NEMATODLAR

Nematodlar genellikle toprakta, suda ve çürümekte olan organik maddelerde yasarlar. Birçok türleri de bitkilerin çesitli kisimlarinda beslenir ve zararli olurlar. Bitkilerde beslenen ve zarar yapan bu gibi nematodlara “bitki paraziti nematodlar” adi verilir.

Bitki paraziti nematodlar 0.2-5 mm boylarinda ve mikroskobik canlilardir. Bunlarin bulunduklari ortamlardan elde edilmeleri, taninmalari güç ve yorucu bir istir. Bu nedenle uzun yillar bu canlilar üzerinde, böcekler ve diger hayvansal zararlilara kiyasla daha az çalisma yapilmistir. Fakat giderek bilim ve teknigin ilerlemesi ile olanaklar artmis, buna paralel olarak bu zararlilar üzerinde de çalismalar ilerlemistir.

Pek çok nematod türünün görünüsü iplik seklinde olmasina ragmen bazi türlerin disilerinde, vücut sekli degisiklik göstermektedir. Bazi nematodlarin ergin disilerinin vücutlari torba, armut, küre veya limon seklindedir. Ergin erkekler ise solucan benzeri ince uzun ve silindir seklindedir.

Nematodlar genellikle renksiz ve saydamdirlar. Fakat aldiklari besinlere göre farkli renklerde görülebilirler.

Nematodlarin ergin öncesi dönemlerine böceklerde de oldugu gibi larva ismi verilir. Larvalar genellikle 4 gömlek degistirdikten sonra ergin olurlar. Kuraklik ve besinsizlik gibi uygun olmayan kosullarda farkli dönemlerde uyusuk halde canliliklarini yillarca sürdürebilirler. Eger kosullar bütün yil uygunsa devamli çogalarak zararlarina devam ederler.

Bitki paraziti nematodlar bitkilerdeki beslenme sekillerine göre 3 gruba ayrilirlar:

1. Iç parazit nematodlar (Endoparazit nematodlar): Bunlar bitki dokulari içinde gelismelerini tamamlayan ve genellikle doku içine yumurta birakan nematodlardir. Çogu bitki köklerinde yasadigi gibi bazi türleri konukçu bitkilerin sap, gövde, yaprak, çiçek ve tohumlari içinde yasar ve beslenirler.

2. Yari iç parazit nematodlar (Yari-endoparazit nematodlar): Bu gruba giren nematodlar, baslarini bitkilerin kök ve kökcüklerinin içine sokmak suretiyle beslenirler ve yasamlarini sürdürürler. Vücutlari kök disinda oldugu için yumurtalarini disari birakirlar.

3. Dis parazit nematodlar (Ektoparazit nematodlar): Bu gruba giren nematodlar baslarini bitkilerin kök ve kökçüklerinin içine sokmadan sadece igne benzeri bir yapida olan “stylet” lerini bitki köküne sokarak beslenirler ve yasamlarini sürdürürler. Vücutlari kök disinda oldugu için yumurtalarini disari birakirlar.

Bu gruplardaki nematodlar gelismelerinin herhangi bir döneminde kendilerini bitkiye sabitledikleri gibi (kalici nematodlar) bazen bitkiyi terk etmektedirler (göç edici nematodlar).

Topragin yapisi ve nem durumunun nematodlar üzerinde etkisi fazladir. Toprak yüzeyi kuru oldugu zaman asagiya ve yüzeydeki nem uygun sartlara döndügü zaman tekrar yukariya dogru hareket ederler. Konukçu bitkilerin, kök sisteminin derinligine bagli olarak 3-6 m’ye indikleri görülebilse de nematodlarin en yogun olduklari toprak derinligi 10-30 cm dir. Nematodlar aliviyonlu ve kumlu topraklari çok severler. Topragin nemli olmasi nematodlarin faaliyetini arttirmaktadir. Bu nedenle toprak neminin çok degistigi yüzeyden itibaren 5 cm kadar olan derinlikdeki topraklarda nematodlara çok az rastlanir veya hiç rastlanmaz.

Nematodlar toprakta çok agir hareket ederler. Uygun kosullarda yilda birçok döl vermelerine ragmen bulunduklari yerde kendi hareketleri ile yayilmalari çok kisa mesafelerde olur. Nematodlarin büyük bir çogunlugu kendi hareketleri ile toprakta yilda azami 1 m yol alirlar. Bu nedenle nematodla bulasik yerler arazide yer yer belirtiler seklinde kendini belli eder.

Nematodlarin yayilma sekilleri

1. Yagmur ve sulama sulari ile,

2. Rüzgarla,

3. Bulasik bitki artiklari ile,

4. Insan ve hayvanlarin ayaklarina yapisan bulasik toprak parçalari ile,

5. Toprak isleme aletleri ile,

6. Bulasik sebze fideleri, meyve fidanlari, soganli bitkiler ve bitki tohumlari ile tasinirlar.

Nematodlar tarafindan zarar gören bitkilerde diger hastalik nedeni mikroorganizmalarin (bakteri, fungus ve virus) faaliyetleri kolaylasir ve çogunlukla bitkilerde nematod zarari yaninda baska bir hastaliga da rastlanir.

Nematodlarin zarari sonucu bitkide görülebilecek belirtiler

1. Arazinin muhtelif yerlerinde kötü iklim kosullari ve besin yetersizliginden kaynaklanan belirtilere benzer sekilde ortaya çikan bodur bitkilerin görülmesi,

2. Çok sayida dallanma

3. Kisa sürgün,

4. Küçük yapraklilik,

5. Yapraklarda zayiflik,

6. Yapraklarda kloroz gibi renk degismesi,

7. Meyveli bitkilerde ufak ve seyrek meyve,

8. Kökün koyu renk almasi,

9. Kökün iç ve disinda yara ve çürümeler

10. Kökte sigil seklinde urlar

11 Yan ve emici köklerin kisalmasi

12. Küt kök olusumu,

13. Ana kökte incelme, uzama, yay gibi olma

14. Kökte saçaklanma.

Bitki paraziti nematodlarin konukçulari farklilik göstermektedir. Bazi nematod türlerinin bir veya birkaç konukçusu olmakla birlikte genel olarak bitki paraziti nematod türlerinin konukçu sayilari oldukça fazladir.

Nematodlarla bulasikliligin saptanmasi ancak köklerin ve toprak örneklerinin laboratuvarda analize tabi tutulmasi sonucu mümkündür.

Nematodlar kesin olarak gözle görüldükten sonra o örnek nematod yönünden bulasik olarak kabul edilir.

Ülkemizde önemli zararlara neden olan bazi bitki paraziti nematod türleri

1- BUGDAY GAL NEMATODU (Anguina tritici)

2- ÇELTIK BEYAZ UÇ NEMATODU (Aphelenchoides besseyi)

3- ÇILEK NEMATODU (Aphelencoides fragariae)

4- HUBUBAT KIST NEMATODLARI (Heterodera avenae grubu)

5- KAMALI NEMATODLAR (Xiphinema spp.)

6- KöK-UR NEMATODLARI (Meloidogyne spp.)

7- MUZLARDA SPIRAL NEMATODU (Helicotylenchus multicinctus)

8- PATATES ÇÜRÜKLÜK NEMATODU (Ditylenchus destructor)

9- PATATES KIST NEMATODLARI (Globodera spp.)

10- SOGAN SAK NEMATODU (Ditylenchus dipsaci)

11- SEKER PANCARI KIST NEMATODU (Heterodera schachtii)

12- TURUNÇGIL NEMATODU (Tylenchulus semipenetrans)

Basaklardaki nematod Zarari Basaklardaki nematod Zarari

a) Basaklardaki Zarari

galli dane zarari

(b) galli dane

Resim 73. Bugday gal nematodunun basaklardaki zarari ve galli dane zarari.

Çeltik beyaz uç nematodunun bayrak yapraklardaki zarari Çeltik beyaz uç nematodunun bayrak yapraklardaki zarari

Resim 74. Çeltik beyaz uç nematodunun bayrak yapraklardaki zarari.

Hububat kist nematodu larvasi Hububat kist nematodu ergin disileri.

a) larvasi b) ergin disiler

Resim75. Hububat kist nematodu larva ve ergin disileri.

Kök-ur nematodu larvasi Kök-ur nematodu ergin disileri

a) larva b) ergin disiler

Resim76. Kök-ur nematodu, larva ve ergin disileri.

Kök-ur nematodunun seker pancarinda zarari Kök-ur nematodunun kökte zarari Kök-ur nematodunun patates yumrusundaki zarari

a) seker pancarinda b) kökte c) patates yumrusunda

Resim 77. Kök-ur nematodunun seker pancarinda, kökte ve patates yumrusundaki zarari.

Patates çürüklük nematodunun zarari.

Resim 78. Patates çürüklük nematodunun zarari.

Patates kist nematodu ergin disi Patates kist nematodu kök üzerindeki ergin disiler

a) ergin disi b) kök üzerindeki ergin disiler

Resim 79. Patates kist nematodu ergin disi ve kök üzerindeki ergin disiler

Sogan sak nematodunun zarari

Resim 80. Sogan sak nematodunun zarari.

Seker Pancari kist nematodu, kökteki ergin disiler   Turunçgil nematodu disisinin görünüsü

Resim 81. Seker Pancari kist   Resim 82. Turunçgil nematodu disisininnematodu, kökteki ergin disiler görünüsü

 

 

Nematodlarin Mücadele Sekilleri

1. Kültürel önlemler

özellikle Kök-ur nematodlarinin konukçusunun çok olmasi, sulanabilir alanlarda sebzelerin yetistirilmesi, bazen bir yil içinde birden fazla bitkinin üretiminin yapilmasi nedeniyle kültürel önlemlerin uygulanmasi pratik ve ekonomik olmamaktadir. Bununla birlikte:

a. Bulasik bitki artiklari tarlada birakilmamalidir.

Hasat zamani domates, patlican ve hiyar gibi nematoda duyarli bitki köklerinin toprakta birakilmayip sökülerek bir yerde toplanip yakilmasi veya günesin ve rüzgarin etkisinde kurumalarinin saglanmasi nematod sayisinin azalmasina yardimci olan önlemlerdir.

b. Bitkisel üretimde nematodla bulasik olmayan fide ve fidanlarin kullanilmasi gerekir.

c. Temiz tohum kullanilmasi

özellikle tohumla tasinan nematodlar için, gerekli kültürel önlemlerin alindigi nematodla bulasik olmayan tarlalarda sertifikali tohumun kullanilmasi gerekmektedir. Temiz tohum ya nematodla bulasik olmayan yerlerden getirilmeli veya bulasik tohumlar nematoddan temizlenmelidir. Nematodlu tohumun temizlenmesi için birçok yöntem bulunmaktadir.

Bugday gal nematoduna karsi yetistirici kendi imkanlari ile tohumlugu kalburlama sistemiyle kismen temizleyebilir. Bu kalburlama sistemi ile tohumluk ancak % 75'e kadar galli danelerden temizlenebilir. Delik açikliklari 3.3 mm olan kalburlarda yalniz çift daneli galler kalmaktadir. Triyör ve selektörlerin saglam ve galli daneleri ayirabilecek sikliktaki eleklerinden (3 ve 4 no'lu eleklerde oldugu gibi) geçirilen tohumluk bugdaylarin içerisindeki galli daneler % 100'e yakin bir oranda temizlenmektedir.

Bugday gal nematoduna karsi tohumlugu temizlemede en uygun metot, tuzlu su eriyigi kullanilarak nematodlu danelerin ayrilmasidir. Bunun için genis bir kap veya kazanda % 20'lik tuzlu su eriyigi hazirlanir. Içerisine tohumluk bugdaylar atilir. Elle veya bir baska karistirici kullanilarak karistirilan tohumlardan nematodlu olanlar daha hafif olduklarindan su yüzüne çikarlar. Üste çikan galli daneler ile çöp ve samanlar alinir ve imha edilir. Bu muamele azar azar ve fazla karistirilmadan yapilirsa sonuç daha iyi olmaktadir. Dikkat edilecek husus, galli danelerin fazla su alip dibe çökmemesi için zaman kaybetmemektir. Genis kap veya kazanin dibinden alinan tohum, bir süzgü üzerinde temiz suyla iyice yikandiktan sonra kurutulur ve tohumluk olarak kullanilir.

Bugday gal nematoduna karsi tohumlugu temizlemede sicak su uygulamasi, bulasik daneler 4-6 saat suda bekletilerek larvalarin aktif hale geçmesi saglanir. Daha sonra 50 °C de 30 dakika, 52 °C’de 20 dakika, 54 °C’de 10 dakika veya 56 °C’de 5 dakika suda bekletilerek nematodlarin ölmesi saglanir.

d. Nadas sisteminin uygulanmasi

Bugday gal nematodu yilda bir nesil vermektedir. Bir yillik yapilacak tam nadasta, bir yil önceki ürünle galli danelerden topraga geçen nematod larvalari tamamen ölmektedir. Yalniz nadas uygulamasinda yine bir yil önceden topraga dökülen normal danelerin çimlenerek gelismesini önlemek ve tarlada Graminae familyasindan yabanciotlarin büyüyerek, nematoda tekrar konukçuluk etmemeleri için, ot mücadelesinin de yapilmasi gereklidir.

Fakat bazi nematodlarin dayanikli formlari (Patates kist nematodlari) bos tarlada 8 yila kadar canliliklarini muhafaza etmektedirler.

e. Bitki nöbetinin uygulanmasi

Bugday gal nematoduna karsi nadas uygulanmayan tarlalarda ise, nematoda dayanikli bitkiler nöbete sokulmalidir. örnegin baklagillerden yonca, tirfil, korunga, nohut, fasulye, mercimek, seker pancari, patates, ayçiçegi, sogan, sarmisak, bostan çesitleri, misir ve yagli bitkiler ile bir yillik bitki nöbeti uygulanarak toprak temizlenebilir.

Patates kist nematodlari için bulasik alanlarda patates, domates ve patlican üretimi en az 8 yil süre ile yapilmamalidir. Münavebe süresince yabanci otlarla mücadele yapilmalidir.

Pancar kist nematodu için pancar ekim sahalarinda veya bu nematodun konukçusu olan diger ürünlerde Seker Pancari Kist nematodu saptanirsa 8-10 yil süreyle bitki münavebesi uygulanmalidir. Münavebe süresince bu nematoda dayanikli olan bugday, arpa, misir, sorgum ve yonca gibi bitkiler yetistirilmelidir.

Hububat kist nematodlarina karsi ise konukçu bitkilerin mevcut olmamasi durumunda, Hububat Kist nematodlarinin tarladaki yogunlugu azaldigindan; ekim nöbeti uygulanabilir bir mücadele yöntemidir. Graminae disindaki bitkilerle, örnegin yemlik ve yemeklik baklagillerle 2-3 yillik bir ekim nöbeti populasyon yogunlugunu düsürebilmektedir.

f. Geç ekim erken hasat nematod sayisini kisman düsürmektedir.

g. Nematodlara dayanikli çesit veya tolerant asili fide/fidanlarin kullanilmasi

h. Sulama suyunun nematodla bulasik olmamasina dikkat edilmelidir.

i. Toprak isleme

Ekim veya dikime hazirlik amaciyla yapilan toprak islemelerinin sicak ve kurak mevsimde topragin birkaç defa alt üst edilecek sekilde islenmesi. Seralarda ise sicak aylarda ve seranin bos oldugu zamanlarda 15 gün ara ile 30-40 cm derinlikte topragin en az 2 kere alt üst edilerek islenmesi nematod sayisini azaltmaktadir.

j. Solarizasyon uygulanmalidir

40-50 cm derinlige kadar sulanan toprak, tava geldikten sonra 30-40 cm derinlige kadar sürülerek, kesekler kirilmali ve yüzeyi düzeltilmelidir. Damlama sulama sistemi dösendikten sonra toprak 0.025-0.1 mm kalinliginda UV katkili seffaf plastik örtü ile düzgünce kapatilmalidir. Toprak nemini kaybederse örtünün altinda birakilan damla sulama sistemi çalistirilmalidir. Solarizasyon uygulamasindan sonra topragin yüzeysel islenmesi gerektigi için, çilek gibi sirta dikim yapilan bitkilerde solarizasyon uygulamasindan önce sirtlar hazirlanmalidir. Uygulama sicak yaz aylarinda (temmuz–agustos) 4-8 hafta süreyle yapilmalidir. Solarizasyonun basarisini artirmak için topraga organik madde ilave edilmelidir. Solarizasyon + 1kg yas tavuk gübresi/m2 veya Solarizasyon + 3kg yas sigir gübresi /m2 uygulamalari solarizasyonun basarisini artiracaktir. Solarizasyon süresi, toprak fumigantlari karistirilarak 4 haftaya kadar indirilebilir.

k. Bulasik alanlarda kullanilan toprak isleme alet ve makineleri temizlenmeden kullanilmamalidir. Sera girislerinde sönmemis kireç kullanilarak hijyene dikkat edilmelidir.

l. Yumrular uygun depolanmalidir

özellikle yumrularda zarar olusturan nematodlar için, yumrularin serin ve kuru sartlarda depolanmasi ile, yumru içinde nematodun üremesi ve diger yumrulara yayilarak bulasmasi önlenir.

2. Fiziksel önlemler

Çeltik beyaz uç nematodu ile bulasik tohumlara karsi sicak su uygulamasi oldukça basarili sonuçlar vermektedir. Tohumlar oda sicakligindaki suda (20°C) 16-20 saat bekletildikten sonra, 51°C’deki suda 7 dakika tutularak nematod sayisi azaltilabilir. Ayrica, bulasik tohumlar ön bekletme yapilmaksizin 55-60°C’deki suda 10-15 dakika tutulabilir. Bu konuda Ege Bölgesi’nde 2000-2001 yillarinda yürütülen bir çalismada, elektrikli isitma düzenegi gelistirilmis ve bu yöntemle zararliya karsi % 100 etki elde edilmistir.

Sogan sak nematodu için bulasik veya bulasik oldugundan süphe edilen arpaciklar, bir kap içinde her gün suyu degistirilmek suretiyle 2 gün suda birakilir. Bu esnada arpacikta bulunan Sogan-sak nematodunun suya geçmesi saglanir. Sicak su ile muamele olarak, arpacik ve sarmisak tohumlugu önce 24°C'deki suda 2 saat birakilarak nematodlarin aktif hale geçmesi saglanir. Sonra soganlar 43,5°C'deki suda 4 saat, sarmisaklar ise 49°C'deki suda 30 dakika tutulur. Bu islemin daha etkili olmasini saglamak için 100 lt suya 100 g formalin (% 40'lik formaldehyde) ilave edilmelidir. Islem sirasinda sicakliga dikkat edilmelidir. Aksi halde fazla isi soganlarin çimlenme gücünü yok edebilecegi gibi, düsük isi da tohum bünyesindeki nematodlarin bir kisminin canli kalmasina neden olur. Sicak veya soguk su ile muamele edilen sogan, sarmisak ve arpaciklar ya hemen dikilmeli veya geç dikilecekse iyice kurutulmalidir.

Özellikle Çilek nematoduna karsi, bulasik stolon kullanilma zorunlulugu varsa, bunlar dikimden önce 46°C' deki suda 8 saat bekletilmelidir. Bu yöntemin iyi sonuç vermesi için, suyun sicakliginin ve bekleme süresinin iyi ayarlanmasi gereklidir.

Bulasik topraklarin buharla sterilizasyonu da baska bir fiziksel yöntemdir. Bu sistemde maliyet unsuru göz önüne alinmalidir.

3. Yasal önlemler

Birçok nematod iç ve dis karantinaya dahildir. Bu nedenle bulasik üretim materyallerinin temiz bölgelere tasinarak bulastirilmasina engel olunmalidir.

Bulasik oldugu süphe edilen alanlardan toprak örnegi alma talimatina uygun olarak toprak ve kök örnekleri alinarak ilgili enstitüye gönderilmelidir.

Toprak örnegi alinacak alanlarda tek yillik bitkiler bulunuyorsa; ocaklar halinde kurumalarin oldugu yerlerden ve bu yerlere yakin saglam bitkilerin kökleri civarindan toprak örnegi alinir. Çok yillik bitkilerin bulundugu alanlardan toprak örnegi alinirken, sagliksiz gelisme gösteren bitkilerin taç izdüsümleri çevresinden ve agacin kilcal kökleri civarindan örnek alinmasina dikkat edilmelidir.

4. Kimyasal Mücadele

Bazi nematodlarin kimyasal mücadelesi olmamakla birlikte kimyasal mücadelesi olan nematodlara karsi basarili olmak için, kültürel önlemlerin iyi alinmis olmasi gerekir. Uygulamanin bir önceki yil nematodla agir bulasma gösteren yerlerde yapilmasi ekonomik yönden yararlidir.

a. Tohum ilaçlamalari

Dünyadaki çalismalarda nematodlara karsi tohum ilaçlamalari da sicak su uygulamalari kadar etkili bulunmustur.

b. Bos saha ilaçlamalari

Özellikle Kök-ur nematodlari bitkilerde erken dönemde önemli zararlara neden olurlar. Mücadelelerinde en önemli nokta, ekim dikimden önce nematod sayisinin mümkün oldugu kadar düsürülmesidir. Bu amaçla, degisik mücadele yöntemleri birlikte kullanilmalidir. Ekim dikim öncesi herhangi bir nematisitle bos saha ilaçlamasi yapilabilir.

c. Dikimle beraber veya dikim sonrasi ilaçlamalar

Kök-ur nematodlarinda sebzelerde dikimden birkaç gün önce veya dikimle beraber, fide döneminde nematisit uygulamasi yapilmaktadir.

Bunun yanisira muzda Kök-ur nematodlarina, turunçgilde de Turunçgil nematoduna karsi bitki varken nematisit uygulamasi yapilmaktadir.

d. Ilaçlama zamaninin tespiti

Nematodlarin ilaçlama zamaninin belirlenmesinde nematodun biyolojik dönemi, toprak karakteri, topragin sicakligi ve nem durumu, uygulamada kullanilacak nematisitlerin bitkiye zarar verme (fitotoksisite) durumlari ve bitki bünyesinde dolasabilme özellikleri (sistemik olup olmadiklari) gibi etkenler dikkate alinmalidir.

Nematodlara karsi ilaçlama, toprak ekim tavinda yani tarla kapasitesinde iken, toprak sicakligi 15˚C ve üzerinde oldugu zaman yapilir.

e. Kullanilacak alet ve makineler

Granül terkipli ilacin uygulamasi el ile (eldivenli) veya bir gübre dagitma makinesi ile yapilabilir. Sivi ilaç uygulamasi ise süzgeçli kova veya sirt tulumbasi ile yapilir. Ilaç, uygulama alanina homojen bir sekilde dagitilir.

f. Ilaçlama teknigi

Ilaçlarin uygulanmasindan önce topragin derin (30-40 cm) islenmis olmasi gerekir. Sivi ilaç tüm parseli sulayabilecek miktarda suya karistirilarak, süzgeçli kova veya sirt pulverizatörü ile topraga verilir. Granül ilaçlari ise tarlanin büyüklügüne göre hesaplanarak toprak yüzeyine el veya ilaç dagiticisi ile homojen olarak dagitilir. Uygulamayi takiben ilacin 15-20 cm toprak derinligine inebilmesi için toprak sürülür ve sulanir. Fümigant etkili preparat uygulanan alan polietilen örtü ile kapatilmalidir. Belirtilen ilaçlarin bekletilme süresi sicak ve kurak mevsimlerde 2 haftaya kadar inebilecegi gibi, soguk ve yagisli periyodlarda 4 haftaya kadar uzatilabilir.

Sivi ilaçlar, seralarda damlama sulama düzenegi ile de verilebilmektedir. Sonra ilacin 15-20 cm derine inebilmesi için tirmik geçirilir. Daha sonra fideler dikilerek sulanir (Bitki varken yapilacak ilaç uygulamalari için lütfen Tarim Il veya Ilçe Müdürlüklerine basvurunuz).

Bilindigi üzere tarimsal mücadelede ilaçli mücadele yöntemi en son düsünülmesi gereken bir husustur. Ilaçlarin insan, hayvan ve bitki sagligina ve ayrica çevre kirlenmesine olumsuz etkileri vardir. Bitki paraziti nematodlar ile mücadelede, sinirli da olsa ilaçli mücadele önerilmekte ve bazi bölgelerimizde genis çapta uygulanmaktadir. Gaz özelliginde (fümigant etkili) ve bitki bünyesinde dolasabilme özelligindeki (sistemik etkili) nematisitlerin toprakta ve bitkide biraktiklari kalinti (rezidü), insan ve çevre sagligina olumsuz etkiler yapmaktadir. Bu ilaçlar usulüne uygun biçimde kullanilmadiklari zaman bitkilere de zarar vermektedirler (fitotoksiktir). Tarlada ilaci hazirlarken ilacin içme ve kullanma suyuna karismamasina ayrica özen gösterilmesi gerekir.

Kök-ur nematoduyla bulasik alanlarda solarizasyon uygulamasi

Resim 83. Kök-ur nematoduyla bulasik alanlarda solarizasyon uygulamasi.

Çeltik beyaz uç nematodu ile mücadelede fiziksel önlemler (elektrikli isitma düzenegi).

Resim 84. Çeltik beyaz uç nematodu ile mücadelede fiziksel önlemler (elektrikli isitma düzenegi).

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek içinTıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : Samir
Yazılış Tarihi : 16.4.2017 12:04:01
  Sorum şöyle ki Nematodların vurduğu zarala diğer hastalıkların zarar göstericileri hemen hemen aynı. Nasıl ayırmak olur ? Şimdiden teşekkürler
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Hafiz
Yazılış Tarihi : 8.8.2014 20:34:45
  Salam domates 1 metr uzunluqda nematot noqsanliqi var, ne etmek olar?
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : mehmet ali
Yazılış Tarihi : 15.3.2014 15:06:48
  çok güzel bilgiler var malesef kopyalan mıyor. kopyalansay dı daha güzel olurdu. eğer nematotla ilgili bilgileri bana gmail yoluyla yollarsanız çok sevinirim . 18 mart ta sınavım var . yinede elinize sağlık
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : sebehattin göv
Yazılış Tarihi : 21.4.2013 20:39:45
  soğan kök namatoduna kullanmamız için ilaç bayileri (nemafen-nemakur ) gibi ilaçlar veriyo ama faydasını göremiyoruz daha etkili yapılacak bişeyler varmı bilgisi olanlar bizlerle paylaşabilirmi
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 11.2.2014 12:51:15 
Cevaplayan : Bünyamin TORAMAN 
Piyasaya yeni giren ve % 98 çözün garantisi veren USAGRO® MATT ve ORLONE? ürününü kullanmanızı öneririz.Ürüne www.usagro. com.tr adresinden ulaşabilir, satın alabilir ve teknik dosyasını mail isteyebilirsiniz.

Umarım yardımcı olmuşuzdur. 
------------------------
Yazan : Munasib
Yazılış Tarihi : 11.3.2013 19:03:48
  selam ben bilmek isterdim bu zararlilar yani nematotlar nar agacindada ola bilermi? lutfen mumkunse cevap verin
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 11.2.2014 12:51:44 
Cevaplayan : Bünyamin TORAMAN 
Piyasaya yeni giren ve % 98 çözün garantisi veren USAGRO® MATT ve ORLONE? ürününü kullanmanızı öneririz.Ürüne www.usagro. com.tr adresinden ulaşabilir, satın alabilir ve teknik dosyasını mail isteyebilirsiniz.

Umarım yardımcı olmuşuzdur. 
------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için tıklayınızBu konuyla ilgili tüm soru ve yorumları Görmek için Tıklayınız.Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007