ÇAGIN BESINI TAVUK ETINI TANIYALIM

TK

Geçen programimizda da belirttigimiz üzere tüm dünyada oldugu gibi ülkemizde de yeterli ve dengeli beslenme önemli bir konudur. Yalniz açlik duygusunu gidermek ve karin doyurmak için yemek, iyi beslenmek degildir. Karin doyurmakla normal büyüme ve gelisme saglanamayacagi gibi saglik da korunamaz. Iyi beslenme; tüm besin ögelerini, ihtiyaci karsilayacak miktarda ve kalitede düzenli, sürekli ve ekonomik olarak vücuda saglamaktir. Iyi beslenme ile YETERLI ve DENGELI beslenme es anlamda kullanilir.

Ülkemizde nicel açliktan çok nitel açlik söz konusudur. Yani yurdumuzda üretilen ürünler halkimizin karnini doyurmaya yetmektedir. Gida maddeleri üretimi bakimindan kendi kendine yeterli bir ülke sayilabilirsek de, halkimizin tamami dengeli beslenebilmek için gerekli miktarda hayvansal proteini alamamaktadir. Hayvansal protein açliginin görüldügü ülkemizde tavuk eti ve ürünlerinin tüketimi bu sorunun çözümünde önemli besin grubunu olusturabilir. Zira tavuk her bölge kosulunda yetistirilebilir, canli agirlik artis hizi yüksektir, jenerasyon süresi kisa ve birim et verimi çok ekonomik olan bir hayvandir. Programimiz içerisinde tavuk etini daha yakindan tanimaya çalisacagiz.

TAVUK ETININ öZELLIKLERI NELERDIR?

Tavuk eti yüksek derecede biyolojik degere sahiptir. Kolay sindirilebilir özellikte olan tavuk etleri, yüksek kalitedeki protein elzem aminoasitlerini, elzem yag asitlerini diger etlerle ayni oranlarda içerir. Tavuk eti ayni zamanda B grubu vitaminlerinin ve demirinde iyi bir kaynagidir. Enerji degerinin düsük olmasi, liflerinin kisaligindan dolayi kolay çignenebilir ve kolay sindirilebilir olmasi nedeni ile tavuk etleri çocuk ve yaslilarin beslenmeleri dahil tüm yas gruplari için birçok özel diyette yer alabilecek özelliktedir.

TAVUK ETI TÜKETIMININ ÜLKEMIZDE DURUMU NASILDIR ?

Bu gerçege ragmen Türk toplumunun tavuk eti tüketim aliskanligi çok sinirlidir. Olmasi gerekenin çok altindadir. Toplumumuzda et denilince ilk akla gelen koyun ve sigir etidir. Bugün için 40.000 ton civarinda olan tavuk eti üretimimiz dünyadaki tavuk eti üretimine paralel olarak bir gelisme trendi göstermektedir. Bizim gibi gelismekte olan ve geri kalmis ülkelerde, gelismis olan ülkelere kiyasla kisi basina düsen tavuk eti tüketimi yaklasik 3-5 defa daha düsüktür. Tavuk eti tüketimindeki azligin ana nedenini ise piyasaya arzinin çagdas bilimin ve teknolojinin kurallarina uygun olarak yapilmayisi ve tavuk etlerini monoton gida olmaktan çikaran ve Türkiye'de henüz taninmayan degisik ürünlere islenmeyisinde aramak gerekir.

TAVUK ÜRÜNLERININ TÜKETIMI NEDEN DÜSÜKTÜR?

Tavugun baslica ürünleri bilindigi gibi tavuk eti ve yumurtadir. Ülkemizde kisi basina yillik yumurta tüketimi 110-120 adet, tavuk eti tüketimimiz ise 6-7 kg dolayinda olup, çok düsük düzeydedir. Yumurta ve tavuk eti gibi önemli hayvansal protein kaynagi olan gidalar ülkemizde yeterince, kaliteli bol ve ucuz olarak üretilmekte, fakat maalesef halkimiz çagin besini olan bu degerli gidalari tüketim aliskanliklarindaki yetersizlikler nedeniyle yeterince tüketmemektedir. Ihtiyaç duydugumuz yüksek beyin gücünün saglanmasi açisindan çagin besinleri olan yumurta ve tavuk etinin bolca tüketilmesi tek çikar yol olarak görülmelidir. Iç tüketimin artirilmasi için tavuk ürünlerinin cazip hale getirilmesi ve halkimizin damak zevkine uygun yeni ürünlerin üretilmesi gerekir.

Kanatli etleri özellikle de tavuk eti dünyada beslenmede önemli yeri olan et gruplari içerisinde en çok kabul görenlerden birisidir ve proteinin en önemli kaynagidir.

PROTEIN NEDIR? TAVUK ETI PROTEIN BAKIMINDAN ZENGIN MIDIR?

Nedir bu protein? Protein, hücre yapisinin temel organik maddesidir. Proteinsiz yasam olmaz. Protein hücre yapimi ve çalismasi için kullanilir. Iste bu yüzden protein; büyüme, gelisme, saglikli yasama ve zeka gelisimi gibi insan hayatiyla ilgili her türlü olayda rol oynar. Proteinler besinlerden alinir. Beslenmemizde bu denli önemli olan proteinler amino asit adini verdigimiz yapi taslarindan olusur. Vücutta proteinleri olusturan aminoasitlerin bir kismi digerinden olusabilir. Bazi aminoasitler ise bu sekilde yapilamazlar yada yeterli miktar ve hizda olusamaz. Iste vücutta yapilamayan besinsel proteinlerle alinmasi zorunlu aminoasitlere "elzem aminoasit" denir. Dengeli beslenme için elzem aminoasitlerinin tümünün gereksinmeyi karsilayacak miktarda ve düzenli olarak alinmasi zorunludur. Gidanin türüne göre içerdigi protein miktari, proteinin çesidi ve bundan vücudun yararlanma derecesi degisir. Iste tavuk eti elzem amino asitlerin tümünü içeren yüksek kaliteli proteine sahiptir ve kolay sindirilebilir özelliktedir.

TAVUK ETINDE YAGLAR VE TAVUK ETININ INSAN SAGLIGINA ETKISI

Tavuk etlerinin enerji içerigi de diger etlere kiyasla düsük olur. Bu durum tavuk etine önemli diyabetik özellik saglar. Tavuk etinin protein içerigi yönünden ise sigir ve koyun etlerinden farksiz oldugu (Broiler etinde % 18.6, sigir etinde % 18.7, koyun etinde % 17), yag içeriginin ise diger etlerden düsük oldugu da (Broiler eti % 15,06, sigir eti % 18.2, koyun eti % 21.0) bilinmektedir. Beslenmemizde yaglar enerjimizin önemli bir kaynagini olusturur. Yaglar doymus ve doymamis olarak ikiye ayrilir ve her iki türün de kandaki kolesterol seviyesi üzerine degisik etkileri vardir. Tavuk, balik gibi beyaz etlerin içerdikleri yaglar disindaki hayvansal yaglarin çogu doymustur ve kolesterol düzeyini artirir. Günümüzde ölüm nedenlerinin basinda gelen koroner kalp hastaliklarindan korunmanin en önemli yolu doymus yag asitlerince zengin yaglarin tüketiminden kaçinmaktir. Iste tavuk eti içerdigi

TAVUK ETINDE YAGLAR VE TAVUK ETININ INSAN SAGLIGINA ETKISI

Tavuk etlerinin enerji içerigi de diger etlere kiyasla düsük olur. Bu durum tavuk etine önemli diyabetik özellik saglar. Tavuk etinin protein içerigi yönünden ise sigir ve koyun etlerinden farksiz oldugu (Broiler etinde % 18.6, sigir etinde % 18.7, koyun etinde % 17), yag içeriginin ise diger etlerden düsük oldugu da (Broiler eti % 15,06, sigir eti % 18.2, koyun eti % 21.0) bilinmektedir. Beslenmemizde yaglar enerjimizin önemli bir kaynagini olusturur. Yaglar doymus ve doymamis olarak ikiye ayrilir ve her iki türün de kandaki kolesterol seviyesi üzerine degisik etkileri vardir. Tavuk, balik gibi beyaz etlerin içerdikleri yaglar disindaki hayvansal yaglarin çogu doymustur ve kolesterol düzeyini artirir. Günümüzde ölüm nedenlerinin basinda gelen koroner kalp hastaliklarindan korunmanin en önemli yolu doymus yag asitlerince zengin yaglarin tüketiminden kaçinmaktir. Iste tavuk eti içerdigi doymamis yag asitlerince zengin yaglarla koroner kalp hastaliklarinin olusumunda risk grubunu olusturan kirmizi etlerden farkli önemli bir özellik gösterir. Ayrica tavuk eti, yagdan kisitli diyetle beslenmek zorunda olanlar içinde elverisli bir gidadir. Zira tavuk etinde yag deride toplanmistir. Kolayca ayrilabilir.

TAVUGUN FARKLI BöLGELERININ ETLERININ öZELLIKLERI

Taze tavuk etleri ya tüm karkas olarak yada parça olarak satisa arz edilirler. parça tavuk karkaslarinin diseksiyonu için ise Türk Standartlari but, gögüs, kanat ve boyun olmak üzere dört parça sartini getirmistir. Elde olunan bu parçalarin her birinde besin ögeleri homojen olarak dagilmamistir (Çizelge 1). Protein daha çok gögüs etinde, yag da boyunda yogunlasmistir. Gögüs eti en düsük yag (% 9.25) ve kolesterol (64 mg/100 g) içerigine sahip olan parçadir. Ete oranla tavuk derisi daha fazla yag, kolesterol ve doymamis yag asitlerini içerir.

Çizelge 1. Çig tavuk etinin yaklasik besin ögeleri içerikleri ve kalori degerleri

Tavuk (taze) Porsiyon (g) Porsiyon Besin Degeri

Broiler 230 - 49,6 5,8 255

Taslik 75 0,5 17,3 2,8 100

Yürek 30 - 6,2 1,7 40

Karaciger 75 1,8 16,8 3,2 105

Kara et (But eti) 230 - 47,8 18,9 375

Beyaz et (Gögüs eti) 230 - 50,2 17 365

Protein ve yag içerikleri açisindan önemli avantaja sahip olan tavuk etleri özellikle demir, fosfor ve B grubu vitaminlerinin de iyi kaynagidirlar. Protein ve yagda oldugu gibi vitamin ve mineraller de tüm karkasta homojen olarak dagilmamistir. Tavuk but eti gögüs etine göre daha fazla B2 vitamini (Riboflavin) ve B1 vitamini (Tiamin), daha az PP (niasin) vitamini içerir. Tavuk but etinde, gögüs etine kiyasla demir, çinko ve sodyum içerikleri de daha fazladir.

TAVUK ETININ DIGER ETLERE GöRE BESLENME DEGERI NASILDIR?

Tavugun farkli bölge etleri besin ögeleri içerigi açisindan farkli olsa da, total besin degeri kirmizi etlerden (sigir koyun vs.) düsük degildir. Az yagli yüksek proteinli ve çesitli vitamin ve mineral maddelerce zengin tavuk eti üretim maliyetinin düsüklügü nedeniyle tüketiciye daha düsük fiyatla sunulabilmektedir. Beslenme degerinin yüksekligi yaninda kirmizi etlere kiyasla daha düsük fiyatla tüketime sunulmasi tavuk etini cazip kilan diger önemli özellik olup, beslenmemizde bunu göz ardi etmemeliyiz.

Tavuk eti tüketerek, daha az ödeyerek daha iyi beslenme sansini yakalayabiliriz.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek içinTıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Henüz yorum eklenmemiştir. Yorum Eklemek için Tıklayınız
Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007