GÜBRELERİN UYGULAMA ZAMANI VE UYGULAMA ŞEKİLLERİ

Gübrelerden en iyi şekilde yararlanmak için onların toprağa uygulanma zamanına ve şekline çok dikkat edilmesi gereklidir. Uygulanacak gübrenin sadece çeşidini ve miktarını bilmek yeterli değildir.

Gübreleme zamanının seçiminde önemli olan bitkinin ihtiyacı olduğu zaman ona gerekli ortamı ve besin maddesini sağlamaktır. Bu nedenle bazı bölgelerde yetiştirilen belli bitkiler için verilmesi gereken gübre miktarı bir defada verilirken bazı bölgelerde bölünerek birkaç defada verilebilmektedir.

Gübrenin çok erken veya çok geç verilmesi halinde gübreden beklenen yarar büyük oranda azalmaktadır.

Gübrelerin uygulama şekli ve zamanları bitkilerin besin maddesinden yararlanmaları açısından önemlidir. Ticaret gübreleri ile organik artık uygulamalarının toprağa verilme şekilleri ve uygulama zamanları ile ilgili bir genelleme yapmak mümkün değildir. Ancak gübrelemeden elde edilmek istenen faydanın sağlanabilmesi için bu materyalleri toprağa en uygun zamanda ve doğru şekilde uygulamak gerekmektedir. Bu nedenle uygulanmak istenen gübre materyali çok iyi bilinmeli, uygulanma zamanı ve metodu o gübrenin cinsine göre belirlenmelidir. Toprağa uygulanan besin maddelerinin toprakta uzun zaman alınabilir yapıda kalamayacakları bilinmelidir.

3.1. GÜBRELERİN UYGULAMA YöNTEMLERİ

Gübrelerden en iyi şekilde yararlanmak için uygulama zamanı kadar uygulama yöntemi de çok önemlidir. Gübreleme yöntemleri yüzeye serpme, banda(sıraya) uygulama, yapraktan uygulama ve sulama ile birlikte uygulama olarak sıralanabilir.

3.1.1. YÜZEYE SERPME

Gübrenin elle veya gübre dağıtıcı aletlerle toprak yüzeyine serpilerek uygulanmasıdır. özellikle azotlu gübreler yüzeye serpilerek uygulanmaktadır. Ekimden önce olduğu gibi ekimden sonra veya bitki geliştikten sonra da uygulanabilmektedir. Sık ekimi yapılan bitkilere kolay gübreleme sağladığından tercih edilmektedir. Çok geniş arazilerin kısa sürede ve pratik şekilde gübrelenmesinde kullanılır. Bu şekilde gübrenin uygulanması hem zaman hem de işçilikten tasarruf sağlamaktadır.

Makine ile üst gübre uygulaması (Serpme uygulama)

Resim 3.1. Makine ile üst gübre uygulaması (Serpme uygulama)

El ile serpme uygulama

Resim 3.2. El ile serpme uygulama

3.1.2. BANDA UYGULAMA

Gübreler ekimden önce tohum veya fidenin 3-5 cm altına veya yanına, elle veya makinalarla uygulanır. Tahılların ve diğer tarla bitkilerinin mibzerle ekiminde tohumla birlikte gübre tohum yakınına verilmiş olur. Fosfor ve çinko gibi toprakta kolayca yarayışsız forma geçen elementler için banda uygulama en uygun yöntemdir. Köke en yakın bölgeye verildiğinden bitki kolayca alabilmektedir. Sıraya ekilen bitkilerde gübrelerin banda uygulaması önerilmektedir. Toprak yüzeyine göre alt kısmı daha nemli olacağından gübrenin yarayışlılığı artmaktadır. Gübre fiyatının yüksek olduğu ve daha az gübre kullanma zorunluluğu olduğunda banda uygulama en uygun yöntemdir.

Meyve ağaçlarında banda (taç izdüşümüne) uygulama yöntemi

Resim 3.3. Meyve ağaçlarında banda (taç izdüşümüne) uygulama yöntemi.

Meyve ağaçlarında banda uygulama taç izdüşümüne uygulama şeklinde yapılmaktadır. özellikle fosfor, potasyum ve mikroelement gübrelerinin taç izdüşümüne, 15-20 cm açılan derinliğe uygulanması ve uygulandıktan sonra üzerinin toprakla kapatılması gereklidir.

Fosforlu ve gerekiyorsa potasyumlu gübre erken ilkbaharda ağaç tacının altına (izdüşüme) açılacak 15-20 cm genişlik ve 15-20 derinlikte daire şeklindeki hendeğe, verilerek üzeri toprakla doldurulur.

Meyve ağaçlarında traktörle banda gübre uygulama yöntemi

Resim 3.4. Meyve ağaçlarında traktörle banda gübre uygulama yöntemi.

Banta gübre uygulaması

Resim 3.5. Banta gübre uygulaması

Resim 3-4’de görüldüğü gibi toprak işlemenin traktörle yapılabileceği hallerde, gübreler ağaç sıralarına paralel geçen 15-20 cm derinlikte açılan hendeklere verilebilir. 1 numaralı sıralar birinci yıl, 2 numaralı sıralar ikinci yıl gübrelenir.

Yazlık bitkilerde sıra arası üst gübre uygulaması

Resim 3.6. Yazlık bitkilerde sıra arası üst gübre uygulaması

 

> > >  Sonraki Konu > > >

GÜBRELERİ YAPRAKTAN UYGULAMA YÖNTEMİ

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek İçin Tıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : fatih
Yazılış Tarihi : 7.5.2017 20:02:51
  merhaba benim sinopta meyve ağaçlarım var 18 46 gübreyi hangi ayda kullanmam lazım sonbahar mı ilkbahar mı?
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : ZAHİRILGIN
Yazılış Tarihi : 23.10.2016 11:42:32
  çekirdeksiz üzüm bağım var.toprakaltı gübre atmak istiyorum hamgi cins ve ne zaman gübre atmam gerekir.selamlar
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 30.1.2017 19:20:38 
Cevaplayan : hüseyin 
öncelikle toprak analizi yaptırınız.. 
------------------------
Yazan : fehmi atila
Yazılış Tarihi : 9.6.2016 11:21:48
  İyi günler benim bir sorum olacak.acaba kalsium nitratla 20.20.20. Gübre aynı anda damla sulamayla bağlar için kullanabilir miyim. İyi günler dilerim
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Şahabettin Can
Yazılış Tarihi : 10.3.2016 00:15:55
  15 ceviz ve her meyveden 3 er olmak üzere 50 fidanlık 3 yaşında bir bahçem var.Toprak Tahlilki sonucu aşağıga yazılı şekildedir. Sonbaharda ağaç başına yarın teneke çiftlik gübresi ağaç başına 300 gr. Dap gübresini banda uyguladım.Gübre önerisnde bulunursanız menun olurum.Saygılar.

Potasyum (K20) kg/da : 26,6994 Orta
Fosfor (P205)kg/da : 3,2145 Az
Kireç % :16,3432 Fazla
Organik madde % : 2.0335 Orta
Toplam Tuz% : 0,0131 Tuzsuz
pH : 7,89 Hafif Alkali
Saturasyon % : 55 Killi tinli :
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 5.4.2016 06:08:46 
Cevaplayan : barış 
Solucan gubresini araştırın farkı göreceksiniz .. 
Cevaplama Tarihi : 25.11.2016 00:30:22 
Cevaplayan : Belma Ekinci 
Ben de geçenlerde internetten araştırırken öğrendim. tekog marka bir sıvı organik gübre çıkmış, çok iddalı bir ürüne benziyor. firmayı aradım çok ilgilendiler. Deneme ürünü aldım bir litre ben de. Kullanır kullanmaz çiçeklerimde hemen farketti. Tavsiye ederim. 
------------------------
Yazan : mehmet ünlü
Yazılış Tarihi : 29.11.2015 16:37:17
  s.aleyküm arkadaşlar 2 yaşında chanler ceviz fidanların var ne zaman hangi güpreleri kullanmamı tavsiye edrsiniz.
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 7.1.2016 17:25:26 
Cevaplayan : yaşar turan 
mehmet bey iyi günler; ben 8 yıldan beri cevizle uğraşıyorum 1 dönüm bahçemde 2 petro,4 fernor,1 rondo çeşidi var.tecrübelerimi sana aktarıyorum. önce toprak analizi yaptırın sonuçlara göre iyi tanıdığınız zirai ilaç satan birinden aldığınız bilgiler doğrultusunda gübreleme ve sulama işlemini yapınız.
köy tv prg.çikan arda fidancilik sahibi ibrahim baykal'in veya bursa fidan sahibi seçuk orç beyin prg izleyin çok dogru bilgiler veriyor.ben çok memnunum.
sekil budamasi mutlaka yap. kolay gelsin gsm 0533 616 3552

kendi uygulamam: son baharda dap veya tavuk gübresi-mart ayinda fosfor-potasyum ve azot -çiçekler döküldükten sonra yapraktan bifer
temmuzda potasyum sulfat uyguluyorum çok memnunum.
1 yasindaki agaca 100gr
2 yasindaki agaca 200 gr
3 yasindaki agaca 300 gr
7 yasindaki bir agaca 500-700 gr
 
Cevaplama Tarihi : 19.2.2016 16:43:56 
Cevaplayan : osman 
ekini gübresiz ekme sonra çıkdıktan sonra gübre atmak iyi oluyor diyorlar bi cevap alabilirmiyim 
Cevaplama Tarihi : 27.6.2017 15:34:00 
Cevaplayan : Mürşit ATASAGUN 
Amonyum nitrat 26 33 kullan yaz aylarında 
------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için tıklayınızBu konuyla ilgili tüm soru ve yorumlar görmek için tıklayınız.Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007