PEKİN ÖRDEĞİ YETİŞTİRİCİLİĞİ

Ülkemize 1984 yılında, Çin'den getirilmiştir. Bundan 100 yıl önce, Amerika’ya da götürülmüştü. Orada çok yetiştiriliyor, eti de çok seviliyor. İngiltere bu ırkı geliştirdi, şimdi bütün dünyaya satıyor. Ülkemizde yetiştirilen pekin ördekleri tüy tipi pekin ördekleridir. Yumurta verimi yüksektir. Yılda 150-200 yumurta alınabiliyor. Karaciğeri, tüyleri ve gübresi ayrıca gelir getiriyor. Tüyleri kremsi beyaz, gaga ve ayakları portakal rengidir. Hastalıklara karşı oldukça dayanıklı. Tavukları kitle halinde öldüren hastalıklar, bu ördeklerde görülmüyor.

pekin ördeği

Resim 1: Pekin ördeği barınağı

Pekin ördeğinin Üretimi Yumurta verimi 40 hafta sürer. Bu sürede 200’ e yakın yumurta verebilirler. Yani yüksek verimli hayvanlardır. Bu nedenle kuluçkaya yatmayı sevmezler. Yumurtalarından civciv almak için ördek, hindi, tavuk kuluçkaya yatırılır. ördekler 10-12, tavuklar 7-8, hindiler 20-22 Pekin ördeği yumurtasına kuluçkaya yatabilirler. Eğer çok sayıda üretim yapılıyorsa, elbette kuluçka makinesi kullanmak gerekir. Kuluçkadan yüksek verim almak için, yumurtaların döllü olması gerekir. Bu amaçla her 4 dişi ördeğe 1 erkek ördek katılmalıdır. ördekleri folluğa yumurtlamaya alıştırmalıdır. Follukların tabanına planya talaşı veya benzeri altlık konur. Sabaha karşı yumurtlarlar. Yumurtalar sabah toplanmalı, uygun ortamda bekletilmelidir. 8 günü geçirmeden de kuluçka makinesine koymalıdır. Tabii, önce fumige ederek mikroptan arındırılmalıdır. Kirli ve şekilsiz olanlar kuluçkaya alınmaz. Pekin ördeği yumurtaları ilk 24 gün gelişim bölmesinde tutulur, sonra çıkış bölmesine alınır. 28’ inci günde civciv çıkışı başlar. Bakım ve Besleme Civcivler Yumurtadan çıkan civcivler ana makinesine alınır veya yerde bakılır. İlk 3-5 gün içinde burun-göz karma damla aşısı yapılır. Sularına vitamin ve antibiyotik eklenir. Üç hafta özel olarak bakılan hayvanlar, artık suya salınıp, yüzmeye alıştırılabilirler. İlk 4 haftada yüzde 20 proteinli Pekin ördeği yemi ile beslenmelidir. Palazlar Damızlık olanlara 4’ üncü haftadan sonra 6 ay kadar yüzde 15 proteinli Pekin ördeği geliştirme yemi verilir. Hayvanlar 5 aylık olunca, iriliğine, göğüs genişliğine, bacaklarının sağlamlığına bakılır. İyi olanlar damızlığa ayrılır. 3-5 dişi için 1 erkek ayrılmalıdır.

  pekin ördeği

Resim 2: Pekin ördeği ve palazları

Anaçlar Dişiler 5-6 aylık olanca yumurtlamaya başlar. Yumurtlama başlayınca ilk gün % 75 palaz geliştirme yemi, % 25 yumurta yemi verilir. ikinci gün yarı yarıya verilir, üçüncü gün % 25 palaz geliştirme yemi, % 75 yumurta yemi verilir. Dördüncü gün artık tamamen yumurta yemine geçilir. Yumurta yemleri % 15-17 proteinli olmalıdır. Folluklar 40 x 50 x 40 cm ölçülerinde olmalıdır. Her 4-5 ördeğe bir folluk bulunmalı, diplerine talaş gibi bir altlık konmalıdır. Böylece yumurtalar temiz kalır. Barınaklar Eski tavuk kümesleri varsa, bunlara 50 x 50 cm ’ lik çıkış delikleri açılıp, Pekin ördeği yetiştirilebilir. Hatta üç yanı kapalı bir yanı açık kümesler de kullanılabilir. önemli olan, hava cereyanı bulunmamasıdır. Onun için kuzey tarafı mutlaka korunaklı olmalıdır.

  pekin ördeği

Resim 3: Pekin ördekleri ve havuz

ördekler havuzdan çıktıktan sonra, ıslak ıslak kümese girmemeli. Kümes ile havuz arasına 1,5-2 metre genişliğinde dinlenme yeri yapılmalıdır. Buraya dere çakılı döşenebilir, beton kaplama da yapılabilir. Havuza doğru meyil verilmelidir. Havuz kümesin güneyinde bulunmalıdır. Kümes alanının yarısı kadar havuz yeterlidir. Havuz kirlenmesin ördekler hem havuzda yüzer, hem gübresini havuza bırakır, hem orada çiftleşir, hem de suyu içer. öyle ise havuzun, suyunun temiz tutulması lâzım. Sık sık su boşaltılmalı. Havuz iyice temizlenmeli, badana edilmeli. Kirli bir havuz, ördeklerin sağlığı için zararlıdır. Sağlık önlemleri Aşılar hastalığa karşı etkili koruma sağlar. Civcivler burun-göz aşısı yapılmalı, 45 günlük olunca da Nevkastıl (New-Castle) aşısı yapılmalıdır. Ani yem değişikliklerinde stres olabilir. Bu da ishale yol açabilir. O zaman ishal kesici ilâçlar vermek gerekir. Tüyüde, gübresi de işe yarar. Pekin ördeğinin tüyleri hafif ve kullanışlıdır. Yastık, yorgan, yatak yapılır, spor giyiminde kullanılır. Bir Pekin ördeğinden 100 gram temiz tüy alınır. Gübresi çok işe yarar. İçinde toprağa gerekli maddeler vardır. Havuzdaki gübre, aynı havuzda balık yetiştirmek için ortam hazırlar. Ayrıca gübre ile karışmış havuz suyu, sebze sulamasında çok yararlı olur.

  pekin ördeği

Resim 4: Gübreli havuz suyu sulamada kullanılabilir.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek İçin Tıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : Taleh
Yazılış Tarihi : 29.1.2016 06:44:48
  ördek çiftleşdikten kaç gun sonra yumrtlar???? sorumu cevaplarsanız mutlu olurum.....
Cevap vermek İçin Tıklayınız...
------------------------
Yazan : barış
Yazılış Tarihi : 20.8.2015 09:57:10
  ordek tek yumurta verirmi acaba
Cevap vermek İçin Tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 30.1.2016 00:03:34 
Cevaplayan : Taleh 
bildiyim kadarıyla ördek 20+30 ve daha çok yumrtlar. ördeklerle ilgili bi çok bilgi topladım ondan biliyorum. 
------------------------
Yazan : Murat
Yazılış Tarihi : 14.8.2015 18:51:44
  Merhaba ,yuksek kapasiteli ordek uretimi yapmak icin nasil bir tesise ihtiyacim olabilir? Cinde cok yuksek kapasiteli ordek ciftlikleri oldugunu biliyorum yuzbinlerce orkli bir dek barindiriliyor , bu tarz tesislerin ordegi suya indirdigini yada acik havaya cikarttigini zannetmiyorum , kafes bakimi yapilyor tahminimce , bu sekildeki ordek bakiminda dollenme nasil saglanir detayli bilgi verebilecek arkadaslar varmi ? ayrica cinde yumurtadan cikan ordegin cok kisa surelerde kesime alinacak boyuta geldigi soyleniyor , beslenmede farkli yontem uyguluyorlar yanilmiyorsam , bilgi paylasiminizi bekliyorum Syg.
Cevap vermek İçin Tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 3.9.2015 06:42:26 
Cevaplayan : sirac 
ordek yetishtirmek ichin kirgizistzndz yapabilirsiniz,masrafi da az olur,arazi yeterli var ilgilenmek isteyen varsa 00996559496656. 
------------------------
Yazan : ahmet
Yazılış Tarihi : 25.7.2015 18:49:39
  sorum şu pekin ördek yavrularının ayakları tutuluyo ben bunlara prinç kırması verdim acaba ondanmı oldu şimdi yemi değiştirdim hala devam ediyo yardımcı olursanız çok teşekkür ederim arkadaşlar
Cevap vermek İçin Tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 18.1.2016 12:30:26 
Cevaplayan : omet 
Biz yüzbinlerce ördek yetiştiriyoruz
Bunun önüne geçemiyoruz
Kışın nemden olur
Yaz aylarında fazla görülmez
Tedavisi yok
Tek çare nemden korumak
Hollandadan 
Cevaplama Tarihi : 30.1.2016 00:54:30 
Cevaplayan : Taleh 
ördek yavruları ya az geziyor ya da souk suda yuzdukleri için ola bilir. ben kendi ördeklerimden biliyorum onlar da souk suda yuzunce öyle oluyor 
------------------------
Yazan : barbaros
Yazılış Tarihi : 5.2.2015 22:39:18
  Örneğin kuluçka ya yapacağını nasıl anlarız yani bize nasıl habeverir
Cevap vermek İçin Tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 18.1.2016 12:36:46 
Cevaplayan : omer 
Yumurtladigi yumurtayı altından almazsanız kendi bir müddet sonra yatar 
------------------------
Soru veya Yorum Eklemek İçin Tıklayınız

Bu konuyla ilgili tüm soru ve yorumları Görmek İçin Tıklayınız.

Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007