KÜLTÜR MANTARI YETİŞTİRİCİLİĞİ

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Kültür mantarcılığında şapkalı mantar (A.bisporus) en çok yetiştirilen mantar türüdür. Toprak üstünde bulunan beyaz renkli sap ve şapka yenen kısmını oluşturur. Toprak altında ise kökleri bulunur. Şapkanın alt kısmında birbirine az çok paralel ince yapılı lameller bulunmaktadır. Bu lamellerin arasında bulunan sporlar gözle görülmeyecek kadar küçüktür ve uygun ortamda çimlenerek misiller oluşturur. Misiller ise ortama yayılarak yoğunlaşır ve mantarı meydana getirir.

Mantar kendisi için gerekli tüm besin maddelerini bulunduğu ortamdan hazır olarak almak zorundadır. Mantarların beslenmesi için gerekli olan ortam, çeşitli (sap, saman, yaprak vb. bitkisel artıklar) organik maddelerin ayrıştırılması ve bazı elementlerin ilavesi sonucu özel yöntemlerle hazırlanır. özel şekilde hazırlanan bu ortama mantar yetiştiriciliğinde “kompost” adı verilir.

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Mantarların belirli sıcaklık, nem ve havalandırma gibi belirli istekleri vardır. Bu şartlar sağlandığı takdirde yıl boyu mantar üretimi gerçekleştirilebilir. Mantarlar farklı gelişim devrelerinde farklı iklim isteklerine sahiptir.

Misel ön Gelişme Devresi

Mantar misellerinin komposta ekiminden misellerin kompost içerisinde geliştiği ve bu komposta misel iplikçileri tamamen kapladığı devredir. Bu devrede misellerin gelişmesi için kompost içerisindeki optimum sıcaklık, 23-25 derece, oda nispi nemi de %80-90 oranında olmalıdır. Bu sıcaklık devresinde misel ön gelişme devresi 12-15 günde tamamlanır.

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

örtü Toprağı Devresi

Gelişme dönemini bitiren %75-80 misel sarması gerçekleşmiş olan kompostun üzerine, dezenfekte edilmiş takriben 3,5-5 cm kalınlığındaki örtü toprağı (torf-turba) %70 nemli olarak kompost yüzeyine serilir.

Toprak örtümünden sonra ilk günlerde ortam sıcaklığı 20 derece civarında olmalıdır. İlk çıkışlar görüldükten sonra sıcaklık 15-17 dereceye düşürülmelidir. Nem ise % 80-90 derece olmalıdır.

Üst toprağın örtümünden sonra uygun şartlar sağlandığı takdirde yaklaşık 3 hafta sonra ilk çıkış başlar. Takriben 30-60 gün süre ile verime devam ederler.

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Hasat

Mantar hasatı genellikle örtü toprağının örtülmesini izleyen 20-22’nci günlerde başlar. Mantar şapkaları 2,5-5 cm olduğunda hasadı tekniğe uygun olarak yapılmalıdır.

* Mantar loş, ısı ve nem durumu ayarlanabilen, havalandırması kolay olabilecek yerlerde yetiştirilmelidir.

* Mağaralar yılın belli mevsimlerinde boş kalan soğuk hava depoları, seralar, evin kullanılmayan bodrum veya kilerlerinde mantar yetiştiriciliği yapılabilir.

* Mantar %90’a yakın su içerir. Yağ ve karbonhidrat miktarı az, olup protein bakımından zengindir. B kompleks ve C vitaminleri bol miktarda bulunur. Kalorisi düşük olup, 100 gr mantar, 20-30 kalori vermektedir. Ayrıca yağ oranının çok az olması nedeniyle mantar iyi bir diyet yemeği olarak önerilmektedir. Yüksek miktarda K,P,Ca ve çok az miktarda da Fe içermektedir.

Mantarın muhafaza ve yiyecek olarak değerlendirme alanları oldukça fazladır. Bunlardan taze olarak saklama, konserve işlem, derin dondurma, kurutma, hazır çorba, sos ketçap ile turşu yapımı en yaygın olanıdır.

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

* Kültür mantarı üretimi son yıllarda hızlı bir gelişme eğilimindedir. Bu gelişmeye bağlı olarak, kültür mantarı yetiştiriciliği genel prensiplerini açıklayan bilgilere duyulan istek de gün geçtikçe artmaktadır.

* Diğer tarım ürünlerine göre oldukça farklı yetiştirme tekniklerinin uygulandığı bu üretim faaliyetinde yüksek verim, kaliteli ürün ve karlı bir üretimin sağlanmasına yardımcı olabilecek bilgileri Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinden temin edebilirsiniz.

KONYA TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek İçin Tıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : kahraman
Yazılış Tarihi : 23.3.2016 07:07:40
  MANTAR TOHUMU ŞATIŞ
İSTİRİDYE MANTAR MİSELİ 18 KG.............
KOMPOST HAZIRLANIŞI
Önce samanı ve kepeği karıştırın, sonra kaynar suyun içinde atın. 30dk ile 45 dk arasında pastörize olmasını bekleyin. daha sonra samanlarınızı sudan çıkartıp soğumaya bırakın.Samanlar Soğuyunca fazla suyu süzün, steril, temiz bir naylon üzerine dökün. Samanı elinizle sıktığınız zaman su damlamayacak şekilde suyun süzülmüş olması gerekir.Naylon torbanıza önce 8-10 cm saman koyun, onun üzerine bir avuç (20 gram kadar) miseli poşetin kenarlarına atın. Tekrar tekrar aynı işleme poşet doluncaya kadar devam edin.En sonunda torbanın ağzını bağlayın.Üzerine çiviyle rastgele delikler açın (yaklaşık 10-15 adet)güneş ışığı almayan, karanlık bir yere koyun. ortam nemini ayarlayın en az %85 nem olmalıdır. yaklaşık bir hafta sonra torbanın gittikçe beyazladığını göreceksiniz.Yaklaşık 20 gün sonra torbanın üzerine jiletle birkaç santimlik mantar çıkış delikleri açın. bir ay sonra bebek mantarcıkları görmeye başlayacaksınız. zaten bir hafta sonra da mantarlarınız ızgaralık olacaktır. sonrası malumm. afiyetle...
YUKARIDA BELİRTİLEN İŞLEMLERDE SAMAN YERİNE TALAŞ, MISIR KOÇANI, ÇELTİK SAPI GİBİ MALZEMELERDE KULLANABİLİRSİNİZ. KEPEK VERİMİ ARTIRMAK MAKSADIYLA MUTLAKA OLMALIDIR.
PAKETİ AÇILMAMIŞ MANTAR TOHUMLARINI BUZDOLABININ RAFLARINDA 6 AY SAKLAYABİLİRSİNİZ.(lütfen Buzluğa koymayınız)

(+1 ila +5 derece arasında muhafaza ediniz)

TOPLU SİPARİŞLERİNİZ İÇİN MESAJ ATINIZ 0530 134 05 09
Cevap vermek İçin Tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 31.3.2016 15:58:03 
Cevaplayan : Lorin 
Karaman bey bende mantar misali almayı düşünüyorum, bu konuda beraber çalışabiliriz diye düşünüyorum. Hangi sehirdesiniz acaba bana yakın yerde misiniz.. yakın olsaydı çok iyi olurdu kompostlar herhangi bir zarara bozukluğa uğramadan işleme katılırız. Benimle iletişime geçer deniz sevinirim. 
Cevaplama Tarihi : 7.4.2016 14:01:37 
Cevaplayan : Gul 
Ben farkli bir mantar uretmek istiyorum bu konuda desteginize ihtiyacim var 
Cevaplama Tarihi : 22.4.2016 17:42:50 
Cevaplayan : Yeter 
Kültür Mantarı Sipariş Etmek İstiyorum 
------------------------
Yazan : serhat
Yazılış Tarihi : 18.3.2016 06:36:03
  hayırlı günler ben eskişehirde çiftçilik yapmaktayım elimde yani tarlamda ıslanıp kalmış 300 adet bağlanmış sap balyesi bulunmakta para karşılığı almadan vermek istiyorum ilgilenenler 0222 2372966 nolu teli arayabililer hayırlı günler
Cevap vermek İçin Tıklayınız...
------------------------
Yazan : harun
Yazılış Tarihi : 2.3.2016 15:15:57
  manisa merkezde bulunan 500 m2 mantarhanemizi tayin nedeyiyle devir edilecektir 500 m 2 olan yerimiz 4 oda her oda 90 m2 oluo merkezi ısıtma ve her odada klıma sıstemi bulunmaktadır fuul otamatik sıstem olup ve ayrıca soğuk hava deposuda bulunmaktadır her konuda destek verilecektir pazar sıkıntısı yoktur kapıya kadar alıcılar gelmektedir detaylar görüşülür 05320658803
Cevap vermek İçin Tıklayınız...
------------------------
Yazan : Elvan
Yazılış Tarihi : 3.2.2016 03:12:26
  Arkadaslar mantar uretimi yapmak istiyorum antalyadayim ne yapmam gerekiyor veye bu islerle ugrasip nasil yapacagimiza yardimci olacak arkadaslardan msj bkliyorum 05462772527
Cevap vermek İçin Tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 10.3.2016 17:47:46 
Cevaplayan : fatih 
Oncelikle hayırlı geceler.Bugun tesadüfen bir arkadaş bahsetti mantar üretiminden ve kendisi evinde deneme amaçlı yetiştirmiş..Kendisinin anlattığına göre Korkuteli'n de üretim oldukça fazla yapılıyormuş.Zaten kendiside gubresini oradan temin etmiş..Hazır gübre satılıyormuş söylediğine göre..Ticari olarak üretim yapmayı düşünüyorsanız orasi bilgi almak icin en ideal yer gibi geliyor bana ve onumuzdeki günlerde Korkutelin'e gidip detaylı bilgi almayı dusunuyorum şahsen..Size de orayı önerebilirim..Sonuçta ticari anlamda yapılacak bir işi erbabına sorup artısını eksisini öğrenmek gerek..Umarım yardimci olabilmişimdir.. 
------------------------
Yazan : hatice çakır
Yazılış Tarihi : 8.12.2015 00:23:36
  tekirdağ şarköyde oturuyorum ve kültür mantarı yetistirmek istiyorum bene yardımcı olacak insanlara ve sonrada devlet desteğine ihtiyacım var lütfen yardımcı olun
Cevap vermek İçin Tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 10.3.2016 17:54:18 
Cevaplayan : fatih 
Bende bu işi yapmayı düşünüyorum ve mesajınız eski tarihli olduğu için daha net cevabı alabileceğimi düşündüğüm için size sormak istedim..Devlet destek sağladı mı size acaba ve bu işe destek sağlıyor mu..Sağlıyorsa eğer bende başvurmak istiyorum..Şimdiden teşekkürler 
------------------------
Soru veya Yorum Eklemek İçin Tıklayınız

Bu konuyla ilgili tüm soru ve yorumları Görmek İçin Tıklayınız.

Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007