Arilarda ilkbahar bakimi ve beslenmesi
Ramazan ÖZKILIÇ
Aricilik Teknikeri

aricilik

Arilarin kisin beslenmesi için yetecek kadar bal birakilir. Bahara böylece çikmalari temin edilir. Ilkbaharda hava sicakligi 14-15 dereceyi bulunca rüzgarsiz saatlerde kovandan disari çikarlar. Ilk uçuslarinda arilar ishale yakalanmamislarsa kalin bagirsaklarinda depo ettikleri diskilarini disari atarlar. Bu mart ve nisan aylaridir. Kovani açmadan ön deliginden 2-3 nefes duman verilir, açtiktan sonra üstten yine birkaç defa duman verilir. Açilan kovanin dip tahtasi temizlenip incelenir.

Kisin ölen isçi arilarin arasinda ana arinin olup olmadigina bakilir.

Çok sayida isçi ari ölüsü varsa hastaliktan süphe edilir.

Her çerçevenin altinda siralar halinde mum kirintilari varsa arilar aç kalmistir.

Seker parçalari varsa bal rutubetsizlikten sekerlenmistir.

Dip tahtasi üzerinde çiçek tozu varsa;

Çiçek tozu döküntüsü siralar halinde ise, petek kirintilari da göz önüne alinarak kovanin güvelendigine,

Çiçek tozu döküntüleri karisiksa ari ailesi aç kalmistir.

Ana arinin yumurtlayip yeni yavru yetistirmesi için bos göz kalmamis demektir.

Dip tahtasi üzerinde güve belirtileri veya güveli petek kirintilari varsa kovan güvelenmistir.

Dip tahtasi üzerinde siyah lekeler varsa kovan güvelenmistir.

Bu incelemelerden sonra kovan dip tahtasi el demiri ile iyice kazinir. Bu kazintilar yakilir veya topraga gömülür. Sonra sodali sabunlu su ile silinip kurulanir. Hatta alevden geçirilir. Ilkbaharda birinci muayeneden sonra surupla beslemeye haziriz. Ikinci muayene sicakligin on bes derece oldugu zaman yine yapilir.muayeneye ilk çerçeveden baslanarak sola dogru devam edilir. Icabinda bos çerçevenin biri çikartilir. Hem rahat çalisilir hem de ana ari rahatsiz edilmez. Çerçeveler teker teker ele alinarak ana ari, isçi ari, petek, besin ve hastalik durumu incelenir. Ana ari genç ise 2-3 çerçevenin yavrulu olmasi gerekir. Yavru az ise birkaç gün yemlemeden sonra yumurtlamaya baslar. Yine olmuyorsa yeni ana verilir. Balli çerçeve az ise diger kovanlardan takviye edilir. Isçi ari az ise bölme tahtasi ile kovan daraltilir. Isi ve rutubet saglanir. Yavrulu çerçevelerin ortada, bos çerçevelerin kenarda olmasina dikkat edilir. Ari ailesini çogaltmak için ana arinin erken yumurtlamaya baslamasi temin edilir. Arilarin yavrularini gerektigi sekilde besleyebilmesi için kovan içi sicakliginin 30 derece olmasi gerekir.

Ilkbahar Muayenesinde öksüz Olan Kovanlarin Analandirilmasi :

Böyle kovanlarda petekler üzerinde bir günlük yumurtanin durumu kontrol edilir. Yalanci ana ari yumurtasi var mi yok mu bakilir. Kovan henüz yalanci ana seçmemis ise dogrudan ana ariyi kafesle veririz.

Ilkbahar Beslenmesi :

Bu Beslemenin amaci; yiyecek sikintisi çeken kolonilere besin takviyesi yapmak, yiyeceklere katilarak verilen bazi ilaçlarin arilara verilmesi veya ana arinin yumurtlamasini tesvik ederek kuluçka aktivitesini erkenden baslatmak ve hizlandirmak suretiyle kolonilerin nektar akimina güçlü kadrolarla girmelerini saglamaktir. Ilkbahar beslemesindeki genel esaslar sunlardir:

Bir zorunluluk varsa ek besleme yapilmalidir. Arilarin dogal iki besini polen ve nektardir. Esas olan arilarin bu dogal besini bulabilecekleri ortami saglamaktir. Bunda yetersiz kalinmasi durumunda ek besleme yapilmalidir.

Hazirlanan besinler aksam saatlerinde kolonilere verilmeli, besleme yapilan kovanlarda uçus delikleri daraltilmalidir. Saga sola surup, kek gibi besin artiklari dökülmemelidir. Yani arilarin yagmacilik yapmalarini tesvik edecek yanlisliklardan kaçinilmalidir.

Kolonilere bir defada çok fazla yem vermek yerine azar azar sik araliklarla yem verilmelidir.

özellikle erken ilkbaharda yapilacak yemlemelerde kovanlar uzun süre açik tutulmamali, yavrular üsütülmemelidir.

Yogun bir yemleme yaparak zayif kovanlari güçlendirmeye ugrasmak yerine bunlari birlestirip güçlü koloniler olusturulmalidir.

Hastalikli kolonilerden alinan yemlerle ( bal,polen,kek,surup) saglikli kolonilere yemleme yapilmamalidir.

Ilkbahar beslemesinde yemleme programi nektar akimindan 6-8 hafta önce baslatilmali ve nektar akiminda yemlemeye son verilmelidir.

Balla Besleme : Besleme yapilacak kolonilere bir önceki sezondan kalan ballar veya ilkbaharda bali fazla olan kolonilerden alinan balli çerçeveler verilir.

Kekle Besleme : Dogal kosullarda bir koloninin besini bal ve polendir ancak bunun stoku azaldiginda bu dönemde enerji ihtiyaci bal,seker veya seker surubu ile karsilanir, protein ihtiyaci ise polenli veya polen yerine geçecek vitaminlerle desteklenmelidir. Çok çesitli oranlarda ari keki yapilabilir. Ari kekleri bal, pudra sekeri, polen, yagsiz süt ve bazi ilaçlarla hazirlanabilir. Amaç taze ve dogal polenin besin degerine yakin besleyici degeri olan bir yiyecek hazirlanmalidir. Hazirlanacak kekler için asagidaki örnekler kullanilabilir:

3 kg. çiçek bali+1 kg. yagsiz süt+6 kg. pudra sekeri+1 paket vitamin

9 kg.pudra sekeri+1,5 kg.çiçek bali+1 litre su+1 paket vitamin

Kekin yapimi için kuru maddeler birbirleriyle karistirilir sonra sivilar yavasça dökülür, sürekli karistirilarak hamur haline getirilir. Kekler kati olmalidir.

Surupla Besleme : Ilkbaharda ari ailelerinde yeterli miktarda bal bulunsun veya bulunmasin surupla besleme yapmak sarttir. Bu ana arinin yumurtlamasini tesvik ederek kuluska aktivitesini artirmak ve havalarin bozuk oldugu günlerde arilarin su ve enerji ihtiyacini karsilamak için gereklidir. Yumurtlamayi tesvik etmek için seker+su birebir oraninda olmalidir. Hazirlanacak surubun suyu bir kapta kaynatilir sonra sogutulur seker suda tamamen çözülünceye kadar karistirilir, surup asla ateste kaynatilmamalidir. Katilacak ilaçlar surup ariya verileceginde ilave edilmelidir. Suruplar çesitli sekil ve hacimlerde yapilmis yemlik tabir edilen kaplarda verilmelidir.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek içinTıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : gökhan
Yazılış Tarihi : 2.5.2017 15:46:51
  arılarda kek ve şurup verme ne zamana hangi aya kadardır?
bir kovanda yalancı ana arı seçilmişse ne yapmam gerekiyor?
arıları kacar cita bölersem daha verimli olur?
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : hatic
Yazılış Tarihi : 26.7.2016 20:16:41
  arıların şurup verirken en uygun zaman hangi vakittir serin de mi sıcakta mı verilir?
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 11.1.2017 10:18:43 
Cevaplayan : Tahir BİNGÖL 
15-16 derecede şurubu verebilirsiniz. Sıcaklar artıkça ana işçi arıların hızlanması ve Ana arının yavru atımı için Mart Nisan aylarında bu uygulamayı Haftada bir kovan durumuna göre yapmanızda büyük yararlar olacaktır.  
------------------------
Yazan : Doğan
Yazılış Tarihi : 1.4.2016 14:33:19
  Geçen yıl Haziran ayında 50 kovan arı aldım. Şimdiye kadar hiç şeker vermedim. Arıların bulunduğu yerde 5 ay kış sürer ve izole bölgedir. Fakat şimdi beslemem gerekir. Elimde bir miktar bal var. Şeker yerine balla şurup yapsam olur mu? Olursa bal-su oranı ne olmalıdır? Şimdiden teşekkürler.
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : ayhan
Yazılış Tarihi : 12.11.2015 22:09:50
  1 kovan karakovanım var 20 çıtanın 4-5 tanesi ballı ben bunları kışın arı yesin diye ellemedim baharda bunları almam gerekirmi? syg
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 17.1.2016 03:05:49 
Cevaplayan : ali yiğitoğlu 
ilkbahardada arılara kovan içinde yiyecek ihtiyacı olduğundan kalması uygun olacaktır. yada mevcut balı alıp yerine şeker şurubu veya kek verebilirsiniz. 
------------------------
Yazan : muhammet
Yazılış Tarihi : 13.10.2015 19:26:34
  slm ana arı öldü 50 60 arı kaldı kovanda bu arıları başka kovana koysam olurmu
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 23.4.2016 23:18:46 
Cevaplayan : hasan 
50 60 arımı kaldı? ya bitmiş o iş dök önüne girsinler öbür kovana 
------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için tıklayınızBu konuyla ilgili tüm soru ve yorumları Görmek için Tıklayınız.Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007