PEKİN ÖRDEĞİ YETİŞTİRİCİLİĞİ

Ülkemize 1984 yılında, Çin'den getirilmiştir. Bundan 100 yıl önce, Amerika’ya da götürülmüştü. Orada çok yetiştiriliyor, eti de çok seviliyor. İngiltere bu ırkı geliştirdi, şimdi bütün dünyaya satıyor. Ülkemizde yetiştirilen pekin ördekleri tüy tipi pekin ördekleridir. Yumurta verimi yüksektir. Yılda 150-200 yumurta alınabiliyor. Karaciğeri, tüyleri ve gübresi ayrıca gelir getiriyor. Tüyleri kremsi beyaz, gaga ve ayakları portakal rengidir. Hastalıklara karşı oldukça dayanıklı. Tavukları kitle halinde öldüren hastalıklar, bu ördeklerde görülmüyor.

Resim 1: Pekin ördeği barınağı

Pekin ördeğinin Üretimi Yumurta verimi 40 hafta sürer. Bu sürede 200’ e yakın yumurta verebilirler. Yani yüksek verimli hayvanlardır. Bu nedenle kuluçkaya yatmayı sevmezler. Yumurtalarından civciv almak için ördek, hindi, tavuk kuluçkaya yatırılır. ördekler 10-12, tavuklar 7-8, hindiler 20-22 Pekin ördeği yumurtasına kuluçkaya yatabilirler. Eğer çok sayıda üretim yapılıyorsa, elbette kuluçka makinesi kullanmak gerekir. Kuluçkadan yüksek verim almak için, yumurtaların döllü olması gerekir. Bu amaçla her 4 dişi ördeğe 1 erkek ördek katılmalıdır. ördekleri folluğa yumurtlamaya alıştırmalıdır. Follukların tabanına planya talaşı veya benzeri altlık konur. Sabaha karşı yumurtlarlar. Yumurtalar sabah toplanmalı, uygun ortamda bekletilmelidir. 8 günü geçirmeden de kuluçka makinesine koymalıdır. Tabii, önce fumige ederek mikroptan arındırılmalıdır. Kirli ve şekilsiz olanlar kuluçkaya alınmaz. Pekin ördeği yumurtaları ilk 24 gün gelişim bölmesinde tutulur, sonra çıkış bölmesine alınır. 28’ inci günde civciv çıkışı başlar. Bakım ve Besleme Civcivler Yumurtadan çıkan civcivler ana makinesine alınır veya yerde bakılır. İlk 3-5 gün içinde burun-göz karma damla aşısı yapılır. Sularına vitamin ve antibiyotik eklenir. Üç hafta özel olarak bakılan hayvanlar, artık suya salınıp, yüzmeye alıştırılabilirler. İlk 4 haftada yüzde 20 proteinli Pekin ördeği yemi ile beslenmelidir. Palazlar Damızlık olanlara 4’ üncü haftadan sonra 6 ay kadar yüzde 15 proteinli Pekin ördeği geliştirme yemi verilir. Hayvanlar 5 aylık olunca, iriliğine, göğüs genişliğine, bacaklarının sağlamlığına bakılır. İyi olanlar damızlığa ayrılır. 3-5 dişi için 1 erkek ayrılmalıdır.

 

Resim 2: Pekin ördeği ve palazları

Anaçlar Dişiler 5-6 aylık olanca yumurtlamaya başlar. Yumurtlama başlayınca ilk gün % 75 palaz geliştirme yemi, % 25 yumurta yemi verilir. ikinci gün yarı yarıya verilir, üçüncü gün % 25 palaz geliştirme yemi, % 75 yumurta yemi verilir. Dördüncü gün artık tamamen yumurta yemine geçilir. Yumurta yemleri % 15-17 proteinli olmalıdır. Folluklar 40 x 50 x 40 cm ölçülerinde olmalıdır. Her 4-5 ördeğe bir folluk bulunmalı, diplerine talaş gibi bir altlık konmalıdır. Böylece yumurtalar temiz kalır. Barınaklar Eski tavuk kümesleri varsa, bunlara 50 x 50 cm ’ lik çıkış delikleri açılıp, Pekin ördeği yetiştirilebilir. Hatta üç yanı kapalı bir yanı açık kümesler de kullanılabilir. önemli olan, hava cereyanı bulunmamasıdır. Onun için kuzey tarafı mutlaka korunaklı olmalıdır.

 

Resim 3: Pekin ördekleri ve havuz

ördekler havuzdan çıktıktan sonra, ıslak ıslak kümese girmemeli. Kümes ile havuz arasına 1,5-2 metre genişliğinde dinlenme yeri yapılmalıdır. Buraya dere çakılı döşenebilir, beton kaplama da yapılabilir. Havuza doğru meyil verilmelidir. Havuz kümesin güneyinde bulunmalıdır. Kümes alanının yarısı kadar havuz yeterlidir. Havuz kirlenmesin ördekler hem havuzda yüzer, hem gübresini havuza bırakır, hem orada çiftleşir, hem de suyu içer. öyle ise havuzun, suyunun temiz tutulması lâzım. Sık sık su boşaltılmalı. Havuz iyice temizlenmeli, badana edilmeli. Kirli bir havuz, ördeklerin sağlığı için zararlıdır. Sağlık önlemleri Aşılar hastalığa karşı etkili koruma sağlar. Civcivler burun-göz aşısı yapılmalı, 45 günlük olunca da Nevkastıl (New-Castle) aşısı yapılmalıdır. Ani yem değişikliklerinde stres olabilir. Bu da ishale yol açabilir. O zaman ishal kesici ilâçlar vermek gerekir. Tüyüde, gübresi de işe yarar. Pekin ördeğinin tüyleri hafif ve kullanışlıdır. Yastık, yorgan, yatak yapılır, spor giyiminde kullanılır. Bir Pekin ördeğinden 100 gram temiz tüy alınır. Gübresi çok işe yarar. İçinde toprağa gerekli maddeler vardır. Havuzdaki gübre, aynı havuzda balık yetiştirmek için ortam hazırlar. Ayrıca gübre ile karışmış havuz suyu, sebze sulamasında çok yararlı olur.

 

Resim 4: Gübreli havuz suyu sulamada kullanılabilir.

Facebook'ta Yayınla>
Bu haber 60865 defa okunmuştur.

Soru / Yorum Eklemek için Tıklayınız

..:: Sorular / Yorumlar ::..

Yazan : barbaros Yazılış Tarihi : 05.02.2015 22:39:18
  Örneğin kuluçka ya yapacağını nasıl anlarız yani bize nasıl habeverir

»Cevap vermek için tıklayın» 

-------------------------------------------------------------------------------

Yazan : h .e Yazılış Tarihi : 10.01.2015 01:12:44
  benim sorum kesim süresi ve agirligi ayrica karkas agirligi nedir bilen biri bilgi verirse

»Cevap vermek için tıklayın» 

-------------------------------------------------------------------------------

Yazan : Gökhan Yazılış Tarihi : 01.01.2015 12:36:38
  ördegim yumurtlaması 3 hafta oldu gulka nezamn yatar yumurtayı biriktirmelimiyim ????

»Cevap vermek için tıklayın» 

  Cevaplayan : barbaros  Cevaplama Tarihi : 05.02.2015 22:34:06   
  15 20 tane yumurtladiktan sonra yatar    
     

-------------------------------------------------------------------------------

Yazan : kamil Yazılış Tarihi : 05.12.2014 18:37:26
  Pekin ordegim 5 ayinda haziran 2014 ayinda yumurtlamaya basladi. Bu gun aralik ayinin 5 i bu gune kadar hic ara vermeden yumurtladi. Ilk yumurtayi yavru ordek 5 inci ayin ortalarinda verdi. Halada yumurtluyor. Tavuk besleyenlere duyrulur. Illaki pekin ordegi. Ayrica ordehin yumurtasi tavugun yumurtasinin iki kati. Tavuga gore kiyaslarsan 200 ordek yumurtasi 400 tavuk yumurtasina bedel. Ayrica bahcenizde tum boceklere karsi koruma saglar sabaha kadar uyaniklar. Her bocegi orumcek dahil yiyorlar. Sorusu olan yazarsa cevaplarim. Meil kamil_kadirli@hotmail.com dur. Bol yumurtalar pekin ordegi ile.

»Cevap vermek için tıklayın» 

  Cevaplayan : adil  Cevaplama Tarihi : 12.12.2014 11:07:53   
  peki bu pekin ördeği yumurtası kaç gün sonra bozulur   
     
  Cevaplayan : adil  Cevaplama Tarihi : 12.12.2014 11:09:11   
  pekin ördeği yumurtası tanesi kaç TL yapıyor   
     
  Cevaplayan : muammer  Cevaplama Tarihi : 05.02.2015 12:54:49   
  selamun aleykum. benim öğrenmek isteiğim bir ördeğin aylı masrafı ne oluyor.
yumurtası kaça satılıyor birde yumurtaya talep varmı bunları cevaplayabilirseniz sevinirim teşekkürler. 
 
     
  Cevaplayan : cihanşen  Cevaplama Tarihi : 23.02.2015 22:22:22   
  pekin ördeğini üretsek kime satarız?
 
 
     
  Cevaplayan : said   Cevaplama Tarihi : 10.06.2015 00:19:31   
  sa kamil abi
ben ördek beslişyorum 1i5 aylik suda beslemiyorum ama 3 4 ay sonra yumurtlayacakları için götürrüüm bir yere 3 4 gün orda kalır yumurtalaraı gelince ne yapacam evde bir yerdemi kalacak bi yardımcı olursan yumurta ve besleme hakkında ....
 
 
     

-------------------------------------------------------------------------------

Yazan : mahmut Yazılış Tarihi : 08.07.2014 22:14:52
  pekinn ördeği kuluçkaya yatarmı yaztmassada neden yatmaz

»Cevap vermek için tıklayın» 

  Cevaplayan : Mehmet top  Cevaplama Tarihi : 28.10.2014 12:07:07   
  Yatma orani %40 Yatmama %60 oranlari var
 
 
     
  Cevaplayan : isa  Cevaplama Tarihi : 21.04.2015 19:45:33   
  Oncelikle yasadigi yerde su olmazsa yumurtlamaz gurkda yatmaz hemde erkegin elverisli olmasi lazim

 
 
     

-------------------------------------------------------------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için Tıklayınız

Bu konuyla ilgili tüm soru ve yorumları görmek için Tıklayınız.


-Tarım Kütüphanesi - 2007