BAGCILIKTA ANAÇ SEÇIMI IÇIN TOPRAK ÖRNEGI NASIL ALINIR

Amerikan Asma Anaci Seçimi Için Toprak Örneginin Alinmasi 

Amerikan Asma Anaci Seçimi Için Toprak Örneginin Alinmasi

 Asmanin ömrü çok fazla oldugundan bag tesisinde yanlis anaç kullanilmamasi için bag tesis edilecek araziyi yeterince ve dogru temsil edecek sekilde toprak örneklerini alarak ve analiz sonucuna göre anaç kullanmamiz gerekir.

 Toprak Örnegi Nasil Alinmali

 Arazi hazirlanip tesviye edildikten sonra topragin renk, yapi, verim, egim gibi farklilik gösteren kisimlarindan ayri ayri örnekler alinmalidir.  Ayni özelliklerdeki arazimizin sinirlarina fazla yaklasmadan, ayni dogrultu ve yönde olmamak sartiyla, 5 dekari için 5, sonraki her 5 dekar için 1 adet hesabiyla yeterince çukur açmamiz gerekir. Örnegin ayni özellikte bag kurmak istedigimiz 10 dekar arazimiz olsun.  Bir bel veya kürek ve toprak örneklerini koymak için 3 adet torba alinarak araziye gidilir.  Örnek alinacak yerler sekil 1’de gösterildigi gibi isaretlenir.

  Ayni özellikte 10 dekar araziden örnek alinmasi

 Sekil 1. Ayni özellikte 10 dekar araziden örnek alinmasi

 Getirdigimiz kova ve torbalar üzerine 0-30,30-60 ve 60-90 cm. de- rinlikleri yazilir. Isaretlenen yerlerde sekil 2’de görüldügü gibi bel veya kürekle çu- kurlar açilir.

Örneklerin alinma derinlikleri ve biçimleri 

Sekil 2:Örneklerin alinma derinlikleri ve biçimleri

 Isaretlenen 6 çukurun bir bel derinligindeki 0 - 30 cm ½ kg lik top- raklari 0 -30 cm yazili kova içine,6 çukurun, iki bel derinligindeki 30 - 60 cm ½ kg lik topraklari 30 - 60 cm yazili kova içine konulur. Ayni sekilde 6 çukurun üç bel derinligindeki 60 - 90 cm ½ kg lik topraklari 60 - 90 cm yazili kova içine konur. Alinan bu karma örneklerden 0 - 30 cm, olanlarin temiz bir zemin üzerine dökülüp iyice karistirilir ve bu karisimdan 1 kg kadari alinarak üzerine derinligi yazilmis torbaya konur. Ayni islemler 30 - 60 ve 60 – 90 cm. derinlikleri içinde ayri ayri yapilir. Neticede torba üzerlerine derinlikleri yazili yaklasik 1’er kg agirliginda 0-30, 30-60 ve 60-90 cm derinliklerinden alinan bu toprak örnekleri arazimizi temsil eder niteliktedir.

 Örnek alindiktan sonra kursun kalemle asagidaki sorularin cevaplarinin yazilarak torba içerisine konulmasi gerekir.

 Arazi Sahibinin Adi Soyadi :

Adresi :

Arazinin bulundugu yer : (mevkii, ilçesi, ili)

Kurulacak bagin alani (dekar) :

Toprak derinligi (cm) :

Sulaniyorsa nereden :

Daha önce bag var ise anacin cinsi :

Bagin yasi ve ne zaman söküldügü :

Yetistirmek istediginiz üzüm çesidi :

Gerektiginde yeterince sulanabilir mi?

Yerel olarak topraginiza verilen isim : (kumsal, taban, kirtaban, kir)

Taban suyu durumu :

(yazin kuyu veya tulumba suyu derinligi)

 Örnekler en kisa sürede toprak tahlili yapan laboratuara arazi sahibi tarafindan ulastirilmalidir. Toprak örnekleri analiz sonuçlari ve verilen bilgiler göz önünde bulundurularak size en uygun Amerikan Asma Anaçlari önerilecektir.

 Önerilen saglikli, ismine dogru ve kaliteli Amerikan Asma Anaçlari ve asili köklü ve tüplü asma fidanlarinin nereden temin edilecegi konusunda Il Müdürlügümüz sizlere yardimci olacaktir.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek içinTıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Henüz yorum eklenmemiştir. Yorum Eklemek için Tıklayınız
Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007