KÜLTÜR MANTARI YETİŞTİRİCİLİĞİ

Kültür mantarcılığında şapkalı mantar (A.bisporus) en çok yetiştirilen mantar türüdür. Toprak üstünde bulunan beyaz renkli sap ve şapka yenen kısmını oluşturur. Toprak altında ise kökleri bulunur. Şapkanın alt kısmında birbirine az çok paralel ince yapılı lameller bulunmaktadır. Bu lamellerin arasında bulunan sporlar gözle görülmeyecek kadar küçüktür ve uygun ortamda çimlenerek misiller oluşturur. Misiller ise ortama yayılarak yoğunlaşır ve mantarı meydana getirir.

Mantar kendisi için gerekli tüm besin maddelerini bulunduğu ortamdan hazır olarak almak zorundadır. Mantarların beslenmesi için gerekli olan ortam, çeşitli (sap, saman, yaprak vb. bitkisel artıklar) organik maddelerin ayrıştırılması ve bazı elementlerin ilavesi sonucu özel yöntemlerle hazırlanır. özel şekilde hazırlanan bu ortama mantar yetiştiriciliğinde “kompost” adı verilir.

Mantarların belirli sıcaklık, nem ve havalandırma gibi belirli istekleri vardır. Bu şartlar sağlandığı takdirde yıl boyu mantar üretimi gerçekleştirilebilir. Mantarlar farklı gelişim devrelerinde farklı iklim isteklerine sahiptir.

Misel ön Gelişme Devresi

Mantar misellerinin komposta ekiminden misellerin kompost içerisinde geliştiği ve bu komposta misel iplikçileri tamamen kapladığı devredir. Bu devrede misellerin gelişmesi için kompost içerisindeki optimum sıcaklık, 23-25 derece, oda nispi nemi de %80-90 oranında olmalıdır. Bu sıcaklık devresinde misel ön gelişme devresi 12-15 günde tamamlanır.

örtü Toprağı Devresi

Gelişme dönemini bitiren %75-80 misel sarması gerçekleşmiş olan kompostun üzerine, dezenfekte edilmiş takriben 3,5-5 cm kalınlığındaki örtü toprağı (torf-turba) %70 nemli olarak kompost yüzeyine serilir.

Toprak örtümünden sonra ilk günlerde ortam sıcaklığı 20 derece civarında olmalıdır. İlk çıkışlar görüldükten sonra sıcaklık 15-17 dereceye düşürülmelidir. Nem ise % 80-90 derece olmalıdır.

Üst toprağın örtümünden sonra uygun şartlar sağlandığı takdirde yaklaşık 3 hafta sonra ilk çıkış başlar. Takriben 30-60 gün süre ile verime devam ederler.

Hasat

Mantar hasatı genellikle örtü toprağının örtülmesini izleyen 20-22’nci günlerde başlar. Mantar şapkaları 2,5-5 cm olduğunda hasadı tekniğe uygun olarak yapılmalıdır.

* Mantar loş, ısı ve nem durumu ayarlanabilen, havalandırması kolay olabilecek yerlerde yetiştirilmelidir.

* Mağaralar yılın belli mevsimlerinde boş kalan soğuk hava depoları, seralar, evin kullanılmayan bodrum veya kilerlerinde mantar yetiştiriciliği yapılabilir.

* Mantar %90’a yakın su içerir. Yağ ve karbonhidrat miktarı az, olup protein bakımından zengindir. B kompleks ve C vitaminleri bol miktarda bulunur. Kalorisi düşük olup, 100 gr mantar, 20-30 kalori vermektedir. Ayrıca yağ oranının çok az olması nedeniyle mantar iyi bir diyet yemeği olarak önerilmektedir. Yüksek miktarda K,P,Ca ve çok az miktarda da Fe içermektedir.

Mantarın muhafaza ve yiyecek olarak değerlendirme alanları oldukça fazladır. Bunlardan taze olarak saklama, konserve işlem, derin dondurma, kurutma, hazır çorba, sos ketçap ile turşu yapımı en yaygın olanıdır.

* Kültür mantarı üretimi son yıllarda hızlı bir gelişme eğilimindedir. Bu gelişmeye bağlı olarak, kültür mantarı yetiştiriciliği genel prensiplerini açıklayan bilgilere duyulan istek de gün geçtikçe artmaktadır.

* Diğer tarım ürünlerine göre oldukça farklı yetiştirme tekniklerinin uygulandığı bu üretim faaliyetinde yüksek verim, kaliteli ürün ve karlı bir üretimin sağlanmasına yardımcı olabilecek bilgileri Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinden temin edebilirsiniz.

KONYA TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ

Bu haber 91056 defa okunmuştur.

Sitemize reklam vermek için mail atınız.

Soru / Yorum Eklemek için Tıklayınız

..:: Sorular / Yorumlar ::..

Yazan : mitat gündüz Yazılış Tarihi : 25.11.2014 18:15:49
  Mrb arkadaşlar;
Ben istiridye mantarı yetiştiriyorum.Hazırlanmış kompost veya üretilmiş hazır mantar talebinde bulunan arkadaşlar var ise arayabilirsiniz.
Tel:0554 697 43 51

»Cevap vermek için tıklayın» 

-------------------------------------------------------------------------------

Yazan : yüksel biçer Yazılış Tarihi : 17.08.2014 21:59:31
  mantar yetiştirme odalarının duvarlarının fayans kaplı olması verimi artırır mı.

»Cevap vermek için tıklayın» 

  Cevaplayan : davut  Cevaplama Tarihi : 29.09.2014 16:38:29   
  tavanlar kaplama kenarları kartonpiyer orta da kemer olacak    
     
  Cevaplayan : nurullah tuman  Cevaplama Tarihi : 16.11.2014 20:46:16   
  S.a. ben 6 yillik istiridye mantari uretimi, kompost yapimi ve pastorize odasi yapimi gibi ust duzey bilgiye sahibim.. İlgilinenlerin bilgisine... Telim 05318469542 buyuk bir tesis olursa sorumlulugunu alabilirim... Sorunuzun cevabina gelince fayans temizlik olur sadece.. Olmasada olur...   
     

-------------------------------------------------------------------------------

Yazan : kahraman Yazılış Tarihi : 10.06.2014 02:29:02
  İSTİRİDYE MANTAR MİSELİ 18 KG


KOMPOST HAZIRLANIŞI
Önce samanı ve kepeği karıştırın, sonra kaynar suyun içinde atın. 30dk ile 45 dk arasında pastörize olmasını bekleyin. daha sonra samanlarınızı sudan çıkartıp soğumaya bırakın.Samanlar Soğuyunca fazla suyu süzün, steril, temiz bir naylon üzerine dökün. Samanı elinizle sıktığınız zaman su damlamayacak şekilde suyun süzülmüş olması gerekir.Naylon torbanıza önce 8-10 cm saman koyun, onun üzerine bir avuç (20 gram kadar) miseli poşetin kenarlarına atın. Tekrar tekrar aynı işleme poşet doluncaya kadar devam edin.En sonunda torbanın ağzını bağlayın.Üzerine çiviyle rastgele delikler açın (yaklaşık 10-15 adet)güneş ışığı almayan, karanlık bir yere koyun. ortam nemini ayarlayın en az %85 nem olmalıdır. yaklaşık bir hafta sonra torbanın gittikçe beyazladığını göreceksiniz.Yaklaşık 20 gün sonra torbanın üzerine jiletle birkaç santimlik mantar çıkış delikleri açın. bir ay sonra bebek mantarcıkları görmeye başlayacaksınız. zaten bir hafta sonra da mantarlarınız ızgaralık olacaktır. sonrası malumm. afiyetle...
YUKARIDA BELİRTİLEN İŞLEMLERDE SAMAN YERİNE TALAŞ, MISIR KOÇANI, ÇELTİK SAPI GİBİ MALZEMELERDE KULLANABİLİRSİNİZ. KEPEK VERİMİ ARTIRMAK MAKSADIYLA MUTLAKA OLMALIDIR.
PAKETİ AÇILMAMIŞ MANTAR TOHUMLARINI BUZDOLABININ RAFLARINDA 6 AY SAKLAYABİLİRSİNİZ.(lütfen Buzluğa koymayınız)

(+1 ila +5 derece arasında muhafaza ediniz)

TOPLU SİPARİŞLERİNİZ İÇİN MESAJ ATINIZ 05397327910 KAHRAMAN

»Cevap vermek için tıklayın» 

-------------------------------------------------------------------------------

Yazan : tuncay bursa Yazılış Tarihi : 08.05.2014 21:30:37
  mantar yetişdirmek istiyorum hiç bilgim yok yardım ederseniz sevinirim 05326550670

»Cevap vermek için tıklayın» 

  Cevaplayan : mehmet  Cevaplama Tarihi : 23.05.2014 09:53:45   
  bılgın yoksa sakın gırme derdım arkadasım   
     

-------------------------------------------------------------------------------

Yazan : ahmet baraz Yazılış Tarihi : 23.02.2014 16:33:45
  k.maraş da kultur mantarı yetitireceğim tohum ve kompostu nereden alabılırım yardımcı olur musun arkadsşlar

»Cevap vermek için tıklayın» 

  Cevaplayan : HUSEYIN KURU  Cevaplama Tarihi : 26.02.2014 16:55:50   
  BIZ FIRMA OLARAK ORGANIK URUNLER VE TARIM KONULARINDA FALIYET GOSTERIYORUZ.

PROJEMIZDE KULTUR MANTAR YETISTIRME PROGRAMIMIZ VAR

YAPMAYI DUSUNDUGUMUZ YER GURCISTAN BATUM

BETONARME KAPALI YERIMIZ VAR. SADECE MANTAR URETIMI ICIN BAZI DEGISIKLIK VEYA ILAVE YAPILACAKTIR.

BIZE KULTUR MANTAR URETIMI ICIN EGITMEN VE MANTAR KOMPOSTU

GEREKIYOR.LUTFEN BIZLERI BILGILENDIRINIZ 
 
     
  Cevaplayan : enbiya çapar  Cevaplama Tarihi : 07.12.2014 01:46:31   
  slm ahmet bey bende kahramanmaraş da yetiştirmeyi düşünüyorum.. ahmet bey maraş da bu işi yapan varmı.. birde bu işin maliyeti ne kadar olur hiç araştırdınız mı? bu arada mantarı yetiştirdiğinizde pazarlama alanını da araştırdınız mı?   
     

-------------------------------------------------------------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için Tıklayınız

Bu konuyla ilgili tüm soru ve yorumları görmek için Tıklayınız.


-Tarım Kütüphanesi - 2007