Domates yetiştiriciliği
Mustafa DEMİREL
Ziraat Mühendisi

Domates

Ekiliş alanı ve üretim miktarı açısından ön sıralarda yeralan solanaceae familyasının Iyc opersicon cinsine dahil olan domatesin ana vatanı Meksika olduğu ve kültür domatesin Avrupa’ya yayıldığı bilgileri vardır. Domates iklim değişikliklerine karşı daha dayanıklı olması nedeniyle en kolay yetiştirilebilecek sebzelerden biridir.

Domatesin botanik özellikleri:

Tohumun çimlenmesi ile oluşan kökcük genç bitkinin 2-3 yapraklı devresine kadar uzunlamasına devam eder. Bu dönemde kökboğazına ykın bölgeden yan köklerin oluşumu başlar. Kazık ve yan kökler oldukça geç dallanır ve saçak kök oluşturur. Domateste şaşırtma yapılarak yan kök oluşumu teşvik edilir.

Açık alan yetiştiriciliğinde köklerin 100-150 cm derinliğe ve yanlara kuvvetli geliştiği halde sera yetiştiriciliğinde 40-100 cm derine 40-60 cm yanlara yayılmaktadır. Köklerin %72’lik kısmı toprağın 0-20 cm’lik üst kısmındadır. %22’si 20-50 cm ve %6’sı ise 50 cm’den daha derinde bulunur. Otsu yapıdaki gövde başlangıçta yuvarlak, yumuşak ve tüylüdür. Yaşlandıkça sertleşerek köşeli bir yapı kazanır. Domateste çiçekler salkım şeklinde oluşur. Çiçek salkımları basit (tek) veya çift (çatal) dallanma göstermektedir. Bazı çeşitlerde ise karışık salkım şeklinde görülmektedir.

İklim ve toprak istekleri:

Domates ılık ve sıcak iklim sebzesidir. Sıcaklık -2 ile -3 dereceye düştüğünde bitki tamamen ölür. Gereğinden fazla nem ve sıcaklık bitkide hastalıkların meydana çıkmasına, sıcak ve kuru rüzgarlar da çiçek dökülmesine neden olur. Domateslerde normal gelişmenin olabilmesi için sıcaklığın 16-19 derecede olması gereklidir. Sıcaklığın 13 derecenin altına düşmesi halinde olgunlaşmanın geciktiği ve mahsulün çok azaldığı tesbit edilmiştir. Domates çiçek tozları 10 ve daha yukarı derecelerde, en iyi olarak da 27 derece civarında istenilen şekilde çimlenerek döllenme yeteneğini ve gelişmesini sürdürmektedir.

Domatesin toprak isteği kumludan, killiye kadar her toprakta yetişebilir. Derin, geçirgen su tutma kabiliyeti iyi, humus ve besin maddelerince zengin tınlı topraklar ideal topraklardır. Kumlu tınlı topraklarda erken ürün verir. Çorağa oldukça dayanaklıdır. En uygun toprak reaksiyonu pH 6,5 civarındadır. Düşük toprak asiditesine dayanıklıdır.

Yetiştirme Tekniği:

* Çeşit seçimi:

Bölgemizde sırık domates; yer (sofralık) domates, sanayi (salçalık) domates yetiştiriciliği şeklinde yapılmaktadır. Bölgemizde yetiştiriciliği yapılan, deneme ve demonstrasyonları kurulan sırık, bodur, sanayi domates çeşitlerinden bazıları şunlardır: Sırık domates (F1); Elif 190, Gökçe 190, Diyansa, Gülle, Target, Opera, Polaris, Astona, Mog. Sofralık (yer); H 2274, 5656, Merve. Salçalık; H 2274, Chipli, Riogranda, M 1103

* Ekim nöbeti:

Kışlık sebzelerden sonra domates ekilebilir. Lahana ve baklagiller dometes için iyi bir ön bitkidir. Domatesten sonra baklagiller, havuç, salata, pancar ve hububat ekimi yapılır. Domates üst üste ekilmemelidir.

* Toprak hazırlığı:

Toprak derin sürülmelidir. Sonbaharda pullukla toprak derince sürülür. İkinci sürüm ilkbaharda tavında yine pullukla yapılır. Sonra tırmık, tapan veya diskaro çekilerek kesekler kırılır. Domates derin köklü bir bitki olduğu için kültür alanlarında geçirimisiz pulluk tabanı oluşmuş ise çizel veya dippatlatan ile toprak işlenir.

* Ekim ve dikim:

Yer domatesi için sıra arası 140-250 cm, sıra üzeri 40-50 cm olacak şekilde dikim yerleri hazırlanır. Sırık domates için sıra arası 80 cm, sıra üzeri 50-60 cm olmalıdır. Ayrıca 75x50, 100x40, 100x35 sıra aralık ve mesafelerinde de dikim yapılabilir. Fideler 5-6 yapraklı devrelerinde son don tarihi geçtikten sonra dikilip, can suyu verilir. salçalık domatesler için dikim aralık ve mesafesi 135x40 cm’ dir. Açık alanda sırık domates fide dikimi çift sıra dikim şeklinde de yapılır. Bu durumda aralık ve mesafeler 110x50x50 cm veya 100x60x50 cm olacak şekilde ayarlanır. Domates karık sulama ve damlama sulama ile yapılır. Yağmurlama sulama yapılmaz. Fide önceden hazırlanır. Masuralara tek veya çift sıra dikilir.

* Gübreleme:

Domates için dikimden evvel dekara 2-3 ton iyi yanmış çiftlik gübresi uygulaması gereklidir. Yine meyveler fındık iriliğin alınca 10-15 gün ara ile 100 litre su ile 600-800 gr potasyum nitratın yapraktan uygulanması meyve ve bitkisini olumlu yönde etkiler. Üst gübresinin; ilki meyveler ilk görüldüğünde ‘(fındık şekilndeyken) verilecek üst gübrenin yarısı, meyveye yattığında da diğer yarısı karık arasına verilir.

Kimyevi gübre uygulaması:

Taban Gübrelemesinde; dekara 40 kg. DAP, 20 potasyum sülfat gübresi kullanılmalıdır. Üst Gübrelemede; dekara 12 kg amonyum nitrat (%33), 12 kg. potasyum nitrat (%13-0-46) gübresi atılmalıdır.

* Sulama:

Domates tarımında bitkiler üzerinde ilk meyveler görülünceye kadar mümkün olduğu kadar sulamadan kaçınılır. Bu devreye kadar dikim esnasında verilen cansuyu ile yetinilir. Bunun için çapalamaya önem verilir. İhtiyaç halinde sulama yapılabilir. İlk meyveler görüldükten sonra sulama önem kazanır. Mevcut şartlara göre toprak yapısı ve seçilen çeşit özelliğine göre uygun periyodlarla yeteri kadar sulama yapılır. Nihayet hasat başladıktan sonra her hasat sonrası sulama yapılmalıdır.

* Bakım:

Fideler esas yerlerine dikilip, gelişmeye başladıktan yaklaşık iki hafta sonra birinci çapa yapılır. İki hafta sonra ikinci çapa yapılır. Boğaz doldurulur. Hastalık ve zararlılar ile mücadele bir program dahilinde sürdürülür.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek içinTıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : Oktay
Yazılış Tarihi : 19.4.2016 07:56:25
  Bizim 10 dönümlük sera var domatesin çiçekleri hep yanmış 5 dolu 5 dolundeki çiçekler hep yanmış kurup dökülüyor neden olabilir bu
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Mehmet
Yazılış Tarihi : 17.2.2016 00:22:15
  domatesde hangi hastaliklar hangi dönemlerde baş gösterir onu ayrıntılı bir şekilde yazarsanız iyi olur.
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 27.3.2016 03:27:11 
Cevaplayan : isa 
Bu cesitler tarih olali cok oluyor artik capa yapilmiyor fideler mac uzerine dikiliyor asli domateste dikim arasi 55 teklide 35cm ve daha bir suru vesaire  
------------------------
Yazan : Hüseyin GÜZELOĞLU
Yazılış Tarihi : 3.12.2015 00:52:24
  domatesimde şişirme problemi yasıyorum domatesimin çok iri şişkin içi dolgun ve kan kırmızı olmasını istiyorum lütfen bana yardımcı olabilir misiniz şimdiden teşekkür ederim.
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : reside
Yazılış Tarihi : 30.8.2015 23:05:04
  domateslerim çiceklendi fakat meyveye dönüşmeden dökülüyor ne yapmalıyım acil cevap yazarsanız memnun olurum teşekkürler

Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 18.11.2015 08:47:18 
Cevaplayan : zm 
çiçek tutturucular var onlardan kullanırsanız çiçekleriniz tutar. bi kaç gün bayıltır bitkinizi öldü zannedebilirsiniz. korkmayın 
Cevaplama Tarihi : 17.2.2016 00:24:27 
Cevaplayan : Mehmet  
Kardeş havalar cok sıcak gecdiyinde böyle olur.40 derecenin üzerinde ise. bir de kök hastalıkları ola bilir ona bir önlem al 
------------------------
Yazan : Hüseyin
Yazılış Tarihi : 26.6.2015 21:53:39
  Domatezimde irilik yapmam gerekiyo bunun icin ne kullanmaliyim
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 18.7.2015 14:41:41 
Cevaplayan : Mesut aydın 
Selam hayırlı bayramlar çift aşılı bif domates diktim seram 350 metre kare 7ci ciçek ağzında şuana kadar 3.18v3.18vemap 33lük güpre verdim meyveler irileşti yerim kumsal 2gün aralıklarla sulama yapıyorum şu andan itibaren hangi gübreleri önerirsiniz saygılar 
Cevaplama Tarihi : 18.7.2015 14:44:52 
Cevaplayan : Mesut aydın 
Hüseyin bey şişirmek icin sonu yüksek gübreleri kullanın 
Cevaplama Tarihi : 18.11.2015 08:48:22 
Cevaplayan : zm 
organikler iriltir. Normal gübreler içini doldurur ve kızartır özellikle sonu yüksek olanlar kızartıcıdır 
------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için tıklayınızBu konuyla ilgili tüm soru ve yorumları Görmek için Tıklayınız.Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007