16 Ekim Dünya Gida Günü
Vasfi DOLAK
Kontrol Sube Müdürü

Her yil oldugu gibi bu yil da 16 Ekim günü “Gida Günü” olarak tüm dünyada ve ülkemizde kutlanmaktadir.

Bu kutlamanin amaci; dünyadaki açlik problemlerinin belirlenmesi ve çözüm yollarinin gösterilmesi, ülkeler arasindaki gida üretimi birlikteliginin saglanmasi, gidalarin üretimi- tüketimi ve satis noktalarindaki hijyen ve sanitasyon etkinliginin saglanmasi ile yeterli ve dengeli beslenmenin öneminin belirtilmesidir.

Son yillarda hizla artan dünya nüfusu ve sinirli üretim kaynaklari sonucu açlik, kötü ve yanlis beslenme, düsük yasam standardi, gida üretimi ve dagilimi, açliga karsi herkesin isbirligi ve mücadeleye çagrilmasi gibi konular dünya kamuoyunda ciddi bir sekilde görüsülür ve çözüm aranir bir sekil almistir.

Türkiye, bugünkü durumu ile gida maddelerinin temini ve halkinin beslenmesi yönünden dünyada en az problemli olan ülkelerinden biridir. Ancak kötü ve yanlis beslenme söz konusudur.

Ülkemiz bulundugu cografi konum itibariyla dünya ülkeleri arasinda ender rastlanan bir yere sahiptir. Dört mevsim her çesit gida maddesinin üretildigi, etrafinin denizlerle çevrili olmasi ve dogal su kaynaklarinin bol bulunmasi sebebiyle önemli bir protein ve vitamin kaynagi olan su ürünleri yönünden de zengin bir ülkedir. Ancak bu ürünlerin üretimi ve tüketimi asamasinda hazirlanmis olan mevzuata uyulmadigindan birçok gida ve suyun maddesi tüketim asamasina gelmeden heba olup gitmektedir. Bu tip problemlerin asilabilmesi için üretici ve tüketicilerin gidalarin üretiminden tüketimine kadar geçen asamalari içine alan çok genis bir egitim ve ögretim programina önem vermemiz gerekir. Aksi takdirde varlik içerisinde yoklugu yasayan bir toplum olmaktan kurtulmamiz mümkün degildir.

Dünya üzerinde yasayan insanlarin açliktan ölmesini önlemek için teknolojik yönden ileri gitmis ülkelerin, geri kalmis ülkelere hazir gida yardimi yaninda teknoloji ve bilgi transferi yaparak, üretimi artirici yönde hareket etmeleri gerekir.

Her yil oldugu gibi, “Gida Günü” kutlamalarinin bir haftayla sinirli kalmamasi, bütün bir yila yayilmasini ve tesbit edilen problemler ve çözüm yollarinin konusma safhasindan çikarilarak pratige dönüstürülmesi, esref-i mahlukat olarak yaratilmis olan insanoglunun yasayabilmesi için zorunlu olan beslenme ihtiyacinin karsilanmasi ile ilk ve en önemli bir mesele oldugu bilincinin topluma yerlestirilebilmesi için yazili ve görsel yayin organlarinin konunun önemini gündemden düsürmemeleri gerekir.

16 Ekim Dünya Gida Günü’nün bu yilki konusu “Su, Gida Güvencesinin Kaynagi” slogani olarak belirlenmis, su kullanimiyla ilgili yapilacak bütün çalismalara gerekli önem ve destegin verilmesi her Türk insaninin görevi olmalidir.

Facebook'ta Yayınla>
Soru / Yorum Eklemek içinTıklayınız
..:: Sorular / Yorumlar ::..
Henüz yorum eklenmemiştir. Yorum Eklemek için Tıklayınız
Ne? nedir? Nasıldır? Nasıl yapılır? Ne zaman yapılır?
Copyright - Tarım Kütüphanesi - 2007