Beyaz kas hastalığı
İsmail ERGİN
Veteriner Hekim

Beyaz Kas Hastalığı

Tanımı:

Selenyum ve E vitamini eksikliğinin neden olduğu çizgili kaslarda doku yıkımı ile karakterize; kuzu, oğlak ve buzağıların önemli bir hastalığıdır.

Sebepleri:

* Hastalık selenyumdan fakir meralarda beslenen koyunların yavrularında görülür.

* Rasyonda E vitamini noksanlığı da hastalığın oluşumunda etkendir.

* Sülfatlar yönünden zengin olan arazilerde selenyumun bitkilerce alınımında aksaklıklar şekillenmesi sonucu da selenyum yetersizliği meydana getirir.

Belirtileri:

* Beyaz kas hastalığı bazen yeni doğan kuzularda, genellikle doğumdan sonraki 3-8 haftalık dönemde görülmektedir.

* Hafif şekillerde yürüyüş tutuk, bel kambur, adımlar kısa ve diktir. Yürürken arka ayaklar üstüne çökebilir. Hareket halindeyken solunum güçleşir.

* Hastalığın biraz ilerlemiş durumunda, hayvanlar ön ayaklarına dayanarak vücudun ön kısmını kaldırır. Fakat arka ayaklarına dayanarak vücudun arka kısmını kaldıramaz. Daha ileriki dönemde hasta hiç yerinden kalkamaz.

* Buzağılarda ve oğlaklarda da belirtiler kuzularınkine benzer.

* Bazı kuzu ve oğlaklar doğuştan hasta olurlar. Bu kuzular ayağa kalkıp analarını ememezler. Doğuştan hasta kuzular doğumdan sonraki bir kaç saat içinde kalp yetmezliği ve solunum güçlüğünden ölürler.

* Beyaz kas hastalığı şekillenmiş kuzu ve oğlaklar merada kolay hareket edemedikleri ve emmedi güçlük çektikleri için hızla zayıflarlar ve gelişmeleri geri kalır.

Otopsi Bulguları:

ölen veya kesilen hayvanların; bel, sağrı, arka bacak, diyafram ve kalp kasında çizgiler şeklinde veya lekeler tarzında bal mumunu andıran görünüşte yıkıma uğramış bölgeler tipiktir.

Tedavi:

Solunum güçlüğü ve kalp yetmezliği tehlikesi ile hasta kuzu ve oğlakların fazla hareket ettirilmemesine dikkat edilmeli,

Hasta hayvanlara selenyum ve E vitamini içeren ilaçlar verilir.

Korunma:

Selenyum noksanlığının görüldüğü bölgelerde koyun karma yemlerine selenyum tuzu ilave edilmeli, gebeliğin ikinci yarısında (doğum sezonunun başlamasına 40 kaladan itibaren) gebe koyunlara 2 haftada bir selenyum ve E vitamini içeren ilaçlar verilmelidir.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek İçin Tıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : Kadirozdemir
Yazılış Tarihi : 13.1.2019 01:04:30
  Koyunlar dogumun sonhaftalarinda düşük yapiyorlar ikiz orani yuksekler daha cok atiyorlar
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Ramazan gün
Yazılış Tarihi : 11.1.2019 15:51:56
  Henuz 1 haftalık olan kuzum son iki gündür halsiz ve bitkin nefes alışı hızlı ve sancı çekiyor gibi ses çıkarıyor yeltifi vuruldu b vitamini vuruldu annesinden süt sağıp içiriyorum fakat hala ölü gibi yatıyor vücudunda hiç hareket yok ne yapmalıyım ne kullanmalıyım?
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Mesut aldım
Yazılış Tarihi : 13.12.2018 21:00:26
  Bugün bir koyun ikiz doğdu kuzunun biri sağlıklı diğeri ise kasılıyor kalbi çok hızlı atıyor ne yapmalıyım
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Mutlu ozturk
Yazılış Tarihi : 22.10.2018 10:49:35
  Beyaz kas hastaligina beyaz toz halinde olan suyla karistirilarak kullanilan insan antibiyotik i sabah aksam tok karnina kullandim Allah a cok sukur ileri seviyede olan hazta kuzum iylesti
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 4.12.2018 19:15:19 
Cevaplayan : Turgay taşkın 
Merhaba verdiğiniz antibiotiğin ismini ve ölçüsünü yazarmısınız benim kuzum da beyaz kas hastalığı var selenyum takviyeleri yapıldı ama henüz iyileşmedi şimdideden teşekkür ederim
Cevaplama Tarihi : 5.12.2018 16:16:03 
Cevaplayan : Abdulkadir evin 
Selamun aleykum dogumda duşük yapan koyunum felc gecirdi şimdi arka sol ayagi tutmuyor yürudugu zaman saga descriptor napa bilirim tesekurler

------------------------
Yazan : Mehpare başaran
Yazılış Tarihi : 28.7.2018 11:31:33
  Selamun aleyküm benim oğlağımın arka ayakları hiç tutmuyor sizce ne ne yapmalıyım hangi ilaçları öneriyorsunuz
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 23.10.2018 13:54:16 
Cevaplayan : Mutlu ozturk 
Etkili insan antibiyotik surubu sabah aksam bir kapak verdim benimkiler duzeldi ( etkili agri kesicide ezilip suya karistirip sabah aksam verebilirsiniz) ben gecen sene denedim basraligin son evresinde arka ayaklar surukleyerek gezerken 4. Gunde normale dondu
------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için tıklayınızBu konuyla ilgili tüm soru ve yorumlar görmek için tıklayınız.Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007