KÜLTÜR MANTARI YETİŞTİRİCİLİĞİ

Kültür mantarcılığında şapkalı mantar (A.bisporus) en çok yetiştirilen mantar türüdür. Toprak üstünde bulunan beyaz renkli sap ve şapka yenen kısmını oluşturur. Toprak altında ise kökleri bulunur. Şapkanın alt kısmında birbirine az çok paralel ince yapılı lameller bulunmaktadır. Bu lamellerin arasında bulunan sporlar gözle görülmeyecek kadar küçüktür ve uygun ortamda çimlenerek misiller oluşturur. Misiller ise ortama yayılarak yoğunlaşır ve mantarı meydana getirir.

Mantar kendisi için gerekli tüm besin maddelerini bulunduğu ortamdan hazır olarak almak zorundadır. Mantarların beslenmesi için gerekli olan ortam, çeşitli (sap, saman, yaprak vb. bitkisel artıklar) organik maddelerin ayrıştırılması ve bazı elementlerin ilavesi sonucu özel yöntemlerle hazırlanır. özel şekilde hazırlanan bu ortama mantar yetiştiriciliğinde “kompost” adı verilir.

Mantarların belirli sıcaklık, nem ve havalandırma gibi belirli istekleri vardır. Bu şartlar sağlandığı takdirde yıl boyu mantar üretimi gerçekleştirilebilir. Mantarlar farklı gelişim devrelerinde farklı iklim isteklerine sahiptir.

Misel ön Gelişme Devresi

Mantar misellerinin komposta ekiminden misellerin kompost içerisinde geliştiği ve bu komposta misel iplikçileri tamamen kapladığı devredir. Bu devrede misellerin gelişmesi için kompost içerisindeki optimum sıcaklık, 23-25 derece, oda nispi nemi de %80-90 oranında olmalıdır. Bu sıcaklık devresinde misel ön gelişme devresi 12-15 günde tamamlanır.

örtü Toprağı Devresi

Gelişme dönemini bitiren %75-80 misel sarması gerçekleşmiş olan kompostun üzerine, dezenfekte edilmiş takriben 3,5-5 cm kalınlığındaki örtü toprağı (torf-turba) %70 nemli olarak kompost yüzeyine serilir.

Toprak örtümünden sonra ilk günlerde ortam sıcaklığı 20 derece civarında olmalıdır. İlk çıkışlar görüldükten sonra sıcaklık 15-17 dereceye düşürülmelidir. Nem ise % 80-90 derece olmalıdır.

Üst toprağın örtümünden sonra uygun şartlar sağlandığı takdirde yaklaşık 3 hafta sonra ilk çıkış başlar. Takriben 30-60 gün süre ile verime devam ederler.

Hasat

Mantar hasatı genellikle örtü toprağının örtülmesini izleyen 20-22’nci günlerde başlar. Mantar şapkaları 2,5-5 cm olduğunda hasadı tekniğe uygun olarak yapılmalıdır.

* Mantar loş, ısı ve nem durumu ayarlanabilen, havalandırması kolay olabilecek yerlerde yetiştirilmelidir.

* Mağaralar yılın belli mevsimlerinde boş kalan soğuk hava depoları, seralar, evin kullanılmayan bodrum veya kilerlerinde mantar yetiştiriciliği yapılabilir.

* Mantar %90’a yakın su içerir. Yağ ve karbonhidrat miktarı az, olup protein bakımından zengindir. B kompleks ve C vitaminleri bol miktarda bulunur. Kalorisi düşük olup, 100 gr mantar, 20-30 kalori vermektedir. Ayrıca yağ oranının çok az olması nedeniyle mantar iyi bir diyet yemeği olarak önerilmektedir. Yüksek miktarda K,P,Ca ve çok az miktarda da Fe içermektedir.

Mantarın muhafaza ve yiyecek olarak değerlendirme alanları oldukça fazladır. Bunlardan taze olarak saklama, konserve işlem, derin dondurma, kurutma, hazır çorba, sos ketçap ile turşu yapımı en yaygın olanıdır.

* Kültür mantarı üretimi son yıllarda hızlı bir gelişme eğilimindedir. Bu gelişmeye bağlı olarak, kültür mantarı yetiştiriciliği genel prensiplerini açıklayan bilgilere duyulan istek de gün geçtikçe artmaktadır.

* Diğer tarım ürünlerine göre oldukça farklı yetiştirme tekniklerinin uygulandığı bu üretim faaliyetinde yüksek verim, kaliteli ürün ve karlı bir üretimin sağlanmasına yardımcı olabilecek bilgileri Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinden temin edebilirsiniz.

KONYA TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ

Facebook'ta Yayınla>
Bu haber 119447 defa okunmuştur.

Soru / Yorum Eklemek için Tıklayınız

..:: Sorular / Yorumlar ::..

Yazan : ali Yazılış Tarihi : 23.08.2015 22:06:47
  günde ortalama 25 kg kültür mantarı üretiyorum. alıcılar arıyorum iyi günler gerekirse günlük üretimimi 4 katına çıkarabılırım

»Cevap vermek için tıklayın» 

-------------------------------------------------------------------------------

Yazan : sinan Yazılış Tarihi : 08.08.2015 19:04:38
  Bende bu isi yapmak istiyorum grrekli malzemeyi temin edeblcegm firmalar varsa arayabilirler
05310139019

»Cevap vermek için tıklayın» 

-------------------------------------------------------------------------------

Yazan : Sezgin Yazılış Tarihi : 01.07.2015 20:22:17
  Kolay gelsin kültür mantarı üretirkene verdigi havada sağlığa Zararlı hava oluşurmu? Bolu'ya yakın kompost nereden Alabilirim birde komposttu devamlı yeniliyormuyuz şimdiden bilgileriniz için teşekkürler

»Cevap vermek için tıklayın» 

-------------------------------------------------------------------------------

Yazan : murat Yazılış Tarihi : 18.04.2015 15:11:23
  arkadaslar ben ankarada kultur mantari yetistirmek istiyorum kucuk bir miktar param var (20.000) nerden baslarim nasil bu isi yaparim bilmiyorum nasil bir yol izlemem gerekir yardimci olursaniz sevinirim. en cok merak ettigim soru bu isin guzel bir pazari var mi. uretir uretmez elimizden cikarmamiz kolay mi toptan?

»Cevap vermek için tıklayın» 

  Cevaplayan : dogus  Cevaplama Tarihi : 26.04.2015 00:45:13   
  Bende ankaradayim markette calisiyorum yaz ve kis aylarinda gayet iyi giden bir gida bende dusunuyorum bu isi . Elimde 30 bin param var .
 
 
     

-------------------------------------------------------------------------------

Yazan : Ahmet Yazılış Tarihi : 04.02.2015 17:08:37
  S.a arkadaşlar hepinize kolay gelsin. Ben istridye mantarı yetiştirmek istiyorum ancak kompost temini için güvenilir bir yer arıyorum yardımcı olurmusunuz. Tel 0 533 767 56 70

»Cevap vermek için tıklayın» 

  Cevaplayan : orhan  Cevaplama Tarihi : 23.02.2015 16:43:56   
  Kardes bulursan banada danisabilirsin bende uretmek istiyorum   
     
  Cevaplayan : halil  Cevaplama Tarihi : 12.03.2015 23:06:06   
  Kardes iştir it ye mantari biz kavak mantari diyoruz eğer bizim gumus hane yöresinde kavak ağacın dan toplanır size tavsiye m kavak ağacının birer metre keserek uygun ortama koyma niz eminim verim alacak şiniz dir da   
     

-------------------------------------------------------------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için Tıklayınız

Bu konuyla ilgili tüm soru ve yorumları görmek için Tıklayınız.


-Tarım Kütüphanesi - 2007