Bag salkim güvesi
S. Aynur YASLI
Ziraat Yük. Müh.

Tanimi ve zarari: Bag salkim güvesi; üst kanatlari gri zemin üzerine gri-mavi, kahverengi, kizilimsi- sari ve zeytin yesili renklerde mozaik desenli küçük bir kelebektir. Yumurtalari 0,7 mm uzunlugunda ve 0,5 mm genisliginde mercimek seklindedir. Ilk birakilan yumurtalar soluk sari ve yesilimsi olup, daha sonra rengi açilir. Gün isiginda sedef gibi piriltilidir. Yumurtadan yeni çikan larva 1 mm. boyundadir. Olgun larva 9-10 mm. uzunluguna ulasir ve rengi sarimsi yesildir. Bas kapsülü bal rengindedir. Rahatsiz edildiginde salgiladigi bir iplikle kendini yere sarkitir. Larva omca kabuklari altinda veya çatlaklarda ördügü beyaz bir kokon içinde pupa olur. Pupa kahverenginde olup, 5-7 mm. boyundadir. Bag salkim güvesi yilda genellikle üç döl vermektedir.

Salkim güvesi kisi omca kabuklari altinda ve diger korunmus yerlerde pupa halinde geçirir. Ilkbaharda uygun orantili nem ve sicaklikta kelebekler görülür. Kelebekler gündüzleri omcanin iç kisminda hareketsiz dururlar, aksamüstü günes battiktan sonra uçusmaya baslarlar.  Bir disi kelebek 60-70 adet yumurta birakabilir.

Yumurtadan çikan salkim güvesi larvalari döllere göre tomurcuk, çiçek, koruk ve olgun daneleri yemek suretiyle zararli olmaktadirlar. Tomurcuk ve çiçek döneminde; larvalar tomurcuk ve çiçekler içerisinde beslenirler ve bu sirada salgiladiklari beyaz ipliklerle tomurcuk ve çiçekleri birbirine baglayarak çilkimleri kümeler haline getirirler. Zarar görmüs tomurcuk ve çiçekler dökülür ve bu nedenlerle zarar derecesine göre seyrek daneli salkimlar meydana gelir.

Koruk ve olgun danede zarari ise; larva bu dönemlerde birden çok dane içerisinde beslendiginden daha fazla zararli olmaktadir. Beslenme sirasinda olgun danelerden akan sekerli su çürüklük yapan mantarlarin gelismesine neden oldugundan zarar gözle kolaylikla görülmektedir. Böylece bag salkim güvesi ürünü hem kalite, hem de miktar yönünden etkilemektedir. Ayrica zarar görmüs üzümlerden yapilan saraplarin kalitesi düser. Yas üzüm ihracatinda da, ambalajlamada da sorun yaratir.

Mücedelesi:

1) Kültürel önlemler: Salkim güvesi larvalarinin faaliyeti için (isi ve orantili nem bakimindan) daha çok omcanin iç ve alt kisimlari uygundur. Bu nedenle omcayi askiya almak, aralamayi ve uç almayi omcanin iç kismini havadar tutacak sekilde yapmak, bagi otlu birakmamak, kis temizligine önem vermek zararlinin yogunlugunu azaltmak bakimindan yararlidir.

2- Kimyasal mücadele: Kelebek uçuslarina göre ilaçlama zamani; 1. döl için azami uçustan 5-6 gün sonra, II. ve III, döller için azami uçustan hemen sonraki günlerde bagcilarin ilaçlama yapmalari gerekir (Kelebek uçuslari ancak cinsel çekici tuzaklar ile tesbit edilebilir). Ilaçlamalar fenolojiye dayali olarak yapilacak ise; I. döl için tomurcuk döneminde, II. döl için koruklarin saçma büyüklügüne eristigi dönemde, III. döl için olum dönemi baslangicinda yapilmalidir.

Kullanilacak ilaçlar ve dozlari söyle(100 litre suya);

Etkili madde adi Ticari adi
Bacillus thuringiensis (16000IU/mg) + Pekmez. Dipel WP, Thuricide HP, Biobit WP (100 gr).
Bacillus thuringiensis (16000IU/mg) Dipel WP, Thuricide HP, Biobit WP. (150 gr).
Tebufonozide 240 g/l Mimic 2 F EC (40 ml).
Flu fenoxuron 50 g/l. Cascade 50 D.C (100 ml).
Phosalone 350 g/l. Korlon 35 E.C,

 

Zolone Liquid E.C,

 

Izolan 35 EC (200 ml).
Phosalone %30. Korlon 30 W.P, Zolone PM W.P (250 gr).
Trichlorfon g/l. Dipterex EM 50 E.C, Trikofon 50 EM E.C, Trifon 50 LC E.C, Tarex 60 LC E.C (250 ml).
Quinalphos 250 g/l. Ekalux E.C, Crab E.C (125 ml).

Ilaçlamalar; tozlayici ve pülverizatörler kullanilarak günün erken ve rüzgarsiz saatlerinde özellikle salkimlara isabet edecek sekilde yapilmalidir.

 

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek içinTıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : sebahattin abbasoglu
Yazılış Tarihi : 13.4.2012
  ben bodrumda yazlik evi ve kucuk bir bahcem var 3 adet asmam var iki senedir ilaclama yapmama ragmen salkim guvesinden kurtulamadim 10 martta bordo bulacını vurdum surgunler 15 .20 cm surgunler oldu topas vurdu 7 nısanda salkim guvesi ilaci ne ve ne zamam vurmam lazim saygilarimla
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 7.6.2014 11:56:26 
Cevaplayan : fuat coşer 
Arkadaş asmalara gözünle değil emekle bakacaksın benim tavsiyem durusban-4 veya megeban-4 yada redsunny kullanacaksın bu işler okey atmaya benzeme selamlar 
------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için tıklayınızBu konuyla ilgili tüm soru ve yorumları Görmek için Tıklayınız.Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007