KÜLTÜR MANTARI YETİŞTİRİCİLİĞİ - 1

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Kültür mantarcılığında şapkalı mantar (A.bisporus) en çok yetiştirilen mantar türüdür. Toprak üstünde bulunan beyaz renkli sap ve şapka yenen kısmını oluşturur. Toprak altında ise kökleri bulunur. Şapkanın alt kısmında birbirine az çok paralel ince yapılı lameller bulunmaktadır. Bu lamellerin arasında bulunan sporlar gözle görülmeyecek kadar küçüktür ve uygun ortamda çimlenerek misiller oluşturur. Misiller ise ortama yayılarak yoğunlaşır ve mantarı meydana getirir.

Mantar kendisi için gerekli tüm besin maddelerini bulunduğu ortamdan hazır olarak almak zorundadır. Mantarların beslenmesi için gerekli olan ortam, çeşitli (sap, saman, yaprak vb. bitkisel artıklar) organik maddelerin ayrıştırılması ve bazı elementlerin ilavesi sonucu özel yöntemlerle hazırlanır. özel şekilde hazırlanan bu ortama mantar yetiştiriciliğinde “kompost” adı verilir.

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Mantarların belirli sıcaklık, nem ve havalandırma gibi belirli istekleri vardır. Bu şartlar sağlandığı takdirde yıl boyu mantar üretimi gerçekleştirilebilir. Mantarlar farklı gelişim devrelerinde farklı iklim isteklerine sahiptir.

Misel ön Gelişme Devresi

Mantar misellerinin komposta ekiminden misellerin kompost içerisinde geliştiği ve bu komposta misel iplikçileri tamamen kapladığı devredir. Bu devrede misellerin gelişmesi için kompost içerisindeki optimum sıcaklık, 23-25 derece, oda nispi nemi de %80-90 oranında olmalıdır. Bu sıcaklık devresinde misel ön gelişme devresi 12-15 günde tamamlanır.

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Örtü Toprağı Devresi

Gelişme dönemini bitiren %75-80 misel sarması gerçekleşmiş olan kompostun üzerine, dezenfekte edilmiş takriben 3,5-5 cm kalınlığındaki örtü toprağı (torf-turba) %70 nemli olarak kompost yüzeyine serilir.

Toprak örtümünden sonra ilk günlerde ortam sıcaklığı 20 derece civarında olmalıdır. İlk çıkışlar görüldükten sonra sıcaklık 15-17 dereceye düşürülmelidir. Nem ise % 80-90 derece olmalıdır.

Üst toprağın örtümünden sonra uygun şartlar sağlandığı takdirde yaklaşık 3 hafta sonra ilk çıkış başlar. Takriben 30-60 gün süre ile verime devam ederler.

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Hasat

Mantar hasatı genellikle örtü toprağının örtülmesini izleyen 20-22’nci günlerde başlar. Mantar şapkaları 2,5-5 cm olduğunda hasadı tekniğe uygun olarak yapılmalıdır.

* Mantar loş, ısı ve nem durumu ayarlanabilen, havalandırması kolay olabilecek yerlerde yetiştirilmelidir.

* Mağaralar yılın belli mevsimlerinde boş kalan soğuk hava depoları, seralar, evin kullanılmayan bodrum veya kilerlerinde mantar yetiştiriciliği yapılabilir.

* Mantar %90’a yakın su içerir. Yağ ve karbonhidrat miktarı az, olup protein bakımından zengindir. B kompleks ve C vitaminleri bol miktarda bulunur. Kalorisi düşük olup, 100 gr mantar, 20-30 kalori vermektedir. Ayrıca yağ oranının çok az olması nedeniyle mantar iyi bir diyet yemeği olarak önerilmektedir. Yüksek miktarda K,P,Ca ve çok az miktarda da Fe içermektedir.

Mantarın muhafaza ve yiyecek olarak değerlendirme alanları oldukça fazladır. Bunlardan taze olarak saklama, konserve işlem, derin dondurma, kurutma, hazır çorba, sos ketçap ile turşu yapımı en yaygın olanıdır.

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

* Kültür mantarı üretimi son yıllarda hızlı bir gelişme eğilimindedir. Bu gelişmeye bağlı olarak, kültür mantarı yetiştiriciliği genel prensiplerini açıklayan bilgilere duyulan istek de gün geçtikçe artmaktadır.

* Diğer tarım ürünlerine göre oldukça farklı yetiştirme tekniklerinin uygulandığı bu üretim faaliyetinde yüksek verim, kaliteli ürün ve karlı bir üretimin sağlanmasına yardımcı olabilecek bilgileri Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinden temin edebilirsiniz.

KONYA TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek İçin Tıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : Hasan G.
Yazılış Tarihi : 5.12.2017 08:48:37
  Bende afyonda yapacağım.Tüm bilgileri üretim merkezlerine gidip alabilirsiniz.
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Annasoltan
Yazılış Tarihi : 17.11.2017 17:40:08
  Ben Türkmenistan vatandaşıyım, benim memleketimde uygun yerim var. Kültür mantarı yetiştirmeyi düşünüyorum ama hiç bilgim yok nasıl yapabilirim yardımcı olan varsa şimdiden teşekkür ederim.
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Hüseyin
Yazılış Tarihi : 24.10.2017 23:51:18
  Kültür mantarı ve istiridye mantarı zehirler mi? kültür mantarından ve istiridye mantarından zehirlenen var mı? kültür mantarı ve istiridye mantarı için araştırma laboratuvarı var mı? kültür mantarı ve istiridye mantarı zehirlenme konusunda % 100 güvenli midir?
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Aziz nas
Yazılış Tarihi : 14.10.2017 23:34:21
  Merhaba arkadaşlar kültür mantarı yetiştirmek istiyorum 120 m karelik alana komposto almak istiyorum bu alan için ne kadar komposto gerekiyor ton fiyatı ne kadar yardımcı olursanız sevinirim
Tel:0541 6994525
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 4.11.2017 23:01:55 
Cevaplayan : nail demir 
120 metrekare alana 850 civarında kompozit alır 3 sıra rafyaparsan tabi yükseklik önemli tonu 460 tl 63 paket yapar 
------------------------
Yazan : Emre Kaya
Yazılış Tarihi : 5.7.2017 16:44:35
  Ben kültür mantarı yetiştirmek istiyorum nasıl yetiştirilir nereye satılır maliyeti ne olur mantar yetiştiriciliği hakkında bilgi istiyorum.
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 13.10.2017 20:35:31 
Cevaplayan : Melike bütün  
Slm ben mantar yetistirmek istiyorum hasatini yaptim yarin ekicem fakat örtu toprakta gerekiyor litfen bana yardimci ola bilirmisiniz okadar emek verdim bosa gitmesin 
------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için tıklayınızBu konuyla ilgili tüm soru ve yorumlar görmek için tıklayınız.Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007