KÜLTÜR MANTARI YETİŞTİRİCİLİĞİ - 1

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Kültür mantarcılığında şapkalı mantar (A.bisporus) en çok yetiştirilen mantar türüdür. Toprak üstünde bulunan beyaz renkli sap ve şapka yenen kısmını oluşturur. Toprak altında ise kökleri bulunur. Şapkanın alt kısmında birbirine az çok paralel ince yapılı lameller bulunmaktadır. Bu lamellerin arasında bulunan sporlar gözle görülmeyecek kadar küçüktür ve uygun ortamda çimlenerek misiller oluşturur. Misiller ise ortama yayılarak yoğunlaşır ve mantarı meydana getirir.

Mantar kendisi için gerekli tüm besin maddelerini bulunduğu ortamdan hazır olarak almak zorundadır. Mantarların beslenmesi için gerekli olan ortam, çeşitli (sap, saman, yaprak vb. bitkisel artıklar) organik maddelerin ayrıştırılması ve bazı elementlerin ilavesi sonucu özel yöntemlerle hazırlanır. özel şekilde hazırlanan bu ortama mantar yetiştiriciliğinde “kompost” adı verilir.

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Mantarların belirli sıcaklık, nem ve havalandırma gibi belirli istekleri vardır. Bu şartlar sağlandığı takdirde yıl boyu mantar üretimi gerçekleştirilebilir. Mantarlar farklı gelişim devrelerinde farklı iklim isteklerine sahiptir.

Misel ön Gelişme Devresi

Mantar misellerinin komposta ekiminden misellerin kompost içerisinde geliştiği ve bu komposta misel iplikçileri tamamen kapladığı devredir. Bu devrede misellerin gelişmesi için kompost içerisindeki optimum sıcaklık, 23-25 derece, oda nispi nemi de %80-90 oranında olmalıdır. Bu sıcaklık devresinde misel ön gelişme devresi 12-15 günde tamamlanır.

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Örtü Toprağı Devresi

Gelişme dönemini bitiren %75-80 misel sarması gerçekleşmiş olan kompostun üzerine, dezenfekte edilmiş takriben 3,5-5 cm kalınlığındaki örtü toprağı (torf-turba) %70 nemli olarak kompost yüzeyine serilir.

Toprak örtümünden sonra ilk günlerde ortam sıcaklığı 20 derece civarında olmalıdır. İlk çıkışlar görüldükten sonra sıcaklık 15-17 dereceye düşürülmelidir. Nem ise % 80-90 derece olmalıdır.

Üst toprağın örtümünden sonra uygun şartlar sağlandığı takdirde yaklaşık 3 hafta sonra ilk çıkış başlar. Takriben 30-60 gün süre ile verime devam ederler.

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Hasat

Mantar hasatı genellikle örtü toprağının örtülmesini izleyen 20-22’nci günlerde başlar. Mantar şapkaları 2,5-5 cm olduğunda hasadı tekniğe uygun olarak yapılmalıdır.

* Mantar loş, ısı ve nem durumu ayarlanabilen, havalandırması kolay olabilecek yerlerde yetiştirilmelidir.

* Mağaralar yılın belli mevsimlerinde boş kalan soğuk hava depoları, seralar, evin kullanılmayan bodrum veya kilerlerinde mantar yetiştiriciliği yapılabilir.

* Mantar %90’a yakın su içerir. Yağ ve karbonhidrat miktarı az, olup protein bakımından zengindir. B kompleks ve C vitaminleri bol miktarda bulunur. Kalorisi düşük olup, 100 gr mantar, 20-30 kalori vermektedir. Ayrıca yağ oranının çok az olması nedeniyle mantar iyi bir diyet yemeği olarak önerilmektedir. Yüksek miktarda K,P,Ca ve çok az miktarda da Fe içermektedir.

Mantarın muhafaza ve yiyecek olarak değerlendirme alanları oldukça fazladır. Bunlardan taze olarak saklama, konserve işlem, derin dondurma, kurutma, hazır çorba, sos ketçap ile turşu yapımı en yaygın olanıdır.

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

* Kültür mantarı üretimi son yıllarda hızlı bir gelişme eğilimindedir. Bu gelişmeye bağlı olarak, kültür mantarı yetiştiriciliği genel prensiplerini açıklayan bilgilere duyulan istek de gün geçtikçe artmaktadır.

* Diğer tarım ürünlerine göre oldukça farklı yetiştirme tekniklerinin uygulandığı bu üretim faaliyetinde yüksek verim, kaliteli ürün ve karlı bir üretimin sağlanmasına yardımcı olabilecek bilgileri Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinden temin edebilirsiniz.

KONYA TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek İçin Tıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : Fethi EVREN
Yazılış Tarihi : 12.6.2017 11:09:55
  Merhabalar;
Afyonkarahisardan ulaşıyorum. Kültür mantar yetiştiriciliği yapmak istiyorum. Kapalı baya geniş alanım var. Bu konu hakkında acil yardımcı olur musunuz. Mail adresinden veya 0553 308 03 59 numaradan ulaşabilirsiniz;
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : ibrahim celik
Yazılış Tarihi : 7.3.2017 22:29:42
  Kültür mantar kompostu yapmaktayim isteyen ulasabilir
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 5.4.2017 18:47:44 
Cevaplayan : Cemal Doğan 
Kültür mantarı yetiştiriciliği yapmak istiyorum yardımcı olursanız memnun olurum iyi günler 
Cevaplama Tarihi : 17.4.2017 13:34:14 
Cevaplayan : KEREM ERDEN 
KULTUR MANTARI YETISTIRMEK ISTIYORUM YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM 
------------------------
Yazan : Emre
Yazılış Tarihi : 8.1.2017 15:19:57
  Kültür mantarı yetiştiriciliği yapiyorum. Çevremde yapan 10 kişi daha var depo kurup mantar satmak istiyorum sizlere nasıl ulasabilirim. SAYGILARIMLA
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Ali can
Yazılış Tarihi : 8.6.2016 23:09:22
  Genç girişimci olup kendi işimin başına geçmek istiyorum ve
Kültür mantari yetistirmek istiyorum ve yetistirdikden sonra nereye pazarliyacagim lutfen bilgi verir seniz sevinirim 05342856975
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : kahraman
Yazılış Tarihi : 23.3.2016 07:07:40
  MANTAR TOHUMU ŞATIŞ
ISTIRIDYE MANTAR MISELI 18 KG.............
KOMPOST HAZIRLANISI
Önce samani ve kepegi karistirin, sonra kaynar suyun içinde atin. 30dk ile 45 dk arasinda pastörize olmasini bekleyin. daha sonra samanlarinizi sudan çikartip sogumaya birakin.Samanlar Soguyunca fazla suyu süzün, steril, temiz bir naylon üzerine dökün. Samani elinizle siktiginiz zaman su damlamayacak sekilde suyun süzülmüs olmasi gerekir.Naylon torbaniza önce 8-10 cm saman koyun, onun üzerine bir avuç (20 gram kadar) miseli posetin kenarlarina atin. Tekrar tekrar ayni isleme poset doluncaya kadar devam edin.En sonunda torbanin agzini baglayin.Üzerine çiviyle rastgele delikler açin (yaklasik 10-15 adet)günes isigi almayan, karanlik bir yere koyun. ortam nemini ayarlayin en az %85 nem olmalidir. yaklasik bir hafta sonra torbanin gittikçe beyazladigini göreceksiniz.Yaklasik 20 gün sonra torbanin üzerine jiletle birkaç santimlik mantar çikis delikleri açin. bir ay sonra bebek mantarciklari görmeye baslayacaksiniz. zaten bir hafta sonra da mantarlariniz izgaralik olacaktir. sonrasi malumm. afiyetle...
YUKARIDA BELIRTILEN ISLEMLERDE SAMAN YERINE TALAS, MISIR KOÇANI, ÇELTIK SAPI GIBI MALZEMELERDE KULLANABILIRSINIZ. KEPEK VERIMI ARTIRMAK MAKSADIYLA MUTLAKA OLMALIDIR.
PAKETI AÇILMAMIS MANTAR TOHUMLARINI BUZDOLABININ RAFLARINDA 6 AY SAKLAYABILIRSINIZ.(lütfen Buzluga koymayiniz)

(+1 ila +5 derece arasinda muhafaza ediniz)

TOPLU SIPARISLERINIZ IÇIN MESAJ ATINIZ 0530 134 05 09
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 31.3.2016 15:58:03 
Cevaplayan : Lorin 
Karaman bey bende mantar misali almayı düşünüyorum, bu konuda beraber çalışabiliriz diye düşünüyorum. Hangi sehirdesiniz acaba bana yakın yerde misiniz.. yakın olsaydı çok iyi olurdu kompostlar herhangi bir zarara bozukluğa uğramadan işleme katılırız. Benimle iletişime geçer deniz sevinirim. 
Cevaplama Tarihi : 7.4.2016 14:01:37 
Cevaplayan : Gul 
Ben farkli bir mantar uretmek istiyorum bu konuda desteginize ihtiyacim var 
Cevaplama Tarihi : 22.4.2016 17:42:50 
Cevaplayan : Yeter 
Kültür Mantarı Sipariş Etmek İstiyorum 
------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için tıklayınızBu konuyla ilgili tüm soru ve yorumlar görmek için tıklayınız.Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007