Güvenli gida hazirlanmasinda 10 altin kural
Aygül ERDOGMUS
Ev Ekonimisi Tek.

1) Gida islemi için güvenli gida seçin

Sebze, meyve gibi gidalar tabii hallerinde en iyi iken, digerleri ancak, islendiginde güvenli olurlar. örnegin; daima islenmemis süt yerine, pastörize edilmis süt satin alin. Ve eger seçim durumunda iseniz taze veya sok dondurma islemleriyle dondurulmus tavugu seçin. Alisveris yaparken aklinizda tutmaniz gereken gidalarin isleme tabi tutulmasi ile güvenligini artirmanin yanisira raf ömrünü uzatmak amaciyla gelistirilmistir.

2) Gidalarinizi tam olarak pisirin

Birçok gidalar, en önemlileri olarak tavuk etleri, sigir etleri ve pastörize edilmemis sütler, patojen kaynakli hastaliklarla kontamine olmaktadir. Mükemmel yapilan bir pisirme ile hastalik etmeni öldürülür. Ancak gidanin bütün kisimlarinin en az 70 dereceye ulasmasi gerektigi unutulmamalidir. Tavugun pisirildiginde bile kemik yaninda halen pismemis kisim kalabilmektedir. Tamamen pisinceye kadar tekrar firina konulur. Donmus sigir eti, balik ve tavuk eti pisirilmeden önce tamamen çözülmelidir.

3) Pismis gidalari vakit geçirmeksizin hemen yiyin

Pismis gidalar oda sicakligina geldigi zaman mikroorganizmalar çogalmaya baslar. Daha uzun süre beklemede risk daha da büyümektedir. Güvenli tüketim için pismis besinlerin isilarini kaybetmeye baslamadan hemen yenmelidir.

4) Pisirilmis gidalari dikkatlice depolayin

Gidalari güvenli bir sekilde hazirlamayi veya kalintilari degerlendirecekseniz; depolamada 60 derece üzerinde sicak ve de 10 derecenin altinda soguk ortamlarda depolayin. sayet bu gidalari 4 veya 5 saatten fazla depolamayi planliyorsaniz, bu kural hayati önem tasimaktadir. Bebekler için depo edilmemis gidalar tercih edilmelidir.

5) Pisirilmis gidalar bütünü ile tekrar isitma islemine tabi tutulur

Depolama sirasinda olusabilecek mikroorganizmalara karsi en iyi koruma seklidir Uygun depolama mikrobiyal büyümeyi yavaslatir. Ancak organizmalari öldürmez). Bir kez daha yeniden isitma gidalarin bütün kisimlarinin en az 70 dereceye ulasmasi gerektigi anlamina gelmektedir.

6) Pisirilmis gidalar ile çig gidalar arasindaki temasi önleyin

Güvenle pisirilmis gidalar, çig gidalarla çok az bile olsa temas ettiginde kontamine olabilir. Bu çarpraz kontamisyon, çig tavuk etinin pismis gidalar ile temas ettigi zamanki durum gibi direkt olabilir. Ayni zamanda çok çabuk olabilir. örnegin; çig tavuk hazirlarken kullanilan biçak ve kesme tahtasi aynen yikanmaksizin pismis tavugun parçalanmasinda kullanilmaz. Böyle yapmakla, mikrop üremesi ve pisirme öncesi mevcut olan hastaliklar için tüm potansiyel riskleri tekrardan olusturabilir.

7) Eller tekrar tekrar yikanmali

Gidalarin hazirlanisi islemine baslamadan önce ve her bir ara verme (kesinti) sonrasi özellikle eger bebek bezi degistirmek durumundaysaniz veya tuvalete girmisseniz eller (tam, mükemmel) çok iyi bir sekilde yikanmalidir. Balik, et veya tavuk gibi çig gidalarin hazirlanmasindan sonra diger gidalarin islemine baslamadan önce eller tekrar yikanmalidir. Ve eger elleriniz üzerinde her hangi bir enfeksiyon varsa gidayi hazirlamadan önce (bu enfeksiyonlari) ellerinizi bandajlayarak veya sararak, durumdan emin olun. Köpekler, kuslar ve özellikle kaplumbagalar gibi evcil hayvanlarin ellerinizden gidaya geçebilecek tehlikeli (zararli) hastalik etmenlerini barindirabilecegini de hatirlayin.

8) Tüm mutfak yüzeylerini dikkatli bir sekilde temiz tutun

Gidalar normal ortamda kolaylikla bozulabildiginden, gida hazirlanmasi için kullanilan her yüzey çok temiz tutulmaladir. Her bir gida kirintisi ,kalintisi veya noktasini mikroplarin potansiyel bir kaynagi olarak düsünün.Bulasiklarla ve kapkacaklarla temas eden kiyafetler her gün degistirilmeli ve tekrar kullanim öncesi kaynatilmalidir.Yerlerin temizlenmesi için ayri kiyafetlerde sik yikanmasi gerekir.

9) Gidalari,Böcekler,Kemirgen Ve Diger Hayvanlardan Koruyun

Hayvanlar,gida kaynakli hastaliklara neden olan patojenle mikroorganizmalari tasirlar.Gidalari,sikica kapatilmis kaplar içerisinde depolayarak saklamak sizin için en iyi korumadir.

10) Saf Su Kullanin

Saf ve temiz su gida hazirlanmasi için önemli oldugu gibi içme amaci için de çok önemlidir. Eger su stoklari hakkinda herhangibir süpheniz varsa,gidayi ilave etmeden önce içmek için buz yapmadan önce,sulari kaynatin.özellikle bebek mamalari hazirlanmasinda kullanilan sular konusunda çok dikkatli olun.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek içinTıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Henüz yorum eklenmemiştir. Yorum Eklemek için Tıklayınız
Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007