SÜT KEÇISI YETISTIRICILIGI

Keçiler, diger çiftlik hayvanlarina göre kalitesi ve fiyati fazla olmayan kaba yemleri daha iyi degerlendirirler.

Keçilerin bakim ve beslenmeleri kolaydir. Bu nedenle fazla is gücüne ihtiyaç göstermezler.

Süt ve et verimleriyle çiftçi ailelerine gelir saglayan ekonomik hayvanlardir.

Bu dersimizde keçilerin özelliklerini bakim ve beslenmelerini inceleyecegiz.

KEÇILERIMIZIN SÜT VERIMI ÇOK DEGIL

Ülkemizde en yaygin olan kil keçisidir. Kil keçisinin süt verimi çok olmamasina ragmen, süt bu hayvanlar için önemli bir üründür.

Tiftik keçileri de süt verimi ile isletmeye gelir saglar. Zaten keçi varligimizin en büyük bölümünü de bu iki irk olusturmaktadir.

Süt verimi yüksek keçi irkimiz yok mu?

Mesela, Malta keçisinin süt verimi daha yüksektir. Ege ve Marmara bölgelerimizde yetistirilir. Ancak sayilari çok degildir.

Malta keçileri 6-7 ay süreyle sagilirlar. Bu sürede ortalama 400 kilo kadar süt verirler.

Süt verimi yüksek olan diger keçi irki ise Kilis keçisidir. Adini bulundugu yöreden almistir. Kilis ve dolaylarinda yetistirilmektedir. Bir sagim döneminde 300-500 kilo kadar süt vermektedir.

Melezleme Verimi Artiriyor

Bilim adamlari ”Bizim kil keçilerinin süt verimi artmaz mi?” diye düsündüler ve üstün süt verimi olan irklarla melezlemeler yaptilar. Bu çalismalardan çok memnuniyet verici sonuçlar alinmistir. Eger, melezlemeyi yayginlastirabilirsek melez irklarla daha az keçi besleyip daha çok süt alabilecegiz.

Diyelim ki melezleme yaptik. O zaman ne olacak? Süt verimi artacak. Süt verimini yüksek tutabilmek için, keçilerin çok iyi beslenmesi gerekir. öyleyse, besleme konusunda daha çok seyler bilmemiz gerekecek.

SÜT KEÇILERININ BESLENMESI

Keçiler, selülozca zengin olan kaba yemlerden çok iyi yararlanirlar. Keçiler, yemden yeme geçerken çabuk uyum gösteremezler. Bir yem verilirken, o yem birakilip baska bir yeme geçilecekse, acele etmemeli yavas yavas, alistirarak verilmelidir. Hizli degisikliklerde sindirim sistemi bozukluklari ortaya çikmaktadir.

Bir keçi ne kadar yem yer?

Bunun kesin bir cevabi yoktur. Verilen yemin içindeki besin maddeleri; hayvanin yasina, cinsiyetine, gebelige, süt verimine, yemleme teknigine ve çevrenin sicakligina göre degisir. Diyebiliriz ki; yemin bazi özelliklerine ve yemin çesidine göre 2 ila 8 kilo arasinda günlük yem yer.

Gebeligin son aylarinda yem ihtiyaci artar.

Süt verimi döneminde yem ihtiyaci artar.

Süt verimi arttikça yem ihtiyaci da artar.

Protein Çok Ise, Yem Az

Bazi yemler protein bakimindan zengindir. Bu gibi yemler, keçi beslenmesinde önemli yer tutar. Çünkü, keçiden elde edilen ET-SÜT-TIFTIK gibi ürünleri, protein yapilidir. Bu ürünlerin yapilabilmesi için, verilen yeminde protein bakimindan zengin olmasi gerekir.

Proteini fazla yemler, daha az tüketilen yemlerdir. Bir yemin protein miktari ne kadar yüksek ise, o kadar az tüketilir.

Protein deyince aklimiza ayçiçegi, pamuk tohumu, kolza ve soya küspeleri gelir.

Kaliteli kuru yonca ve iyi kalite kuru otlarda da bol protein vardir.

Yeterli protein alamayan keçiler; istahsiz olur, zayiflar, süt verimi , tiftik verimi ve yavru verimi az olur.

Keçilerin de Enerji Ihtiyaci Var

Her canlinin enerjiye ihtiyaci vardir. Keçilerinde enerjiye ihtiyaci var. Yasamasi, gelismesi ve verimlerinin iyi olmasi için enerji gerekir.

Nereden alacak bu enerjiyi ? Yemlerden...

Bilindigi gibi, keçiler çok hareketlidir. Onun için, keçilere, koyunlardan daha fazla enerji gereklidir. Yani, keçiye ihtiyaci olan yemi vermek lazimdir. Keçi, harcadigi enerjiyi karsilayamazsa ne olur? Büyümesi yavaslar, et ve süt verimi düser, süt verme süresi kisalir. Ayrica hastaliklara karsi direnci azalir.

Iyi  çayir otu veya mera varsa keçilere yeterli olur

Resim 49: Iyi çayir otu veya mera varsa keçilere yeterli olur

Mineraller Ve Vitaminler

Iyi bir besleme yapilirken, mineraller ihmal edilmez. Keçiler yemle birlikte tuz, kalsiyum, fosfor, kükürt alirsa istahli olur. Zayiflamaz, süt verimi artar.

Tuz çok önemli bir mineraldir. Tuz yemeyen hayvanlarin gözleri donuk olur.

Kalsiyum ihtiyaci için, otlar ve baklagiller iyi yemlerdir.

Fosfor ise, küspelerde ve tane yemlerde bulunur. Hayvanlara verilecek yemlerde kalsiyum ve fosforun dengeli olmasi gerekir. Vücutta kalsiyum – fosfor dengesi bozulursa idrar taslari meydana gelir.

Vitaminlerden A vitamini kuru otlarda bolca bulunur. Bu vitamin yetersiz olursa gece körlügü, yavru veriminde azalma ortaya çikar. Tekelerin asim kabiliyeti azalir.

D vitamini ise hayvanlarin kuvvetli olmasini saglar. Güneste kurutulan otlari yiyen ve açik havada gezen keçiler D vitaminini kolayca almis olurlar. Yemlerinde yeterince bu vitaminden bulunmayan, disari çikarilmayan ve günes isinlarindan yararlanmayan hayvanlarda gelisme bozukluklari, kemik hastaliklari, verim düsüklügü görülür. O nedenle karma yemlere vitamin, mineral karisimlari ilave edilmeli veya hayvanlarin önüne yalama tasi konulmalidir.

Iyi bir çayir otu veya mera varsa keçilere beslenme bakimindan yeterli olur. Kesif yemde vermek lazim ama, kesif yem pahalidir. Pahali yemi, süt verme devresinde yedirmelidir. Onun disinda kuru otlarla, diger kaba yemlerle beslenen keçiler besin ihtiyacini karsilayabilirler.

Kuru yonca otu : Günde 1 kg

Misir silaji : Günde 1 kg

Tane yem karisimi : Günde 0.5 - 1 kg

verebiliriz. Misir silaji bulunmuyorsa yonca miktari artirilabilir.

Kuru yonca otu : Günde 1.5 kg

Tane yem karisimi : Günde 0.5 - 1 kg

KEÇILERIN BESLENMESINDE öNEMLI KURALLAR

• Yemlerini ve kuru otu azar azar fakat sik sik vermeliyiz.

• Yemliklerde kalan iri bitki saplarini disari atmaliyiz.

• Yem verme süresini uzun tutmaliyiz.

KURUYA ÇIKARMA

Dogumuna 6 hafta kala keçilerde sagim yapilmaz. Çünkü disi hayvanlarin kuruya çikarilmasi gerekmektedir. Kuruya çikarmada;

• Sagim sayisi günde bire indirilir.

• Iki günde bir sagim yapilir.

• Günlük verilen kesif yem miktari azaltilir.

• Böylece 5–8 gün içinde süt verimi azalir ve disi hayvan kuruya çikmis olur.

Kuruya çikarmanin faydalari;

• Gebeligin sonuna dogru ana yavrusunu daha iyi besler.

• Ana doguma iyi hazirlanir, saglikli ve güçlü oglaklar dogurur.

• Dogum stresini kolaylikla atlatir.

• Dogum sonrasindaki süt sagimi süresince daha fazla süt verir.

OGLAKLARIN BESLENMESI

Yeni dogan oglak için en iyi besin agiz sütüdür. Agiz sütünde en yararli besin maddeleri vardir. Agiz sütü emen oglaklar hastaliklara dayanikli olur. Agiz sütü emen oglaklar saglam yapili olur. Onun için, dogumdan sonra 3-4 gün mutlaka agiz sütü emmelidir. Ondan sonra süt zaten normale döner.

Oglaklar kaç ay emebilir?

Oglaklar 2.5-3  ay anasini emmelidir.

Resim 50 : Oglaklar 2.5-3 ay anasini emmelidir.

Oglaklar, 2.5-3 ay anasini emmelidir. Dogumdan iki hafta sonra alistirarak kaliteli kuru ot ve kesif yem verilmeye baslanir. Iyi kaliteli kuru ot ve kesif yem de verilince, oglagin emdigi süt azalir. Bu yolla, bir oglagin emecegi sütün toplami 60 kiloya kadar inebilmektedir. Oglaklar sütten kesildikten sonra, günde 500 gram kesif yem verilmelidir. Oglak büyüdükçe kesif yem daha az proteinli olabilir. Protein miktari gitgide azaltilir.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek içinTıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : isa kıyaklı
Yazılış Tarihi : 29.1.2016 06:58:37
  Arge destegini alabilmemiz için hangi pureceler gerekmçiete
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 6.8.2016 23:57:38 
Cevaplayan : murat 
iyi aksamlar kendım Bartının ULUS İLCESİNDE İKAMEGAH EDIYORUM son zamanlarda bu ıse baslamak ıstıyorum ama ypacagımı bimiyorumm herhangi bir semayemde yok nasıl bır yol izlemeliyim 
------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için tıklayınızBu konuyla ilgili tüm soru ve yorumları Görmek için Tıklayınız.Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007