AYVA YETISTIRICLIGI

Ayva  ülkemizde  en  yogun  olarak  Marmara  Bölgesinde yetistirilmektedir. Son istatistiklere göre ülkemizde yaklasik olarak 3 milyon ayva agaci ve 79 bin ton ayva üretimi vardir.

IKLIM  ISTEKLERI

Ayva için en iyi iklim iliman deniz iklimidir. Bununla beraber deniz ikliminden uzak yerlerde mesela Iç Anadolu'da da mevcuttur. Ancak bu gibi yerlerde ayvanin yetismesi, uygun yöneylere ve vadi içlerine bagli kalmaktadir. Genellikle serin yerlerde meyve kalitesi düser. Soguklara elma ve armuttan daha az dayaniklidir. Kis soguklama ihtiyaci da elma ve armuttan azdir. Bununla beraber özellikle Iç Anadolu’da ilkbahar donlarindan zarar görmez. Çünkü çiçeklenme özelligi dolayisiyla geç çiçek açar. Ayvada önce bir göz sürer sonra bu sürgünün ucunda çiçek açar. Sürgün gelisimi de hava sicakligina bagli oldugundan çiçekler geç açar ve donlardan kurtulur. Çok rüzgârli yerlerde ayva bahçesi kurulmasi tavsiye edilmez.

TOPRAK  ISTEKLERI

Ayva en iyi olarak kumlu, tinli orta derecede nemli topraklarda yetisir. Çok agir ve kireçli olmamak kaydiyla hemen her toprakta yetisebilir. özellikle toprakta kireç miktari çok fazla olmamalidir.

ANAÇLAR

Çelikle köklenmeleri kolay oldugundan ayvada pratik olarak çögür anaci kullanilmamaktadir. Her ne kadar ayva çesitlerinin çogu dogrudan odun çeligi ile çogaltilabilirse de "Angers" tipi klon anaçlari ayva yetistiriciliginde yaygin olarak kullanilmaktadir.

ÇESITLER

Ayva çesitlerinin büyük bir kismi kendine verimli olduklarindan tek çesitten kapama bahçe kurulabilir. Ayvada çesit sayisi elma ve armutlardaki  kadar fazla  degildir.  Halen  üretimi  yapilan  çesitler sunlardir:

ESME: Limon ayvasi diye de bilinmektedir.Halen en yaygin sekilde yetistirilen çesidimizdir. Meyveleri yuvarlak, sap tarafina dogru uzunca, kabuk limon sarisi renktedir. Meyve eti sarimtirak gevrek, bol sulu ve mayhostur. Eylül sonlarinda toplanir. Agaçlari orta kuvvette büyür, önce diktir, agaçlar yaslandikça dallar sarkmaya baslar. Bütün bölgeler için tavsiye edilir.

Esme Ayvasi

Sekil 7. Esme ayvasi.

EKMEK: Bu çesidin ayni ad altinda taninan birçok tipi mevcut olmakla birlikte asil ekmek ayvasinin meyvesi iri, gösterisli, sap tarafi dar, karin kismi genistir. Kabuk sari renkte, üzeri hafif havli, kalindir. Meyve eti gevrek, sulu ve mayhostur. Kocaeli yöresinde Eylül sonunda toplanir. Agaçlari orta kuvvette büyür. Bütün bölgeler için tavsiye edilir.

SEKERGEVREK: Meyve iri, düzgün sekilli, karin tarafi siskin, sap ve çiçek çukuruna dogru hafif d~arcadir. Kabuk ince, havli, parlak sari ince ve gevrektir. Meyve eti sulu, hafif mayhos olup, bogucu degildir. Ekimin ilk haftasinda toplanir. Bütün bölgeler için tavsiye edilir.

ALTIN: Meyvesi çok iri, sap tarafinda çok belirgin boyun kismi mevcut karin kismi siskindir. Kabuk koyu sari renkli olup üzerinde 2-3 cm çapinda bir veya iki pas bulunur. Meyve eti altin sarisi renkte, az suludur. Bogucu degildir. Agaçlari orta kuvvette büyür. Marmara Bölgesine tavsiye edilir.

Altin Ayva

Sekil 8. Altin ayva.

TEKKES: Meyve iri, gösterisli, kabuk ince, havli, parlak sari, kalinca, gevrek, meyve eti sulu, tatli olup, bogucu degildir. Meyveler eylül sonunda olgunlasir.

Tekkes ayvasi

Sekil 9. Tekkes ayvasi.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek içinTıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : Muharrem. Boyun
Yazılış Tarihi : 13.10.2013 22:25:22
  Merhaba. Benim. İç. Anadolu. Bölgesinde. Aksaray'da. 50. Dekar. Sulu. Tarlam. Vardır. Ben. Bu. Araziyi. Ayva. Dikmek. İstiyorum. Ben. Ürünlerimi. Kime. Satabilirim. Bana bu. Konuda. Yol. Göstermenizi. Rica. Ediyorum. Saygılar.
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 18.6.2014 22:44:52 
Cevaplayan : mvm 
tavsiye etmem .bakımı çok zor. ateş yanıklığı hastalığı baş belesı 
------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için tıklayınızBu konuyla ilgili tüm soru ve yorumları Görmek için Tıklayınız.Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007