Kârlı bir süt inekçiliği için neler yapılmalı?
Ahmet TETİK
Ziraat Mühendisi

Kârlı bir süt inekçiliği için öncelikle hayvancılık sevilerek yapılmalı, ayrı bir iş kolu olarak benimsenmeli ve aşağıda kısaca açıklamasını yapacağım hususlara dikkat edilmelidir.

* Hayvancılık para kazanmak ve kâr elde etmek için yapıldığını bilmemiz gereklidir. Bu nedenle yetiştiricilerimiz, hayvancılığı hububat yada pancar tarımının yanında ek bir iş olarak görmekten çıkarılmalı, başlı başına bir geçim kaynağı olarak görmelidir. Tarım arazilerini, ahırlarında bulunan hayvanların karınlarını doyurmak için ekmeli ve hayvanlardan çıkan gübreleri de yine kendi tarım arazilerine atmalıdır. Avrupa ülkelerinde tarım arazilerinin %70’inin hayvanların yem ihtiyacının karşılanması için kullanıldığını, bizim ülkemizde ise bu oranın %15-20’ler civarında olduğunu da hatırlatmak istiyorum.

* Süt inekçiliği yapacak çiftçilerimizin havalandırma ve aydınlatılması sağlanmış olmalıdır. Tekniğine uygun projeli ahırlarda bu işin yapılması en önemli hususlardan biridir. Bunun için eskiden yapılmış havalandırması ve aydınlatması uygun olmayan ev altı ahırlar haricindeki ahırların teknik şartlara uygun olarak tadil edilmesi ve yeniyapılacak ahırların da projeli ve planlı olmasına dikkat edilmelidir. Barınakların uygun inşa edilmesi hem hayvanların sağlık problemlerinin minimuma düşmesine, hem de verdiğimiz yemlerden daha fazla istifade etmelerine, dolayısıyla et ve süt veriminin artışına vesile olacaktır.

* Süt inekçiliğini daha önceden yapmış olan çiftçilerimizin işe az hayvanla başlayıp, işi öğrendikten sonra kısa zaman içerisinde hayvan sayılarını bakabilecekleri maksimum sayıya ulaştırmaları uygun olacaktır. Ayrıca yetiştiricilerimiz mecbur kalmadıkça devletin verdiği teşvik ve desteklemeler dışında normal faizli, orta vadeli kredi kullanmamalıdır. Çünkü bir süt ineği işletmesinde ilk iki yıl gelirler az olup, giderler çok olmakta, gelirler giderleri karşılayamamaktadır. Bu nedenle kârlılık ancak üçüncü yılda başlamaktadır.

* Süt inekçiliğini düşük verimli inekler yerine, yüksek verimli ineklerle yapmak işletmenin kârlılığını artıracaktır. Bu hususu basit bir örnekle açıklarsak;

1.inek 2.inek 3.inek

Süt verimi (kg) 10 20 30

Sütün fiyatı (YTL/Kg.) 0,40 0,40 0.40

Toplam Süt Geliri (YTL/gün) 4 8 12

Kaba/Kesif yem Mal.(YTL/gün) 3.65 5,45 7,05

Elde edilen net Kâr (YTL/gün) 0,15 2,55 4,95

Tabloda görüldüğü gibi 10 kilo süt veren bir inekten 0,15 YTL lira net kâr elde ederken, 20 kilo süt veren inekten 2,55 YTL, 30 kilo süt veren inekten ise 4,95 YTL net kâr elde edilmiştir. Yani süt verimi yüksek hayvanın geliri; uygun barınak, bakım ve besleme şartlarında düşük verimli hayvanlardan daha fazla olmuştur. Bu nedenle süt inekçiliğini düşük süt verimli hayvanlar yerine yüksek süt verimli hayvanlarla yapmak daha kârlı olacaktır.

* Ayrıca süt inekçiliğinde kârlılığı artırmada önemli olan hususlardan birisi de işletmede bulunan tarım arazilerinden kaliteli kaba yem üretimi mutlaka sağlanmalıdır. Yonca ve silajlık mısır gibi kaliteli yem bitkileri olmadan kârlı ve verimli bir süt inekçiliği yapılamaz. Bunun için süt inekçiliği işletmelerinin bu işletmeyi kurmadan önce kaliteli kaba yem üretimi yapabileceği tarım arazilerine sahip olması gerekmektedir. Bir süt ineğinin kaba yem olarak yıllık yaklaşık 8 ton silajlık mısır ve 2 ton kuru yoncaya ihtiyaç duyduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle sulanan alanlarda yonca, silajlık mısır, sorgum- sudanotu melezi vb. bitkilerle, kıraç alanlarda macar fiği ve korunga gibi bitkilerin ekiminin yapılıp, hayvanlara kaba yem olarak yedirilmesi işletmenin yem maliyetiini düşürdüğü gibi, hayvanların verimini de artıracaktır. Ancak kaliteli kaba yemin hayvana verilmesi, fabrika yeminin hayvana verilmesi gereken miktarını azaltacak, bu şekilde daha az masrafla daha fazla verim elde etme imkanı bulunacaktır. Yine kendi tarım arazilerinden arpa, buğday ve mısır gibi dane yemleri üretme imkanı olan işletmelerin bu dane yemleri kırdırmaları ve dışardan alacakları pamuk tohumu küspesi, soya fasulyesi küspesi vb. hammaddeleri ve katkı maddeleri (tuz, mermer tozu, vitamin vb) hayvanların ihtiyaçlarına göre uzman teknik elemanlarla görüşmek suretiyle onların tavsiye edecekleri oranda karıştırmaları suretiyle kendi yemlerini kendilerinin de yapabileceklerini özellikle hatırlatmak istiyorum. Çiftçimiz kaliteli kaba yemlerle birlikte kendi arazisinden ürettiği dane yemlerini hayvanlara karma yem olarak yedirmek suretiyle hem hayvancılıkta %70 olan yem girdilerini daha aşağıya çekecek, hem de süt veriminin arttığını görecektir. Bu şekilde süt fiyatlarının istenen düzeyde olmadığı dönemlerde bile kâr etmeye devam edecektir. Artık yetiştiricimizin samanı kaba yem olarak süt ineklerine vermesinin yüksek süt verimli hayvanları üzdüğünü bilmesi gerekmektedir. Samanın bir dolgu maddesi olduğunu ve besleyici çok fazla bir değerinin olmadığını kabul etmesi ve yukarıda bahsettiğimiz yem bitkilerini bir an önce ekmeleri gerektiği ve mümkünse kendi tarlalarından elde ettiği dane yemleri de yine kendi hayvanlarının beslenmesinde kullanması gerektiğini öğrenmesi süt inekçiliğinin kârlılığını büyük oranda artıracaktır.

* Sonuç olarak; ana başlıkları ile vermeye çalıştığım yukarıdaki hususlara dikkat edildiği takdirde kârlı bir süt inekçiliği yapmamak için hiç bir problem kalmamıştır. özet olarak; iyi bir inek, bilinçli bir işletme idaresi, sağlıklı hayvanların tekniğine uygun inşa edilmiş barınaklarda barındırılması, doğru bakım ve besleme ile süt inekçiliğinden daha fazla para kazanılacağını bütün yetiştiricilerimizin bilmesini isterim. kazancınız bereketli olması dileğiyle...

İrtibat telefonu: 0332 322 34 60- 140 e-mail adresi : atetik71@hotmail.com

Konu ile ilgili bu konuya da göz atın

Facebook'ta Yayınla>
Bu haber 153157 defa okunmuştur.

Soru / Yorum Eklemek için Tıklayınız

..:: Sorular / Yorumlar ::..

Yazan : sami ay Yazılış Tarihi : 28.10.2015 01:56:07
  Şimdi kardeşim bu işin sonu bok inek öldümü ne yapcan hergün pislik içinde degmez yani

»Cevap vermek için tıklayın» 

-------------------------------------------------------------------------------

Yazan : ankara hayvancılık Yazılış Tarihi : 24.10.2015 15:52:42
  selam arkadaşlar. 10 yılıdr hayvancılık sektöründe yeterli bilgi ve birikimim mevcut. Ankara Ayaş Gökler köyünde 7 dönümlük asfalt yol kenarı arazime 100 başlık profesyonel bir çiftlik kurmak istiyorum. Hayvanlarıma kendim bakacağım. İşi biliyorum yerim var ama tek sıkıntım sermayemin olmaması. Hayvancılığı seven belli bir sermaye koyacak güvenilir,dürüst ve sabırlı bir ortak arıyorum. Hali hazırda her kurban bayramı 30 adet büyükbaş satabilen bir esnafım.

»Cevap vermek için tıklayın» 

-------------------------------------------------------------------------------

Yazan : Bülent Yazılış Tarihi : 29.9.2015 22:30:24
  KONYA rumuzu ile hesaplama yapan arkadaş öncelikle böyle bir hesaplam yaptığın için teşekkürler. Ben bu işe yeni başlamayı düşünüyorum. Gider kalemleri ne kadar doğrudur bilemiyorum. Giderleri Doğru kabul edelim.
Yapılan hata
10 İnek Aylık Süt Verimi 7.500 Kğ iken
10 İnek Yıllık Süt verimi 75.000 Kğ değil 90.000 Kğ yapar dolayısı ile
Yıllık 15.000 tl gelir daha fazla yapılır
Süt fiyatını 1 Tl den hesaplamışsınız 2015 yılı çiğ süt taban fiyatı 1.15 tl olarak yapılmaktadır.
90.000 Kğ X 0.15 Tl (Fiyat farkı) 13.500 Tl yapar
Dolayısı ile 13.500 TL + 15.000 TL = 28.500 TL yanlış hesaptan karınız olur.
Tavsiyem Gider kalemlerinin miktar ve tutarlarını tekrar kontrol ederek hesap yapmanız kararınızı ona göre vermeniz.
İyi Çalışmalar

»Cevap vermek için tıklayın» 

  Cevaplayan : ankara hayvancılık  Cevaplama Tarihi : 24.10.2015 15:48:24   
  Hocam arkadaş ineklerin 10 ay sağıldığını hesaplayarak işlem yapmış o yüzden işlem doğru. Süt fiyatı ise muamma bir inek mastisit oldumu veya hastalık geçirmesi durumunda diğer sütlerin bozulma riski vardır. Oyüzden hesaplamalarda yüzde 10 değişiklik payı verilmelidir.   
     
  Cevaplayan : Aykut  Cevaplama Tarihi : 27.10.2015 08:03:26   
  Hocam inekleer doğumdan önce 2 ay kuruya cıkar o yüzden oyle hesaplamışlardır
 
 
     
  Cevaplayan : Dr.H.Hüseyin UNAL  Cevaplama Tarihi : 27.10.2015 09:52:53   
  Süt verimi üzerine sagım süresi 365 gün deildir. Yıl bazında ideal beklenti 300 gün üzerinden hesaplanır. gebelik süresinin son iki ayında meme loblarının rehabilitasyonu , dinlenmesi ve yeni sagım dönemine hazırlanması için sağım yapılmaz ve kuru dönem olarak adlandırılır.Eğer gebelik yok ise devamlı sagım var ise bu kez de süt üretimi miktarı giderek azalacaktır.

saygılarımla,
 
 
     

-------------------------------------------------------------------------------

Yazan : dilaver cankurtaran Yazılış Tarihi : 25.9.2015 06:19:31
  Abilerim selamun aleykum ben 24 yasindayim ve bu isle hic ugrasmadim ama seviyorum hayvanlarla ilgilenmeyi benim 80 bin tl param var ankarada oturuyorum ama koyumuzde agirimiz ve agirin hemen arkasinda 2 donume yakin arazimiz var bu parayla inek alsam coban tutup acaba kar yapabilirmiyim bana lutfe bilgi verin simdiden tesekkur ederm.

»Cevap vermek için tıklayın» 

  Cevaplayan : emre kulen   Cevaplama Tarihi : 3.10.2015 22:58:23   
  Sevgili kardesimbu işin başında kendin durmayacaksan sakin girme derim Paraná yazık bende senin gibi Ankarada ikamet ediyorum benimde senin gibi dusuncem var köyde Ev ahır arazimiz var ama burada bi düzen kurduğum için bi turlu kopup gidemiyoruz bu işte gerçekten güzel para var gerçek anlamda yapan için gidip işin başında duracaksan hiç düşünme git düzenini kur daha yaşın genç sütaş bu ise başlayanlar için bilinçlendirme eğitimi veriyor bir haftada inek yetiştiricisi hakkında herşeyi öğreniyorsun yolun bahtin açık olsun    
     

-------------------------------------------------------------------------------

Yazan : emre kulen Yazılış Tarihi : 23.9.2015 20:38:03
  ARKADASLAR
Bu işi gerçekten yapmak isteyen girişimci arkadaşlar için sütaş bilinçlendirme eğitimi veriyor bu ise girecek arkadaşlar bir hafta eğitim alarak bu işin a dan z ye öğreniyor http://mobil.zaman.com.tr/ekonomi_sutastan-ucretsiz-sut-hayvanciligi-egitimi_2052478.html

»Cevap vermek için tıklayın» 

-------------------------------------------------------------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için Tıklayınız

Bu konuyla ilgili tüm soru ve yorumları görmek için Tıklayınız.


/ -Tarım Kütüphanesi - 2007