KANATLI HAYVANLARIN ÖNEMLİ HASTALIKLARI

Hastalıklar tavuk yetiştiricisinin korkulu rüyasıdır. Civcivlerin, piliçlerin, tavukların bakım ve beslenmelerinin çok önemli olması yanında yetiştiriciler çok çeşitli hastalıklarla mücadele etmek durumundadırlar. Fakat hastalıklar o kadar çeşitlidir ki...Her hastalık ayrı bir bilgi ister.

Bu konuyu da öğrenirseniz, hastalıklar hakkında epeyce bilginiz olacak. Ama hala yeterli sayılmaz. öldürücü olanı var, olmayanı var. Ama her biri mutlaka verimi düşürüyor. Yani kazancı azaltıyor.

Tedbirli olursak, bilgili olursak, bilinçli olursak, bu hastalıklar kümesin kapısına uğrayamaz. Birazcık ihmal, büyük zararlara davetiye çıkarmaktır. Hastalık çıktıktan sonra yapılacak işler hem azdır, hem zordur. önemli olan, hastalığı kümese yaklaştırmamak. Bu hem garantili, hem kolay, hem ucuz.

Temizlik ,Titizlik, Aşı. Bunlar üç kardeş, üçü de hastalığa karşı en sağlam eleman.

En belirgin özelliklerini ortaya koyarak bu hastalıkları tanımanıza yardımcı olmak istiyoruz. Uyarılarımız var, tavsiyelerimiz var.

HASTALIKLARIN SINIFLANDIRILMASI

Kanatlı hayvanların sağlığını ve dolayısıyla da verimlerini olumsuz yönde etkileyen bozuklukları ve hastalıkları başlıca iki grupta toplayarak inceleyebiliriz:

A- Mikroorganizmalardan ileri gelen bulaşıcı hastalıklar:

Kanatlı hayvanlar arasında mikroorganizmaların sebep olduğu bulaşıcı karakterli hastalıklardır. Bulaşıcı olan hastalıklar kendilerine uygun ortam bulduklarında hayvanlar arasında kolayca yayılarak salgınlar meydana getirir ve büyük ekonomik kayıplara sebep olurlar. Bu hastalıkları dört grupta inceleyebiliriz:

1- Bakteriyel hastalıklar:

a) Kanatlı tifosu

b) Kronik Solunum Sistemi Hastalığı – CRD

c) Inf. Synovitis - Ms

d) Kolibasillozis

2- Viral hastalıklar:

a) Newcastle - ND

b) Marek- MD

c) Gumboro - IBD

d) Enfeksiyöz Bronşitis - IB

e) Egg Drop Syndrome – EDS/76

f) Çiçek

3- Mantar hastalıkları,

4- Paraziter hastalıklar:

a) Koksidiyoz

b) Tavuk askariyazisi

c) Histomoniasis

d) Dış parazitler

Hayvanları bulaşıcı hastalıklardan korumada aşılama, ilaçlama, dezenfeksiyon, sağlık koşullarının düzeltilmesi ve koruyucu önlemlerin alınması,uygulanması ve titizlikle devam ettirilmesi gereklidir.

B- Mikroorganizmalardan ileri gelmeyen,bulaşıcı olmayan hastalıklar :

Bu hastalıkları üç grupta inceleyebiliriz:

a-Beslenme hastalıkları

b-Zehirlenmeler

c-Kalıtsal hastalıklar

Bulaşıcı olmayan hastalıklar mikroplardan kaynaklanmadığı için bir hayvandan diğerine bulaşmaz, fakat bazı şartlar altında bulaşıcı hastalıklar kadar ekonomik kayıplara sebep olurlar.

1-Bu hastalıklar hayvanların yem karışımlarında bulunması gereken protein, aminoasit, mineral madde ve vitaminlerin yeterince olmamasından veya yokluğundan kaynaklanır.

2-Kimyasal maddelerin veya bitkisel kaynaklı zehirlerin yemlerle belli miktardan fazla alınması sonucu meydana gelir.

3-Bazı bozukluklar hayvan türleri arasında nesilden nesile aktarılırlar ve bazıları da civcivin yumurta içinde gelişimi sırasındaki kuluçka hatalarından dolayı anomaliler oluşur.

> > >  Sonraki Konu > > >

Kanatlı Hayvanlarda Görülen Bakteriyel Hastalıklar

Bu haber 130388 defa okunmuştur.

Sitemize reklam vermek için mail atınız.

Soru / Yorum Eklemek için Tıklayınız

..:: Sorular / Yorumlar ::..

Yazan : esra Yazılış Tarihi : 16.10.2014 09:41:04
  merhaba 2 gündür işten geldiğimde çok sevdiğim tavuklarımdan bitanesinin hep uyuduğunu görüyorum akşam kucağıma aldım ve boynunu koluma uzatıp gözlerini kapadı tekrar uyudu şimdi işe gitmeden baktım bir kaç tanesiyle beraber kümeste uyuyordu gözleri hep uykulu 2 gündür bir hastalık olabilir mi yada bu neden oluyor ? ne yapmam gerekiyor ?

»Cevap vermek için tıklayın» 

-------------------------------------------------------------------------------

Yazan : halit Yazılış Tarihi : 24.09.2014 00:46:53
  arkadaşlar benım soyle bı sorum olucak. yardımcı olursanız sevinirim. benm 23 gunluk 14 bın etlık pılıcım var. fakat su aralar bıraz ölüm arttı genellıkle cıvcıvler atlıga kafalarını sokarak ölüyorlar bunun nedenını nedır. havasız kaldıgından olma ıhtımalı olabılırmı ??

»Cevap vermek için tıklayın» 

-------------------------------------------------------------------------------

Yazan : arife Yazılış Tarihi : 11.09.2014 14:29:10
  Benim 5 haftalık 2 tane ördegim var boyun yanak kanatlar ayaklarında tuy ve deri dokulmesi var mantar hastaligindan supheleniyorum buyumeleri yavasladi

»Cevap vermek için tıklayın» 

-------------------------------------------------------------------------------

Yazan : emrah öztürk Yazılış Tarihi : 03.09.2014 13:45:29
  benim yaklaşik 5 aylik tavuklarim vardi bunlardan 10 tanesi bir gece de hastalanip öldü boyunlarini kaldiramiyorlardi oturuyorlar boyunlarini kaldiracak gücleri yoktu. Bikac tanesini kestim ölmeden bağirsaklari iğne iğne olmuştu ciğer ve taşliklarinda da renk değişimleri yaralar mevcuttu cok merak ediyorum bir gece de ölümlerine sebep olan nedir? Bu konuda bilgisi olan var mi acaba?

»Cevap vermek için tıklayın» 

  Cevaplayan : Eren  Cevaplama Tarihi : 06.09.2014 02:20:48   
  gıda zehirlenmesine bağlı olarak kanat bacak ve boyun felci geçirmişler. Bu genellikle yanlış beslenmeden kaynaklı, ölü kuş veya kurtçuk, zararlı böcek yemiş olabilirler. kümesinizi mümkün olduğunca temiz ve böceklerden uzak tutmanız önerilir, hatta varsa fareleri bile uzak tutmanız önerilir. beslenme yönünden bakılacak olursa toksinlerle bulaşık, küflü bozuk yem yemiş de olabilirler.   
     

-------------------------------------------------------------------------------

Yazan : NEFİSE Yazılış Tarihi : 20.08.2014 09:04:26
  merhaba
kümesime bi hastalık musallat oldu ve hergün 2şer 3er civcivlerim ölüyo.
o kadar baktım büyüttüm tam işe yarayacakları zamanda ölmeye başladılar düşünüyorlar ve yatıp ölüyolar kıran mı var acaba tüyleri parlaklığını yitirdi inliyolarda aynı zamanda aksırıyolarda solunum yolu hastalığı olabilirmi ne yapmam gerekli yardımcı olabilimisiniz lütfen:(

»Cevap vermek için tıklayın» 

  Cevaplayan : fırat PEÇE  Cevaplama Tarihi : 02.09.2014 09:37:24   
  EVET BU BİR SOLUNUM YOLU HASTALIĞI.ERİTROM DİYE BİR İLAÇ VAR HER VETERİNERDE BULUNUR.ÇOK SAYIDA TAVUK KURTARDIM SULARINA BU İLAÇDAN KOYUN EĞER DURUMU AĞIR OLAN VARSA AYIRIN VE ONA AYRI TEDAVİ UYGULAYIN ÇÜNKÜ BAŞKA TAVUKLAR TARAFINDAN DA DÖVÜLEREK ÖLDÜRÜLEBİLİR..   
     

-------------------------------------------------------------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için Tıklayınız

Bu konuyla ilgili tüm soru ve yorumları görmek için Tıklayınız.


-Tarım Kütüphanesi - 2007