Kırgızistan tarımına Türk tohumu

Tohumculuk

 - Türk tohumculuk sektörü heyeti, Kırgızistan'da faaliyet gösteren tohum dağıtıcı, üretici ve sanayici kuruluşlarla ikili görüşmelerde bulunmak üzere başkent Bişkek"te program düzenledi

 - TODAB Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin:

 "Kırgızistan'a 17 sene önce bir fasulye tohumu gelmiş. Hala o fasulye tohumunu ekiyorlar. Artık kardeşlerimizin tohumculuk sektöründe ilerlemesi gerekiyor. Eğer bizde en ufak yol gösterebilirsek, hem Türkiye açısından hem Kırgız kardeşlerimiz açısından çok güzel olacak"

 BİŞKEK (AA) - Türkiye Tohum Dağıtıcıları Alt Birliği (TODAB), Kırgızistan'da ilk kez sektörel ticaret heyeti programı düzenledi.

 Türkiye Ekonomi Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın desteği ile başkent Bişkek'te düzenlenen program, tarım sektörünün yerel temsilcileri tarafından ilgi gördü.

 Açılışta konuşan Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç, Kırgızistan'da pazarlanan her Türk ürününün kaliteli mal kategorisinde yer aldığına dikkat çekerek, "Kırgızistan'da 400'e yakın Türk şirketi faaliyet gösteriyor. Bunlar burada iş yapıp dönecek şirketler değil. Karlarını yeniden yatırıma dönüştürecek şirketlerdir" dedi.

 Kılıç, Türkiye'nin Kırgızistan'da tarım alanında fasulye ticareti ile sınırlı kaldığını ve buradaki fasulye tohumlarının yenilenmesine öncelik verilmesi gerektiğini belirtti. Türkiye'nin kaliteli tohum sağlayarak Kırgızistan'ın 10 yıl içinde dünyanın belli başlı ürünleri üreten bir ülke haline geleceğine olan inancını ifade eden Kılıç, şunları söyledi:

 "Beyaz eşya dünyanın her yerinde üretebilirsiniz. Ancak, tarım ürünü her yerde üretemezsiniz. Bunun için uygun toprak lazım. Kimyasalla yorulmamış toprak lazım. Temiz havanın olması lazım. Bu ülkede bunlar var"

 - Kırgız bakandan teşekkür

 Kırgızistan Tarım ve Sulama Bakanı Canıbek Kerimaliyev de Kırgızistan halkının refahının yükseltilmesi için verdikleri destekten dolayı Türk iş adamlarına teşekkür etti. Kerimaliyev, sektörel ticaret heyeti programının her iki taraf için de başarılı geçmesini arzuladığını ve tarım alanındaki işbirliği imkanlarını geliştirmek istediklerini ifade etti.

 TODAB Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bilgin ise iki halkın yüzyıllardır kardeşlik hukuku içinde stratejik ortaklığını sürdürdüğünü ve Kırgızistan'ın bağımsızlığından itibaren bu birlikteliğin artarak devam ettiğini söyledi.

Türk tohumculuk sektörünün özellikle son 10 yılda yakaladığını değişim ve dönüşümü örnekleriyle anlatan Bilgin, "Türk tohumculuk sektörü olarak amacımız dost ve kardeş ülkelerle bilgi birikimimizi paylaşmak ve ticaretimizi daha üst noktalara taşımaktır, bu nedenle Kırgızistan'dayız" şeklinde konuştu.

 Tohum Dağıtıcıları Birliği'nin ülkenin dört bir yanına dağılmış 5 bin 500 üye kuruluşuyla Türkiye'nin en büyük meslek örgütlerinden biri olduğunu hatırlatan Bilgin, Kırgızistan'da faaliyet gösteren tohum dağıtıcı, üretici ve sanayici kuruluşlarla ikili görüşmeler, toplantılar ve tanıtım kapsamında buluşma amacını taşıyan ilk sektörel ticaret heyeti programının verimli geçeceğine ve etkin sonuçlar vereceğine inandığını kaydetti.

 

- "17 yıldır aynı fasulye tohumunu ekiyorlar"

 

Türkiye dahil birçok ülkeye ihraç etmek amacıyla fasulye yetiştiriciliği yapan çiftçilerin bu yıl pazarlamada yaşadığı sorunların giderilmesiyle ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Bilgin, "Kırgızistan'a 17 sene önce bir fasulye tohumu gelmiş. Hala o fasulye tohumunu ekiyorlar. Artık kardeşlerimizin tohumculuk sektöründe ilerlemesi gerekiyor. Eğer bizde en ufak yol gösterebilirsek, hem Türkiye açısından hem Kırgız kardeşlerimiz açısından çok güzel olacak" dedi.

 

Kırgızistan-Türkiye Tarım ve Tohum Sektörleri Arasında İşbirliğinin Geliştirilmesi İş Forumu'nun ardından 22 ticari üyesi ile ülkeye gelen TODAB, Kırgız firmalarla ikili görüşmeler yaptı.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek İçin Tıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Henüz yorum eklenmemiştir. Yorum Eklemek için Tıklayınız.
Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007