etkilemekte ve böylece gelistirilen yenilikler ortaya çikmaktadir. Bunlari yapabilmemiz için de enformasyonla iç içe olan egitime önem verilmesi gerekir. Artik tarimla ugrasanlar internet ortaminda istedikleri bilgiye ulasabiliyor, istedikleri kisi ve kuruluslardan bilgi alabiliyor. Ayrica VCD yada DVD ortaminda hazirlanan egitim görüntülerinden, artan TV programlarinda yayinlanan tarimsal bilgilerden de yararlanilmaktadir.

Simdiye kadar yapilan tarimsal faaliyetlerde, çiftçilerin egitimi için çesitli metodlar kullanilarak pekçok ürünlerden alinan verim önemli ölçüde artmis hatta katlanmistir bile. Ayrica çiftçilere yönelik yapilan yayim çalismalariyla verimin yaninda bitki deseninde de degisiklikler olmustur. Bütün bu olusumlar teskilatimiz elemanlarinin özverili çalismalari ile gerçeklesmistir.

Bitkisel üretimde; topragin yapisi, iklim, yagis, tohumun cinsi ve kalitesi vs. hayvansal üretimde; hayvanin damizlik degeri, yemin kalitesi, barinaklarin teknik ve hijyenik özellikleri vs. gibi pekçok faktör verimliligi etkiler. Fakat bütün bunlardan baska önemli bir faktör daha var ki, onsuz hiç bir üretim yapilamaz. Bilgi... Bilgi en degerli sermayedir. Faaliyet gösterdigi konuda yeterli bilgiye sahip insan her zaman avantajlidir.

Bilgiye ulasmanin yolu egitimden geçer. Yeni tekniklerden, son gelismelerden yararlanmak için kendimizi egitmeli, sürekli okumali, dinlemeli, arastirmali ve bilgi alis- verisinde bulunmaliyiz. Bu nedenle simdiye kadar oldugu gibi bundan sonra da tüm tarimsal konularda egitim ve yayim çalismalarina Müdürlügümüzün tüm imkanlari kullanilarak sizlere hizmet vermek hem görevimiz, hem de bunun bilinci içindeyiz. Bu konuda basarili olabilmemiz için sizlerin de bizlerle birlikte hareket etmesi gerekir.

Unutmayin ki siz bize bir adim yaklasirsaniz, biz size iki adim yaklasiriz.

Saglicakla kalin, ürününüz bereketli olsun.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek içinTıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Henüz yorum eklenmemiştir. Yorum Eklemek için Tıklayınız
Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007