Kârlı bir süt inekçiliği için neler yapılmalı?
Ahmet TETİK
Ziraat Mühendisi

Sütçülük özellikleri iyi bir Montofon inek Kârlı bir süt inekçiliği için öncelikle hayvancılık sevilerek yapılmalı, ayrı bir iş kolu olarak benimsenmeli ve aşağıda kısaca açıklamasını yapacağım hususlara dikkat edilmelidir.

* Hayvancılık para kazanmak ve kâr elde etmek için yapıldığını bilmemiz gereklidir. Bu nedenle yetiştiricilerimiz, hayvancılığı hububat yada pancar tarımının yanında ek bir iş olarak görmekten çıkarılmalı, başlı başına bir geçim kaynağı olarak görmelidir. Tarım arazilerini, ahırlarında bulunan hayvanların karınlarını doyurmak için ekmeli ve hayvanlardan çıkan gübreleri de yine kendi tarım arazilerine atmalıdır. Avrupa ülkelerinde tarım arazilerinin %70’inin hayvanların yem ihtiyacının karşılanması için kullanıldığını, bizim ülkemizde ise bu oranın %15-20’ler civarında olduğunu da hatırlatmak istiyorum.

* Süt inekçiliği yapacak çiftçilerimizin havalandırma ve aydınlatılması sağlanmış olmalıdır. Tekniğine uygun projeli ahırlarda bu işin yapılması en önemli hususlardan biridir. Bunun için eskiden yapılmış havalandırması ve aydınlatması uygun olmayan ev altı ahırlar haricindeki ahırların teknik şartlara uygun olarak tadil edilmesi ve yeniyapılacak ahırların da projeli ve planlı olmasına dikkat edilmelidir. Barınakların uygun inşa edilmesi hem hayvanların sağlık problemlerinin minimuma düşmesine, hem de verdiğimiz yemlerden daha fazla istifade etmelerine, dolayısıyla et ve süt veriminin artışına vesile olacaktır.

* Süt inekçiliğini daha önceden yapmış olan çiftçilerimizin işe az hayvanla başlayıp, işi öğrendikten sonra kısa zaman içerisinde hayvan sayılarını bakabilecekleri maksimum sayıya ulaştırmaları uygun olacaktır. Ayrıca yetiştiricilerimiz mecbur kalmadıkça devletin verdiği teşvik ve desteklemeler dışında normal faizli, orta vadeli kredi kullanmamalıdır. Çünkü bir süt ineği işletmesinde ilk iki yıl gelirler az olup, giderler çok olmakta, gelirler giderleri karşılayamamaktadır. Bu nedenle kârlılık ancak üçüncü yılda başlamaktadır.

* Süt inekçiliğini düşük verimli inekler yerine, yüksek verimli ineklerle yapmak işletmenin kârlılığını artıracaktır. Bu hususu basit bir örnekle açıklarsak;

1.inek 2.inek 3.inek

Süt verimi (kg) 10 20 30

Sütün fiyatı (YTL/Kg.) 0,40 0,40 0.40

Toplam Süt Geliri (YTL/gün) 4 8 12

Kaba/Kesif yem Mal.(YTL/gün) 3.65 5,45 7,05

Elde edilen net Kâr (YTL/gün) 0,15 2,55 4,95

Tabloda görüldüğü gibi 10 kilo süt veren bir inekten 0,15 YTL lira net kâr elde ederken, 20 kilo süt veren inekten 2,55 YTL, 30 kilo süt veren inekten ise 4,95 YTL net kâr elde edilmiştir. Yani süt verimi yüksek hayvanın geliri; uygun barınak, bakım ve besleme şartlarında düşük verimli hayvanlardan daha fazla olmuştur. Bu nedenle süt inekçiliğini düşük süt verimli hayvanlar yerine yüksek süt verimli hayvanlarla yapmak daha kârlı olacaktır.

* Ayrıca süt inekçiliğinde kârlılığı artırmada önemli olan hususlardan birisi de işletmede bulunan tarım arazilerinden kaliteli kaba yem üretimi mutlaka sağlanmalıdır. Yonca ve silajlık mısır gibi kaliteli yem bitkileri olmadan kârlı ve verimli bir süt inekçiliği yapılamaz. Bunun için süt inekçiliği işletmelerinin bu işletmeyi kurmadan önce kaliteli kaba yem üretimi yapabileceği tarım arazilerine sahip olması gerekmektedir. Bir süt ineğinin kaba yem olarak yıllık yaklaşık 8 ton silajlık mısır ve 2 ton kuru yoncaya ihtiyaç duyduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle sulanan alanlarda yonca, silajlık mısır, sorgum- sudanotu melezi vb. bitkilerle, kıraç alanlarda macar fiği ve korunga gibi bitkilerin ekiminin yapılıp, hayvanlara kaba yem olarak yedirilmesi işletmenin yem maliyetiini düşürdüğü gibi, hayvanların verimini de artıracaktır. Ancak kaliteli kaba yemin hayvana verilmesi, fabrika yeminin hayvana verilmesi gereken miktarını azaltacak, bu şekilde daha az masrafla daha fazla verim elde etme imkanı bulunacaktır. Yine kendi tarım arazilerinden arpa, buğday ve mısır gibi dane yemleri üretme imkanı olan işletmelerin bu dane yemleri kırdırmaları ve dışardan alacakları pamuk tohumu küspesi, soya fasulyesi küspesi vb. hammaddeleri ve katkı maddeleri (tuz, mermer tozu, vitamin vb) hayvanların ihtiyaçlarına göre uzman teknik elemanlarla görüşmek suretiyle onların tavsiye edecekleri oranda karıştırmaları suretiyle kendi yemlerini kendilerinin de yapabileceklerini özellikle hatırlatmak istiyorum. Çiftçimiz kaliteli kaba yemlerle birlikte kendi arazisinden ürettiği dane yemlerini hayvanlara karma yem olarak yedirmek suretiyle hem hayvancılıkta %70 olan yem girdilerini daha aşağıya çekecek, hem de süt veriminin arttığını görecektir. Bu şekilde süt fiyatlarının istenen düzeyde olmadığı dönemlerde bile kâr etmeye devam edecektir. Artık yetiştiricimizin samanı kaba yem olarak süt ineklerine vermesinin yüksek süt verimli hayvanları üzdüğünü bilmesi gerekmektedir. Samanın bir dolgu maddesi olduğunu ve besleyici çok fazla bir değerinin olmadığını kabul etmesi ve yukarıda bahsettiğimiz yem bitkilerini bir an önce ekmeleri gerektiği ve mümkünse kendi tarlalarından elde ettiği dane yemleri de yine kendi hayvanlarının beslenmesinde kullanması gerektiğini öğrenmesi süt inekçiliğinin kârlılığını büyük oranda artıracaktır.

* Sonuç olarak; ana başlıkları ile vermeye çalıştığım yukarıdaki hususlara dikkat edildiği takdirde kârlı bir süt inekçiliği yapmamak için hiç bir problem kalmamıştır. özet olarak; iyi bir inek, bilinçli bir işletme idaresi, sağlıklı hayvanların tekniğine uygun inşa edilmiş barınaklarda barındırılması, doğru bakım ve besleme ile süt inekçiliğinden daha fazla para kazanılacağını bütün yetiştiricilerimizin bilmesini isterim. kazancınız bereketli olması dileğiyle...

İrtibat telefonu: 0332 322 34 60- 140 e-mail adresi : atetik71@hotmail.com

Konu ile ilgili bu konuya da göz atın

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek İçin Tıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : Tufan
Yazılış Tarihi : 20.5.2016 04:48:49
  selamın aleyküm ben süt inegi beslemek istiyorum fakat bu işten tep anlamıyorum 12 dönüm agrazim var bu arazi için de ne kadar inek besleye bilir ve yemini ne kadarını karsılıya bilirim böle birseyi 2 kisi olarak düsünüyoruz yardımcı olursanız sevinirim
Cevap vermek İçin Tıklayınız...
------------------------
Yazan : selçuk
Yazılış Tarihi : 14.4.2016 17:46:24
  10 büyük başla bu işe girilmesi tehlikelimidir?.aklımda bir sürü sorular var yardım edebilecek birnden cevap bekliyorym.
Cevap vermek İçin Tıklayınız...
------------------------
Yazan : Hüseyin Can ÇINAR
Yazılış Tarihi : 1.3.2016 00:42:56
  Abilerim merhabalar...

Ben 18 yaşında Antalya da yaşamaktayım.50-60 başlıklı süt çiftliği kurmak istiyoruz..ancak çok fazla Bi birikimlimiz yok.antalya da da hibe desteği yok..aklıma takılan sorular var.yardımcı olursanız teşekkür ederim.

ziraat bankasının kredilerinden yararlanabilir miyim?

Böyle Bi çiftlik açmak için biraz fazla krediye ihtiyacımız var ama ona ipotek edebileceğimiz fazla Bi varliyatım yok..

Kuracağım çiftliği ipotek ederek verirler mi?
Cevap vermek İçin Tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 28.3.2016 09:47:10 
Cevaplayan : memmet 
Bunu zıraat bankasına sor  
------------------------
Yazan : kemal gaçka
Yazılış Tarihi : 26.2.2016 22:41:28
  merhaba benim bir büyükbaş hayvan çiftiğim var karma olarak 50 baş bunun 20 baş sağmal inek ve bu aralar sütte oynanan oyunlar sebebi ile ben yem rasyonunu süt yemi vermeden .mısır slajı saman ve yonca otu vererek ne kadar bir kayıp yaşarım sebebi ise süt yemi haricinde hepsini kendi imkanlarımla tarlamdan cıkarıyorum stok var .bunu yapmamın sebebi ise sütün litre fiyatının düşmesi yem fiyatının artması ?
Cevap vermek İçin Tıklayınız...
------------------------
Yazan : mehmet kanat
Yazılış Tarihi : 6.2.2016 04:25:59
  Be de bir çiftlik kurmak istiyorum.60 büyükbaş hayvanla bunun bir yılda getireceği net kar ne kadardır.
Cevap vermek İçin Tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 26.2.2016 22:48:41 
Cevaplayan : kemal gaçka 
saman+slaj+arpa otu +yonca bunları kendi arazinden tedarik edebiliyorsan ve bunların yanında her sene 15 tane kesimlik erkek dana besleyebilirsen hemen yap derim ama unutma takip ve hayvandan anlaman lazım ve 365 gün çobanın yoksa başında durman lazım bunları göz önüne al .
devletin destekleri ile zaten ekiceğin mahsuller bedava geliyor emin ol hayvan başına verilen destekler tüm kaba yemini kendin ekersen bedavaya getirir bunuda bir yere not al :) slaj desteği+mazot desteği+gübre desteği+buza desteği+inek desteği+dana desteği+ 3 aydan aya süt prim desteği devletin verdiği karşılıksız destekler  
------------------------
Soru veya Yorum Eklemek İçin Tıklayınız

Bu konuyla ilgili tüm soru ve yorumları Görmek İçin Tıklayınız.

Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007