KANATLI HAYVANLARIN ÖNEMLİ HASTALIKLARI

Hastalıklar tavuk yetiştiricisinin korkulu rüyasıdır. Civcivlerin, piliçlerin, tavukların bakım ve beslenmelerinin çok önemli olması yanında yetiştiriciler çok çeşitli hastalıklarla mücadele etmek durumundadırlar. Fakat hastalıklar o kadar çeşitlidir ki...Her hastalık ayrı bir bilgi ister.

Bu konuyu da öğrenirseniz, hastalıklar hakkında epeyce bilginiz olacak. Ama hala yeterli sayılmaz. öldürücü olanı var, olmayanı var. Ama her biri mutlaka verimi düşürüyor. Yani kazancı azaltıyor.

Tedbirli olursak, bilgili olursak, bilinçli olursak, bu hastalıklar kümesin kapısına uğrayamaz. Birazcık ihmal, büyük zararlara davetiye çıkarmaktır. Hastalık çıktıktan sonra yapılacak işler hem azdır, hem zordur. önemli olan, hastalığı kümese yaklaştırmamak. Bu hem garantili, hem kolay, hem ucuz.

Temizlik ,Titizlik, Aşı. Bunlar üç kardeş, üçü de hastalığa karşı en sağlam eleman.

En belirgin özelliklerini ortaya koyarak bu hastalıkları tanımanıza yardımcı olmak istiyoruz. Uyarılarımız var, tavsiyelerimiz var.

HASTALIKLARIN SINIFLANDIRILMASI

Kanatlı hayvanların sağlığını ve dolayısıyla da verimlerini olumsuz yönde etkileyen bozuklukları ve hastalıkları başlıca iki grupta toplayarak inceleyebiliriz:

A- Mikroorganizmalardan ileri gelen bulaşıcı hastalıklar:

Kanatlı hayvanlar arasında mikroorganizmaların sebep olduğu bulaşıcı karakterli hastalıklardır. Bulaşıcı olan hastalıklar kendilerine uygun ortam bulduklarında hayvanlar arasında kolayca yayılarak salgınlar meydana getirir ve büyük ekonomik kayıplara sebep olurlar. Bu hastalıkları dört grupta inceleyebiliriz:

1- Bakteriyel hastalıklar:

a) Kanatlı tifosu

b) Kronik Solunum Sistemi Hastalığı – CRD

c) Inf. Synovitis - Ms

d) Kolibasillozis

2- Viral hastalıklar:

a) Newcastle - ND

b) Marek- MD

c) Gumboro - IBD

d) Enfeksiyöz Bronşitis - IB

e) Egg Drop Syndrome – EDS/76

f) Çiçek

3- Mantar hastalıkları,

4- Paraziter hastalıklar:

a) Koksidiyoz

b) Tavuk askariyazisi

c) Histomoniasis

d) Dış parazitler

Hayvanları bulaşıcı hastalıklardan korumada aşılama, ilaçlama, dezenfeksiyon, sağlık koşullarının düzeltilmesi ve koruyucu önlemlerin alınması,uygulanması ve titizlikle devam ettirilmesi gereklidir.

B- Mikroorganizmalardan ileri gelmeyen,bulaşıcı olmayan hastalıklar :

Bu hastalıkları üç grupta inceleyebiliriz:

a-Beslenme hastalıkları

b-Zehirlenmeler

c-Kalıtsal hastalıklar

Bulaşıcı olmayan hastalıklar mikroplardan kaynaklanmadığı için bir hayvandan diğerine bulaşmaz, fakat bazı şartlar altında bulaşıcı hastalıklar kadar ekonomik kayıplara sebep olurlar.

1-Bu hastalıklar hayvanların yem karışımlarında bulunması gereken protein, aminoasit, mineral madde ve vitaminlerin yeterince olmamasından veya yokluğundan kaynaklanır.

2-Kimyasal maddelerin veya bitkisel kaynaklı zehirlerin yemlerle belli miktardan fazla alınması sonucu meydana gelir.

3-Bazı bozukluklar hayvan türleri arasında nesilden nesile aktarılırlar ve bazıları da civcivin yumurta içinde gelişimi sırasındaki kuluçka hatalarından dolayı anomaliler oluşur.

> > >  Sonraki Konu > > >

Kanatlı Hayvanlarda Görülen Bakteriyel Hastalıklar

Bu haber 136783 defa okunmuştur.

Sitemize reklam vermek için mail atınız.

Soru / Yorum Eklemek için Tıklayınız

..:: Sorular / Yorumlar ::..

Yazan : birsen Yazılış Tarihi : 23.01.2015 13:58:52
  300 küsür tavuğumuz var yarı kapalı alanda doğal besliyoruz bir tanesi iki gündür halsiz yatıyordu bugün baktığımızda ölmüştü karın alt kısmı morarmıştı bizde kesip baktık içorganları tamamen çürümüş haldeydi sebebini anlayamadık yardımcı olursanız sevinirim (kümeste bir ara bir tane fare görmüştük virüs bulaşmış olabilir mi ? ) teşekkür ederim saygılar

»Cevap vermek için tıklayın» 

-------------------------------------------------------------------------------

Yazan : cafer koç Yazılış Tarihi : 24.12.2014 14:00:18
  Ayrıca soruma ek.Horozun gözünün altındaki derinin içindeki şiş kitle horozumun bir gözünün kapanmasına neden oldu.Eskisi gibi ötmüyor keyfi yok. ama iştahı da yerinde lütfen acil yardım!...teşekkürler...

»Cevap vermek için tıklayın» 

  Cevaplayan : umıt  Cevaplama Tarihi : 08.01.2015 17:23:35   
  acıl olRAK ANTIBIYOTIK KULLANMANI TAVSIYE EDERIM SUYa ve agıazdan sılınga ıle ver egerkı fayda etmesse ınsulın ıgnesı ıle dırek ıgne yap eger cok gec kalınmamıssa duzelır   
     
  Cevaplayan : cafer koç  Cevaplama Tarihi : 19.01.2015 17:42:00   
  teşekkür ederim horoz düzelti. sanırım toz kaçmıştı kirec tozu.normale döndü.   
     

-------------------------------------------------------------------------------

Yazan : cafer koç Yazılış Tarihi : 24.12.2014 13:48:19
  Selamlar.6 aylık horozumun gözünün altında içerde beyaz bir kitle cıktı. horozun gözü kapandı bu hastalık adı nedir,bulaşıcımıdır,ve ne yapmalıyım hangi ilacı kullanmam gerekir. yardımcı olursanız sevinirim...

»Cevap vermek için tıklayın» 

-------------------------------------------------------------------------------

Yazan : zafer Yazılış Tarihi : 23.11.2014 22:00:21
  Selamlar. 6 aylik saso cinsi bir horozum var. Yaklasik iki haftadir topalliyor. Ayaginin altinda kucuk bi yara vardi ( topallamanin nedeninin bu oldugunu dusunmuyorum) ama yaptigim pansumanlarla neredeyse iyilesti. Buna ragmen topallama devam ediyor ve son bi kac gundur yurumekte gucluk cekmeye basladi, biraz yuruyup yatiyor hemen. Horoz ayaktayken sol bacagi tam kalcadan titriyor. Bu konuda tardimci olur bilgilendirirseniz cok tesekkur ederim.

»Cevap vermek için tıklayın» 

-------------------------------------------------------------------------------

Yazan : HASAN ŞAHİN Yazılış Tarihi : 20.11.2014 13:50:06
  selamlar,tavuklarım yumurtadankesildi kilo kaybı oldu birgunde gözlerinde iltihap oluyo gözleri kapanıyı birgun sonra ölüyorlar ne yapmalıyım

»Cevap vermek için tıklayın» 

  Cevaplayan : ismail konargöçer  Cevaplama Tarihi : 06.12.2014 18:13:59   
  Hipradoks ve eritromu karıştır suyuna ver. Yada çocuk antibiyotigi içir tavuga.Hayvan ilaçlar8 pahalı arkadaş herkes birşey söylüyor. Ben cocuk antibiyoti veriyorum yada. Gözleri kapana şişen hayvanlara eritrom vitaform hipradoks üçünü su ile karıştırıp veriyorum. Ayrıca gözlerine antibiyotikli kıremde sürüyorum..   
     

-------------------------------------------------------------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için Tıklayınız

Bu konuyla ilgili tüm soru ve yorumları görmek için Tıklayınız.


-Tarım Kütüphanesi - 2007