BAGCILIKTA HASAT VE AMBALAJLAMA

Bu dersimize kadar bagi nasil tesis edecegimizi, asilamayi, uygulayacagimiz terbiye seklini nasil olusturacagimizi ve budamayi ne sekil yapacagimizi gördük. Simdi de bag yetistiricileri için en önemli konu olan hasat isine geldik. Çünkü hasat sizler için bütün yil sarf ettiginiz emegin ve masrafin karsiliginin alinmasi zamani demektir.

Üzümler olgunluklarini omca üzerinde tamamlamalarindan sonra hasat edilmelidir. Zira hasattan sonra olgunlasma devam etmez. Hasadin da belli bazi kurallara uygun olarak yapilmasi gerekmektedir.

6.1. Sofralik Üzümlerde Hasat Zamaninin Tespiti

Hasat zamani tanenin rengi, tane kabugu kalinligi, tane sapinin rengi ve salkim iskeletine baglantisi, salkim iskeletinin rengi, tane etinin sertlik, yumusaklik, gevreklik ve liflilik durumu ile çekirdekten ayrilip ayrilmama hali ve üzümün sirasinda bulunan kuru madde ve asit miktari ile bunlarin birbirine orani (buna olgunluk indisi denir), ile üzümün lezzet durumu göz önünde bulundurularak saptanmaktadir.

Üzümün sirasinda % kuru madde refraktometre denilen aletle, asit miktari da titrasyon yoluyla tartarik asit cinsinden kolayca saptanabilmektedir. Refraktometre ile kuru madde, salkimin orta kismindaki taneleri sikarak çikan meyve suyunu, refraktometre prizmasina damlatmak ve okuma yapmak suretiyle tespit edilir.

Herhangi bir bölgede ya da bir çesitte, birkaç yil dogru bir sekilde olgunluk indisi tespiti yapildiktan sonra, her yil tayine gerek kalmadan bu oran için gerekli kuru madde miktarina ulasildiginda üzümün olgunlastigina karar verilerek hasada baslanabilir. Bunun tayin imkani yoksa, üzümün görüntüsü, çeside has bir renk kazanmasi ve tanenin tadilmasi suretiyle hasada karar verilebilmektedir.

6.2. Sofralik Üzümlerin Hasat ve Ambalajlanmasi

Genellikle taze olarak tüketilen sofralik üzümlerin hasadi güney illerimizde Haziran ayinda erkenci tabir edilen üzüm çesitleriyle baslar. Ekim ayi sonuna kadar orta mevsim daha sonra ise son turfanda üzüm çesitleri ile devam eder.

Sofralik üzümler kurutmalik ya da saraplik üzümler gibi bir defada degil, birkaç defada (ortalama bir hafta araliklarla) hasat edilirler. Sofralik üzümlerin pazarda yüksek fiyatla satilabilmeleri için görünüslerinin aliciyi çekmesi ve yemeklik özelliklerinin iyi olmasi gerekmektedir. Bunu saglamak için de hasat sirasinda uyulmasi gereken kurallar bulunmaktadir.

Hasadina karar verilen üzümler çekme, serpet, çaki ve sivri uçlu makaslar kullanarak kesilirler. Toplayici, tanenin pusunu silmemek için salkimi avuç içine almamali sapindan tutarak kesmelidir. Sivri uçlu makas yardimiyla çürük ve yesil tane gibi istenmeyen kisimlar temizlendikten sonra toplama kabina sap kismi yukariya gelecek sekilde konmalidir. Hasat; üründe su kaybini ve dolayisiyla agirlik kaybini önlemek için günün serin saatlerinde yapilmali, kasalar mümkün oldugunca gölgede tutulmalidir.

Sofralik üzümlerin ambalajlanmasi

Sekil 34. Sofralik üzümlerin ambalajlanmasi

Hasadi yapilan üzümlerin bozulmadan pazara nakledilmesi gerekmektedir. Bu is için özel kaplar kullanilmaktadir. Bu kaplara ambalaj kabi, yapilan isleme de ambalajlama denir. Üzüm ambalajlamada tahta, oluklu mukavva vb. malzemeden yapilmis ambalaj kaplari kullanilmaktadir. Tahta kasalarin kasa tabani ve kenarlari kagitla kaplanmalidir. Kasa doldurulduktan sonra üzeri kagit ya da naylon örtü ile kaplanir. Kasanin köse tahtalarindan ip geçirilerek sabitlenir.

Ambalaj isi çok önemlidir. Zira iyi ambalaj yapilmis üzüm yari yariya satilmis demektir. Bunun için ambalaj kaplari gösterisli, hafif olmali ve ucuza mal edilmelidir. Ayrica ambalaj edilen üzüm, kabin her yerinde ayni kalitede olmalidir.

6.3. Saraplik-Siralik Üzümlerin Hasadi

Ülkemizde saraplik üzümlerin alimi Tekel ve özel sarap isletmeleri tarafindan yapilmaktadir. Saraplik üzümler 10.5-12.5 bome dereceleri arasinda, kanyaklik üzümler 9 bome derecesinde hasat edilir. Sarap isletmeleri çesitler ve yöreler itibariyle kampanya dönemleri tespit ederek bagcilara standart ölçülerde plastik kasalar dagitmaktadir.

Saraplik üzümlerin hasadinda uygun olgunlugun yaninda sira randimani önemli olmaktadir. Bu nedenle hasat esnasinda üzümler taneleri dökülmeden ve ezilmeden toplanmalidir. Hasat edilen üzümlerin uzak mesafelerden dökme olarak tasinmasi sarap kalitesini olumsuz etkilemektedir.

Hasat edilen üzümler plastik kasalara konularak alim yerlerine götürülmekte, buralarda preslenerek saraba islenmektedir.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek içinTıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Henüz yorum eklenmemiştir. Yorum Eklemek için Tıklayınız
Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007