BUZAGILARIN BAKIMI VE BESLENMESI

Buzagilar

Dogumdan iki ay önceden baslamak üzere dogacak buzaginin anasina mutlaka buzagi septisemi asisi iki hafta ara ile iki defa yapilmalidir. Ayrica buzagi dogduktan sonra koruyucu olarak buzagiya Buzagi Septisemi Serumu tatbik edilmelidir.

Yeni dogan buzagilarin göbek kordonu 4-5 cm kalacak sekilde kesilmeli ve tentürdiyot ile dezenfekte edilmelidir.

Agiz sütü mutlak suretle buzagiya içirilmeli kendimiz tüketerek buzagimizi agiz sütünden mahrum etmemeliyiz. Çünkü agiz sütünün buzagiya saglayacagi fayda parayla ölçülemez orandadir.

Buzaginin agiz sütünü mutlaka içmesi saglanmalidir. Bunun için meme ilik su ile yikanir, sonra buzagi emzirilir. Sayet hayvan emmiyorsa temiz bir kovaya süt sagilarak biberona doldurulmali ve sicak su dolu kovada isitilarak hayvanin süt içmesi saglanmalidir.

Buzagilarin bakim ve beslenmesi

Dogumdan sonra ilk 2-3 saat içerisinde buzagiya mutlaka agiz sütü verilmeli, ilk 2 – 3 gün sabah aksam bir litre içmek suretiyle buzaginin karni doyurulmalidir. Daha sonra alistirarak vücut agirliginin % 10’u kadar süt sabah aksam bölünerek içirilmelidir.

Buzagilarin bakim ve beslenmesi

Normal sütle karisilastirildiginda kuru madde olarak iki kat, A vitamini olarak da 10 kat daha zengindir. Ayrica protein yönünden de zengindir.

Agiz sütünün yumusatici ve bagirsak hareketlerini uyarici ektileri vardir. Bu da buzaginin bagirsaklarinda biriken artik maddelerin atilmasi için mutlaka gereklidir.

Sayet dogan buzaginin anasinda hastalik vs. varsa agiz sütü buzagiya verilmez, onun yerine ayni günlerde dogum yapan ineklerden sagilan agiz sütü veya hazir agiz sütü alinarak verilmelidir. Agiz sütü üç günden sonra normal süte dönüsür. Bu süre de buzaginin sindirim sistemi de normale döner.

Eger buzagimiz saglikli ise kurulandiktan hemen sonra buzagi bölmelerine alinmalidir. Buzagi bölmeye alinmadin önce bölme ilaçli su ile iyice yikanmali, kuruduktan sonra tabana bir miktar sönmemis kireç serpilmeli ve onun üzerine de temiz altlik olarak hububat sapi serilmelidir. Serilen saplar 2-3 günde bir degistirilmelidir.

Buzagilarin günes almasi saglanmalidir.

Buzagilara pratikte uygulanan besleme programlarindan bir tanesi asagida verilmistir.

BUZAGI BESLEME PROGRAMI

( 0 – 8 Haftalik Dönem )

HAFTA

LAR

AGIZ SÜTÜ

NORMAL SÜT

BUZAGI BAS YEMI

KURU OT

SU

1

23-567-8

4-6 lt

----

-

4-6 lt4-5 lt2 lt-

-Serbest

“““

-

---Serbest

-

Serbest“““

Buzagi bölmelerine alinan buzagilarin tahminen canli agirligi 1/10’u kadar süt ikiye bölünerek sabah ve aksam olmak üzere verilmelidir. Sütün isisi 37 derece olmali. özellikle 30 derecenin altina düsürülmemelidir. Ayrica buzaginin önüne buzagi yemi (%18 protein 2750 ME). Kuru yonca veya çayir otu bulundurulmalidir. Buzagilar 15 gün olduktan sonra gruplara alinarak toplu olarak beslemeye baslanmalidir.

Buzagi üçüncü ayini dolduruncaya kadar %18 proteinli buzagi baslangiç yemi verilmeye devam edilir. Üçüncü aydan sonra buzagi büyütme yemine geçilmelidir.Kaba yem olarak da kuru yonca veya kuru çayir otu serbest olarak verilir.

Buzagi 45 günlük olduktan sonra verilen sütün miktari kademeli olarak düsürülür, 60 nci günden itibaren tamamen sütten kesilir. Bu süre istege bagli olarak 80 güne kadar çikarilabilir.

Buzagilara ikinci haftadan itibaren temiz ve normal su verilmeye baslanmalidir. Sütten kesilen buzagilara yiyebildikleri kadar iyi kaliteli yonca, çayir otu ve (%18 proteinli 2750 ME) kesif yem vererek beslemeye devam edilmelidir. Buzagilar 3 aydan itibaren meradan yararlanabilirler. Meraya çikarilan hayvanlara iç ve dis parazit mücadelesi yapilmalidir.

Buzagilar altinci aylik oluncaya kadar silaj verilmemeli, alti aylik olduklarinda erkek ve disiler ayrilir. Ayrica disi buzagilara 4-8 ay içerisinde, tercihen altinci ayinda Brusella Abortus S.19 asisi yapilmalidir. Yine 4 ayini dolduran bütün hayvanlara sap, yanikara, sarbon gibi bulasici hastaliklara karsi asilanmalidir.

Buzagilarin bakim ve beslenmesi

Buzagiya boynuz köreltme yapilacak ise 3-4 haftalik olduklarinda boynuz yerleri bu is için imal edilmis elektrikli aletlerle daglanarak köreltme uygulanmalidir. Bu uygulama daha sonraki yillarda hayvanlarin sevk ve idaresinde bir çok kolaylik saglamaktadir.

Bir süt isletmesinde süt verimimiz yeterince yüksek ve maliyetlerimiz oldukça düsük olsa dahi süt sadece isletme maliyetlerini karsilamaya yetecektir. Isletmenin kari ise yilda bir hayvan basina buzagi almak ve bu buzagiyi saglikli bir sekilde büyütmekten geçmektedir.

Bu sayede isletme kar edecek bu kar ise isletmenin büyümesine yansiyacaktir.

KÂRLILIK AÇISINDAN YILDA INEK BASINA SAGLIKLI BIR BUZAGI YETISTIRMEK GEREKIR

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek içinTıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Henüz yorum eklenmemiştir. Yorum Eklemek için Tıklayınız
Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007