KULUÇKA VE KULUÇKA TEKNIGI

Bu konumuzda iyi bir civciv nasil elde edilir, kuluçka nedir, kuluçkahane tipleri, kuluçkahane kurulmasindaki önemli hususlar nelerdir, kuluçka binasi ve iç yapisi, kuluçka makineleri ve özellikleri, çalistirma prensiplerini ve yumurta muayenesi ile iyi bir damizlik yumurtanin özellikleri ve cinsiyet tayini konularinda gerekli bilgileri verecegiz.

U N U T M A ....!

Kuluçka ekonomik olmalidir

Yumurtadan civciv çikma orani yüksek olmalidir.

Civcivler saglikli olmalidir.

Kuluçka

Kanatlilarin soylarini devam ettirmek için gösterdikleri dogal ve fizyolojik özellige denir. Civcivlerin yumurtayi çatlatip içerisinden canli bir varlik olarak çikmasi için geçen zamana da kuluçka süresi denir. Kuluçka dogal  kuluçka ve makine ile kuluçka olmak üzere iki bölümde incelenir. Insanlar bu dogal olaydan faydalanarak kanatlilari kendi amaçlarina uygun çogaltma islemini makine ile yapmaktadirlar.

Kuluçkalik yumurtalardan  gerekli isi, nem, havalandirma ve çevirme düzeni saglanarak belirli sürede civciv çikaran makinelere kuluçka makinesi denir. Kuluçka makineleri ile yapilan isleme kuluçkacilik, yumurtadan civciv çikaran yerlere de kuluçkahane adi verilir.

Kuluçka teknigi üç ana bölüm halinde incelenir;

1-Kuluçkahane ( bina ve özelikleri)

2-Kuluçka Makineleri  (özelikleri ve çalisma sistemleri )

3-Kuluçkalik Yumurta (özelikleri ve muhafazasi )

Kuluçkahane (Kuluçka Evi)

I-Kuluçkahane Tipleri :

Devlet ve özel sektöre ait çiftliklerin kendi civciv ihtiyacini karsilamak gayesi ile çalisan kuluçkahaneler (partide 5.000-10.000 yumurtalik ): Bunlar kendi civcivlerini kendileri kullanir.

Devlet ve özel sektöre ait büyük kapasiteli kuluçkahaneler (5-6 aylik bir devrede 400-500 bin ): Kendi ihtiyaçlarini kullanirlar. Ihtiyaç fazlasini satarlar.

Çok ufak kapasiteli özel sektöre ait kuluçkahaneler (kapasiteleri 5.000 – 20.000 ): Yumurtayi satin alirlar, civcivi çikarip satarlar.

Günlük civciv satan kuluçkahaneler: Bunlar büyük kapasitelerle çalismaktalar.

Bir kuluçkahane

Resim 1: Bir kuluçkahane

II- Kuluçkahanelerin Kurulmasindaki önemli Hususlar :

1.      Kuluçkahaneler hijyenik yönden tavuk çiftliklerine, tavuk mezbahanelerine, civciv büyütme yerlerine, yumurta depo ve satis yerlerine yakin olmamalidir.

2.      Bölgenin civciv talebi olmali ve nakil imkani kolay olmalidir.

3.      Çevrenin istegine göre et veya yumurta yönünde civciv çikarilmalidir.

4.      Civciv satma rekabeti ve hijyenik çalisma yönünden çevresinde baska kuluçka hane bulunmamalidir.

5.      Kuluçkahanelerin elektrik ve su problemleri olmamalidir.

III- Kuluçka Binasi ve Iç Yapisi :

Modern bir kuluçkahane idare, satis ve isletme olmak üzere üç ana kisimdan tesekkül etmelidir.

Bir isletme binasi asagidaki kisimlari ihtiva etmelidir.

1-     Yumurta dezenfekte odasi .

2-     Yumurta tasnif , muayene ve temizleme odasi.

3-     Yumurta muhafaza ve depo odasi.

4-     Kuluçka makinelerinin bulundugu salon ( Inkibatör odasi).

5-     Lamba muayene odasi (Karanlik oda).

6-     Yumurta tablalarini yikama ve temizleme odasi.

7-     Civcivlerin tasnif ve asi odasi.

8-     Seksing odasi.

9-     Islem odasi.

10- Isçilerin soyunma odasi.

Simdi isletme binasinin bölümlerini sirasiyla inceleyelim.

Yumurta Dezenfekte Odasi:

Damizlik yumurtalar çiftliklerden veya kümeslerden bir vasita ile geldikten sonra direkt olarak bu odaya alinip, disaridan gelecek herhangi bir mikroba karsilik kuluçkahaneyi korumak için dezenfeksiyon yapilir. Kullanilan dezenfektan maddeler genelde; klorlu bilesikler, iyotlu bilesikler, potasyum permanganat ve formalindir. Fumigasyon m³ hesabina göre yapilir [örnegin potasyum permanganat ve formalin (%40 çözelti) 1’ e 2 oraninda].  Fumigasyondan sonra gereken havalandirmanin temini için odada aspiratör veya havalandirma bacasi mevcut olmalidir. Dezenfeksiyon odasina yumurtanin giris ve çikisi ayri kapilardan yapilmalidir.

Yumurta Tasnif, Muayene ve Temizleme Odasi

Dezenfekte edilen yumurtalar burada tasnif makinelerinden geçirilerek tasnif edilirler ve damizlik özellige sahip olanlar ayrilir digerleri ise yemeklik olarak degerlendirilip viyollere yerlestirilip kuluçkahaneden uzaklastirilir. Islem sonunda bu odanin yikanip, temizlenip dezenfekte edilmesi gerekir.

Yumurta muhafaza ve depo odasi

Tasniften geçmis olan yumurtalarin makineye koyuluncaya kadar bekletildigi yerdir. Yumurta muhafaza odasinin sicakligi depolama süresine bagli olmak üzere 10-15°C arasinda bulunmalidir. Odanin rutubet orani ise sicakliga bagli olarak % 74-80 arasinda olmalidir.

Inkübatör (Gelisim) ve çikim odasi

Kuluçka makinelerinin gelisim bölümlerinin bulundugu bu odanin ortalama 22-24° C sicaklikta ve % 60-70 nispi nem oraninda olmasi gerekir. Yumurtalarin makineye konulup çikarilmasinda kolaylik saglamasi bakimindan makinelerin ön kisminda 3-4 m' lik bir alanin olmasi gerekir. Eger dolap türü makineler kullaniliyorsa,makinenin tipine bagli olarak arka yüz ile makine arasinda 60-150 cm mesafe birakilmalidir. Makineler arasinda en az 150 cm uzaklik olmalidir. Tavan ile makine arasinda da gerekli hava akiminin saglanmasi için en az 100 cm mesafe bulunmalidir. Oda için gerekli olan havalandirma dogrudan dogruya makinelerin kapasiteleri ile ilgili olup, standart olarak kuluçka makinesine konulmus bulunan her bir yumurta için civciv çikisina kadar yaklasik 7.5 gr oksijene ihtiyaç vardir. Bu yaklasik 3-3.5 m³ havaya tekabül eder. Bu oda günes isinlarina maruz kalmamali, aydinlik olmali, zemin ve yan duvarlar temizligi kolay malzemeden yapilmalidir.

Lambali muayene

Resim 2: Lambali muayene

Lamba muayene odasi

Isik olmayan bir oda olmalidir. 18. gün buraya alinan yumurtalar karanlikta lamba muayenesine tabi tutulurlar. Tohumlu yumurtalar ayrilir.

Yikama Odasi

Bu oda kuluçka makineleri tablalari ve parçalarinin yikanmasina müsait sekilde yapilmalidir. Ilaçlama  havuzu da bulunmalidir.

Civciv Tasnif ve Asi Odasi

Civcivlerin ilk günkü kas ve göz asilari bu odada yapilir. Satisa arz edilmek üzere burada sayilip tasnif edilir, kutulanir. Sicakligi aynen inkibatör odasi gibi olmalidir.

Seksing (Cinsiyet Ayrimi) Odasi

Yumurta tipi günlük civcivler burada cinsiyet ayrimina tabii tutulurlar. Kuvvetli bir isik altinda  seksör  tarafindan yapilir.

Islem odasi

Günlük civcivlerde gayeye uygun olarak kanat kesimi, ayak tirnagi kesimi ve ibik kesimi gibi islemler için yapilmistir. Temizlenmesi kolay olmalidir. Bütün bu islemlerin birkaç kisi tarafindan yapilabilmesi için genis bir oda tercih edilir.

Isçilerin Soyunma Odasi

Kuluçkahanenin girisinden sonra isçilerin günlük kiyafetlerini degistirip is kiyafetlerini giyebilecekleri yerdir. Ellerin ve ayaklarin dezenfekte edildigi kisim bulunmalidir. Gerektiginde yikanma yeri de olmalidir. Haftada bir dezenfekte edilmelidir.

Kuluçkahane Hijyeni

Kuluçka esnasinda civcivlerin önemli bazi hastalik mikroplarina maruz kalmamasi için kuluçkahanelerde hijyene çok önem verilmelidir. Bunun için kuluçkahane çalisanlari ve kuluçkahanelerin steril durumda olmasi için gereken hijyen  sartlari yerine getirilmelidir.

Kuluçkahanenin Çalisma ve Organizasyonu

Bir kuluçkahanenin basarisi  her seyden önce sistemli ve bilgili çalismaya baglidir. Bir kuluçkahanede sira ile iyi, kaliteli yumurta temini, yumurtalarin dikkatle seçilmesi, uygun sartlar da muhafazasi, dikkatle tablalara dizilmesi ve nihayet iyi ayarlanmis bir kuluçka makinesinin dikkatle çalistirilmasi gibi önem isteyen isler ön planda yer almalidir. Bütün bu islerin yolunda ve aksamadan devam etmesi yetismis iyi personele ve sistemli organizasyona baglidir.

Iyi organize edilmis bir kuluçkahanede randiman düstügü zaman bütün sebepleri sistemli bir sekilde teker teker incelenmeli ve hatayi bularak düzeltme yoluna gidilmelidir.

Kuluçka Makineleri

1. özellikleri :

Bir kuluçkaci isletmenin basarisindaki en büyük pay, seçecegi kuluçka makinesinin sistemine ve kalitesine baglidir. Türkiye’de ithal makinelerden en çok kullanilani Peter Sime (U.S.A.), Reform (Hollanda), Robins (U.S.A.), Brower (U.S.A.), Econome (Hollanda), Lincoln (U.S.A.) ve yerli olarak Danisman’ (Bursa) dir.

Büyüklük kapasiteleri her ne olursa olsun kuluçka makinelerinin üç grup altinda toplayabiliriz.

1.1-           Yapilislarina göre

1.2-           Sicak havanin dolasim sekillerine göre

1.3-           Çalisma prensiplerine göre

Bir kuluçka makinesi

Resim 3: Bir kuluçka makinesi

1.1-           Yapilislarina Göre

1.1-1. Masa Tipi Makineler :

Bu tip makineler küçük kapasitede olanlardir. Daha ziyade sicak su dolasimli olarak yapilir. Bu tip makineler % 65’den yukari randiman vermez. Bu tip makineler genelde amatör olarak kullanilmaktadir.

1.1-2.  Dolap Tipi Makineler :

Daha büyük kapasitede ve dolap tarzinda makinelerdir. Genellikle 5.000 20.000 yumurtaliktir.

1.1-3.    Oda Tipi Makineler :

Sabit odalar halinde yapilmistir. Kapasiteleri 50.000’ in üzerindedir. Tek parti olarak çalisir.

1.2- Sicak Havanin Dolasim Sekillerine Göre

Bu tip makinelerde isinan hava bir gereç ile makine içerisinde  dolasim yapar. Bu tip makinelere sicak hava dolasimli (Forect - Draft) makineler denir. Genellikle iki tiptir:

·Dolap Pervaneliler (Sky -Line)

·Kanat pervaneliler (Pulsator)

1.3- Çalisma Prensiplerine Göre

Isitici düzeneklerinin otomatiklik durumuna göre adlandirilir.

Eter -kapsüllü, gaz elektrot tüplü veya civa tüp regülatörlüler.

Kontak termometreli (set kontrol sistem) ile çalisanlar.

Her iki otomatik düzen çalismalari elektrik ile çalisma prensip ve yöntemlerine göredir.

2. Çalistirilma Prensipleri

Kuluçka makinesi her ne sekilde imal edilmis olursa olsun, teknik ve bilimsel temelleri aynidir. Kapasitelerinin ve makinelerin önemi yoktur. Yeter ki yumurtanin civciv olabilmesi için muhtaç oldugu temel ihtiyaçlari karsilanmis olsun. Hatali bir davranis ve yönetim civciv sansini yok eder.

Kuluçka makinelerine konan yumurtalardan yüksek verim almak için her seyden önce yumurtalarin döllü olmasi ve kuluçka makinelerinde; makinelerin çalistirma prensiplerine riayet edilmesine baglidir. Döllü bir yumurtanin civciv haline dönüsmesine kadar geçirecegi zamana kuluçka süresi denir.

Bu süre 22 gün olup, ilk gününü tavugun üreme kanalinda geçirir. Makinede geçen süreyi iki kisimda incelemek gerekir.

1-Inkübasyon  ( Gelisim ) süresi ilk (18 gün )

2-Inficar ( Çikis ) süresi son ( 3 gün )

Kuluçka süresinin gerek gelisim ve gerek çikis bölümünde uygulanmasi gerekli dört temel prensibi vardir. Bu temel prensipler:

1- Isi

2- Nem

3- Havalandirma

4- Çevrilme

Simdi bunlari birer birer inceleyip özelliklerini anlatacagiz.

1-Isi

Döllü bir yumurtanin canli varlik haline dönüsümünde en önemli özellik isidir. Makinenin isitilma sistemi ne olursa olsun degismeyen ve uyulmasi gereken tek esas, ortalama isinin düzenli olarak yumurtadaki embriyoya iletilmesidir. Iletilecek ortalama isi 37.8ºC (99.7-100 F) dir. Normalin üstündeki yüksek isi 42ºC,  normalin altindaki isi 35ºC olarak kabul edilir. Bu durumlarda uzun süre kalan yumurtalarda embriyo ölümleri fazla olur.

Kuluçkanin en nazik devresi embriyonun en genç ve körpe devreleridir. Bu devredeki yüksek isi çok tehlikelidir.

2-Nem

Belirli sicakliktaki havada bulunan belirli miktardaki sudur. Gurk tavuk altindaki yumurtada bu olay yaratici tarafindan düzenlenir, ancak  makinelerdeki ortamin çok farkli olmasi nem düzenlemesini gerekli kilmaktadir. Makinelerde sicak hava bir akim yaptigindan yumurta yüzeylerini yalayarak geçerken  yumurta bünyesindeki suyu buharlastirarak emer ve yumurtalarin pismesine yol açar. Dokularda azalmis olan su embriyonun ölümüne neden olur. Makinelerde yumurta bünyesindeki suyun buharlasmasina  meydan vermemek için makine içindeki isinmis kuru havanin su ile nemini yükseltip homojen halde dagilmasini saglamak gerekir.  Gelisim bölümünde nemin 82-85 F olmasi istenir bu % 50-55 bagil neme tekabül eder. Çikis devresinde nem 92-95 F olup % 75-80 bagil neme tekabül eder.

3-Havalandirma

Makineler her ne sekil ve tipte yapilmis olursa olsun kuluçkanin ve kuluçka makinelerinin temel prensiplerinden biride havalandirmadir. Bütün canlilar gibi kuluçkaya konulmus ve yumurta içinde gelismekte olan embriyonunda taze havaya ihtiyaci vardir. Kuluçka makinelerinin havalandirilmasi, embriyonun gelismesine lüzumlu havadaki oksijen ile beraber, embriyonun solunumu sonucu olusan karbondioksitin zararli duruma gelmemesi için gereklidir. Solunum bir gaz degisimidir, yumurta kabugundaki gözenekler ile bu gaz degisimini yumurtadaki hava boslugu ve Allantois yapar. Havalandirmada güvence siniri 1000 kisim havada 3 kisim karbondioksittir.

4- Yumurtalarin Çevrilmesi

Yumurtalarin çevrilmesi dördüncü temel prensip olup, bunun üç önemli nedeni bulunmaktadir.

·Çevrilme suretiyle yumurta yüzeyindeki isi farkinin giderilmesi Embriyonun ilk gelisme döneminde Ruseym  torbasinin (disk) daha sonralarinda embriyonik zarlarin kabuk zarlarina veya bu zarlarin birbirlerine yapismalarini önlemek için gereklidir.

·Döllü yumurtalarin yaklasik %25’ inde kuluçkaya konulduklarinda Ruseym ekseni yanlis durumda bulunmaktadir. Bu hatalar çevrilme ile düzeltilir.

·Yumurtada olusan civciv, kuluçkanin 12–13’üncü gününe kadar yumurtanin büyük çapina dik olarak bulunur. Bundan sonraki gelismede büyük çapina paralel bir dogrultu alir, kafasi hava boslugu tarafina döner. Aksi halde ölümüne neden olur. Bu olay çevrilme ile saglanir.

Kuluçka Için Yumurta Alirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kümes ve Tavuklar : Bu yumurtalarin geldigi kümesler saglikli, temiz mi? Folluk tipleri nedir? Tavuklarin beslenmesi iyi mi? Tavuklar yasli mi genç mi? Asilari yapilmis mi?

Yumurta toplanirken : Yumurtalari nasil topluyorlar ? Uzun süre follukta bekliyor mu? Hemen toplaniyor mu ? Dezenfekte ediliyor mu? Temizleniyor mu ?

Yumurtanin kalitesi : Kaliteli yumurtadan kaliteli civciv çikar. Onun için kuluçkaya girecek yumurtalarin asagidaki özellikleri tasimasi gerekir.

a-     Hangi irktan tavuga ait ise, o irkin renk ve seklini tasiyan yumurtalar olmalidir.

b-     Döllü yumurtalar olmalidir.

c-     Hastaliksiz sürüden alinmaladir.

d-     Küçük olmamali, 55-65 gram arasinda bulunmalidir.

e-     Biçimi bozuk olmamalidir.

f-       Parlak olmalidir. Kabugu ince veya kalin, çatlak, pürüzlü olmamalidir. Yikanmis yumurta kuluçkada kullanilmaz.

g-     Ikinci verim yilindaki tavuk yumurtasi istenmez. Genç tavuklarin ilk 40 günlük yumurtalarida kullanilmaz.

h-     Taze olmalidir, 7 günlügü asmamalidir.

i-        Hava boslugu küt uçta olmali, içinde lekesi bulunmamalidir.

j-        Yumurtalar viyollere küt uçlari yukari gelecek sekilde konmus olmalidir.

Damizlik yumurtalar

Resim 4: Damizlik yumurtalar

Kuluçka Makinelerinde Dezenfekte Esaslari

Kuluçkacilikta iyi randiman almanin ve hastaliksiz, sihhatli civciv elde etmenin ön sarti makinelerin temizligi ve iyi dezenfekte edilmeleri ile mümkündür.

Yeni çalistirilmaya baslayan bir makine içine yumurta konulmadan mutlaka dezenfekte edilmelidir. Ayri civciv çikis kismi olan makineler ise her parti civciv çikisindan sonra temizlenip dezenfekte edilmelidir. Tavuk hastaliklarinin pek çogunun bulasici olusu ve bazi hastalik mikroplarinin yumurtanin kabugu ve içine yerlesebilmesi bu önemi artirmaktadir. Bunun için dezenfekte sarttir. Kuluçka makinelerinde civciv çiktiktan sonraki temizlik son derece önemlidir. Makine içinde her hangi bir bulasici hastalik söz konusu ise inficar tablalarina ince tülbent bezi serilir. Bu konan bezin ince kabuk ve pisliklerin diger tablalara bulasmamasinda çok faydasi olur. Civcivler çiktiktan sonra bütün kabuklar ve tablalar disari alinmali makine içindeki ufak civciv tüyleri elektrikli süpürge vasitasiyla emilerek temizlenmelidir. Daha sonra makine içi sodali ve sabunlu su ile silinmeli ve daha sonra da diger dezenfektan maddelerle tekrar dezenfekte edilmelidir. Bütün civciv tablalari ayni muameleye tabii tutulmalidir.

Kuluçkacilikta en iyi dezenfekte tarzi fümigasyondur. Fümigasyon usulünde gaz haline gelmis olan mikrop öldürücü aktif maddeler en kiyi ve köselere kadar girerek beklenilen yarari tam anlami ile saglar.

Kuluçka Makinelerinde Civciv Nispetini Azaltan Sebepler

Kuluçka makinelerine konan her yumurtadan civciv çikmaz. Bu olayin çesitli sebepleri vardir. Makineye konan her 100 yumurtadan çikan civciv adedine randiman denir. Randimanin yüksek olabilmesi için bazi sartlarin bir araya gelmesi gerekir. Bu sartlar kümesteki sürüden baslar, civciv çikincaya kadar ki dönemi kapsar. Kuluçkaya girecek yumurtalar döllü 55-65 gr arasinda düzgün biçimli olmalidir. Kabugu çatlak, pürüzlü, yikanmis, genelde 7 günden fazla beklemis olmamalidir.

Her seyden önce makinelere konan bütün yumurtalar döllü degildir. Dölsüz yumurta nispeti  % 8–15 arasinda degisir. Mevsim ve yem damizlik tavuklarda döllülüge etkilidir. Kuluçka makinelerine konan  tohumsuz yumurtalardan civciv çikmaz. Bu durum tohumlu olan yumurtalarinda bazilarinda görülebilir. Bu hadiseye yumurta içindeki ölümler sebeb olur. Yumurta içindeki ölümler iki grupta incelenir.

1-Yumurtaya ait iç sebepler

2-Kuluçka makinelerine ait dis sebepler

1- Yumurtaya Ait Iç Sebepler

Daha ziyade 3–5. günler ile 17–20. günlerde vuku bulmaktadir.

·Damizlik yumurtalar makinelere konmadan önce 3 –7 gün 20ºC üzerinde muhafaza edilmis ise yumurta içinde embriyo tesekkülü baslamistir. Bu yumurtalar makineye konunca daha yüksek isida ilk civciv nüveleri ölür. Yumurta içinde kan halkasi tesekkül eder.

·Kuluçkanin ilk devresinde yumurta içinde civciv tesekkül ettikten sonra hemen ölmesinde damizlik tavuklarin yetersiz beslenme veya yemde vitamin noksanliginin etkisi vardir.

·Damizlik tavuklar bulasici hastalik geçirmis iseler ilk civciv nüveleri ölür.

2- Kuluçka Makinelerine Ait Dis Sebepler

Burada ölümler 3.ve 4. günler ile 16. ve 20. günler arasindadir.

·Civcivler kabugu delmeden ölürlerse

1.Vantilasyon azligi,

2.Isi derecesinin yanlis ayarlanmasi,

3.Çevirmenin tam yapilmamasi,

4.Termostat veya isiticilarin bozulmasi.

·Civcivler kabugu deldikten sonra ölürse

1.Kuluçka dönemi nem azligi,

2.Kuluçka dönemi isi azligi,

3.Kisa zamanda isinin çok yükselmesi.

·Civcivler kabuga yapisip kalmissa

1.Rutubetin azligi.

·Iri yumusak vücutlu civciv çikmasi ve çikmanin gecikmesi

1.Isi derecesinin düsük olmasi,

2.Havalandirmanin azligi.

·Pelte gibi ölü civcivler, göbek iltihaplanmasi

1.Dezenfekte ve fumigasyonun yetersiz olmasi

·Civcivlerin erken çikma ve intizamsiz çikmasi

1.Isinin çok yüksek olmasi

·Topallayan ve çapraz gagali civcivler

1.Kalitsal,

2.Yemde zehirli maddenin bulunmasi en önemli sebeplerdir.

Civcivlerin Kuluçka Makinesinden Çikarilmasi

Civcivleri çikarmak için 21 günün dolmasi beklenmeli ve % 80- 90 nispetinde kurumus, canli ve sihhatli görünüme sahip olmalidir. Civcivler makinede kuruduktan sonra fazla bekletilirse esas agirliklarini kaybederler. Daha fazla kalirlarsa  da birbirlerini ezerek ölürler. Makineden alinan civcivler bir müddet (4 – 6 saat) bekletilip gidecekleri yere sevk edilirler.

Kuluçka Artiklari

Kuluçkada civcivlerin çikisi tamamlandiktan sonra, arta kalan kabuklar, dölsüz yumurtalar, içinde ölü civciv olan yumurtalar, kisaca kuluçkahane artiklari yakilarak çevrede kirlenme ve bulasmaya mani olacak sekilde imha edilir.

Tasnif ve Asilama

Civcivlerin hepsi çikip tüyleri kuruyunca tasnif odasina alinir, saglam olanlar nakil kutularina konur, asilanir, sevke hazir edilirler.

Cinsiyet Ayrimi

Yumurta tavukçulugu isletmeleri erkek civciv istemezler. Onun için sevk edilecekler arasinda erkek civciv bulunmamasi gerekir. Yumurtadan çiktiktan sonraki ilk 24 saat içinde cinsiyet tespiti yapilmalidir.

4 tür cinsiyet ayirimi vardir:

1- Tüy rengine göre.

2- Ayak rengine göre.

3- Kanat tüylerine göre.

4- Dogal ayrim (El ve göz yardimiyla, günlük civcivlerde gerisine bakarak).

Gerisine bakarak cinsiyet tayini

Resim 5: Gerisine bakarak cinsiyet tayini

Bu ayrim tecrübe ve egitim isidir. Yanilmalar her zaman olabilir. Dogal ayrimda %2-4 kadar yanilma mümkündür.

Dagitim

Civciv nakli önemli ve zor bir istir. Büyük dikkat ister. Sikisiklik, sarsinti, havasizlik, sicak ve soguk ölümlere yol açar. Tasimada özel mukavva kutular kullanilir. Bunlarin havalandirma delikleri vardir. Kutu içi isi 320C olmalidir. Bunlar yalnizca bir defa kullanilmalidir. Içine altlik olarak odun talasi konur. Civcivleri tasima sirasinda yem ve su verilmez. 72 saat açliga dayanabilirler.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek içinTıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : tunay selçuk
Yazılış Tarihi : 17.6.2016 16:53:44
  nasıl seksör olabilirim. çok ihtiyacım var böyle geliri iyi bir mesleğe
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Asker
Yazılış Tarihi : 7.4.2016 15:41:45
  Selam şu an itibariyle 22ci güne geçti hala cikim yok sorun ne olabilir yumurtalari bosaltip yeni başlamayı düşünüyorum beklememmi gerekiyor son gün kaçıncı gün teşekkür
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : ertuğrul
Yazılış Tarihi : 29.3.2015 16:23:06
  benim1 tane tavuğum vardı.gurk oldu. 9 tane yumurta koydum. ancak gurkluğunun 3. gününde yumurtaları kırıp kaçtı. neden böyle bir şey yaptıı. bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 8.3.2016 04:52:25 
Cevaplayan : Hasan 
Kardeşim o geçici gurk olmuştur ama belki bir ihtimal eğer horoz zorla ilişkiye girmişse tavuk yumurtlayacagi için gurk yatmaz acele etme zamanı geldiğinde o kendi yumurtlar ustune yatar o zaman yumurta ekle bu aralar gurk zamanı benim 2 hayvanın da yattı
 
------------------------
Yazan : GÜZİN
Yazılış Tarihi : 26.3.2015 09:23:17
  Seksörlük mesleği nasıl edinilir bunun için neler yapmak gerekiyor bilgi verebllirmisiniz.
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Kürşat
Yazılış Tarihi : 25.3.2015 16:52:33
  Seksörlük mesleği ve egitimi hakkında herhangi bi kaynak varmı bilgi alabileceğimiz.yardımcı olabilirseniz sevinirim teşekkürler
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 8.3.2016 04:54:37 
Cevaplayan : Hasan 
Kardeşim eğer civcivler seviyorsanniyi bir meslek tanıdıkların var kocaman fabrikalarda civcivler on cinsini ayiriyolar ve bu mesleğe sahip olmak istiyorsan veteriner fakültesi okuycaksin veteriner fakültesi içinde matematik ve fen dersinin iyi olması lazim 
------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için tıklayınızBu konuyla ilgili tüm soru ve yorumları Görmek için Tıklayınız.Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007