KÜLTÜR MANTARI YETİŞTİRİCİLİĞİ

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Kültür mantarcılığında şapkalı mantar (A.bisporus) en çok yetiştirilen mantar türüdür. Toprak üstünde bulunan beyaz renkli sap ve şapka yenen kısmını oluşturur. Toprak altında ise kökleri bulunur. Şapkanın alt kısmında birbirine az çok paralel ince yapılı lameller bulunmaktadır. Bu lamellerin arasında bulunan sporlar gözle görülmeyecek kadar küçüktür ve uygun ortamda çimlenerek misiller oluşturur. Misiller ise ortama yayılarak yoğunlaşır ve mantarı meydana getirir.

Mantar kendisi için gerekli tüm besin maddelerini bulunduğu ortamdan hazır olarak almak zorundadır. Mantarların beslenmesi için gerekli olan ortam, çeşitli (sap, saman, yaprak vb. bitkisel artıklar) organik maddelerin ayrıştırılması ve bazı elementlerin ilavesi sonucu özel yöntemlerle hazırlanır. özel şekilde hazırlanan bu ortama mantar yetiştiriciliğinde “kompost” adı verilir.

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Mantarların belirli sıcaklık, nem ve havalandırma gibi belirli istekleri vardır. Bu şartlar sağlandığı takdirde yıl boyu mantar üretimi gerçekleştirilebilir. Mantarlar farklı gelişim devrelerinde farklı iklim isteklerine sahiptir.

Misel ön Gelişme Devresi

Mantar misellerinin komposta ekiminden misellerin kompost içerisinde geliştiği ve bu komposta misel iplikçileri tamamen kapladığı devredir. Bu devrede misellerin gelişmesi için kompost içerisindeki optimum sıcaklık, 23-25 derece, oda nispi nemi de %80-90 oranında olmalıdır. Bu sıcaklık devresinde misel ön gelişme devresi 12-15 günde tamamlanır.

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

örtü Toprağı Devresi

Gelişme dönemini bitiren %75-80 misel sarması gerçekleşmiş olan kompostun üzerine, dezenfekte edilmiş takriben 3,5-5 cm kalınlığındaki örtü toprağı (torf-turba) %70 nemli olarak kompost yüzeyine serilir.

Toprak örtümünden sonra ilk günlerde ortam sıcaklığı 20 derece civarında olmalıdır. İlk çıkışlar görüldükten sonra sıcaklık 15-17 dereceye düşürülmelidir. Nem ise % 80-90 derece olmalıdır.

Üst toprağın örtümünden sonra uygun şartlar sağlandığı takdirde yaklaşık 3 hafta sonra ilk çıkış başlar. Takriben 30-60 gün süre ile verime devam ederler.

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Hasat

Mantar hasatı genellikle örtü toprağının örtülmesini izleyen 20-22’nci günlerde başlar. Mantar şapkaları 2,5-5 cm olduğunda hasadı tekniğe uygun olarak yapılmalıdır.

* Mantar loş, ısı ve nem durumu ayarlanabilen, havalandırması kolay olabilecek yerlerde yetiştirilmelidir.

* Mağaralar yılın belli mevsimlerinde boş kalan soğuk hava depoları, seralar, evin kullanılmayan bodrum veya kilerlerinde mantar yetiştiriciliği yapılabilir.

* Mantar %90’a yakın su içerir. Yağ ve karbonhidrat miktarı az, olup protein bakımından zengindir. B kompleks ve C vitaminleri bol miktarda bulunur. Kalorisi düşük olup, 100 gr mantar, 20-30 kalori vermektedir. Ayrıca yağ oranının çok az olması nedeniyle mantar iyi bir diyet yemeği olarak önerilmektedir. Yüksek miktarda K,P,Ca ve çok az miktarda da Fe içermektedir.

Mantarın muhafaza ve yiyecek olarak değerlendirme alanları oldukça fazladır. Bunlardan taze olarak saklama, konserve işlem, derin dondurma, kurutma, hazır çorba, sos ketçap ile turşu yapımı en yaygın olanıdır.

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

* Kültür mantarı üretimi son yıllarda hızlı bir gelişme eğilimindedir. Bu gelişmeye bağlı olarak, kültür mantarı yetiştiriciliği genel prensiplerini açıklayan bilgilere duyulan istek de gün geçtikçe artmaktadır.

* Diğer tarım ürünlerine göre oldukça farklı yetiştirme tekniklerinin uygulandığı bu üretim faaliyetinde yüksek verim, kaliteli ürün ve karlı bir üretimin sağlanmasına yardımcı olabilecek bilgileri Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinden temin edebilirsiniz.

KONYA TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek İçin Tıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : Elvan
Yazılış Tarihi : 3.2.2016 03:12:26
  Arkadaslar mantar uretimi yapmak istiyorum antalyadayim ne yapmam gerekiyor veye bu islerle ugrasip nasil yapacagimiza yardimci olacak arkadaslardan msj bkliyorum 05462772527
Cevap vermek İçin Tıklayınız...
------------------------
Yazan : hatice çakır
Yazılış Tarihi : 8.12.2015 00:23:36
  tekirdağ şarköyde oturuyorum ve kültür mantarı yetistirmek istiyorum bene yardımcı olacak insanlara ve sonrada devlet desteğine ihtiyacım var lütfen yardımcı olun
Cevap vermek İçin Tıklayınız...
------------------------
Yazan : sevda
Yazılış Tarihi : 30.11.2015 15:32:57
  ben rizede kültür mantarı yetıştirmek istiyorum toprağını tohumunu nerden bulabilirım tşkl
Cevap vermek İçin Tıklayınız...
------------------------
Yazan : Tunay
Yazılış Tarihi : 26.11.2015 11:52:37
  Slm arkadaslar Bende bu isi yapmak istiyorum. Bolgede bu is Ile ilgilenen Kimse yok o yuzden bana yaedimci olursaniz sevinirim.05535756547 bu numaraya msj atarsaniz donus yaparim simdiden tskler . Bereketli Hayirli kazanclar..
Cevap vermek İçin Tıklayınız...
------------------------
Yazan : Muhammed
Yazılış Tarihi : 10.10.2015 22:28:39
  Merhabalar. Ben Azerbaycandan Muhammed. Mantar yetisdiriciliyi ile ilgileniyorum. Bu yuzden internetden sizin sayfanizi buldum. Acaba Bakuye kultur misili gondere bilirmisiniz?Ya da kultur misilini nerden elde ede biliriz yardim edermisiniz?cunku bu konuda bence bize yalniz Siz yardimci olabilirsiniz.
Onceden tesekkur ederiz.
Buyuk sabirsizlikla sizden cevap bekliyicez. :)
Cevap vermek İçin Tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 12.11.2015 16:01:41 
Cevaplayan : Semra türkmen 
Kompost ve Misel alımını KOnya ce-ta şirketinden 0533 374 45 76 telefonla ve Mega Tesnim Şirketi 05324554175 telefondan öğrenebilirsiniz.  
Cevaplama Tarihi : 10.1.2016 04:51:51 
Cevaplayan : Bunyamin 
Muhammet bey size nasıl ulasabilirim mail adresinizi yada facebook tam nasıl ulaşırız yazın. 
------------------------
Soru veya Yorum Eklemek İçin Tıklayınız

Bu konuyla ilgili tüm soru ve yorumları Görmek İçin Tıklayınız.

Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007