AHIR GÜBRESI VE YANMIS (ÇÜRÜTÜLMÜS) AHIR GÜBRESININ KULLANILMASI

AHIR GÜBRESI

Gübrelerin topraga veya dogrudan bitkiye verilmesine gübreleme denir. Organik ve kimyasal olmak üzere ikiye ayrilir. Organik gübreler içinde en çok kullanilan ahir gübresidir. Ahir gübresi genellikle at, inek, koyun, keçi vb. hayvanlarin kati ve sivi diskilari ile yataklik olarak kullanilan sap, saman gibi maddelerden meydana gelen karisimdir.

At ve koyun diskilari daha az su içerdigi için sicak (kuru) gübrelerdir. Çürümeleri kolay olup çürüme esnasinda yüksek sicaklik olustururlar. Daha fazla su içeren sigir gübrelerine ise soguk gübre denir. Sicak gübreler soguk gübrelere göre daha çok bitki besin maddesi içerirler. Ahir gübreleri içinde en kuvvetlisi kümes hayvanlarinin (özellikle güvercin) gübreleridir. Bunun için bu gübrelerin daha az kullanilmasi gerekir. Ayrica koyun gübresi de sigir gübresine göre daha az kullanilmalidir.

Hayvanlar yedikleri yemin ancak % 45 inden faydalanabilirler. Yemde bulunan bitki besin maddelerinin yarisindan fazlasi diskiyla ahir gübresine geçer. Bu nedenle ahir gübresi içerdigi besin maddelerinden dolayi bitkiler için zengin bir besin maddesidir.

NEDEN AHIR GÜBRESI?

Ahir gübresinin etkisi kimyasal gübreler gibi tek yönlü degil çok yönlüdür.

—Ahir gübresi bitkilerin gelismesi için gerekli besin maddelerini saglar.

—Topragin su tutma kapasitesi ve geçirgenligini artirarak havalanmasini saglar. Su tutma kapasitesinin artmasi tarima elverisli topragin kaybina (erozyon) engel olmaktadir.

—Topragin kolay tava gelmesini ve toprak islemeyi kolaylastirir.

—Topragin organik madde miktarini artirir.

—Topraktaki mikroorganizma sayisi ve etkinligini artirarak topragi daha verimli hale getirir.

Ahir gübresi

AHIR GÜBRESININ TOPRAGA VERILME ZAMANI, SEKLI VE MIKTARI NASIL OLMALIDIR?

Üretim cinsine göre dekara 1-4 ton ahir gübresi verilebilir. Organik maddesi az olan topraklara daha fazla ahir gübresi kullanilmalidir. Ancak gübrenin olgunlasmis ve yanmis olmasina dikkat edilmelidir. Yanma sirasinda gübre içindeki yabanci ot tohumlari ve hastalik etmenleri etkisini kaybeder. Ahir gübresinin degerini korumak ve ahirda temiz ve kuru yatacak yer saglamak için hayvanlarin altlarina yeterli miktarda sap, saman gibi yataklik serilmelidir. Yataklik, idrarin akip gitmesini önleyerek bitki besin maddelerinin tutulmasini da saglayarak gübrenin yararini artirir.

Kültür bitkileri içinde ahir gübresinden en fazla yararlanan bitkiler sebzeler ve çapa bitkileri iken, tahillar içinde en fazla çavdar yararlanmaktadir.

Ahir gübresiyle gübreleme, az yagis alan bölgelerde ve agir bünyeli topraklarda sonbahar, çok yagis alan bölgelerde ve kumlu topraklarda ise ilkbaharda yapilir. Böylece, gübreden yikanmayla ortaya çikacak kayiplar azaltilmis olacaktir. Ahir gübresi tarlaya tasinir tasinmaz pullukla topraga karistirilmalidir.

YANMIS (ÇÜRÜTÜLMÜS) AHIR GÜBRESI NASIL OLMALIDIR?

Ahir gübresinin bitkiye faydali olabilmesi için yanmis ve olgunlasmis olmasi gerekir. Taze iken topraga verilen ahir gübresinde karbon / azot orani yüksek oldugu için bitki bundan faydalanamaz ve bitkide azot noksanligini ortaya çikar. Ahir gübresinin yanmasi ile karbon / azot orani düsürülmektedir.

Gübre yiginlarindan sizarak uzaklasan suyun koyu renkli olmasi yikanmanin en belirgin isaretidir. Gübrenin serbeti olarak anilan bitkiye yarayisli besin maddelerini içeren bu sivinin yikanip uzaklasmasina engel olunup, kayiplarin asgari düzeye indirilmesi için ahirdan çikarilan gübre;

—Sert bir zemine serilerek sikistirilmali,

—Gübre yigini yeterli düzeyde nem içermeli,

—Gübre hava sartlarindan en az düzeyde etkilenecegi bir yerde yapilmali,

—Imkanlar elverdigince yigin bozulmadan saklanmalidir.

Ahirdan çikan gübreyi düzenli olarak dogrudan tarlaya tasiyip, toprakla karistirmak pratik degildir. Bu nedenle ahirdan çikan gübre sert bir zeminde, hava sartlarindan fazla etkilenmeyecek sekilde bir yere yigin yapilir.

Saklama sekillerindeki farkliliktan dolayi ahir gübresi sicak ve soguk olmak üzere iki çesittir. Ahir gübresinin sikistirilmadan yiginlar halinde biriktirilmesi ile gübre havali sartlarda parçalanmakta ve sicaklik 60 dereceye ulastiginda (yazin bir haftada, kisin 15-20 günde) elde edilen gübreye sicak gübre denilmektedir. 2-3 gün bu sicaklikta tutulan gübrenin, daha sonra sikistirilmasiyla yigin içersinde havasiz ortam saglanmakta ve isi düsürülmektedir.Bu yöntemle parçalanma hizli olup, 3 ay gibi bir zamanda gübre tarlaya tasinabilir duruma gelmektedir.

Ahirdan çikarilan taze gübrenin sikistirilarak havasiz sartlarda çürütülmesi ile elde edilen gübreye soguk ahir gübresi denir. Bu yöntemle parçalanma oksijensiz sartlarda olup, sicaklik 30 dereceyi geçmez. Daha çok sap, saman bakimindan fakir, kesif yemle beslenmis hayvanlardan elde edilen gübreler bu yöntemle çürütülmektedir.

Ahir gübresinde azot kaybini engellemek için kimyasal koruyucular karistirilarak gübrenin etkisi arttirilabilir. Fosforik, sülfürik ve hidroklorik asit gibi güçlü asitler etkili koruyucu maddelerdir. Fosforik asit, gübrenin fosfor oranini arttirdigindan daha avantajlidir. Güçlü asitlerin kalsiyum tuzlarindan olan kalsiyum sülfat, kalsiyum klorür ve kalsiyum nitrat koruyucu madde olarak deger tasir ve gübreyle karistirilinca azot kaybini önler. Kalsiyum sülfat (jips) içeren Triple Süper fosfat gübresi etkili bir koruyucudur. Bir ton taze gübreye yaklasik 15 kg kadar karistirilmasi yeterlidir.

Ahir gübresinin ülkemizde yakacak olarak (tezek) kullanilmasi çok yaygindir. Ahir gübresinin topraga verilmesinin, tezek olarak kullanilmasindan çok daha fazla katki sagladigi unutulmamalidir. Tezek yapilmasi zorunlu ise, geride kalan külün tarlaya tasinmasi fosfor, potasyum, kalsiyum vb. mineral maddelerin topraga verilmesi açisindan yararli olacaktir.

Sayin Çiftçilerimiz;

Ahir Gübresinin degerini bilin. Daha verimli topraklar ve daha fazla ürün için bilinçli bir sekilde yanmis ahir gübresi kullanmaya özen gösterin. Bereketli ve bol ürün alin.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek içinTıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Yazan : Zekeriya FERSAN
Yazılış Tarihi : 23.1.2017 02:51:26
  Merhabalar
Yalova'da Profesyonel Olarak Kurulmuş Büyük baş Simental Hayvan çiftliğimizden, Ahır gübresi olarak, isteyene seperetorden, isteyene direk ahır içinden çıkmış ve yanmış olarak gübre temin ede biliriz.
Fersan Tarım Yalova
0555 291 55 56
Zekeriya FERSAN
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Mustafa
Yazılış Tarihi : 23.11.2016 09:49:19
  Manisa salihlide keci koyun gübresi istenilen adrese teslim edilir 05435042430 mustafa Avcı
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : Firat demir
Yazılış Tarihi : 21.3.2016 09:17:30
  Kayseri de dogal yanmis ellenmis torbali #GÜBRE bulunur ister adrese teslim ister gel al. Ister acik ister torbali gubre bulunur.
Irtibat.05412217165
Cevap vermek için tıklayınız...
Cevaplama Tarihi : 22.10.2016 20:37:32 
Cevaplayan : erol uygun 
800 adet findik agacina yetecek kadar yanmis hayvan gubresine ihtiyacimiz var fiyat ve urunun miktarini yazip mail atarsaniz sevinirim
 
Cevaplama Tarihi : 10.2.2017 18:30:52 
Cevaplayan : Ahmet kıraç 
Size Malatya'dan ulaşıyorum kayısı ağaçları için iyi yanmış hayvan gübresi ihtiyacımız var nasıl Temin edebiliriz fiyatı nedir 
------------------------
Yazan : Sinan OZDEMIR
Yazılış Tarihi : 19.3.2016 11:46:48
  Yanmış karışımı olmayan istenilen miktarda adrese teslim m3 hesabı ile keçi koyun gübresi , çam humusu , bahçe toprağı teminimiz vardır...ayrıntılı bilgi için
Lütfen arayınız 0532 683 47 39 IZMIR
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------
Yazan : ANTSOL MUSTAFA DEMİR
Yazılış Tarihi : 14.3.2016 07:29:35
  kırmızı kaliformiya solucan gübresi ve kırmızı kaliformiya solucan satışımız mevcuttur www.antsol.net
Cevap vermek için tıklayınız...
------------------------

Soru veya Yorum Eklemek için tıklayınızBu konuyla ilgili tüm soru ve yorumları Görmek için Tıklayınız.Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007