Besinlerin muhafazasi
Aygül Erdogmus
Ev Eko. Tek.

Beslenmemiz için gerekli gida maddelerini satin alirken emegimizin karsiligi olan parayi ödüyoruz. Para ödeyerek satin aldigimiz veya kendi ürettigimiz besin maddelerini nasil muhafaza edelim, bu konuya deginelim.

Pirinç, bulgur, kuru fasulye, nohut gibi besinlerin önce tas, toprak, çöp gibi yabanci maddelerini ayiklayalim. Sonra bez torbalara doldurup, bu torbalari evinizin serin ve kuru bir yerine koyunuz. Eger fazlaca almissaniz ara sira günese çikarip havalandirin. Aldiginizda biraz yas ise önce günese serip iyice kurutun çünkü taneler ve saklanilan ortam ne kadar kuru olursa bozulma ihtimali o kadar azalir.

Patates aydinlik bir yerde bekletilirse yesillenir, çok nemli ve sicak yerlerde çimlenir. Böyle patateslerde solanin denen zehirli madde olusmustur, tüketilmesi sakincalidir.

Patatesleri orta nemli, karanlik, hava akimi olan bir yerde saklamaniz en uygunudur.

Kuru soganinizi nemli ve sicak yer bozar, serin, nemi az, kuru bir yerde muhafaza etmeliyiz.

Ceviz, findik, fistik gibi yagli besinler çabuk küflenip acirlar. Bunu önlemek için önce iyice kurutmaliyiz. Sonra kuru ve serin yerde saklamaliyiz.

Taze sebzelerin üzerindeki çamur, toprak, toz yikanmali naylon torbalar içinde (Torbayi bir kaç yerden delmek sartiyla bu delikten sebzelerin fazla nemden çürümesini önler) muhafaza edilirse yaklasik 5 gün dayanirlar.

Etlerinizi günlük tüketeceginiz parçalara ayirip yagli kagida sararak buzluga koyun tüketeceginiz parçayi bir gün evvel buzluktan alarak alt gözlere koyarak çözdürünüz.

Pastörize sütlerinizi kisin 2, yazin 1 gün dolapta saklayabilirsiniz. Dolaptan çikardiginiz sütünüzü ilitmak için soba, ates yani ve kalorifer üstüne koymayin, sicak su içinde 1-2 dakika tutmak kafidir.

Ekmekler naylon torba içerisinde uzun müddet saklanirsa da küflenir. Buzdolabinin buzlugunda saklayip yemeden 1 saat önce dolaptan çikarmak lazimdir.

Yaglar sicak ve aydinlik yerlerde acirlar. Buzdolabi yaglar için en iyi muhafaza yeridir.

Yumurtalar kirli ise katiyen yikayip buzdolabina koymayin kullanacaginiz zaman yikayin.

Çayi gazyagi, sabun gibi maddelerin yaninda saklamayin. Cam kavanozlarda saklamak en iyisi.

Besinlerimizi satin alirken nelere dikkat edelim:

- Alisverise çikmadan önce mutlaka bir liste hazirlayalim.

- Satin aldigimiz ambalajli besinlerin son kullanma tarihlerine dikkat edelim.

- Alisveris için tüketim kooperatiflerini tercih edelim.

- Un, bulgur, makarna, salça, yag, seker aylik olarak, peynir, yumurta, et, sebze, meyve haftalik olarak,ekmek ve süt günlük olarak alinmalidir.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek içinTıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Henüz yorum eklenmemiştir. Yorum Eklemek için Tıklayınız
Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007