Sitemiz Hosting olarak taşınma sürecine girmiştir.

Nameserver güncellemeleri sonrası tekrar yayına devam edecektir.

AŞI İLE ÇOĞALTMA Semiha PIRLAK - Ziraat Mühendisi

Aşılar anaca takılan parçanın özelliğine göre ikiye ayrılır.

a)Göz aşıları

Bu aşılarda anaca takılan parça tek bir gözden oluşur.

b)Kalem aşıları

Bu aşılarda anaca takılan parça genellikle üzerinde 1-3 göz bulunan, 7-15 cm uzunluğunda “kalem” adı verilen 1 veya 2 yaşlı dal parçasıdır. Ancak onarım amacıyla yapılan kemer ve köprü aşılarında kalemin boyu 50-80 cm uzunluğunda olabilmektedir.

Aşılar yapılış zamanlarına, diğer bir ifadeyle gelişme ...devamı...
Yaş meyvelerden sirke yapılması Aynur Çetinkaya Ev Ekonomisi Tek.
Değerli çiftçiler,

Üzüm, elma, armut, dut, kayısı, erik gibi meyveler özelliklerine göre ezilerek sıkıştırılır, şıraları elde edilir. Şıraları arzu edilen maksada göre kullanılır. Geriye kalan posaları küp veya fıcı içine yarıya kadar doldurulur. Yarısı kadar da su ilave edilir, üstü hafifçe örtülür. Birkaç gün içinde posa içindeki şeker alkole dönüşür. Böylece sıcakta kendi kendine sirkeleşme olur. Fakat bazen alkol derecesi az olması nedeniyle sirkeleşmeden evvel çiçeklenme olarak bozulabilir. ...devamı...
Pancar posası silajı Orhan ERMETİN Ziraat Yük. Müh.
Şeker pancarı posası bol ve ucuz yem kaynağıdır:

Bölgemizde şeker pancarı ekim alanlarının ve buna bağlı olarak da fabrika işleme kapasitesinin yüksek olması yan ürün olarak pancar posasını önemli bir duruma getiriyor. Çünkü pancar posası bol ve ucuz yem kaynağıdır.

Ancak bundan yeterince faydalanabiliyormuyuz?

Çiftçilerimiz posayı hayvanlarına yedirirken bundan tam olarak faydalanabiliyorlar mı? Maalesef hayır... Bunun çeşitli sebepleri var. öncelikle muhafazası uygun olmadığı için ...devamı...
Dinlenme döneminde meyve ağaçlarında yapılması gereken işlemler Hanifi HANÇER Ziraat Mühendisi
Meyve ağaçları Sonbaharda havaların soğuması ile birlikte yapraklarını dökerler, vejetatif gelişmesini tamamlayarak kış dinlenmesine geçerler. Bu durum ilkbaharda havaların ısınıp gözlerin patlama devresine kadar devam eder. Bu dönem takriben 1 Kasım-20 mart arası bir dönemdir.

Bu dönemde ağaçlar dinlenmeye çekildiği gibi bahçelerimize musallat olan hastalık ve zararlı etmenleri de toprağın 15 cm altında, ağacın gövde , çatlak ve kabukları altlarında yere dökülen yaprak ve meyve üzerinde kuruyan ...devamı...
Çiftçiye, 2014 yılında verilecek tarımsal destekler belirlendi. 2014 yılı Tarım Desteklemeleri ne zaman verilecek?

 Bakanlar Kurulu'nun ''2014 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar''ı, 1 Ocak 2014 tarihinden geçerli olmak üzere Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Desteleme paraları bankaya yatmaya başladı.

Buna göre, bu yıl Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) dahil olan çiftçilere dekar başına 2,5 lira toprak analizi desteği ile mazot ve gübre destekleme ödemesi yapılacak.

Peyzaj ve süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman emvali alanlarında dekar ...devamı...
BUĞDAY YETİŞTİRİCİLİĞİ

1. TANIMI VE öNEMİ

Buğday, tek yıllık bir bitki olup, her türlü iklim ve toprak koşullarında yetişebilecek çok sayıda çok sayıda çeşitlere sahip olması nedeniyle, dünyanın hemen her tarafında yetiştirilmektedir. Buğday gerek dünyada; gerekse ülkemizde en fazla üretilen tarım ürünüdür.

 2. İKLİM VE TOPRAK İSTEĞİ

2.1 İklim İsteği

Buğday genellikle ılık ve serin iklim şartlarında yetişir. Buğday, gelişmenin ilk devrelerinde (çimlenme, kardeşlenme) yüksek ...devamı...
KÜLTÜR MANTARI YETİŞTİRİCİLİĞİ
Kültür mantarcılığında şapkalı mantar (A.bisporus) en çok yetiştirilen mantar türüdür. Toprak üstünde bulunan beyaz renkli sap ve şapka yenen kısmını oluşturur. Toprak altında ise kökleri bulunur. Şapkanın alt kısmında birbirine az çok paralel ince yapılı lameller bulunmaktadır. Bu lamellerin arasında bulunan sporlar gözle görülmeyecek kadar küçüktür ve uygun ortamda çimlenerek misiller oluşturur. Misiller ise ortama yayılarak yoğunlaşır ve mantarı meydana getirir.

Mantar kendisi ...devamı...
Kanatlı Hayvanlarda Görülen Viral Hastalıklar
<<<Önceki Konu <<<

2-Viral Hastalıklar :

a) Newcastle (Nevkastıl ) Hastalığı

İşte çok bulaşıcı ve öldürücü bir hastalık Newcastle...! Diğer adı Yalancı Tavuk Vebası. Yurdumuzun her yerinde ve dünyada da çok yaygın bir hastalık.

Bulaşma yolları solunum ve sindirim sistemleri. Hastalık mikrobu ile bulaşmış yem, su, malzemeler ve ekipmanlar ile hayvandan hayvana geçer.

En sevdiği şey pislik...

Hastalık pis ve bakımsız kümeslerde kolayca çıkar. Hayvanlarda ...devamı...
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10

-Tarım Kütüphanesi - 2007