KAZ YETISTIRICILIGI

Eti tencereye, tüyü yastiga, cigeri yurt disina.

Kaz, kolay yetisen bir hayvandir. Hastaliklara dayaniklidir. Merada otlayarak beslenir, ekonomiktir.

Eti sevilerek yenir. Yagi yemeklerde kullanilabilir. Ince tüylerinden yastik, yorgan yapilir. Kaz cigeri yurt disinda çok sevilir, onun için ihracatini yapabiliriz.

Kars, Agri, Erzurum yörelerimizde yaygin olarak yetisiyor.

Kaz sürüsü

Resim 1: Kaz sürüsü

Kaz irklari:

Dünyanin çesitli yerlerinde gelisen kaz irklari vardir. Embden kazi Almanya'da, Tuluz kazi Fransa'da, Çin kazi Çin'de, Roman kazi Italya’da yetisir.

Bu irklar gelismis irklardir. Canli agirliklari fazladir, yumurta verimleri fazladir.

Yerli irk  olarak ülkemizde yetisenlerin erkekleri 4-5 kilo, disileri 3-4 kilo gelir. Bir dönemde 10-15 yumurta yumurtlar.

Kazlarin Üretimi

Kuluçka makinelerinde üretim henüz yaygin degildir. Düzgün, temiz, biçimli yumurtalar kuluçka makinesine yerlestirilmeden önce fumige edilir. Yani mikroptan arindirilir. Sonra kuluçka makinesinin gelisme bölümüne yerlestirilir. 7. günden sonra, haftada bir kere isikli muayene yapilir. Böylece dölsüz yumurtalar veya embriyosu ölen yumurtalar ayrilir. 27. gün, yumurtalar çikis bölümüne geçirilir. 30 . günde civcivler çikmaya baslar. Tabii kuluçka ile üretim disi kazlari kuluçkaya yatirarak olur. Her anaç 10-12 yumurtaya yatirilir, bunlarin 8-9’ undan civciv çikar.

Bakim ve Besleme

Civcivler

Temiz bir kümeste, iyi havalandirilmis ve rutubetsiz bir ortamda tutulmalidir. Geceleri hafif isiklandirma yapilmalidir. Baslangiçta yüzde 20-22 proteinli civciv veya hindi palazi yemi verilir.

Kaz civcivleri

Resim 2: Kaz civcivleri

Palazlar

Iyi havalarda, uygun merada varsa, palazlar bir haftalik olunca meraya salinabilir. Palazlar yagmurdan ve islanmaktan korunmalidir. Kümeste altliklari daima kuru olmalidir.

Palazlar 1 aylik oluncaya kadar 40-50 adedi bir arada, bölmelere konur. Yemler lapa halinde veya pelet olarak verilirse, yem zayiati önlenir.

Kaz palazlari

Resim 3: Kaz palazlari

Anaçlar

Meradan yararlanan kazlara 100 gram kadar hububatli lapa verilebilir. Bu ek yem aksamlari verilmelidir. Merada günesten koruma için gölgelikler yapmalidir.

Besiye alinan kazlar son 3-4 hafta günde 3 ögün beslenir ve az hareket ettirilirse, çabucak kilo alirlar.

Damizlik kazlar

Kis boyunca, tarla artigi, yoncali, yesil otlu, misir silajlarini severek yerler. Bunlara, yumurtlamadan önceki dönemde bir ay kadar arpa lapasi veya tahil karisimli lapa vermelidir. Karisim, iki kisim misir, iki kisim arpa, bir kisim bugday seklinde olabilir.

Kaz barinaklari

Kazlar soguga dayaniklidir. özel barinaklara gerek duyulmaz. Ahir veya kümeste ayrilacak bir bölmede veya kullanilmayan ahirlarda veya kümeslerde yetistirilebilirler. önemli olan, kuru bir altlik, iyi bir havalandirmadir. Akarsu veya havuz varsa, kazlar için çok yararli olur.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek içinTıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : mustafa
Yazılış Tarihi : 23.2.2015 15:26:41
  Afyon kizilören dede kaz yetiş tirimasini istiyoz
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : seydi koçyiğit
Yazılış Tarihi : 26.12.2014 00:31:51
  verilen bılgılerın dogruluguna katılıyorum çok tşk ed sıtenıze pazar alanları konusunda bılgı yayınlarsanız sevınırım
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için tıklayınızBu konuyla ilgili tüm soru ve yorumları Görmek için Tıklayınız.Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007