KANATLI HAYVANLARIN ÖNEMLİ HASTALIKLARI

Hastalıklar tavuk yetiştiricisinin korkulu rüyasıdır. Civcivlerin, piliçlerin, tavukların bakım ve beslenmelerinin çok önemli olması yanında yetiştiriciler çok çeşitli hastalıklarla mücadele etmek durumundadırlar. Fakat hastalıklar o kadar çeşitlidir ki...Her hastalık ayrı bir bilgi ister.

Bu konuyu da öğrenirseniz, hastalıklar hakkında epeyce bilginiz olacak. Ama hala yeterli sayılmaz. öldürücü olanı var, olmayanı var. Ama her biri mutlaka verimi düşürüyor. Yani kazancı azaltıyor.

Tedbirli olursak, bilgili olursak, bilinçli olursak, bu hastalıklar kümesin kapısına uğrayamaz. Birazcık ihmal, büyük zararlara davetiye çıkarmaktır. Hastalık çıktıktan sonra yapılacak işler hem azdır, hem zordur. önemli olan, hastalığı kümese yaklaştırmamak. Bu hem garantili, hem kolay, hem ucuz.

Temizlik ,Titizlik, Aşı. Bunlar üç kardeş, üçü de hastalığa karşı en sağlam eleman.

En belirgin özelliklerini ortaya koyarak bu hastalıkları tanımanıza yardımcı olmak istiyoruz. Uyarılarımız var, tavsiyelerimiz var.

HASTALIKLARIN SINIFLANDIRILMASI

Kanatlı hayvanların sağlığını ve dolayısıyla da verimlerini olumsuz yönde etkileyen bozuklukları ve hastalıkları başlıca iki grupta toplayarak inceleyebiliriz:

A- Mikroorganizmalardan ileri gelen bulaşıcı hastalıklar:

Kanatlı hayvanlar arasında mikroorganizmaların sebep olduğu bulaşıcı karakterli hastalıklardır. Bulaşıcı olan hastalıklar kendilerine uygun ortam bulduklarında hayvanlar arasında kolayca yayılarak salgınlar meydana getirir ve büyük ekonomik kayıplara sebep olurlar. Bu hastalıkları dört grupta inceleyebiliriz:

1- Bakteriyel hastalıklar:

a) Kanatlı tifosu

b) Kronik Solunum Sistemi Hastalığı – CRD

c) Inf. Synovitis - Ms

d) Kolibasillozis

2- Viral hastalıklar:

a) Newcastle - ND

b) Marek- MD

c) Gumboro - IBD

d) Enfeksiyöz Bronşitis - IB

e) Egg Drop Syndrome – EDS/76

f) Çiçek

3- Mantar hastalıkları,

4- Paraziter hastalıklar:

a) Koksidiyoz

b) Tavuk askariyazisi

c) Histomoniasis

d) Dış parazitler

Hayvanları bulaşıcı hastalıklardan korumada aşılama, ilaçlama, dezenfeksiyon, sağlık koşullarının düzeltilmesi ve koruyucu önlemlerin alınması,uygulanması ve titizlikle devam ettirilmesi gereklidir.

B- Mikroorganizmalardan ileri gelmeyen,bulaşıcı olmayan hastalıklar :

Bu hastalıkları üç grupta inceleyebiliriz:

a-Beslenme hastalıkları

b-Zehirlenmeler

c-Kalıtsal hastalıklar

Bulaşıcı olmayan hastalıklar mikroplardan kaynaklanmadığı için bir hayvandan diğerine bulaşmaz, fakat bazı şartlar altında bulaşıcı hastalıklar kadar ekonomik kayıplara sebep olurlar.

1-Bu hastalıklar hayvanların yem karışımlarında bulunması gereken protein, aminoasit, mineral madde ve vitaminlerin yeterince olmamasından veya yokluğundan kaynaklanır.

2-Kimyasal maddelerin veya bitkisel kaynaklı zehirlerin yemlerle belli miktardan fazla alınması sonucu meydana gelir.

3-Bazı bozukluklar hayvan türleri arasında nesilden nesile aktarılırlar ve bazıları da civcivin yumurta içinde gelişimi sırasındaki kuluçka hatalarından dolayı anomaliler oluşur.

> > >  Sonraki Konu > > >

Kanatlı Hayvanlarda Görülen Bakteriyel Hastalıklar

Bu haber 133898 defa okunmuştur.

Sitemize reklam vermek için mail atınız.

Soru / Yorum Eklemek için Tıklayınız

..:: Sorular / Yorumlar ::..

Yazan : zafer Yazılış Tarihi : 23.11.2014 22:00:21
  Selamlar. 6 aylik saso cinsi bir horozum var. Yaklasik iki haftadir topalliyor. Ayaginin altinda kucuk bi yara vardi ( topallamanin nedeninin bu oldugunu dusunmuyorum) ama yaptigim pansumanlarla neredeyse iyilesti. Buna ragmen topallama devam ediyor ve son bi kac gundur yurumekte gucluk cekmeye basladi, biraz yuruyup yatiyor hemen. Horoz ayaktayken sol bacagi tam kalcadan titriyor. Bu konuda tardimci olur bilgilendirirseniz cok tesekkur ederim.

»Cevap vermek için tıklayın» 

-------------------------------------------------------------------------------

Yazan : HASAN ŞAHİN Yazılış Tarihi : 20.11.2014 13:50:06
  selamlar,tavuklarım yumurtadankesildi kilo kaybı oldu birgunde gözlerinde iltihap oluyo gözleri kapanıyı birgun sonra ölüyorlar ne yapmalıyım

»Cevap vermek için tıklayın» 

  Cevaplayan : ismail konargöçer  Cevaplama Tarihi : 06.12.2014 18:13:59   
  Hipradoks ve eritromu karıştır suyuna ver. Yada çocuk antibiyotigi içir tavuga.Hayvan ilaçlar8 pahalı arkadaş herkes birşey söylüyor. Ben cocuk antibiyoti veriyorum yada. Gözleri kapana şişen hayvanlara eritrom vitaform hipradoks üçünü su ile karıştırıp veriyorum. Ayrıca gözlerine antibiyotikli kıremde sürüyorum..   
     

-------------------------------------------------------------------------------

Yazan : ata Yazılış Tarihi : 05.11.2014 21:28:07
  boynunu yere bırakıp kaldıramıyorsa hemen ayrı bir bölümde boyun mesajı yaparak her iki saatte bir olmak kaydıyla boynundan üç beş tüyünü çekerseniz iyileştiğini göreceksiniz hastalıgı iyileşmesinin ne kadar çabuk farkına varmanızla alakalı bir durumdur saygılarımla ata

»Cevap vermek için tıklayın» 

-------------------------------------------------------------------------------

Yazan : esra Yazılış Tarihi : 16.10.2014 09:41:04
  merhaba 2 gündür işten geldiğimde çok sevdiğim tavuklarımdan bitanesinin hep uyuduğunu görüyorum akşam kucağıma aldım ve boynunu koluma uzatıp gözlerini kapadı tekrar uyudu şimdi işe gitmeden baktım bir kaç tanesiyle beraber kümeste uyuyordu gözleri hep uykulu 2 gündür bir hastalık olabilir mi yada bu neden oluyor ? ne yapmam gerekiyor ?

»Cevap vermek için tıklayın» 

-------------------------------------------------------------------------------

Yazan : halit Yazılış Tarihi : 24.09.2014 00:46:53
  arkadaşlar benım soyle bı sorum olucak. yardımcı olursanız sevinirim. benm 23 gunluk 14 bın etlık pılıcım var. fakat su aralar bıraz ölüm arttı genellıkle cıvcıvler atlıga kafalarını sokarak ölüyorlar bunun nedenını nedır. havasız kaldıgından olma ıhtımalı olabılırmı ??

»Cevap vermek için tıklayın» 

-------------------------------------------------------------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için Tıklayınız

Bu konuyla ilgili tüm soru ve yorumları görmek için Tıklayınız.


-Tarım Kütüphanesi - 2007