AVOKADO YETISTIRICILIGI

Avakado

Avokado, genellikle yayvan fakat bazen belirgin sekilde dikine gelisme gösteren, her dem yesil 6-20 m. yükseklikte bir agaçtir.

Avokado meyvesi, yag içerigi, kg basina kalori ve protein bakimindan bir çok meyve türüne göre üstünlük gösterir. Kalori degeri muzun 3 kati, biftegin 1-1.5 katidir. Yapisinda %1-2 protein %10-17 yag, %1.5-2.0 toplam seker ve %80 su bulunur. Yag orani yüksek olmasina ragmen daha çok doymamis yag asitleri içerdigi için hazim olmasi kolaydir ve kandaki kolesterol seviyesini düsürücü bir etkiye sahiptir. Ayrica içeriginde 11 degisik vitamin (A, B, C ve E gibi) ve 14 degisik mineral madde (demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko gibi) bulunmaktadir. Dogal olarak yetistigi yerlerde yerli halkin önemli bir besin kaynagini olusturmakta ve “fakirin tereyagi” olarak isimlendirilmektedir.

Avokado yapragi, oval, mizragimsi, yumurtamsi veya yuvarlagimsi veya bunlarin karisimi sekillerdedir.

Küçük, yesil-sarimtirak çiçekler salkim uçlarinda olusur. Her çiçekte birbirine benzer yapida 3’er adet taç ve çanak yaprak, 1 adet disi organ ile 2 sirali olarak dizilmis, 9 tanesi fonksiyonel 3 tanesi kisir toplam 12 adet erkek organ bulunur. Iç siradaki erkek organlarin dip kisminda birer çift nektar (bal özü) kesesi bulunur. Tam açilmis bir avokado çiçegi 1 cm genisliginde 6-7 mm uzunlugundadir.

Avokado meyveleri degisik sekil, renk ve büyüklüktedir. Meyve iriligi 200-600 gram arasinda degisir. Meyveler yuvarlak, oval veya armut seklinde olabilir. Kabuk rengi hafif sarimtirak yesilden koyu yesile, kahverengi kestane renginden, erguvani siyaha kadar degisir. Kabuk yüzeyi düz veya pürüzlü olabilir. Meyve eti açik sari - krem renginde olup kabuga dogru yesilimsidir. Meyve eti yüksek oranda yag içerir. Her meyvede tek bir çekirdek bulunur.

DÖLLENME BIYOLOJISI

Avokadonun döllenme biyolojisi diger birçok meyve türüne göre oldukça farklidir. Avokado çiçekleri hem disi, hem erkek organa sahip olmasina ragmen bu organlar ayni anda islev yapmazlar. Çiçekler iki eseyli bir açilma düzeni gösterir. Her çiçek ilk açildiginda disi safhadadir. Bu safhada disi organ baska çiçeklerden gelen çiçek tozlarini kabul eder, erkek organlar çiçek tozu saçmazlar. Bu safhaya “Disi Safha” denir. Daha sonra çiçek kapanir, gece kapali kalir, ertesi gün ayni çiçek tekrar açilir. Bu açilista ise erkek organlar çiçek tozu saçarken disi organ artik kabul edici degildir. Disicik tepesi kararmis ve kurumaya baslamis olabilir. Bu safhaya da “Erkek Safha” denir. Avokado çiçeginin bu durumu bilimsel olarak “Senkronoiz Dikogami” olarak adlandirilir. Yani erkek ve disi organlarin olgunlasmasi farkli zamanda ama günün hep ayni saatlerinde olur.

Avokado çesitleri çiçek tipi bakimindan A ve B tipi olarak 2 grupta siniflandirilir.

A tipi çesitlerde çiçek ilk günün sabahi disi, ertesi gün ögleden sonra erkek safhadadir. B tipi çesitlerinde ise çiçek birinci gün ögleden sonra disi, ertesi sabah erkek safhadadir.

Avokado çiçeginin bu iki eseyli açilma düzeninden dolayi iyi bir meyve tutumu ve yüksek verim alabilmek için A ve B tipi çesitler birlikte dikilmelidir.

ÇOGALTMA YÖNTEMI

Avokadolar degisik yöntemlerle çogaltilabilir. En çok kullanilan ticari üretim yöntemi asi ile çogaltmadir.

Ülkemizde avokadolarin asi ile çogaltilmasinda anaç olarak soguga, kirecin neden oldugu kloroza ve bazi hastaliklara daha dayanikli olduklari için Meksika soyu çögürleri tercih edilir.

Tohumlar, kuvvetli çögür meydana getiren, hastaliktan temiz ve soguga dayanikliligi bilinen bir çesidin agaçlarindan alinir. Tohum, meyveden çikarildiktan sonra hemen ekilmelidir. Ekilmeden önce tohum kabuklarinin çikarilarak alt ve üst kismindan ince bir tabakanin kesilmesi, tohumlarin sicak su ile muamele edilmesi bazi hastaliklari önler ve çimlenmeyi çabuklastirir.

Ayrica tohumlarin tohum kasalarina 3-4 hafta süreyle katlanmasi da bir örnek çögür çikisi saglar.

Tohumlari kum veya talas içinde 4,5-7°C de birkaç ay saklamak mümkünse de taze tohum kullanilmasi daha iyidir.

Tohumun sivri ucu toprak yüzeyinin hemen altina, genis olan dip kismi asagiya gelecek sekilde her torbaya bir tohum ekilir. Tohumun ekildigi ortam 3:1:1 oraninda torf: kum: perlit karisimidir. Ekim yapilan ortamin pH’sinin 6.5-7.0 arasinda olmasi gerekir. Daha yüksek pH derecelerinde bazi besin maddelerinin alimi güçlesecegi için iyi bir fidan gelisimi saglanamaz.

Avokado fidan yetistiriciligi mevcut imkanlara göre ya dogrudan yari gölge ortamda ya da baslangiçta serada daha sonra yari gölge ortaminda yapilabilir. Yari gölge ortamda 2-2.5 yilda fidan yetisirken, baslangiçta serada daha sonra yari gölge ortamda yetistiricilikte bu süre yari yariya kisalir.

Ekilen tohumlar yetistirildigi ortama bagli olarak 1 ila 6 ayda çimlenirler. Gelismekte olan çögürlere 5-6 yaprak olduklarinda gübrelenmelidir. Çögür gelisimi süresince görülen hastalik ve zararlilara karsi da gerekli mücadele yapilmalidir.

Serada yetistirilen çögürler tohum ekiminden 5-6 ay sonra asilanacak duruma gelirler. Çögürlerin tepeleri toprak seviyesinin 12-15 cm. üzerinden kesilerek yarma asi veya dilcikli Ingiliz asi ile asilanir. Asi kalemleri, çögürle ayni kalinlikta, üzerinde 3-4 göz bulunan sürgünlerdir. Asilamadan sonra, asi yeri plastik asi bagi ile baglanir ve asi kaleminin üstüne asi macunu sürülür.

Asilamadan 2-3 hafta sonra, tutan asilarin yaprak saplari düser ve sürme belirtileri görülür. Bu devrede anaçtan süren filizler temizlenmelidir. Kalemden süren sürgünler 10-15 cm’ye eristiklerinde en iyi gelisme gösteren sürgün birakilir digerleri kalemin dibinden kesilir. Daha sonra kalan sürgün bir herege baglanarak fidanin dik olarak ve tek gövde halinde büyümesi saglanir. Asi baglari asilamadan 8-10 hafta sonra alinmalidir.

Gelismekte olan fidanlara 3 hafta arayla Azot-Fosfor-Potasyum’lu gübreleme yapilmalidir. Demir noksanligi gösteren fidanlara demir selat ilave edilerek noksanligin giderilmesi saglanir. Bu devrede görülecek hastalik ve zararlilara karsi gerekli mücadele yapilir.

Büyüme süresince fidanlar 7-10 gün arayla sulanir. Kuru ve sicak rüzgarlarin estigi yaz günlerinde, sulama araligi daha da kisaltilabilir.

Bu sekilde yetistirilen fidanlar tohum ekiminden itibaren 1 yil sonra bahçeye dikilebilecek duruma gelirler.

Yari gölge ortamda fidan yetistiriciliginde ise, sonbaharda ekilen tohumlar 1 yil sonra asilama kalinligina erisirler.

BAHÇE TESISI

Avokadolarin istedigi iklim ve toprak sartlari göz önünde bulundurularak yer seçimi yapilmalidir. Avokado bahçesi kurulacak yer dogal olarak rüzgarlardan korunmuyorsa rüzgar kiran tesisi mutlaka gereklidir.

Ayrica bahçe yerinin toprak yapisi da incelenerek bünye durumu, yüzeyde 1.5-2 m derinlige kadar geçirgen olmayan, killi ve sert tabakalarinin bulunup bulunmadigi ve taban suyu seviyesi saptanmalidir. Taban suyu 1.5-2 m’den yüksek yerlerde kapali ve açik drenaj yapilarak, taban suyu seviyesi düsürülmelidir.

Arazini, egim durumu ve uygulanacak sulama sistemlerine göre toprak hazirligi yapilir.

Egim durumuyla ilgili olarak gerekli tesviye ve teraslama islemleri dikimden önce tamamlanmis olmalidir.

Avokado agaci gevrek yapisindan dolayi rüzgara oldukça hassastir. Kuvvetli rüzgarlar da, büyük dal kirilmalari meydana gelir. Bu nedenle rüzgara açik alanlarda yetistiricilikte rüzgar kiran tesisi gereklidir. Rüzgar kiranlar bahçe kurulmadan mümkün oldugunca önce tesis edilmelidir.

ÇESIT SEÇIMI

Soguklara dayaniklilik bakimindan avokado çesitleri arasinda farklilik bulundugundan çesit seçiminde bahçe kurulacak yerin iklim özellikleri göz önünde bulundurulmalidir. Ayrica çesitlerin birbirini tozlama durumu, hasat mevsimi, tasimaya uygunlugu ve ticari olarak degerleri dikkate alinir.

DIKIM ARALIGI

Avokadolara verilecek dikim araligi çeside, toprak yapisina, kültürel uygulamalara ve fidanin kalitesine göre degisir. Bununla birlikte 7x7 m., 6x6 m veya daha az dikim araligi verilebilir. Daha fazla verim almak amaciyla sik dikim yapildiginda agaçlar budamayla kontrol altinda tutulmalidir.

Dikimden önce arazinin düzgün ve uzun kenarindan, en az verilecek aralik ve mesafenin yarisi kadar uzakliktan, ana hat çekilir. Sonra ana hatta dik ikinci bir hat çekilir ve bu hatlar üzerinde belirlenen dikim araliklari isaretlenir. Daha sonra hazirlanan dikim tahtasi ile, diger dikim yerleri isaretlenip yine dikim tahtasi ile üçlemeleri yapilir.

Dikim çukurlari topragin bünye ve derinligine göre en az 60 cm derinlikte açilir. Üst toprak yanmis ahir gübresi ile karistirilip çukura doldurulur. Eger imkan varsa dikim yerlerinin isaretlenmesi ve dikim çukurlarinin açilma islemleri dikimden önceki sonbaharda yapilmalidir.

DIKIM ZAMANI

Avokado fidanlari genellikle ilkbahar döneminde dikilir. Soguk tehlikesinin kalktigi Mart ayi içerisinde veya Nisan ayi ortalarinda dikim yapilmalidir. Don tehlikesi olmayan yerlerde sonbahar dikimi de yapilabilir.

Avakoda fidanlari genellikle polietilen torbada yetistirilir. Dikim sirasinda torba kesilip alinir, kivrilmis kökler varsa makasla temizlenir, fidan topragi dagitilmadan çukura oturtulur. Kökle taci dengeleyen dikim budamasi mutlaka yapilmalidir. Dikim seviyesi, fidanin alt toprak seviyesi, arazi seviyesinin 3-5 cm üzerinde olacak sekilde ayarlanir. Derin dikimden kaçinilmalidir. Dikimden sonra fidanlara can suyu verilir ve herekleme yapilir.

BAKIM ISLERI

Avokado fidanlari yari gölge ortamda yetistirildiklerinden dikimden sonra fidanlarin günes yakmalarina karsi korunmasi gerekir. Ilk yillar fidanin çevresinin çita, kargi, hurma dali, gölgelik bezi vs. materyallerle gölgelenmesi, fidanlari yazin günes yakmasina, kisin da düsük sicakliklara ve kiragiya karsi koruyacaktir. Fidanin etrafina eger bir gölgelik yapilamiyorsa, hiç degilse gövdenin su geçirmez kagit vs. gibi materyalle sarilmasi da günes yaniklarina karsi fidani korunmada yeterli olacaktir.

Genç avokado agaçlarinin çevresindeki gelismeyi engelleyen yabanci otlarin sik sik temizlenmesi gerekir. Her bir iki sulamadan sonra çikan yabanci otlar çapa ile temizlenir.

Verime yatmis bahçelerde açik ve örtülü toprak islemesi uygundur. Yaz aylarinda bahçe islenerek temiz tutulur. Kis aylarinda ise baklagiller gibi örtü bitkileri bulundurulabilir.

Avokado bahçelerinde turunçgillerde oldugu gibi derin toprak islenmesinden kaçinilmalidir. Yaz aylarinda her 2 sulamadan sonra toprak tava geldiginde goble disk, diskaro, rotovatör ve kaz ayagi gibi aletlerle yabanci otlar topraga karistirilir. Ayrica ot öldürücü ilaçlarin kullanimi toprak islemeyle ortaya çikan kök yaralanmalarini azaltma bakimindan tercih edilebilir.

GÜBRELEME

Avokado fidanlari, dikimden sonra ilk gelismeye basladiklari andan itibaren gübrelenmeye baslanmalidir. Avokado yetistiriciliginde en yaygin kullanilan gübreler azotlu gübrelerdir.

Genç agaçlarda azotlu gübreleme her yil artan miktarlarda ve dikkatli yapilmalidir. Gübreler genç agaçlarin gövdesine temas ettirilmemeli, gövdeden 20-50 cm uzakliktaki taç izdüsümüne verilmelidir. Her gübre uygulamasini az ve kontrollü bir sulama izlemelidir.

Verime yatmis agaçlarda azot ihtiyaci en çok çiçeklenme ve meyve tutumu sirasindadir. Azotlu gübrenin tamami Subat ayi içerisinde yagislarla birlikte verilebildigi gibi 2-3 defada Subat-Mayis-Haziran döneminde de verilebilir.

Fosforlu ve potasli gübreler ilk yillarda çok gerekli degildir. 4. yildan itibaren bu gübreler triple süper fosfat ve potasyum sülfat olarak agaç taç izdüsümüne çepeçevre açilacak 10-15 cm derinligindeki banda verilip kapatilabildigi gibi, yine taç izdüsümü içinde açilacak 4-6 adet ocaga da verilebilir. Uygulama zamani Ekim-Kasim aylaridir. Subat-Mart aylarinda topragin tavli oldugu dönemlerde de taban gübrelemesi yapilabilir.Ayrica topragin fiziksel ve kimyasal yapisini iyilestirmek için her 3-4 yilda bir dekara 2-3 ton civarinda ahir gübresi uygulanmalidir.

Agaçlara verilecek gübre miktarinin belirlenmesinde en iyi yol yaprak ve toprak analizine göre gübreleme yapmaktir. Yaprak örnekleri agacin 4 ayri yönünden, 1.5-2 m yükseklikten, o yilin 5-7 aylik meyvesiz ilkbahar sürgünlerinden Agustos ortasi Ekim ortasi dönemde alinmalidir. 5 dekarlik bir alandan 60-80 yaprak alinmasi yeterlidir. Toprak analizinin dikimden önce yapilmasi yararlidir. Topragin yapisina göre bahçeyi temsil edecek sekilde örnek alinarak analiz yaptirilmalidir.

SULAMA

Avokado bahçelerinde ilk yillarda her fidan için yapilan çanak veya fidanlari içine alan kariklara su verilerek sulama yapilir. Iklim ve toprak yapisina göre fidanlar 7-10 gün ara ile kök bölgesini islatacak kadar sulanmali, fazla sulamadan kaçinilmalidir.

Agaçlarin verime baslamasiyla birlikte genellikle tava ve karik usulü sulama yöntemi uygulanmaktadir. Son yillarda kurulan bazi ticari avokado bahçelerinde modern sulama sistemleri olan damla sulama veya mini sprink sulama yöntemleri uygulanmaya baslanmistir. Bu sistemlerin birçok avantajlari vardir. Ayni zamanda sulama ile birlikte agaçlara gübre uygulamasina da olanak verir. Sulamaya baslama ve bitis tarihlerini yagmurlarin baslama ve bitis tarihlerine göre ayarlanir.

Avokadolar, en fazla Temmuz- Agustos aylarinda suya ihtiyaç duyarlar. Bu aylarda susuz birakildiklari takdirde siddetli meyve dökülmeleri ortaya çikar.

BUDAMA

Genellikle avokadolar için sistemli bir budama yöntemi izlenmez. Ilk birkaç yil dengeli bir taç gelisimi saglanmak amaciyla, özellikle dikine gelisme gösteren çesitlerde, sürgün uçlari koparilarak veya kesilerek bu egilim kirilmalidir. Tepe kismin kesilmesi disinda genç agaçlarin budama istekleri azdir.

Verime yatmis agaçlarda budama; kültürel islemleri daha kolay ve az masrafla yapmak, kuru ve obur dallari temizlemek, siddetli periyodisitiyi (agaçlarin bir yil ürün verip diger yil çok az veya hiç ürün vermemesini) azaltmak, hasat islemlerini kolaylastirmak, dal kirilmalarini önlemek ve agaç yüksekligini devamli kontrol altinda tutabilmek için uygulanir.

Budama yapilan dallarda 2-3 cm den daha kalin kesim yerlerine asi macunu sürülmelidir. Budama için en uygun zaman gelismenin henüz baslamadigi Subat ayidir. Kisi sert geçen yillarda don tehlikesi geçtikten sonra budama yapilmalidir.

HASTALIK VE ZARARLILAR

Dünyada avokado yetistiriciliginin yapildigi bölgelerde birçok hastalik ve zararli görülmesine ragmen Ülkemizde yeni bir ürün oldugu için nispeten daha az hastalik ve zararli görülür. Görülen bu hastalik ve zararlilara karsi gerekli mücadele konu uzmani kisilere danisilarak yapilmalidir.

Bazi avokado çesitleri ikinci yildan itibaren çiçek açip meyve baglayabilirler. Bu çiçeklerin koparilmasi fidanin daha kuvvetli gelismesi açisindan yararli olacaktir.

HASAT

Avokado meyveleri çesitlere bagli olarak degisik zamanlarda olgunlasirlar. Olgunlugun belirlenmesinde en önemli ölçü meyvedeki yag oranidir. Yag oraninin saptanmasi laboratuvarda yapilabilir. Bazi ülkelerde hasat edilecek meyvelerde en düsük yag orani %8 olarak belirlenmistir.

Son yillarda meyve olgunlugunun belirlenmesinde kolay, ekonomik ve pratik bir yöntem olarak toplam kuru agirlik veya meyvenin su içerigi, üzerinde en fazla durulan bir kriter olmustur. Ülkemizde de yapilan çalismalarda %21 kuru agirligin minimum olgunluk standardi olarak kabul edilebilecegi saptanmistir.

Derim olgunlugunun belirlenmesi meyvenin dis görünüsüne bakilarak da tespit edilebilir. Mor renkli meyvelerde renk, yesilden mora dönmeye basladiginda; yesil renkli meyvelerde ise, kabuk zemin renginin sarimsi bir durum almasi ve parlakligin azalmasiyla, meyvelerin olgunluga geldigi kabul edilebilir.

Ayrica tohum kabugu rengi ve bazi çesitlerde çekirdegin meyve etine bagliliginin azalmasi da bir olgunluk belirtisidir. Meyve olgunlastikça tohum kabugu rengi sarimsi beyazdan, kahverengiye döner ve tohumdan kolay ayrilir.

Meyveler hasat olumuna eristikten sonra agaç üzerinde uzun süre kalabilirler. Yumusamalari ancak toplandiktan sonra olur. Olgun olmayan bir meyve ise burusur ve yumusamaz.

Hasat olumuna gelen meyveler sapli olarak koparilmali, daha sonra meyve makasi ile saplari kisaltilmalidir. Meyve sapsiz koparilirsa kopma yerinde çürümeler olur.

Meyvelerin toplanmasinda zedelenmemeleri için gerekli özen gösterilmelidir. Toplanan meyveler bahçede gölge bir yere alinir, daha sonra meyveleri berelemeyecek kaplarda paketleme yerine getirilir. Ülkemizde henüz çok miktarda avokado üretimi olmadigi için özellikle uzak pazarlar ve dis satim için yapilmasi gereken seçme, boylama, ambalajlama gibi paketleme evi uygulamalari yapilmaz. Yinede uzak pazarlara gidecek meyvelerin tercihen 270-330 gr arasinda olmalari ve üzerlerinde çürüme, yaralanma, ezilme gibi bir belirti bulunmamasi gerekir. Bu özelliklerdeki meyveler tercihen, karton kutularda tek sirali ambalajlanir. Genel olarak ambalaj kaplari içine 12, 15, 18 veya 21 adet meyve konulabilir.

Meyveler normal oda sicakliginda 6-12 günde, 5°C de 30-40 günde yumusar. Depolama sicakligi çesitlere göre degismekle birlikte 4-7°C olarak belirtilebilir. Daha düsük sicakliklarda tutulan meyvelerde soguk zarari ortaya çikar. Depo nispi nemi %85-90 olmalidir. Depolama süresi en uzun 2 aydir.

Avokado esas olarak taze salata meyvesi olarak tüketilir. Degerlendirilen kisim kabuk ile çekirdek arasindaki meyve etidir. Avokado ile hazirlanan bazi yiyeceklere örnek olarak avokado salatasi, degisik ürünlerle hazirlanan avokado püreleri, avokado çorbasi, avokado dondurmasi verilebilir.

Avokado ayrica kozmetik sanayiinde kullanilir; kremleri, sabun ve sampuanlari yapilir.

AVOKADO ÇESITLERI :

BACON

Ortalama meyve agirligi 220-400 gr, koyu yesil kabuklu, yumurtamsi armut sekillidir. olup soyulmasi kolaydir. Yag orani ortalama % 15-16, kuru madde orani % 25-28’dir. Agaç yapisi hafif yayvandir. Yapraklarinda, anason kokusu mevcuttur. Çiçeklenme tipi B'dir. Hasat için olgunlasma zamani Kasim- Aralik arasidir. Agaçta muhafaza periyodu ortadir.

BACON Avakado çesidi

HASS

Meyve agirligi ortalama 150-250 gr, kisa armut sekilli, kabuk rengi siyahimsi mor kabuk yüzeyi pürtüklüdür. Çok lezzetli bir çesittir. Yag içerigi ortalama % 16-18 kuru madde içerigi % 25-30’dur. Çiçeklenme tipi A’dir. Hasat periyodu, Kasim-Haziran arasidir. Yapraklarinda, anason kokusu yoktur.

HASS Avakado çesidi

FUERTE

Meyve agirligi ortalama 175-450 gr, armut sekilli, kabuk yesil, Yüzeyi hafif pürüzlüdür. Ortalama yag içerigi % 17-20 kuru madde orani % 25-30’ dur. Agaç yapisi yayvandir. Yapraklarinda, anason kokusu mevcuttur. Çiçeklenme tipi Tip B’dir. Hasat periyodu Kasim-Mayis arasidir. Lezzetli bir çesittir.

FUERTE Avakado çesidi

ZUTANO

Meyve agirligi ortalama 200- 400 gr, armut seklinde, açik yesil parlaktir. Kabuk yüzeyi düzgün, ince, soyulmasi nispeten zordur. Ortalama yag içerigi % 15-18, kuru madde orani % 24-26’dir. Yapraklarinda, anason kokusu yoktur. Orta geçci bir çesittir. Agaçta muhafaza zamani ortadir. Hasat için olgunlasma zamani Kasim-Aralik arasidir. Çiçeklenme tipi Tip B’dir.

ZUTANO Avakado çesidi

ETTINGER

Meyve agirligi 200- 400 gr, parlak yesil renkli, armut sekilli, kabuk yüzeyi düzgündür.

Ortalama yag orani % 15- 18, kuru madde orani % 25-28’dir. Dikine gelisen bir agaç yapisi vardir. Yapraklarda anason kokusu yoktur. Hasat periyodu Kasim- Aralik arasidir. Çiçeklenme B tipi’dir

ETTINGER Avakado çesidi

Kaynak: Tarim Bakanligi Brosürleri, Batem Yayinlari

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek içinTıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : Şevkiye
Yazılış Tarihi : 31.3.2017 12:11:41
  iki tane avokado fidanı yetiştirdim. 50 cm oldular bunlara aşı nereden bulabilirim? Bana yardımcı olacak olanlara şimdiden teşekkür ederim.
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : ayhan
Yazılış Tarihi : 1.3.2017 14:04:18
  AŞILI A VE B TİPİ AVAKADO NEREDEN ALABİLİRİM TŞK
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Ayla
Yazılış Tarihi : 8.9.2016 21:53:32
  Avakadoya yarma aşısı nasil yapilir lutfen yardim edin
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : TURGUT PIRTIL
Yazılış Tarihi : 8.9.2016 19:14:30
  MERHABA AVOKADO BAKIMI VE AŞIMI NASIL YAPILIR NELER YAPMAMIZ GEREKİYOR...
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : sevinç
Yazılış Tarihi : 17.8.2016 00:31:08
  Mrb benimde bir sorum olacak.. cvp yazar ve bilgi verirseniz çok mutlu olurum
Benim güzelim 8 aylık oldu gayet güzel gelişiyo..bol yapraklı fakat son bir haftadır
ilk çıkan yani en alt yaprakları kararmaya başladı.. evde saksıda bakıyorum mecburen.
Bu kararan ölmeye yüz tutan yapraklar normalmi.. ne yapmam getekir
ilaç takviye vitamin ne gerekirse yaparım.. yeterki bilge olarak öneride bulundunuz..
şimdiden çok teşekkür ediyorum..sizden mail bekliyorum.hoşçakalın
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için tıklayınızBu konuyla ilgili tüm soru ve yorumları Görmek için Tıklayınız.Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007