ARAZI TOPLULASTIRMASI

Ülkemizde tarim arazileri çesitli nedenlerle küçülmüs, parçalara bölünmüs, verimliligi, karliligi olmasi gerekenden çok asagilarda kalmistir. Isletme büyüklüklerinin istenen degerlerin altina düsmesi, ekonomik tarim yapilmasini imkânsiz hale getirmektedir.

Bunu önlemenin yolu: öncelikle tarim arazilerindeki daha fazla parçalanmayi ve bozulmayi önleyici; yasal, hukuksal düzenlemeler yapmak; sonrasinda da bugüne kadar olusmus küçülmelerin, parçalanmalarin, düzensizliklerin (sekil bozukluklari gibi) iyilestirilmesidir. Bunu yapmanin yolu, arazi toplulastirmasi dedigimiz çalismanin yapilmasidir.

Arazi toplulastirmasi, tarimsal arazileri niteliklerine göre siniflandirarak, bir kisiye ait, farkli alanlardaki küçük arazi gruplari yerine, o arazinin toplamini karsilayacak kadar, en az miktarda parça arazinin (mümkün olursa tek bir parçanin), o kisiye verilmesidir. Böylece is gücünden, akaryakittan, tarla sinirlarindaki kayiplardan kar edilmis olur; ayrica topragin islenebilme süresi ve kalitesi artar. Yapilacak diger iyilestirme (drenaj, katki v.b.), sulama, gübreleme ve ilaçlama gibi yatirimlar daha ucuza mal edilebilir.

Arazi toplulastirilmasi ile küçük arazileri birbirinden ayiran, kullanilmayan arazi seritleri azaltilarak, bunlarinda tarimda kullanilmasi saglanmis olur. Arazi toplulastirmasi yapmak kolay degildir. Arazi toplulastirmasini gerçeklestirebilmek bir dizi teknik, sosyal ve ekonomik çalismalarin yapilmasini gerekmektedir.

ARAZI TOPLULASTIRILMASI NEDIR?

Arazi toplulastirilmasi; ayni sahsa veya çiftçi ailesine ait, çesitli nedenlerle, ekonomik üretime imkan vermeyecek biçimde veya toprak muhafaza ve zirai sulama tedbirlerinin alinmasini güçlestirecek derecede; parçalanmis, dagilmis, sekilleri bozulmus daginik, küçük arazi parçalarinin ve hisselerinin bir araya getirilerek, muntazam sekiller halinde birlestirilmesi, bütünlestirilmesi ve isletmelerin yeniden düzenlenmesi islemi olarak tarif edilebilir.

Arazi toplulastirmasi küçük parsellerin birlestirilmesidir.

Sekil 1. Arazi toplulastirmasi küçük parsellerin birlestirilmesidir.

Genis anlamda, yapilan bu çalisma ile çiftçi ailesinin yasam düzeyini yükseltecek, tüm teknik, ekonomik ve sosyal tedbirleri almaktir. Bu sayede Toprak Muhafaza ve Zirai sulama ve arazi islahi tedbirleri daha kolay ve ucuza mal olabilecektir.

Arazi toplulastirmasi çiftçi ailesinin yasam düzeyini yükseltecek teknik, ekonomik ve sosyal tedbirleri beraberinde getirecektir.

Resim 1. Arazi toplulastirmasi çiftçi ailesinin yasam düzeyini yükseltecek teknik, ekonomik ve sosyal tedbirleri beraberinde getirecektir.

ARAZI TOPLULASTIRILMASI HANGI HUSUSLARI KAPSAMAKTADIR?

Arazi toplulastirma çalismalari su hususlari kapsamaktadir:

1. Fazla parçalanmis, dagilmis arazilerin modern isletmecilik esaslarina göre birlestirilmesi.

2. Tarla içi yol sebekesinin, sulama tesislerinin ve yüzey tahliye sisteminin insasi.

3. Gerekli arazi tesviyesi ve toprak islahinin yapilmasi.

4. Köylerin yerlerinin yeniden düzenlenmesi, çevre planlanmasi.

5. Kirsal alanin, dogal hayatin korunmasi ve yesil alanlarin düzenlenmesi.

6. Kirsal alandaki yerlesim yerleri ve topraklarin, rüzgâr ve su erozyonu, sel taskinlari gibi dogal afetlerden korunmasi için gerekli önlemlerin alinmasi.

Arazi toplulastirmasi, modern tarim isletmeciligi esaslarina ve kültür teknik hizmetlerinin getirilmesine elverisli olmalidir.

Resim 2. Arazi toplulastirmasi, modern tarim isletmeciligi esaslarina ve kültür teknik hizmetlerinin getirilmesine elverisli olmalidir.

7. Spor sahalari, parklar, yüzme havuzu, bayram-pazaryeri, çocuk bahçesi, okul, saglik ocagi ve kooperatif binasi gibi sosyal hizmet tesisleri için gerekli arazilerin, toplulastirma planlari içinde kamulastirma yapilmadan temin edilmesi.

8. Isletmelerin islahi, yeniden düzenlenmesi, verimli bir sekilde çalismalarinin temini için gerekli tedbirlerin alinmasi.

9. Köy içi yollarinin tanzimi içme suyu, kanalizasyon, elektrik, telefon gibi hizmetlerinin planlanmasi, iskân, arsa isteklerinin karsilanmasi.

Arazi Toplulastirma çalismasi asagidaki asamalardan geçmektedir.

1. Tüm tarlalarin ve çiftçilerin mülkiyet bilgilerinin temin edilmesi.

2. Tapu kütügü, kadastro paftasi ve arazideki miktar ve ölçülerdeki tüm uyumsuzluklar giderilmesi.

3. Hâlihazirdaki arazi kullanim durumunun, uygun tarim arazileri sinirlarinin, sabit tesislerin belirlenmesi,

4. Toprak karakterlerini belirten toprak haritalarinin temin edilmesi veya yoksa olusturulmasi.

Arazi Toplulastirma çalismalarindan görünüsler.

Resim 3. “Arazi Toplulastirma” çalismalarindan görünüsler.

5. Teknik bir ekip ile arazi sahipleri ve mülki idarecilerin de katilimi ile kurulan derecelendirme komisyonu ile tüm arazilerin derecelendirme haritalari çikarilir. Bu asamada komisyon tüm arazilerin toprak haritalari ve diger kiymetlerini de dikkate alarak her parsel için ayri, ayri titiz bir puanlama yapmaktadir. Derecelendirme çalismasinda amaç parsellerin birbirlerine göre kiymet fakliliklarini puanlamak suretiyle ortaya koymaktir.

6. Yeni, yol, sulama ve drenaj agina uyumlu, blok (ada) planlamasinin hazirlanmasi.

7. Arazi sahiplerinin toplulastirma sonrasinda tarlalarini nerede istediklerine iliskin tercihlerinin alinmasi, Bu islem esnasinda maliklere, eski parsellerinin ve yeni bloklarin oldugu bir pafta gösterilerek tercihleri alinir.

Arazi toplulastirmasi ile düzenli parseller olusturulur

Arazi toplulastirmasi ile düzenli parseller olusturulur2

Sekil 2. Arazi toplulastirmasi ile düzenli parseller olusturulur.

8. Yeni parselasyon planlamasi yapilir.

Yeni parselasyon planlamasinda; çiftçi tercihleri de dikkate alinarak;

• Tarla içi hizmet yolu, sulama, drenaj gibi kamu ortak alanlari için gerekli yerler ayrilir.

• Her parselin yol ve sulama suyuna cephe almasi saglanir.

• Sabit tesis içeren parseller eski sahiplerine verilir.

• Tüm maliklerce önem içeren veya kötü konumdaki yerler ayni sahiplerine verilir.

• Büyük olan parçanin yanina diger küçük parçalar getirilir.

• Hasim ve hisim iliskileri gözetilir.

• Ayni yeri almak isteyenler arasinda yukarida sayilan hususlar dogrultusunda haksizliga ugratilmayacak bir planlama yapilir.

9. Yeni parselasyon planlamasi ve yeni mülkiyet listeleri mahallinde asilmak suretiyle ilan edilir.

10. Yeni planlamaya iliskin parsel sahiplerinin itirazlari varsa incelenir. Yeni yapilan planlama tekrar her kesin görebilecegi sekilde ilan edilir.

11. Kesinlesen yeni planlama kadastroca tescil edilerek yeni tapular olusturulur.

12. Yeni tapular ve yeni parseller, yeni parsel sahiplerine teslim edilir.

ARAZI TOPLULASTIRILMASININ öNEMI VE FAYDALARI

Artan nüfus ve beslenme ihtiyaci, daha fazla tarimsal ürün elde etme geregi dogurmustur. Toprak kaynaklari sinirli olmasi nedeniyle, ayni alandan daha fazla ürün elde etme imkânlarini aramamiz gerekmektedir.

Birim alandan saglanan verimin artirilmasi; birtakim yeni buluslar, kullanilan tohum, gübre, ilaç, sulama vb. girdilerin miktari ve kalitesinin artirilmasi ve tarimsal bünye ile yakindan ilgilidir. Tarimsal bünyedeki yapisal bozukluklar, verimi azaltici tesirlerde bulundugu gibi, verimi artirici tedbirlerin alinmasini da engellemektedir. Bu nedenle tarimsal bünyenin islah edilmesi hususu ön plana çikmaktadir.

Tarimsal bünyenin islahi ile alinabilecek tedbirlerin baslicalari: Mülkiyet ve tasarruf rejiminin islahi, arazi islahi, toprak muhafaza tedbirlerinin alinmasi, drenaj ve sulama çalismalari gibi tedbirlerdir. Bu tedbirler demetinin tamami genis anlamda Arazi Toplulastirmasi veya Arazi Düzenlemesi adini verdigimiz hizmetler kapsami dâhilinde bulunmaktadir.

Arazi Toplulastirmasinin faydalari basliklar halinde su sekilde siralanabilir:

1. Nüfus artisi, miras, alim-satim, kiracilik, ortakçilik gibi nedenlerle ortaya çikan arazi parçaliligi ve daginikliligini ortadan kaldirarak isletmelerin uygun büyüklüge getirmektedir.

2. Çok parçali olusun ortaya çikardigi tarla siniri, yol ve su arklarindan dogan arazi kayiplarini azaltmaktadir.

3. Küçük parsellerde, ekim esnasinda tarla sinirina fazla yaklasilmama nedeniyle dogacak ürün kayiplarini azaltmaktadir.

4. Toplulastirmadan sonra, parseller daha büyük ve sekilleri daha düzgün oldugundan, makineli tarim daha kolay yapilmakta ve giderlerde önemli oranda azalmalar olmaktadir.

5. Küçük parseller bir araya getirilecegi için, isletme merkezi ile parseller arasindaki uzaklik kisalmakta ve buna bagli olarak ulasim giderleri azaldigindan; zaman, isçilik ve yakittan tasarruf saglanmaktadir.

6. Parsel sayisi azaldigi, sekilleri düzeldigi ve büyüklükleri arttigi için; tohum, gübre, ilaç gibi tarimsal girdiler, daha uygun bir düzeyde kullanilmaktadir.

7. Sulama projelerinin uygulanmasinda; eski, daginik ve sekilsiz parsellerin sinirlarina bagli kalma zorunlulugu olmayacagindan, yatirim giderlerinden tasarruf saglanmaktadir.

8. Her parselin yola ve kanala siniri olacagindan sulama ve ulasim randimani artmaktadir.

9. Parsellerde müstereklikten dogan huzursuzluklar giderilmektedir.

10. Köy sinirlari sabit noktalara dayandirilarak, köyler arasindaki sinir ihtilaflari ortadan kalkmaktadir.

11. Varsa, daginik ve müsterek haldeki hazine arazisi birlestirilerek dagitima hazir hale getirilmektedir.

12. Kirsal alana yönelik olarak: Çevre koruma, erozyonu önleme, agaçlandirma, köy yenilemesi, her türlü yollarin planlamasi, köy imar planlarinin yapilmasi, arazi kullanim planlarinin hazirlanmasi gibi tüm hizmetler; toplulastirma projeleri ile birlikte planlanip uygulanabilmektedir.

13. Proje alanlarindaki sulama projeleri gibi kamu yatirimlari için gerekli araziler, proje alanina giren parsellerden uygun sekilde kesinti yapilmak suretiyle kamulastirma yapilmaksizin karsilanabilmektedir.

A) Toplulastirma yapilarak uygulanan sulama projelerinde Sulama oranlari ve sulama randimanlari artirilmaktadir:

1. Sulama sebekelerinde, parseller çok küçük ve sekilleri düzensiz oldugundan dolayi sulama kanallarina dogrudan dogruya baglanmamaktadir.

2. Tarlalar tesviyesiz oldugundan tarlanin her tarafina su akitilamamaktadir. Sulanan parsellerde çukur kisimlarinda su birikmekte, yüksek kisimlarina su çikmamaktadir.

3. Kanallarin basindaki üst parsel sahipleri, alt parsellere su geçis hakki vermemektedir.

Arazi toplulastirilmasi, sulama orani ve randimanini yükseltir.

Resim 4. Arazi toplulastirilmasi, sulama orani ve randimanini yükseltir.

Yapilan gözlemlerde, tarla içi dagitim sebekesi, tarla yollari, tarla drenleri, arazi tesviyesi ve arazi toplulastirmasini kapsayan tarla içi çalismalarinin yetersiz olmasi, Toplulastirma yapilmamis sulama sebekelerinde, sulama oranlarinin düsüklügünün ana nedeni oldugunu göstermistir.

Bunun çaresi arazi toplulastirilmasidir. Çünkü toplulastirmali planlamada parseller dogrudan dogruya kanaldan ve yoldan faydalanacak sekilde yerlestirilmektedir.

Arazi toplulastirmasi yapilmis alanlara yapilan hizmetlerde, su uygulamasinin denetimi yapilabilmekte, israf en aza indirilmekte, sulama oran ve randimani artirilmaktadir. Suyun tarlalara, dogru zaman ve miktarda verilmesi çiftçinin veriminin büyük ölçüde artmasina yol açmaktadir; ayrica çiftçilerin ürün seçiminde daha esnek davranabilmelerini ve yüksek verimli ürün çesitlerinin yetistirilebilmesini saglamaktadir.

B) Sulama projelerinin maliyetinde tasarruf saglanmaktadir:

Sulama projelerinde, kamulastirmaya ve arazilerin parçalanmasina mani olmak için, kanallarin ve yollarin planlanmasi ve uygulamasi, parsel sinirlarina bagli kalmakta ve sinirlardan geçirilmektedir. Parseller küçük, sekilleri düzensiz oldugundan kanal boylari gereginden fazla uzamakta, bu da tesis maliyetini yükseltmektedir; hâlbuki sulama projeleri toplulastirilmali uygulandigi takdirde, parsel sinirlarina bagli kalmadan en ekonomik sekilde, sulama, yol ve tahliye planlamasi yapildigindan, yatirim maliyetlerinde tasarruf saglanmaktadir.

C) Arazi maliklerine kamulastirma bedelleri yerine arazi verilerek, topragindan kopmasi önlenmektedir:

Sulama projelerinde, kanallar ve yollar parsel sinirlarina bagli olmadan, arazinin sekline göre geçirildigi takdirde: Birincisi, parseller parçalandigindan, küçük parçalar halinde bir dekarin altinda tarim için kullanilmayan ölü araziler meydana gelmektedir.

Kanallarin ve yollarin geçtigi parsellerdeki arazi kayiplari, proje sahasindaki bütün maliklere esit oranda dagitilmadigindan, arazileri kamulastirilan isletmeler küçülmekte, istenen isletme büyüklügünün altina düsmekte veya tamamini kaybetmektedir; dolayisiyla çiftçi topragindan kopmaktadir.

Ikincisi ise, kanallarin ve yollarin geçtigi araziler kamulastirildigindan, kamulastirma bedelleri yatirim masrafini artirmakta, hatta bazi projelerin verimliligini düsürdügünden uygulanabilirligini zorlastirmaktadir.

Diger taraftan kamulastirma bedelleri zamaninda ödenmediginden, yatirim projelerinin uygulanmasi geciktigi gibi, arazisi kamulastirilan çiftçilerin magdur olmalarina neden olmaktadir; hâlbuki arazi toplulastirmasi uygulanan sulama projelerinde bu sorunlar ortadan kalkmaktadir. Zira küçük parçalara bölünen araziler, arazi sahibinin diger arazileri ile birlestirileceginden faydali hale getirilmektedir.

Ortak tesislere katilma payi ve arazi kayiplari, bütün maliklerden esit oranda kesildiginden; sosyal adalet yerine getirildigi gibi, arazilerinden yol ve kanal geçen çiftçilere kamulastirma bedeli yerine arazi verilmekte, projenin maliyeti düsmekte, yatirimlardan tasarruf saglanmaktadir.

D) Sulama ve teknik tarim metotlarinin uygulanmasinda kolaylik saglanmaktadir:

Proje sahalarinda, parsellerin küçük, sekillerinin düzensiz ve daginik olmasi, sulama uzunlugu, sulama yönünün tespiti, sulama kanallari ve yollarin teknige uygun planlanmasi ile sulama metotlarinin uygulanmasini zorlastirmaktadir.

Toplulastirma yapilan araziler de tarla içi hizmetleri de en iyi ve ekonomik olarak yapilmaktadir.

Resim 5. Toplulastirma yapilan araziler de tarla içi hizmetleri de en iyi ve ekonomik olarak yapilmaktadir.

Bu durum büyük isgücü ve zaman kaybina neden olmakta, teknik tarim metotlarinin uygulanmasini güçlestirmektedir. Toplulastirma yapilamadan planlanan ve uygulanan sulama projelerinde bu sorunlar çözülmezken, arazi toplulastirilmasi uygulanan sulama sebekelerinde tamamen ortadan kalmaktadir. Zira sulama planlamasi yapilirken topragin bünyesi ve arazinin meyline göre sulama uzunlugu, sulama yönü ve parsellerin en-boy oranlari dikkate alinarak bloklar teskil edilmektedir.

Teknige uygun sulama ve yol planlamasi yapildigindan, her parsel yol ve kanaldan faydalanacak sekilde bloklara yerlestirilmekte, her iki parsele bir su alma prizi verilmektedir.

Böylece sulama, makine kullanma, münavebe, toprak isleme ve hasat isleri kolaylastigi gibi, teknik tarim metotlarinin uygulanmasi sonucunda da isgücü ve zamandan tasarruf saglanmaktadir.

Arazi toplulastirmasi makineli tarimin daha etkili tatbikine imkân saglamaktadir.

Resim 6. Arazi toplulastirmasi makineli tarimin daha etkili tatbikine imkân saglamaktadir.

Sonuç olarak diyebiliriz ki, sulama projelerinin arazi toplulastirmali uygulanmasi faydalarinin yaninda, ekonomik yönden de zorunlu görülmektedir. Bu nedenle Türkiye’de halen ekonomik olarak sulamaya açilmasi gereken 4,7 milyon hektar civarindaki tarim arazisinin toplulastirilmasinin, tarla içi gelistirme hizmetleriyle birlikte, bir bütün olarak planlanmasi, projelendirilmesi ve uygulanmasi gerekli ve son derecede yararli olacaktir.

TÜRKIYENIN ARAZI TOPLULASTIRMA UYGULAMALARININ DURUMU

Ülkemizde, Mülga Toprak-Su teskilati ile Köy Hizmetleri Genel Müdürlügü teskilati tarafindan 1961–2003 yillari arasinda toplam 445.000 hektarlik bir alanda toplulastirma çalismasi tamamlanmistir.

Ülkemizde ekonomik olarak sulanabilecegi söylenen 8,5 milyon hektarlik tarim arazisinin bugün için fiilen sulanan miktari 4,7 milyon hektardir (% 55,3).

Ülkemizde, 1961 yilindan itibaren baslayan, arazi toplulastirma çalismalari ile bu güne kadar 308.000 hektari Köy Hizmetleri Genel Müdürlügünce, 137.000 hektari da Tarim Reformu Genel Müdürlügü olmak üzere toplam 445.000 hektar alanda arazi toplulastirmasi çalismalari tamamlanmistir.

Bu durum da; hali hazirda sulanan alanin sadece % 9 ‘unda ancak arazi toplulastirmasi çalismalari gerçeklestirilebildigimizi göstermektedir. Yani; yapilacak daha çok isimiz var.

Basarili uygulamalar sonucunda, son yillarda bazi projelerde toplulastirma oranlari: % 75 ‘lere kadar yükseltmistir. Hatta bazi bölgelerde çiftçilerin bütün parsellerini tek parselde toplama fikri gittikçe yayginlasmaktadir.

Ülkemizde ilk defa arazi toplulastirilmasi 1961 yilinda Toprak-Su Genel Müdürlügü tarafindan 7457 sayili kanunun ve Medeni Kanunun ilgili maddelerine dayanarak yapilmistir. Daha sonra 1966 yilinda ihtiyaç üzerine ilk Arazi Toplulastirma tüzügü çikarilarak Bakanlar Kurulu karariyla uygulanmaya konmustur.

Arazi Toplulastirma öncesi ve sonrasi.1

Arazi Toplulastirma öncesi ve sonrasi.2

Arazi Toplulastirma öncesi ve sonrasi.3

Sekil 3. Arazi Toplulastirma öncesi ve sonrasi.

Belirtilen toplulastirma tüzügüne göre uygulanmalar 1973 yilina kadar devam etmis, 1973 tarihinde, 1757 sayili toprak ve Tarim reformu bölgesinin disindaki alanlarda, toplulastirma çalismalari bu kanuna göre, 1978 yilina kadar Toprak-Su Genel Müdürlügü tarafindan yürütülmüstür.

1978 de 1757 sayili Toprak Tarim reformu kanunu iptal edilince, yeniden eski mevzuata dönülmüstür. Ayni yil 7/18231 sayili arazi toplulastirma tüzügü yürürlüge girmistir. Halen mülga olan kanuna dayali bu tüzüge göre çalismalar devam etmektedir.

Tarim Topraklarimiz küçülmeye devam ediyor.

Resim 7. Tarim Topraklarimiz küçülmeye devam ediyor.

30.11.1994 tarihinde yürürlüge giren "3083 sayili Sulama Alanlarinda arazi Düzenlemesine Dair Tarim Reformu kanunu" yalniz tarim reformu uygulama alani ilan edilen reform bölgelerini

Ve ya sulama alanlarini kapsamakta, Türkiye genelinde toplulastirma faaliyetlerine imkân vermemektedir. Dolayisiyla Tarim Reformu uygulama alani disindaki alanlarda mevcut Arazi Toplulastirma Tüzügü ve yönetmeligine göre çalismalar yürütülmektedir.

Arazi toplulastirmasi, Tarim Reformu hizmetlerinin altyapisini olusturur

Resim 8. Arazi toplulastirmasi, Tarim Reformu hizmetlerinin alt yapisini olusturur.

Mevcut tüzük ve yönetmeliklerin tâbi oldugu özel arazi toplulastirma kanunu olmadigindan projelemede ve uygulamada bir takim sorunlar çikmaktadir. Bu sorunlar çözülmediginden çalismalar aksamakta, yatirim programlari istenilen sekilde yürütülememektedir.

Arazi toplulastirmanin amaci çiftçiyi topragina baglamaktir

Resim 9. Arazi toplulastirmanin amaci çiftçiyi topragina baglamaktir.

Toplulastirma öncesi.

Resim 10. Toplulastirma öncesi.

Toplulastirma sonrasi.

Resim 11. Toplulastirma sonrasi.

ARAZI TOPLULASTIRILMASINDA KANUNI MEVZUAT NEDIR?

Bati Avrupa ülkelerinde arazi toplulastirilmasina daima özel kanunlarla baslanilmis ve uygulamalarda kazanilan tecrübelerle bu kanunlar kisa araliklarla gelistirilmistir. Her ülkenin kendi özellikleri ve imkânlarina göre benimsedigi özel kanun hükümleriyle yürüttügü arazi toplulastirma uygulama programi ve usulleri mevcuttur. Bunlarin ülkemizdeki sartlarla mukayeseleri yapilmak suretiyle, kendi bünyemize en uygun esas ve usullere ulasmak, baska bir deyisle diger ülkelerde denenmis olan toplulastirma kanunu ve usullerinden kazanilan tecrübeleri bünyemize uydurmak gerekir.

Ülkemizde arazi toplulastirilmasinin, kurulus kanunlari içerisinde yer verilen bir kaç madde ile çagdas düzeyde uygulanmasi mümkün görülmektedir. Bu sebeple toplulastirmanin temel görüs ve prensiplerini detayli sekilde aksettirici esasli hükümleri ihtiva eden bir Arazi Toplulastirma Kanunu'na ve bunun uygulama detay ve metotlarini belirleyen yönetmeliklere ihtiyaç duyulmaktadir.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek içinTıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : S?BEL DOLU
Yazılış Tarihi : 14.12.2016 15:39:54
  Bu arazilerin birle?tirilmesi iin her ?ey yaz?lm?? ,ancak i?lem s?ras? nedir?Bunun için i?e nereden ba?layaca??z?Nereye ba?vuraca??z ve ne kadar masraf var ?Uygulamaya dair hiç bir bilgim yok. Lütfen yapan varsa aç?klayabilir mi?
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : erhan dertli
Yazılış Tarihi : 11.12.2016 18:13:33
  sa Ankara golbas?ndan yaz?yorum bu toplulasma nas?l b?sey anlad?g?m kucuk parcalar? b?rlest?r?yolar adam?n tek tapusu var 30 dönum bu adam k?mle b?resecek nas?l olacak devlet iztimlahm? edecek b?de bu kapsama ecirimisili odenen haz?ne araz?larde g?r?yormu teskelr 05336259630 b?lg?s? olna varm? b?lg?lend?r?se sev?n?rm
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Mustafa BAYSAL
Yazılış Tarihi : 1.12.2016 21:06:39
  AC?L:Toplula?t?rma çal??mas? devam eden çal??ma alan?nda kadastro müdürlü?ü s?n?ra yönelik 41. madde düzeltmesi yapabilir mi?
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : mmmm
Yazılış Tarihi : 7.11.2016 10:19:44
  araziden al?nan parçalara para ödenmedi belediyenin ödemesi gerekirmi
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : ertüzün karasu
Yazılış Tarihi : 18.10.2016 22:03:04
  toplula?t?rma sonunda arazimin yeri de?i?ir mi

Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 18.11.2016 19:58:40 
Cevaplayan : ramazan ?ahin 
darmada??n ediyorlar 
------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için tıklayınızBu konuyla ilgili tüm soru ve yorumları Görmek için Tıklayınız.Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007