GÜBRELERİN UYGULAMA ZAMANI VE UYGULAMA ŞEKİLLERİ

Gübrelerden en iyi şekilde yararlanmak için onların toprağa uygulanma zamanına ve şekline çok dikkat edilmesi gereklidir. Uygulanacak gübrenin sadece çeşidini ve miktarını bilmek yeterli değildir.

Gübreleme zamanının seçiminde önemli olan bitkinin ihtiyacı olduğu zaman ona gerekli ortamı ve besin maddesini sağlamaktır. Bu nedenle bazı bölgelerde yetiştirilen belli bitkiler için verilmesi gereken gübre miktarı bir defada verilirken bazı bölgelerde bölünerek birkaç defada verilebilmektedir.

Gübrenin çok erken veya çok geç verilmesi halinde gübreden beklenen yarar büyük oranda azalmaktadır.

Gübrelerin uygulama şekli ve zamanları bitkilerin besin maddesinden yararlanmaları açısından önemlidir. Ticaret gübreleri ile organik artık uygulamalarının toprağa verilme şekilleri ve uygulama zamanları ile ilgili bir genelleme yapmak mümkün değildir. Ancak gübrelemeden elde edilmek istenen faydanın sağlanabilmesi için bu materyalleri toprağa en uygun zamanda ve doğru şekilde uygulamak gerekmektedir. Bu nedenle uygulanmak istenen gübre materyali çok iyi bilinmeli, uygulanma zamanı ve metodu o gübrenin cinsine göre belirlenmelidir. Toprağa uygulanan besin maddelerinin toprakta uzun zaman alınabilir yapıda kalamayacakları bilinmelidir.

3.1. GÜBRELERİN UYGULAMA YöNTEMLERİ

Gübrelerden en iyi şekilde yararlanmak için uygulama zamanı kadar uygulama yöntemi de çok önemlidir. Gübreleme yöntemleri yüzeye serpme, banda(sıraya) uygulama, yapraktan uygulama ve sulama ile birlikte uygulama olarak sıralanabilir.

3.1.1. YÜZEYE SERPME

Gübrenin elle veya gübre dağıtıcı aletlerle toprak yüzeyine serpilerek uygulanmasıdır. özellikle azotlu gübreler yüzeye serpilerek uygulanmaktadır. Ekimden önce olduğu gibi ekimden sonra veya bitki geliştikten sonra da uygulanabilmektedir. Sık ekimi yapılan bitkilere kolay gübreleme sağladığından tercih edilmektedir. Çok geniş arazilerin kısa sürede ve pratik şekilde gübrelenmesinde kullanılır. Bu şekilde gübrenin uygulanması hem zaman hem de işçilikten tasarruf sağlamaktadır.

Resim 3.1. Makine ile üst gübre uygulaması (Serpme uygulama)

Resim 3.2. El ile serpme uygulama

3.1.2. BANDA UYGULAMA

Gübreler ekimden önce tohum veya fidenin 3-5 cm altına veya yanına, elle veya makinalarla uygulanır. Tahılların ve diğer tarla bitkilerinin mibzerle ekiminde tohumla birlikte gübre tohum yakınına verilmiş olur. Fosfor ve çinko gibi toprakta kolayca yarayışsız forma geçen elementler için banda uygulama en uygun yöntemdir. Köke en yakın bölgeye verildiğinden bitki kolayca alabilmektedir. Sıraya ekilen bitkilerde gübrelerin banda uygulaması önerilmektedir. Toprak yüzeyine göre alt kısmı daha nemli olacağından gübrenin yarayışlılığı artmaktadır. Gübre fiyatının yüksek olduğu ve daha az gübre kullanma zorunluluğu olduğunda banda uygulama en uygun yöntemdir.

Resim 3.3. Meyve ağaçlarında banda (taç izdüşümüne) uygulama yöntemi.

Meyve ağaçlarında banda uygulama taç izdüşümüne uygulama şeklinde yapılmaktadır. özellikle fosfor, potasyum ve mikroelement gübrelerinin taç izdüşümüne, 15-20 cm açılan derinliğe uygulanması ve uygulandıktan sonra üzerinin toprakla kapatılması gereklidir.

Fosforlu ve gerekiyorsa potasyumlu gübre erken ilkbaharda ağaç tacının altına (izdüşüme) açılacak 15-20 cm genişlik ve 15-20 derinlikte daire şeklindeki hendeğe, verilerek üzeri toprakla doldurulur.

Resim 3.4. Meyve ağaçlarında traktörle banda gübre uygulama yöntemi.

Resim 3.5. Banta gübre uygulaması

Resim 3-4’de görüldüğü gibi toprak işlemenin traktörle yapılabileceği hallerde, gübreler ağaç sıralarına paralel geçen 15-20 cm derinlikte açılan hendeklere verilebilir. 1 numaralı sıralar birinci yıl, 2 numaralı sıralar ikinci yıl gübrelenir.

Resim 3.6. Yazlık bitkilerde sıra arası üst gübre uygulaması

 

 > > >  Sonraki Konu > > >

GÜBRELERİ YAPRAKTAN UYGULAMA YÖNTEMİ

Facebook'ta Yayınla>
Bu haber 104113 defa okunmuştur.

Sitemize reklam vermek için mail atınız.

Soru / Yorum Eklemek için Tıklayınız

..:: Sorular / Yorumlar ::..

Yazan : Feyyaz Yazılış Tarihi : 02.12.2014 20:08:41
  Merhaba bende 90 adet amerikan cetlin ceviz var henüz 1 yasindalar onlara ne zaman ve ne gübresi atmam gerekiyor

»Cevap vermek için tıklayın» 

  Cevaplayan : veysel  Cevaplama Tarihi : 13.02.2015 13:55:39   
  Suan dap kök gubresi anirim 46 ya 80 küsür nolu toros dap banda uygula yaklasik 250 gr   
     

-------------------------------------------------------------------------------

Yazan : şaban Yazılış Tarihi : 23.08.2014 11:07:00
  Merhaba
Ben bir futbol kulübünün çim sahasının bakımını yapıyorum
Degişik gübreler kullanıyoruz üreyi kullanavilirmiyiz kullanabilirsek nasıl Uygulumamız uygun olur.

»Cevap vermek için tıklayın» 

-------------------------------------------------------------------------------

Yazan : rıza otacı Yazılış Tarihi : 20.07.2014 03:54:50
  ot ilaçlama bilindiği gibi buğday 10 16 cm olunca atılıyor .birde buğday ekildikten sonra üzerine ot ilacı atan var .aradaki farkı bilen varmı.kuru iken atmak dahamı avantajlı?

»Cevap vermek için tıklayın» 

  Cevaplayan : Uğur MACİT  Cevaplama Tarihi : 18.11.2014 08:45:06   
  Hububatta kullanılan ot ilaçları çıkış öncesi ve çıkış sonrası olarak kullanılmaktadır. Bu yüzden hem çıkış öncesi hemde çıkış sonrası uygulama yapılabilir. Çıkış öncesi uygulama yapan üreticilerimiz buğday ezilmediği için bunu yaptıklarını belirtmektedirler. Ama uygulama konusunda iki formülde birbirinden çok farklı değildir. Aynı sonucu verir.   
     

-------------------------------------------------------------------------------

Yazan : cafer Yazılış Tarihi : 12.03.2014 22:36:28
  10 mart pazar günü 26 nitrat attim ve yagmur yagdi don olursa zarari olurmu

»Cevap vermek için tıklayın» 

-------------------------------------------------------------------------------

Yazan : Torun dedelioglu Yazılış Tarihi : 26.02.2014 04:56:44
  Merhaba yozgat ın şefaatli ilçesinde tarım yapıyorum bu yıl kurak geçiyor bilindiği üzere ve hangi gübreyi kullanacağıma karar veremiyorum üre ve 33 arasında kararsızım bana bir tavsiyede bulunursanız sevinirim ....

»Cevap vermek için tıklayın» 

  Cevaplayan : mehmet yıldız  Cevaplama Tarihi : 26.02.2014 22:42:14   
  Nitrat gübresi çabuk erir ve bitkiye bir hafta içinde tesir eder ve tesir süresi bir haftadır.mutlaka rutubetli ve serin havada atılmalı bilhassa yağmurdan önce.Üre gübresi,toprağa verildikten 7 gün sonra amonyum sülfata dönüşür 7 gün sonra,amonyum nitrata dönüşür ve bitkiye girer.21 gün sonra fakat tesir süresi 3 aydır.Tarlanı bu şekilde gübrele.   
     

-------------------------------------------------------------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için Tıklayınız

Bu konuyla ilgili tüm soru ve yorumları görmek için Tıklayınız.


-Tarım Kütüphanesi - 2007