Ayva ve Cevizin vücudumuza faydalari
Semra TÜRKMEN
Ev Ekonomisti

Sonbahar ve kis aylarinda rahatça bulup, bol bol yiyebilecegimiz ayva ve ceviz, hem vitamin açisindan çok zengin olan, hem de birçok rahatsizligimiza derman olan gida maddeleridir.

C vitamini yönünden çok zengin bir meyve olan ayva, sindirim sistemi için de çok faydalidir. Iste bu faydalarindan bazilari:

Ishali keser, dizanteri hastaliginin tedavisinde kullanilir. Mide ve bagirsaklari kuvvetlendirir, ince bagirsak iltihabini giderir. Surubu ile gargara yapilirsa bogaz iltihaplarini geçirir, kani temizler. Karacigerin çalismasini düzenler. Merhemi deri hastaliklarina, yanmalara ve göz iltihaplarina karsi kullanilir. Gögsü yumusatarak öksürügü keser, verem hastaliginin tedavisinde kullanilir. Kadinlarda görülen akintiyi keser. Çarpintiyi önler. Basur memelerinin iltihabini kurutur. Kan kusmayi ve agizdan su gelmesini engeller. Ayvanin çig yenmesi pek tavsiye edilmez. Reçel veya kompostosu tercih edilmelidir. Çekirdegi bogazdaki agrilari, gicik ve kizarikliklari giderir.

Ceviz de birçok rahatsizliklara ilaç gibi sifa olmaktadir. Çogu kisinin severek yedigi ve özellikle tatlilarda çok kullandigi ceviz, birçok rahatsizliga iyi gelen bir besin maddesidir. Bu faydalarindan bazilari sunlardir:

Idrar söktürür. Bagirsaktaki agrilari geçirme özelligine sahiptir. Mideyi kuvvetlendirir. Her türlü zehirlenmeye karsi panzehir olmasi için incir ve sedef otu ile birlikte yenmesi yeterlidir. Kanamayi keser. Gögüs ve nefes borusunda meydana gelen agrilari giderir. Hazmi kolaylastirir. öksürügü keser. Saç kiran hastaligini geçirir. Yakisi kuduz isirmalarinda yararlidir. Disleri parlatir. Bogaz ve bademcik iltihaplarini geçirir. Kabuklarinin kaynamis suyu sivilceleri iyilestirir. Basur hastaligi için sifadir. Saç ve elleri boyamada kullanilir. Göz iltihaplarini giderir. Derinin yanmasini önler. Mideyi kuvvetlendirir.

Felçliler için çok yararlidir. Cigeri kuvvetlendirir. Karinda suyun toplanmasina mani olur. Ishali kestigi gibi kabizligi da giderir.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek içinTıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Henüz yorum eklenmemiştir. Yorum Eklemek için Tıklayınız
Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007