BAKLAGİL VİRÜS HASTALIKLARI

Baklagillerin en önemli virüs hastalıkları Fasulye Adi Mozaik Virüsü, Fasulye Sarı Mozaik Virüsü ve Bezelye Mozaik Virüsüdür. Bu virüsler hemen hemen bütün baklagil bitkilerinde hastalık yaparlar.

Belirtileri: Bu virüslerin oluşturduğu hastalıkların ilk belirtileri yapraklar üzerinde sarı-yeşilimsi mozaik desenleridir. Bu ilk belirtilerden sonra bitkinin tümünde mozaik, damar açılmaları, yaprakta şekil bozukluğu, küçülme, rozetleşme ve bodurluk görülür. Şiddetli enfeksiyonlarda nekroz ve nihayetinde bitkilerde ölüm görülür. Baklagillerin tane tutumu da azalır.

Fasulye sarı mozaik virüsünün oluşturduğu mozaik belirtiler ve deformasyonlar. Fasulye sarı mozaik virüsünün oluşturduğu mozaik belirtiler ve deformasyonlar.

Resim 63. Fasulye sarı mozaik virüsünün oluşturduğu mozaik belirtiler ve deformasyonlar.

Fasulye adi mozaik virüsünün oluşturduğu mozaik belirtiler ve deformasyonlar. Fasulye adi mozaik virüsünün oluşturduğu mozaik belirtiler ve deformasyonlar.

Resim 64. Fasulye adi mozaik virüsünün oluşturduğu mozaik belirtiler ve deformasyonlar.

Bulaşması

Bu virüslerin en önemli bulaşma kaynakları tohum ve yaprak bitleri iledir. Bu virüsler aynı zamanda mekanik olarak da bulaşırlar. Fasulye adi mozaik virüsü polen ile de taşınır.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek İçin Tıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Henüz yorum eklenmemiştir. Yorum Eklemek için Tıklayınız.
Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007